Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czechy Osiołkiem i nie tylko :) 2020

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 08.05.2023 21:29

Czechy są dla mnie prawie nieznane. Gdzieś tam byłam, coś tam widziała, ale to co Ty Piotrze pokazujesz, jest dla mnie zupełnie nieznane.
Z chęcią bym się tam wybrała, ale chyba muszę poczekać na emeryturę, żeby mieć więcej czasu.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.05.2023 18:51

dangol napisał(a):Do Kutnej Hory wybrałam się dzięki relacji Maslinki 8) , ale to było dawno temu. Ty Piotrze zachęcasz, żeby kiedyś ram wrócić chociaż na troszkę :D


Danusiu , szczerze polecam :D Z uwagi na covidowe ograniczenia nie widzieliśmy wielu miejsc , mam więc zamiar tam wrócić na uzupełnienie


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.05.2023 19:04

marze_na napisał(a):O jak miło :).
Akurat Kutna Hora jest na celowniku na początek czerwca 8) . Daaaaawno byłam i wrażenia mocno się już zatarły.


Dla mnie takie powroty po latach to wielka przyjemność i sprawdzenie pamięci 8) Można porównać miejsca - stan obecny z obrazem z pamięci i w wielu przypadkach przypomnieć sobie to , co z pamięci uleciało . :wink:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.05.2023 19:21

Franz napisał(a):Widzę, że mam sporo do nadrobienia po powrocie z długiego weekendu.




Nam długi weekend pozwolił na odrobienie zaległości , odpoczynek i spacery opodal , np. rekonstrukcja bitwy gorlickiej w Sękowej ( 300 aktorów z kilku krajów w tym roku brało udział ) . Znalazłem też czas na wybranie i obrobienie zdjęć , więc relacja nieco ruszyła



Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.05.2023 19:33

megidh napisał(a):Czechy są dla mnie prawie nieznane. Gdzieś tam byłam, coś tam widziała, ale to co Ty Piotrze pokazujesz, jest dla mnie zupełnie nieznane.
Z chęcią bym się tam wybrała, ale chyba muszę poczekać na emeryturę, żeby mieć więcej czasu.


Gosiu , bardzo się cieszę gdy mogę pokazać coś mniej znanego i do tego tak blisko - kawałek za miedzą :D
Na emeryturę ( do której najpierw muszę dożyć :oczko_usmiech: ) mam już tyle planów , że będzie musiała trwać kolejne 65 lat :lol:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.05.2023 19:46

25. Kutná Hora część trzecia

Czeskie Muzeum Srebra w Kutnej Horze to jedno z najstarszych muzeów w Czechach . Jest kontynuacją Stowarzyszenia Archeologicznego Vocel założonego w 1877 roku . Gromadzi w swoich zbiorach blisko 200 tysięcy eksponatów . Obiekty zgromadzone w nim mają charakter archeologiczny , numizmatyczny i geologiczny . W muzeum znajdują się także eksponaty górnicze . Sale mają piękne sufity

940.jpg


941.jpg


942.jpg


943.jpg


944.jpg


945.jpg


946.jpg


947.jpg


Katedra Wniebowstąpienia Marii Panny i św. Jana Chrzciciela w Sedlec to kolejny obiekt z listy UNESCO . Jest to świątynia najstarszego opactwa cystersów w Czechach , które zostało założone w 1142 roku . Budynek łączy w sobie północno-francuską gotycką architekturę katedralną z elementami niemieckimi . Mimo tego , że świątynia została zniszczona w XV wieku , w 1681 roku uzyskała miano najwspanialszej bazyliki . Odnowiono ją na przełomie XVII i XVIII wieku . Zastosowano w niej wtedy samonośne sklepienie i schody spiralne . Wewnątrz można podziwiać wiele dzieł sztuki i zabytków artystycznych . W skarbcu znajduje się natomiast oryginalna Monstrancja Sedlecka .

948.jpg


949.jpg


950.jpg


951.jpg


952.jpg


953.jpg


954.jpg


955.jpg


956.jpg


957.jpg


958.jpg


959.jpg


Niedaleko świątyni św. Barbary znajduje się Kaplica Bożego Ciała . Składa się z dwóch kondygnacji . Na dolnej przechowywano kiedyś kości , a górna miała służyć do kultu zmarłych . Wygląda jednak na to , że wyższe piętro nigdy nie zostało ukończone . Razem z budową kaplicy powstał też cmentarz . Gdy w Kutnej Horze działali jezuici , Kaplica Bożego Ciała była ich oratorium .
Kiedy w XVIII budowla zaczęła przechodzić do prywatnych właścicieli , zaczęło się zmieniać także jej zastosowanie . Była m.in. magazynem handlarza i warsztatem , w którym konstruowano organy . W latach 90 - tych XX wieku trafiła na listę najbardziej zagrożonych zabytków na świecie .

962.jpg


963.jpg


964.jpg



CDN
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12068
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 10.05.2023 08:17

Poszukaliśmy więc innego miejsca na nocleg , na kolację zjedliśmy zapasy lodówkowe , popijając Budweiserem . . . :mrgreen:


I to jest właśnie najpiękniejsze w kamperach i jachtach :wink:

Nadrobiłam, ufff.
Piotrze - nie miałam pojęcia że w tak małych Czechach dałeś radę wyszukać tyle perełek 8O
To zdecydowanie zasługa Osiołka :hearts:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.05.2023 20:56

Kapitańska Baba napisał(a):Piotrze - nie miałam pojęcia że w tak małych Czechach dałeś radę wyszukać tyle perełek 8O
To zdecydowanie zasługa Osiołka :hearts:


Beata , w tych "małych Czechach" podobnych perełek jest mnóstwo , dzięki Osiołkowi bez "napinki" udało nam się zobaczyć tylko fragment , ale będzie więcej , bo apetyt jest na więcej :mrgreen: :papa:



Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.05.2023 21:36

25. Kutná Hora część czwarta


Klasztor jezuitów wybudowano wg projektu włoskiego architekta D. Orsiego , który wzorując się na praskim moście Karola , taras przed budynkiem ozdobił rzeżbami mędrców . Stąd takie podobieństwo .
Swoją drogą pięknie został odnowiony ten barokowy budynek , a prace rekonstrukcyjne chyba nadal są w toku . Jak tam byłem ( w połowie lat 90 - tych ) wyglądał na strasznie zaniedbany .
Jako ciekawostkę można dodać , że klasztor został zbudowany na cześć cesarza Ferdynanda II w kształcie litery "F"

960.jpg


961.jpg


962.jpg


963.jpg


Spacer po tym mieście sprawił nam wiele przyjemności

964.jpg


965.jpg


966.jpg


967.jpg


968.jpg


969.jpg


970.jpg


972.jpg


W roku 1713 w Kutnej Horze wybuchła epidemia dżumy . Zmarło wtedy około tysiąca osób . O tym fakcie przypomina powstała w latach 1713 - 1715 kolumna morowa . Interesujące jest to , że oprócz Maryi stojącej na szczycie kolumny , zdobią ją również rzeźby górników , jak przystało na górnicze miasto .

912.jpg


973.jpg


974.jpg


975.jpg


976.jpg


977.jpg


978.jpg


979.jpg


980.jpg


CDN
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 10.05.2023 22:37

25. Kutná Hora część piąta


Dwór Włoski , czyli dawny pałac królewski Wacława II . Piękny i z piękną historią , o której już pisałem . Tu była mennica centralna Czech , bito monety - praskie grosze , a po przebudowie i rozbudowie również mieszkał z dworem król Wacław II

981.jpg


982.jpg


983.jpg


984.jpg


985.jpg


986.jpg


987.jpg


988.jpg


Ponownie przekroczyliśmy bramę , ostatni rzut oka na siedzibę króla i skierowaliśmy się do miejsca , gdzie czekał na nas Osiołek

989.jpg


990.jpg


Kamienica Pod Trzeba Królami z freskami , które robią wrażenie . Pierwotne z początku XIX wieku zostały zniszczone w latach 60tych XX wieku , odnowiono je kilka lat temu .

991.jpg


992.jpg


993.jpg


994.jpg


995.jpg


Ciekawe kto u kogo podpatrzył takie zdobienie kamienicy :oczko_usmiech:

996.jpg




Pozdrawiam
Piotr
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2437
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 11.05.2023 04:45

piotrf napisał(a): Ciekawe kto u kogo podpatrzył takie zdobienie kamienicy :oczko_usmiech:

Ta z Sighisoary wydaje się starsza.
Ps. A może takie zdobienie to był znak mężów nieradzących sobie z towarzyszkami życia :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.05.2023 05:29

Im dłużej spaceruję z Wami po Kutnej tym bardziej uświadamiam sobie, że niewiele z tego miasta pamiętam :D.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.05.2023 12:39

piotrf napisał(a):Sale mają piękne sufity

My również zawsze sprawdzamy ten kierunek.

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.05.2023 18:10

wiola2012 napisał(a):
piotrf napisał(a): Ciekawe kto u kogo podpatrzył takie zdobienie kamienicy :oczko_usmiech:

Ta z Sighisoary wydaje się starsza.
Ps. A może takie zdobienie to był znak mężów nieradzących sobie z towarzyszkami życia :oczko_usmiech:


W takim razie całe szczęście , że nie stało się to tradycją , szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt budownictwa wielorodzinnego - jak te piękne nowoczesne bloki mieszkalne by wyglądały . . .
:mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.05.2023 18:16

marze_na napisał(a):Im dłużej spaceruję z Wami po Kutnej tym bardziej uświadamiam sobie, że niewiele z tego miasta pamiętam :D.


Marzenko , trzeba tam wrócić i przypomnieć sobie w najlepszy możliwy sposób - organoleptycznie :D


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Czechy Osiołkiem i nie tylko :) 2020 - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone