Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

GRECJA 2013 - Półwysep Pelion i wyspa Lefkada

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
golibroda
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 14.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) golibroda » 10.11.2013 19:48

Jak tak czytam relacje z Grecji to czuję, że niebawem tam zabawię. Jeszcze tylko opracuję drogę, znajdę miejsce i ........ zanurzę się w błękit wody :)
Zbyszko666
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2871
Dołączył(a): 20.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zbyszko666 » 11.11.2013 00:57

Bardzo ciekawie i szczegółowo to co lubię :)
kanarowski
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kanarowski » 11.11.2013 11:44

Grecję polecamy każdemu kto był wcześniej w Chorwacji, a w Grecji nie był dla kontrastu. Co prawda do Grecji jest dalej, ale warto. Ceny na pewno niższe niż w Chorwacji, zwłaszcza jeśli chodzi o restauracje. Ceny paliw w okresie jak byłem kształtowały się 1,35E-1,5E (5,75- 6,40 zł) za litr ON, i w okolicach 1,7-1,8 za Pb. Nie wiem skąd rozbieżność na stacjach, bo np. na jednej ropa była po 1,35 a obok po 1,5. Powiedzmy, że nie były to stacje "krzaki", tylko renomowanych koncernów. Na większości stacji nocą i rankiem trzeba samemu się obsłużyć za pomocą automatu.
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 11.11.2013 12:41

artur77 napisał(a):Witam,
Piękna relacja i piękne zdjęcia.
Mam Grecję w planach od kilku lat, chętnie poczytam dalej. Z tego co piszesz, cenowo jest w miarę przystępnie. Zastanawiam się nad urlopem we Włoszech na półwyspie Gargano lub rejonie Apulli, śledzę ceny na kempingach- jednak są powalające na moją kieszeń. :roll:
Grecja piękną jest)
Pozdrawiam
Artur


Arturze, to już się dłużej nie zastanawiaj tylko jedź do Grecji. Jestem przekonany, że się nie zawiedziesz jako kempingowiec. Te kampy, które ja zdążyłem zobaczyć w ciągu kilku pobytów były co najmniej dobre. Są na pewno tańsze niż włoskie i wiele chorwackich. O zaletach greckiego jedzenia, krajobrazów i wody znajdziesz potwierdzenia w wielu umieszczonych tu relacjach. Dojazd z roku na rok też coraz lepszy. Szczególnie cieszy sytuacja w Serbii gdzie widać jak stale przybywa kolejnych odcinków autostrady na południe. O zaletach greckiego jedzenia, krajobrazów i wody znajdziesz potwierdzenia w wielu umieszczonych tu relacjach.
Pozdrawiam
kanarowski
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kanarowski » 11.11.2013 13:16

8 wrzesień 2013 niedziela

W tym dniu wybraliśmy się na dwie plaże. Najpierw na najsłynniejszą plażę na Lefkadzie Porto Katsiki, oddaloną około 35 km od Agios Nikitas, a w drodze powrotnej zahaczyliśmy o plażę Egremni. Wyjechaliśmy z rana i ok. 9:00 byliśmy już w Porto Katsiki. Na miejscu jest jedyny płatny parking przy pięknych plażach na Lefkadzie. Koszt 5E za cały dzień. Przy parkingu są sklepy, restauracje, tawerny. Byliśmy 3 samochodem na parkingu, więc wybór miejsca na plaży był duży, a dosłownie z minuty na minutę ludzi przybywało. Z rana większość plaży jest w cieniu, co się zmienia około południa. Aby wejść na plażę trzeba zejść po 120 schodach. Plaża od pierwszego wejrzenia robi kolosalne wrażenie, jest po prostu przepiękna:

Widok ze schodów:
Obrazek

Najlepszym miejscem na plażowanie jest ta malutka jaskinia pod skałami, jest tam chłodno i można odpocząć od słońca.
Obrazek

Widok na schody spod groty:
Obrazek

Obrazek

Przechodząc przez parking można przejść do pięknego widokowego punktu na całą plażę:
Widok na punkt widokowy
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok na parking
Obrazek

Obrazek

Widok z rana
Obrazek

W trakcie plażowania zawitały dwa statki na około godzinę, z których wysiedli ludzie na małe plażowanie:
Obrazek

i na całą plażę:
Obrazek

Około 15tej wyjechaliśmy stamtąd na kolejną plażę. Plaża ta zrobiła na nas wielkie wrażenie, zakochaliśmy się w niej od pierwszego wejrzenia :). Na plaży i na schodach są dziewczyny, które zbierają zamówienia do pobliskiej tawerny i bez dodatkowych opłat przynoszą zamówione jedzenie i napoje na miejsce plażowania. Ceny jak na całej Lefkadzie.

Około 10 km w stronę Agios Nikitas jest zjazd na plażę Egremni. Wcześniej zastanawialiśmy się dlaczego co 3 samochód w A.N. jest biały jakby obsypany cekolem. Dojeżdżając do plaży przekonaliśmy się na własnym samochodzie. Parking jest bezpłatny i dużo mniejszy, trzeba parkować wzdłuż drogi. Wychodząc stąpa się jak po cekolu, cały pył się unosi ;)

Obrazek

jakiś porzucony samochód:
Obrazek

Aby dostać się na plażę trzeba zejść po ok. 360 schodach w dół. Widok jest przepiękny:
Obrazek

Końcowy fragment schodów:
Obrazek

Na plaży jest jedna tawerna, a druga na samej górze ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na plaży spędziliśmy 2h i powolnie ruszyliśmy na parking po 360 schodach w górę z kilkoma przerwami heh. Plaża jest całkowicie inna niż Porto Katsiki, ale równie piękna. Tutaj były największe fale. Wieczór jak co dzień spędziliśmy w Agios Nikitas na miejscowych specjałach ;). W kolejnym dniu zaplanowaliśmy plażowanie na miejscu w Agios Nikitas.

cdn...
marcoolo
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 12.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcoolo » 11.11.2013 13:50

Kurcze. Tak czytam, oglądam i coraz bardziej kusi mnie ta Grecja... :)
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 11.11.2013 14:45

demi-duox napisał(a):
artur77 napisał(a):Witam,
Piękna relacja i piękne zdjęcia.
Mam Grecję w planach od kilku lat, chętnie poczytam dalej. Z tego co piszesz, cenowo jest w miarę przystępnie. Zastanawiam się nad urlopem we Włoszech na półwyspie Gargano lub rejonie Apulli, śledzę ceny na kempingach- jednak są powalające na moją kieszeń. :roll:
Grecja piękną jest)
Pozdrawiam
Artur


Arturze, to już się dłużej nie zastanawiaj tylko jedź do Grecji. Jestem przekonany, że się nie zawiedziesz jako kempingowiec. Te kampy, które ja zdążyłem zobaczyć w ciągu kilku pobytów były co najmniej dobre. Są na pewno tańsze niż włoskie i wiele chorwackich. O zaletach greckiego jedzenia, krajobrazów i wody znajdziesz potwierdzenia w wielu umieszczonych tu relacjach. Dojazd z roku na rok też coraz lepszy. Szczególnie cieszy sytuacja w Serbii gdzie widać jak stale przybywa kolejnych odcinków autostrady na południe. O zaletach greckiego jedzenia, krajobrazów i wody znajdziesz potwierdzenia w wielu umieszczonych tu relacjach.
Pozdrawiam


Dzięki za przekonywujące słowa :) Pozostaje mi tylko namówić żonę i poszukać dobrych kwater
malina1959
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5741
Dołączył(a): 13.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) malina1959 » 11.11.2013 19:01

artur77 napisał(a):
..... i poszukać dobrych kwater


We wrześniu możecie ruszać w ciemno i szukać na miejscu :)
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 11.11.2013 20:50

malina1959 napisał(a):
artur77 napisał(a):
..... i poszukać dobrych kwater


We wrześniu możecie ruszać w ciemno i szukać na miejscu :)[/quote
Jestem belfrem, więc wrzesień odpada :wink:
kanarowski
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 05.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kanarowski » 14.11.2013 11:18

9 wrzesień 2013 poniedziałek

W tym dniu postanowiliśmy zostać w Agios Nikitas i udać się na miejscową plażę, która także jest bardzo piękna, jak inne plaże na Lefkadzie:). Plaża ta jest średniej wielkości. W dni weekendowe zauważyliśmy, że dużo osób jeszcze plażowało przy głównej drodze, na długiej plaży, jeszcze przed miejscowością A.N. Kilka fotek z Agios Nikitas i plaży:

Widok na Agios Nikitas
Obrazek

Obrazek

Widok na miejscowe tawerny
Obrazek

Obrazek

Chyba wszystkie tawerny, sklepy znajdują się przy jednej ulicy-deptaku, który kończy się wejściem na plażę.
Obrazek

Obrazek

Widok na plażę i Agios Nikitas
Obrazek

Obrazek

Przy plaży znajdują się tawerny, także wszystko blisko pod ręką. Do sklepu też jest jakieś 50 m.

To był nasz ostatni dzień na Lefkadzie, następnego dnia z rana wyjechaliśmy do domu, ale jeszcze zjechaliśmy do Kalampaki, żeby zwiedzić słynne Meteory i klasztory. Podsumowując pobyt na Lefkadzie to jesteśmy bardzo, bardzo zadowoleni. Plaże są obłędnie piękne, chciałoby się tam być cały czas. Kilka miejsc na Lefkadzie pozostało nam do odwiedzenia, ale teraz jest pretekst, żeby tam ponownie pojechać. We wrześniu nie ma problemu z jechaniem w ciemno. Znajdzie się kwatera. My mieszkaliśmy w "hotelowcu", gdzie często przyjeżdżały grupy turystów z Czech. Na miejscu był bar, z którego można skorzystać. Piwo po 2E, Kawy po 2E i jakieś drinki. Aneks kuchenny w pełni wyposażony w garnki, sztućce, talerze, patelnie, szklanki itp.

Kilka fotek hotelowca i głównej drogi.
Obrazek

Obrazek

Nasze lokum
Obrazek

Obrazek

Jedyny minus w A.N. był taki, ze jak wracaliśmy z plaż wieczorem to musieliśmy szukać miejsca parkingowego. Około 10 km od A.N. jest LIDL i grecki supermarket. W Lidlu ceny na polską kieszeń. Co zauważyłem to np.
-piwo 0,50- 0,7E
-Ser feta 8E za kg,
-kg piersi z kurczaka 4,5E
-słodycze w zbliżonej cenie co w Polsce, niewiele droższe
-puszka 0,33 lemoniady 0,25E
-pomidory 1E
-arbuz 0,29E
-Makarony 1-1,5E

Na najładniejszych plażach co jakiś czas pojawiali się ciemnoskórzy, którzy wciskali jakieś rzemyki, podróbki markowych zegarków za 35E, okulary itp. Sprzedawali też wycieczki statkiem za 15E, wypłynięcie o 9 rano powrót o 18. Statek płynie na 3 wyspy okoliczne w tym Itakę, na plażę Porto Katsiki, wycieczka warta, tym bardziej, ze jak byliśmy na Pelionie to za 25E oferowali rejs na Skiatos i zwiedzanie m.in. diamentowej plaży. Obie wycieczki bez wyżywienia.

Nazajutrz ok. 8 rano wyjechaliśmy do Kalampaki.

cdn...
Diego10
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 34
Dołączył(a): 07.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Diego10 » 15.11.2013 20:42

Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy.
LRobert
Cromaniak
Posty: 4130
Dołączył(a): 09.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 15.11.2013 23:08

Fajna relacja. Miło popatrzeć na znajome miejsca. W sprawie Delf mam trochę inne zdanie. :D
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 15.11.2013 23:26

Coraz bardziej kusisz tą relacją na pobyt w Grecji. Zostaje mi tylko przekonać żonę i znaleźć kwaterę dla nas i naszego spanielka.
Bodek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 23.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bodek1 » 17.11.2013 01:10

artur77 napisał(a):Pięknie!!! już chcę tam być)

To realizuj marzenia, nie będziesz zawiedziony.
Też myślałem , że nie dam rady 2300km zrobić sam za kierownicą , ale z noclegiem w Serbii dasz też radę.

Dzięki ,Autorze za przypomnienie przepięknych miejsc na Lefkadzie .
Grecja wciąga jak narkotyk.
Mam apetyt po raz trzeci w przyszłym roku wyruszyć , Pelion kusi.

Czy lepiej założyć bazę po wschodniej stronie półwyspu ( Ag.Joannis , Tsagarada) czy po przeciwnej od Kala Nero - Afissos- Chorto - Milina) ?
Pozdrawiam
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 17.11.2013 12:41

Bodek1 napisał(a):
Czy lepiej założyć bazę po wschodniej stronie półwyspu ( Ag.Joannis , Tsagarada) czy po przeciwnej od Kala Nero - Afissos- Chorto - Milina) ?


Nie byłem na zachodnim wybrzeżu, ale wybierając Ag. ioannis lub Chorefto - 75 % domów masz, w zasadzie przy morzu. Tsagarada jest położona wyżej . Dodatkowo z Agios masz dostęp (max 5min piechotą) do 3 fajnych plaż - w tym jednej genialnej - Plaka
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
GRECJA 2013 - Półwysep Pelion i wyspa Lefkada - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone