Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czechy Osiołkiem i nie tylko :) 2020

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Czechy Osiołkiem i nie tylko :) 2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 22.03.2023 22:53

Czechy - małe państwo z wielkim bogactwem turystycznym


Czechy , Republika Czeska ( cz. Česko , Česká republika ) – unitarne państwo śródlądowe w Europie Środkowej . Od północy graniczy z Polską , od zachodu i północnego zachodu z Niemcami , od południa z Austrią , a od wschodu ze Słowacją . Stolicą i największym miastem Czech jest piękne miasto Praga .
Ten kraj ma około 2000 zachowanych zamków i pałaców , oferuje fantastyczne plenery dla filmowców , a dla turystów możliwość osiągnięcia stanu przesytu ;) . Mieszanka średniowiecznych twierdz i romantycznych zamków i pałaców , przenosi w czasy rycerzy i księżniczek , wystawnych bali , dworskich intryg i baśni . Wiele pozycji z listy zamków Czech wpisano na listę UNESCO , co jest wystarczającą rekomendacją do tego , żeby poświęcić im wakacyjny czas . Gdy do tego dołożymy specyficzny humor Czechów widoczny w sposobie eksponowania artefaktów w niektórych zamkach , piękne krajobrazy , niezaprzeczalny urok parków przypałacowych i ceny porównywalne do naszych , mamy obraz niemal pełny .
Nam powyższe wystarczyło ;) , dlatego w połowie sierpnia 2020 roku osiodłaliśmy Osiołka i ruszyliśmy w kierunku Cieszyna . . . mimo pogody w kratkę bardzo nam się podobało i powrót jest w przygotowaniu , bo nie udało się zobaczyć wielu ciekawych miejsc :)
W formie zajawki :

cieszyn1.jpg


Frydek.jpg


Helfsztyn.jpg


Jiczyn.jpg


UhBrod.jpg


zamek Karlštejn.jpg


2199.jpg


2220.jpg


2288.jpg


2331.jpg


2381.jpg


2480.jpg


2570.jpg


2594.jpg


2635.jpg


2639.jpg


2670.jpg


2929.jpg



Pozdrawiam
Piotr
Ostatnio edytowano 24.03.2023 22:12 przez piotrf, łącznie edytowano 3 razy
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12142
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Czechy Osiołkiem i nie tylko :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 22.03.2023 22:54

Jest vinoteka to jestem i ja :mrgreen:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Czechy Osiołkiem i nie tylko :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.03.2023 22:56

Prawie jak w moim zamku :mrgreen:
Obrazek
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017
Re: Czechy Osiołkiem i nie tylko :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 22.03.2023 23:18

Jak są Czechy to muszę tu być.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Czechy Osiołkiem i nie tylko :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.03.2023 00:00

Kapitańska Baba napisał(a):Jest vinoteka to jestem i ja :mrgreen:


Kilka vinotek odwiedziliśmy , podobnie jak winnic i piwniczek aż żal , że Osiołek nie ma autopilota :roll: :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Czechy Osiołkiem i nie tylko :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 23.03.2023 00:11

Czechy mało mi znane, więc może tutaj trochę wirtualnie poznam. :D

Dawno, dawno temu bylem kilka dni w Pradze na zaproszenie dobrego kolegi, który kilka miesięcy tam pracował.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Czechy Osiołkiem i nie tylko :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.03.2023 00:23

piekara114 napisał(a):Prawie jak w moim zamku :mrgreen:


Podobnie , jeżeli ten masz na myśli :) Twój ładniejszy i zgrabniejszy

Sucha B.jpg



Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Czechy Osiołkiem i nie tylko :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.03.2023 00:32

mchrob napisał(a):Jak są Czechy to muszę tu być.


Witaj , Michale , dla mnie Czechosłowacja , a teraz Czechy i Słowacja to taki "kraj za miedzą" , w ubiegłym wieku do Pragi jeździłem służbowo , w tym wieku kilka razy wstąpiłem przejeżdżając , ale nie powiedziałbym , że ją znam - nadal czeka na "dokładniejszą " wizytę , trochę lepiej jest z resztą kraju . . .


Janusz Bajcer napisał(a):Czechy mało mi znane, więc może tutaj trochę wirtualnie poznam. :D

Dawno, dawno temu bylem kilka dni w Pradze na zaproszenie dobrego kolegi, który kilka miesięcy tam pracował.


Tak jak napisałem wyżej - za miedzą chodzimy utartymi szlakami , jak to przy okazji tranzytu , a tyle pięknych miejsc omijamy w drodze do celów odległych . . .


Pozdrawiam
Piotr
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Czechy Osiołkiem i nie tylko :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 23.03.2023 06:48

Osiołek rusza w kolejną wyprawę?
W takim razie kupuję bilet do Czech i jadę z Wami :D.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Czechy Osiołkiem i nie tylko :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.03.2023 08:38

piotrf napisał(a):W formie zajawki

Kilka miejsc jest mi dobrze znanych :D .
Wydaje mi się jednak, że z racji bliskości powinnam znać te Czechy zdecydowanie lepiej. Może mnie Piotrze zmobilizujesz :hut: .
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12142
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Czechy Osiołkiem i nie tylko :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 23.03.2023 10:08

piotrf napisał(a):
Kapitańska Baba napisał(a):Jest vinoteka to jestem i ja :mrgreen:


Kilka vinotek odwiedziliśmy , podobnie jak winnic i piwniczek aż żal , że Osiołek nie ma autopilota :roll: :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr


Widzisz - i tu widać tę ogromna przewagę jachtu w temacie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Czechy Osiołkiem i nie tylko :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.03.2023 17:57

Czechy znam zdecydowanie lepiej niż Polskę :lol:, którą znam nieźle :mrgreen:
Uwielbiam Czechów za ich poczucie humoru i dystans. No i czeskie piwo jest przecież najlepsze :mrgreen: (W ostatni weekend znowu przywieźliśmy sobie pokaźne zapasy 8))

W związku z tym, Piotrze, możesz się mnie tu spodziewać :D Oraz komentarzy :mrgreen:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Czechy Osiołkiem i nie tylko :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.03.2023 22:36

wiola2012 napisał(a):Osiołek rusza w kolejną wyprawę?
W takim razie kupuję bilet do Czech i jadę z Wami :D.


Witam serdecznie i cieszę się bardzo :D


marze_na napisał(a):Kilka miejsc jest mi dobrze znanych :D .
Wydaje mi się jednak, że z racji bliskości powinnam znać te Czechy zdecydowanie lepiej. Może mnie Piotrze zmobilizujesz :hut: .


Z przyjemnością wielką będę się starał :smo:


Kapitańska Baba napisał(a):Widzisz - i tu widać tę ogromna przewagę jachtu w temacie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


W górach żegluje się mało komfortowo , a jeśli do tego głębszej wody brak . . . :mrgreen: :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Czechy Osiołkiem i nie tylko :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.03.2023 22:59

maslinka napisał(a):Czechy znam zdecydowanie lepiej niż Polskę :lol:, którą znam nieźle :mrgreen:
Uwielbiam Czechów za ich poczucie humoru i dystans. No i czeskie piwo jest przecież najlepsze :mrgreen: (W ostatni weekend znowu przywieźliśmy sobie pokaźne zapasy 8))


Bardzo lubię poczucie humoru Czechów , dlatego z wielką przyjemnością oglądam od lat ( jeszcze za czasów Czechosłowacji ) filmy , w których wyraźnie widać dystans jaki mają do siebie i innych
Lepiej niż Czechy znam Rumunię , którą często odwiedzamy , przyszła pora żeby to zmienić , wyrównać poziomy :oczko_usmiech:

maslinka napisał(a):W związku z tym, Piotrze, możesz się mnie tu spodziewać :D Oraz komentarzy :mrgreen:


Będzie mi bardzo miło , każde uzupełnienie tematyczne , komentarz podnosi wartość relacji :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Czechy Osiołkiem i nie tylko :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 24.03.2023 22:01

1. Cieszyn


Cieszyn to jedno z najstarszych miast śląskich leżące nad Olzą , jego początki sięgają IX w. i wiążą się z grodem słowiańskiego plemienia Gołęszyców , otrzymał prawa miejskie w 1217 roku .
Od końca XIII w. był stolicą Księstwa Cieszyńskiego istniejącego w latach 1290–1918 . W latach 1290–1653 znajdowało się pod panowaniem miejscowej linii Piastów . W 1653 roku przeszło pod panowanie Habsburgów . Od 1722 roku książęta cieszyńscy pochodzili z dynastii książąt lotaryńskich , w latach 1767–1822 z dynastii Wettynów , a od 1822 do 1918 roku z dynastii Habsburgów lotaryńskich . Działo się na przestrzeni lat . . . :wink: .
Dzisiaj Cieszyn jest stolica powiatu , miasto zamieszkuje około 34 tys . osób ( lewobrzeżny Czeski Cieszyn - około 23 tys . ) , dzięki włączeniu okolicznych wsi ( dzisiaj stanowią dzielnice miasta ) - Błogocice , Sibica , Bobrek , Boguszowice , Gułdowy , Kalembice , Krasna , Mnisztwo , Pastwiska i Markowice , jego powierzchnia wynosi dzisiaj 28,7 km kwadratowych .

001.jpg


002.jpg


003.jpg


004.jpg


005.jpg


006.jpg


Postanowiliśmy , że wreszcie pospacerujemy po tym mieście , poznamy go nieco lepiej zamiast traktować go jak miasto , w którym jedynie pospiesznie przekraczamy granicę . Wjechaliśmy więc do miasta i znaleźliśmy jakieś miejsce postojowe blisko centrum . Cieszyn przypadł nam do gustu , spacer po rynku i przyległych do niego ulicach był bardzo przyjemny :) . Poszliśmy też na ulicę , gdzie można zjeść słynne cieszyńskie kanapki , potem zeszliśmy po kamiennych schodach do "Cieszyńskiej Wenecji" .

007.jpg


008.jpg


009.jpg


010.jpg


011.jpg


012.jpg


„Cieszyńska Wenecja” oraz ciek Młynówki to jedno z miejsc cieszących się uznaniem miłośników Cieszyna . Sztuczny kanał zwany Młynówką sięga swymi początkami XVI w. Częściowo jego powstanie wiązać się mogło z zasilaniem w wodę fosy , równocześnie jedną z funkcji było napędzanie młynów - stąd też wzięła się jego nazwa . Świadczą o tym dokumenty z pierwszej połowy XVI w., wydane przez Jana z Pernsteinu ( opiekuna małoletniego Wacława III Adama , księcia cieszyńskiego ) , które mówią o zwolnieniu mieszczan z obowiązku oczyszczania „przykopy młyńskiej” .
Woda napędzała książęcy młyn prochowy pod zamkiem oraz miejski młyn zbożowy . Nad ciekiem zaczęli osiedlać się rzemieślnicy . Wodę z Młynówki wykorzystywano także w czasach rozwoju miasta w drugiej połowie XIX stuleciu , kiedy to powstał szereg obiektów , jak np. elektrownia wodna , która przez pewien czas dostarczała prąd do dworca kolejowego ( obecna stacja Czeski Cieszyn )

Bardzo ciekawe i urokliwe miejsce . Po jego zwiedzeniu skierowaliśmy się do mostu i przeszliśmy do Czeskiego Cieszyna na krótki rekonesans , a potem skierowaliśmy się na wzgórze zamkowe , żeby z niego popatrzeć na to , co nas czeka :wink: .

013.jpg


014.jpg


015.jpg


016.jpg


017.jpg


018.jpg


019.jpg


020.jpg


021.jpg


022.jpg


023.jpg



Pozdrawiam
Piotr
Następna strona

Powrót do Czechy - Česko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Czechy Osiołkiem i nie tylko :) 2020
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone