Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czechy Osiołkiem i nie tylko :) 2020

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Czechy Osiołkiem i nie tylko :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.03.2023 22:19

W Cieszynie bywamy zazwyczaj zimą albo wczesną wiosną. Nie wiem, dlaczego ;)

To prawda, Cieszyńska Wenecja jest bardzo urokliwa. Kadr z naszej ostatniej wizyty - w kwietniu ubiegłego roku:

IMG_7382.JPG


A na obiad polecam oczywiście, jako niepoprawna czechofilka ;), jedną z restauracji po czeskiej stronie, np. U Vávry. Świetny hovĕzi (wołowy) gulaš :D:

IMG_7310.JPG
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.03.2023 23:05

Dla mnie Cieszyn to przede wszystkim wzgórze z zamkiem z naszej 20tki. :D O czym dowiedziałam się dopiero kilka lat temu.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 25.03.2023 08:25

Przez długi czas nie pisałeś Piotrze relacji a teraz już drugą rozpoczynasz, chociaż poprzednia jeszcze nie skończona.
Bardzo się z tego powodu cieszę, bo Twoje relacje są interesujące i ciekawie opisujesz miejsca, które odwiedziliście.

Czechy są mi mało mało znane, chociaż kilka razy byłam po tamtej stronie granicy.
Cieszyn mi przypomniałeś i zajrzałam do moich zdjęć z wizyty w tym mieście.
Bardzo mi się tam podobało, chociaż pogoda wtedy była w kratkę.
Na rynku trafiłam do kawiarni, gdzie przypomniały nam się czasy PRL-u.

IMG_20170708_151829972_HDR.jpg

Spacerując uliczkami tego miasta natknęliśmy się na takie Ministerstwo.

IMG_20170708_160205130_HDR.jpg

A Cieszyńska Wenecja ujęła nas swoim spokojem i malowniczością.

k1.jpg

IMG_20170708_160923443_HDR.jpg

IMG_20170708_175559032_HDR.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 25.03.2023 08:30

piekara114 napisał(a):Dla mnie Cieszyn to przede wszystkim wzgórze z zamkiem z naszej 20tki. :D O czym dowiedziałam się dopiero kilka lat temu.

Też się o tym dowiedziałam kilka lat temu (w 2017) podczas pierwszej wizyty w Cieszynie. Poszłam wtedy na Górę Zamkową i z bliska zobaczyłam basztę pod wezwaniem świętych Mikołaja i Wacława, której wizerunek ozdabia banknot 20 zł.
Myślę że Piotr nam ją dokładnie pokaże.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.03.2023 09:37

maslinka napisał(a):A na obiad polecam oczywiście, jako niepoprawna czechofilka ;), jedną z restauracji po czeskiej stronie, np. U Vávry. Świetny hovĕzi (wołowy) gulaš :D:


Dziękuję za polecenie :D , nie pamiętam nazwy restauracji , w której skusiliśmy się na vyprážaný bravčový rezeň , ale smakował wybornie , tak jak piwo z miejscowego browaru 8)
Podczas ostatniej naszej wizyty w deszczowym sierpniu 2021 wreszcie udało się popróbować słynnych kanapek - przepyszne , szczerze polecam , każdy znajdzie coś dla siebie , ja znalazłem dużo smaków dla siebie :mrgreen:

cieszyn.jpg


cieszyńskie kanapki.jpg



Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.03.2023 09:54

piekara114 napisał(a):Dla mnie Cieszyn to przede wszystkim wzgórze z zamkiem z naszej 20tki. :D O czym dowiedziałam się dopiero kilka lat temu.


Za chwilę tam pójdziemy , popatrzymy na Czeski Cieszyn z góry :wink: , wysłuchamy fajnego koncertu plenerowego i odwiedzimy browar ( rok później nie udało się wypić tam piwka , zmienił się właściciel i browar był zamknięty :roll: )


Pozdrawiam
Piotr
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 25.03.2023 11:46

Z racji zamieszkania nadolziańskie okolice mam dobrze zwiedzone, ale fajnie zobaczyć znane miejsca innym okiem.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.03.2023 11:52

megidh napisał(a):Przez długi czas nie pisałeś Piotrze relacji a teraz już drugą rozpoczynasz, chociaż poprzednia jeszcze nie skończona.
Bardzo się z tego powodu cieszę, bo Twoje relacje są interesujące i ciekawie opisujesz miejsca, które odwiedziliście.


Dziękuję , Gosiu , bardzo mi miło to czytać :) . Postanowiłem nieco uporządkować zdjęcia ( na bieżąco nie zawsze był na to czas ) , a relacja jest na to dobrym pomysłem . Zdaję sobie sprawę z tego , że moje zdjęcia ( szczególnie te starsze :oops: ) są kiepskiej jakości , ale jako pomoc do odświeżenia pamięci mogą być :oczko_usmiech:

megidh napisał(a):Czechy są mi mało mało znane, chociaż kilka razy byłam po tamtej stronie granicy.
Cieszyn mi przypomniałeś i zajrzałam do moich zdjęć z wizyty w tym mieście.
Bardzo mi się tam podobało, chociaż pogoda wtedy była w kratkę .


Tylko w 2020 roku pogoda była ładna podczas naszego tam pobytu , może wykorzystaliśmy limit :idea: :?: :mrgreen:

magidh napisał(a):Spacerując uliczkami tego miasta natknęliśmy się na takie Ministerstwo.

IMG_20170708_160205130_HDR.jpg

A Cieszyńska Wenecja ujęła nas swoim spokojem i malowniczością.


Działalność takich ministerstw akceptuję całkowicie i bez uwag :hut: :papa:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.03.2023 12:15

mchrob napisał(a):Z racji zamieszkania nadolziańskie okolice mam dobrze zwiedzone, ale fajnie zobaczyć znane miejsca innym okiem.


Fajnie jest mieszkać niedaleko trójstyku granic , tym bardziej , że to piękne okolice we wszystkich trzech krajach 8)
Dawno temu , w szkole średniej spacerowaliśmy tam z plecakami . . . ech . . . wspomnień czar :papa:


Pozdrawiam
Piotr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 25.03.2023 12:16

Sądziłam, że zaraz pójdziemy na wzgórze zamkowe, więc się wstrzymałam jeszcze ze zdjęciem Rotundy św. Mikołaja ;)

Co do słynnych cieszyńskich kanapek, nie mieliśmy okazji ich spróbować, bo za każdym razem jesteśmy w mieście w niedzielę, a wtedy sklepy są zamknięte.

Gosiu, Ministerstwo Śledzia i Wódki to knajpka-siecówka, w Gliwicach też jest :D
Dużo tych ministerstw w całej Polsce :lol::
http://msiw.eu/lokale/

Nie sądziłam, że aż tyle ;) Chociaż tego w Cieszynie na mapie nie zaznaczyli. Dziwne, może już nie istnieje.

Piotrze, przy Studni Trzech Braci byliście? :)
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 478
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 25.03.2023 14:02

Można powiedzieć, że Czeski Cieszyn nie jest jakiś porywający, ale jednak ma coś w sobie ciekawego. Przekraczając granice starym przejściem warto odwiedzić piekarnie Hranice. Pyszności jakie tam sprzedają są pierwszej klasy :D. Do tego w miarę możliwości polecam skosztować piwa Gambrinus. Kiedyś bardzo znany browar o tej samej nazwie funkcjonował w Będzinie, a piwo Gambrinus było bardzo uznanym trunkiem na Górnym Śląsku :papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.03.2023 15:12

maslinka napisał(a):Sądziłam, że zaraz pójdziemy na wzgórze zamkowe, więc się wstrzymałam jeszcze ze zdjęciem Rotundy św. Mikołaja ;)


Miało u nas padać przez cały dzień , a zrobiła się piękna pogoda :D wzgórze zamkowe musi chwilę poczekać

maslinka napisał(a):Gosiu, Ministerstwo Śledzia i Wódki to knajpka-siecówka, w Gliwicach też jest :D
Dużo tych ministerstw w całej Polsce :lol::
http://msiw.eu/lokale/

Nie sądziłam, że aż tyle ;) Chociaż tego w Cieszynie na mapie nie zaznaczyli. Dziwne, może już nie istnieje.

Piotrze, przy Studni Trzech Braci byliście? :)


Są jeszcze inne instytucje typu "Wódka i Ogórek" z atmosferą ( kiepsko udawaną ) PRL-u :wink:

O legendzie słyszałem , ale przy studni nie byliśmy . Jest po co wracać :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.03.2023 15:24

Bratwojciech napisał(a):Można powiedzieć, że Czeski Cieszyn nie jest jakiś porywający, ale jednak ma coś w sobie ciekawego. Przekraczając granice starym przejściem warto odwiedzić piekarnie Hranice. Pyszności jakie tam sprzedają są pierwszej klasy :D. Do tego w miarę możliwości polecam skosztować piwa Gambrinus. Kiedyś bardzo znany browar o tej samej nazwie funkcjonował w Będzinie, a piwo Gambrinus było bardzo uznanym trunkiem na Górnym Śląsku :papa:


Bardzo Ci dziękuję za zwrócenie mojej uwagi na Gambrinusa , Patron 12 to klasyka piwa , piwo piłem , ale o nim zapomniałem w zalewie nowych marek i gatunków . Na Czeski Cieszyn ( dokładniejsze oględziny :wink: ) wybierzemy się latem , konieczne jest uzupełnienie :hut: :papa:


Pozdrawiam
Piotr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 25.03.2023 15:33

piotrf napisał(a):O legendzie słyszałem , ale przy studni nie byliśmy . Jest po co wracać :mrgreen:

Studnia Trzech Braci jest trochę "schowana", trzeba odnaleźć taki zaułek:

IMG_7390.JPG


My, mimo kilku wizyt w Cieszynie, trafiliśmy na nią dopiero za ostatnim razem - w kwietniu ubiegłego roku:

IMG_7393.JPG

IMG_7401.JPG
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.03.2023 16:05

Akurat okolic Cieszyna nie znam, ale wypady do Czech bardzo lubię :D , tyle że jakoś ostatnio nic z nich nie wychodzi :wink:
Mamy co prawda propozycję dołączenia na majówkowe "morawskie winne ścieżki", które to wypady jakoś czas temu w naszym przyjacielskim gronie zapoczątkowaliśmy 8) , ale tak się jakoś składa, że Grzesiek w tym czasie nie może sobie pozwolić na urlop. No cóż... W Twojej zajawce widnieje fotka z "malowanych" winiarskich okolic, więc chociaż wirtualnie mam szansę znaleźć się w fajnych miejscach, zresztą nie tylko z winem związanych :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Czechy Osiołkiem i nie tylko :) 2020 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone