Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czechy Osiołkiem i nie tylko :) 2020

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.03.2023 22:08

mchrob napisał(a):Dla mniej zorientowanych: to są dwa rynki.

Piotr napisał o dwóch rynkach na początku swojego postu :wink: .
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 29.03.2023 22:14

marze_na napisał(a):
mchrob napisał(a):Dla mniej zorientowanych: to są dwa rynki.

Piotr napisał o dwóch rynkach na początku swojego postu :wink: .


Wiem że Piotr o tym napisał, ale myślałem, że nie zauważyłaś, bo napisałaś "ryneczek jak malowany" a nie ryneczki. :mrgreen:
Ale już zwracam honor :papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 30.03.2023 17:15

marze_na napisał(a):Ryneczek jak malowany 8) .

Zawsze jestem pod dużym wrażeniem tego jak bardzo zadbane są czeskie miasteczka.


Bardzo nam się ten rynek podobał , również arkady , podcienia i uliczki miasta 8)

To chyba wpływy austriackie , Habsburgowie mieli w tym swój udział , dodatkowo mieszkańcy dbają o swoje miasta , gdy turystyka przynosi spore dochody :hut:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 30.03.2023 17:43

mchrob napisał(a):
Dla mniej zorientowanych: to są dwa rynki. Ten pierwszy na którym był Piotr to rynek Mistka, a ten drugi koło zamku to rynek Frydka ;)


Byliśmy na obu . Obecnie ten piękny , kolorowy rynek ( dawny ) Mistka jest rynkiem miasta Frydek - Mistek , natomiast rynek ( dawny ) Frydka to teraz "plac przy Zamkowej " :)


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 30.03.2023 17:49

Spacer po mieście , ciąg dalszy

064.jpg


065.jpg


066.jpg


067.jpg


068.jpg


088.jpg


070.jpg


071.jpg


072.jpg


073.jpg


074.jpg


075.jpg


076.jpg


077.jpg


080.jpg


081.jpg


082.jpg



Pozdrawiam
Piotr
Ostatnio edytowano 30.03.2023 22:37 przez piotrf, łącznie edytowano 1 raz
croktoś
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 07.12.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) croktoś » 30.03.2023 19:48

Nieśmiało ,ale się ujawnię i chętnie będę zaglądać może nie jako fanka,ale z racji bliskości granicy i częstych odwiedzin ( po drodze,ale i docelowo) :wink:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 30.03.2023 21:57

piotrf napisał(a):Spacer po mieście , ciąg dalszy
069.jpg

Piotrze, w mieście Frydek-Mistek nigdy nie byłam, ale ten budynek to stoi w Cieszynie po polskiej stronie, w tym miejscu.
Jest tak charakterystyczny, że go zapamiętałam z mojego pobyty w Cieszynie. Pamiętam że dłuższą chwilę przy nim stałam i zachwycałam się jego fasadą.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 30.03.2023 22:11

croktoś napisał(a):Nieśmiało ,ale się ujawnię i chętnie będę zaglądać może nie jako fanka,ale z racji bliskości granicy i częstych odwiedzin ( po drodze,ale i docelowo) :wink:


Witam serdecznie w relacji , bardzo mi miło że dołączyłaś do odwiedzających moją relację :D


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 30.03.2023 22:20

megidh napisał(a):Piotrze, w mieście Frydek-Mistek nigdy nie byłam, ale ten budynek to stoi w Cieszynie po polskiej stronie, w tym miejscu.
Jest tak charakterystyczny, że go zapamiętałam z mojego pobyty w Cieszynie. Pamiętam że dłuższą chwilę przy nim stałam i zachwycałam się jego fasadą.


Z całą pewnością masz rację , Gosiu , wklejając zdjęcia musiałem coś pomieszać z numerami , już poprawiłem :oops:
Dziękuję za czujność :papa:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.04.2023 08:51

Nowy Jiczyn


Novy Jicin.jpg



Nowy Jiczyn (czes. Nový Jičín) , to miasto powiatowe w Republice Czeskiej , w południowo-zachodniej części kraju morawsko - śląskiego , po raz pierwszy wzmiankowany w 1313 r., zamieszkałe przez około 30 tys. mieszkańców . Kiedyś zamieszkałe w większości przez osadników niemieckich i Czechów w stosunku 10 : 1 , należało wtedy do Kraju Sudetów ( dawny Śląsk Austriacki i okolice północnomorawskie i wschodnioczeskie ) . Dziś leży w odległości 50 km od polsko - czeskiego przejścia granicznego w Cieszynie . Atrakcją turystyczną miasta jest słynne w całych Czechach muzeum kapeluszy , mieszczące się w dawnym zamku , podczas naszej wizyty było zamknięte , więc jest okazja do powrotu ;)
Nowy Jiczyn to nie jest niestety miasto sympatycznego szewca , a potem rozbójnika Rumcajsa – postaci z ośmiotomowej powieści Václava Čtvrtka i czechosłowackiego serialu animowanego dla dzieci w reżyserii Ladislava Čapka ( 39 odcinków , które dzieci oglądały z zapartym tchem ) . Ten (Jičín) z którego pochodzi Rumcajs to miasto położone w kraju hradeckim . Tam nie dotarliśmy niestety tym razem , a tak chciałem zobaczyć jaskinię w Rzaholeckim Lesie , w której Rumcajs wraz z żoną Haneczką i synkiem Cypiskiem mieszkali :wink: . Nic to , zamiast tych atrakcji mieliśmy kolejny spacer po bardzo sympatycznym mieście z podcieniami i słupem morowym na rynku . Rynek jest uważany za jeden z najładniejszych w Czechach , jest kwadratowy i nosi nazwę Plac Masaryka (Masarykovo náměst) . W 1967 r. powstał Miejski Rezerwat Zabytków , co nie dziwi , bo Nowy Jiczyn stanowi jeden z najlepszych przykładów zachowanego do dziś średniowiecznego miasta .

089.jpg


090.jpg


091.jpg


092.jpg


093.jpg


094.jpg


Nie samymi widokami żyje człowiek , więc może rybką ;) była dobra , ale jedliśmy lepsze . W ramach rekompensaty chyba piwo było wyborne

095.jpg


096.jpg


097.jpg


098.jpg


099.jpg


100.jpg


101.jpg


102.jpg


103.jpg


104.jpg


105.jpg


Na uwagę zasługuje renesansowa kamienica z dwupiętrową loggią , zwana Starą Pocztą.

106.jpg


107.jpg


108.jpg


109.jpg


110.jpg


W pięknie odnowionej niebieskiej kamienicy przez 300 lat była apteka , w której teraz urządzono kawiarnię

111.jpg



Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 01.04.2023 12:15

Właśnie zrobiłam kawkę, więc wyobrażam sobie, iż piję ją w kafejce w tej niebieskiej kamieniczce. Bardzo lubię niebieski kolor, więc dla mnie to miejsce idealnie 8)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 01.04.2023 12:26

Nový Jičín to fajne miasteczko :)

Były na rynku te jabłka? ;)

IMG_8059.JPG

IMG_8061.JPG


(Nasza wizyta w miasteczku to sierpień 2015 r.)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.04.2023 19:43

dangol napisał(a):Właśnie zrobiłam kawkę, więc wyobrażam sobie, iż piję ją w kafejce w tej niebieskiej kamieniczce. Bardzo lubię niebieski kolor, więc dla mnie to miejsce idealnie 8)


Staram się odwiedzając jakiś kraj odwiedzić również lokale typowe dla kultury i zwyczajów danego kraju , np. uwielbiam atmosferę prawdziwego angielskiego pubu ( jest ich coraz mniej :? ) , Słowacja i Czechy również mają takie miejsca , gdzie można poczuć lokalny klimat , pogadać o wszystkim i napić się dobrego piwa lub wina , zjeść miejscowe przysmaki z miejscowych produktów . Zunifikowane , wygłaskane wg norm unijnych lokale są dla mnie jak sztuczne kwiatki . . .


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.04.2023 19:51

maslinka napisał(a):Nový Jičín to fajne miasteczko :)


Pełna zgoda :)

maslinka napisał(a):Były na rynku te jabłka? ;)


(Nasza wizyta w miasteczku to sierpień 2015 r.)


Tak , dwa z nich widać nawet na ostatnim zdjęciu

My byliśmy końcem lata 2020 , chyba już dojrzały :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.04.2023 19:58

Nowy Jiczyn , spaceru dalszy ciąg

112.jpg


113.jpg


114.jpg


115.jpg


116.jpg


117.jpg


118.jpg


119.jpg


120.jpg


Legenda mówi , że miasto swoją nazwę wzięło od imienia pięknej córki właściciela starojiczyńskiego zamku – Jitky , która chcąc uratować małego chłopca , ruszyła do walki z niedźwiedziem .
Przed zranionym i rozwścieczonym zwierzęciem obronił ją pasterz , który jak to w legendach bywa został jej mężem . W miejscu swego ocalenia Jitka ufundowała kapliczkę . Obok niej mąż zbudował
zamek myśliwski poświęcony Jitce , czyli Jitczn , później przemianowany na Jiczín.

121.jpg


122.jpg


123.jpg


124.jpg


Kończymy nasz spacer po mieście i ruszamy do kolejnego ciekawego miejsca odległego o zaledwie 5 km .


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Czechy Osiołkiem i nie tylko :) 2020 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone