Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czechy Osiołkiem i nie tylko :) 2020

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.05.2023 22:48

dangol napisał(a):Jak środek transportu jest jednocześnie sypialnią, to da się zobaczyć znacznie więcej, niż wracając na jedną lokalizację noclegową :D


Dokładnie tak , Danusiu :D Dlatego tak lubimy naszego Osiołka :D



Kolejny dzień przywitał nas piękną pogodą , więc po śniadaniu ruszyliśmy bocznymi drogami ku nowym przygodom

868.jpg


869.jpg


870.jpg


Przyjemne widoki , piękna pogoda , czego chcieć więcej ? Nawet bogactwo owoców na drzewach po obydwu stronach drogi :mrgreen:

871.jpg


872.jpg


W takich okolicznościach dojechaliśmy do kolejnej atrakcji


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.05.2023 23:41

24. Louňovice pod Blaníkem



Louňovice pod  Blaníkem.jpg


Louňovice pod Blaníkem – miasteczko i gmina w Czechach , w powiecie Benešov , w kraju środkowoczeskim , liczące około 700 mieszkańców . ( Blaník to dwa skalne szczyty )
Pochodzenie miejscowości Louňovice związane jest z klasztorem norbertanek , który powstał w połowie XII wieku . W czasie wojen husyckich spłonął i zaginął - pozostałeści zostały użyte do umocnień Twierdzy . Majątek został nabyty przez rodzinę Táborów , później skonfiskowany i przekazany Janowi z Perštejna , który sprzedał go Kryštofowi Skuhrovskému ze Skuhrova . Sam zamek powstał poprzez przebudowę pierwotnej gotyckiej twierdzy .

873.jpg


874.jpg


875.jpg


876.jpg


Pierwsza wzmianka o obecnym zamku Louňovice pochodzi z roku 1598 , czyli cztery lata po śmierci budowniczego jakim był Oldřich Skuhrovský , który w 1566 otrzymał w spadku Louňovice . Wynika z tego , że twierdza została zbudowana w latach 1566-1598 z wykorzystaniem resztek pozostałości plebanii klasztornej , o czym świadczą pozostałości średniowiecznego muru w północnej części skrzydła wschodniego . Po śmierci Oldřicha Skuhrovského majątek przeszedł na jego najmłodszego syna , Oldřicha Sezimę Skuhrovského , któremu w 1620 r. odebrano rodzinny majątek za udział w czeskim powstaniu stanowym . Zwrócono mu go dopiero w 1636 r.
W drugim etapie za panowania pana Říčanskiego z Říčan ( potomek potężnego Petra z Všechromu , jego synowie stanęli po stronie króla Przemysła Otokara II , około 1260 roku założyli zamek Ríčan ) w latach 1659 – 1672 dobudowano arkady po północnej i zachodniej stronie dziedzińca oraz wykonano dwa ozdobne portale z herbem Říčanských z Říčan , na wschodnim , i na zachodnim krańcu korytarza arkadowego na pierwszym piętrze .

877.jpg


878.jpg


Po śmierci Karela Adama Leva z Říčan Louňovice przeszły na własność arcybiskupstwa praskiego . W 1675 r. arcybiskup Jan Bedřich z Valdštejna ozdobił portal zamku swoim herbem .

879.jpg


880.jpg


881.jpg


882.jpg


883.jpg


884.jpg


885.jpg


W Louňovicach pod Blaníkem urodził się Jan Dismas Zelenka ( 1679 - 1745 ) , kompozytor epoki późnego baroku , który komponował niemal wyłącznie dzieła religijne , dlatego nazywany jest czasem „katolickim Bachem” , jednak ze względu na obecność wirtuozerii w jego muzyce skrzypcowej wspominany jest też czasem jako „czeski Vivaldi” .
Zamek pozostawał własnością archidiecezji do 1924 roku , do pierwszej reformy rolnej . Dzisiaj mieści prócz zamkowej ekspozycji również muzeum pszczelarstwa i gospodę ;)
Cały teren obfituje w atrakcje , jako pamiętnik podręczny zrobiłem kilka zdjęć mapy

886.jpg


887.jpg


888.jpg


Jak każdy szanujący się zamek , ten w Louňovicach pod Blaníkem również posiada swoją legendę :
W czasach rozbudowy w zamku Louňovick mieszkał okrutny zarządca . Pewnego razu kazał drwalom wyrąbać do wieczora 18 sążni drewna . Zadanie to jednak przerosło ich syły , więc wieczorem wściekły administrator zagroził , że wszyscy za rzekome lenistwo zostaną rozstrzelani . Stary drwal stanął przed naczelnikiem i powiedział , że naczelnik za tą zbrodnię zostanie surowo ukarany .
Wkrótce po egzekucji administrator zachorował i zmarł . Mówi się , że od tego momentu zamek zaczął być nawiedzony . Legenda głosi , że brama otworzyła się na widok nocnego strażnika i czarny powóz bez konia wyjechał z zamku . Mówiono , że w powozie spoczywał ubrany na czarno mężczyzna bez głowy . Powóz objechał zamek , wjechał z powrotem i brama znów sama się zamknęła .
Strażnik z wrażenia stracił przytomność , a kiedy ją odzyskał , był przerażony widokiem kolein w błocie i plam krwi ! Od tego czasu nikt nie widział ducha , ale ludzie nadal wierzą , że zarządca nie zaznał jeszcze spokoju za swoje zbrodnie .



CDN
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.05.2023 09:19

Wyjeżdżamy z miasteczka i po nieco ponad 2 km zatrzymujemy się , by podziwiać kolejne historyczne ciekawostki

889.jpg


890.jpg


Rotunda św. Wacława w Libouň została zbudowana pod koniec XII wieku lub na początku XIII stulecia . Od XIV wieku funkcjonowała jako kościół parafialny pod patronatem klasztoru z Želivie .
W okresie nowożytnym do rotundy dobudowano od północy zakrystię , powiększono również i poprzebijano nowe otwory okienne . W latach 1907-1908 przeprowadzono rozległą renowację , a w latach 50-tych XX wieku nawa kościoła otrzymała nowy dach .
Spacerujący z pieskiem starszy pan poinformował nas , że : " wejść do środka nie można , bo zamknęli " :roll:

891.jpg


892.jpg


Opodal jest zamek Libouń , zamieniony na hotel ( podobno bardzo dobry , przyjazny zwierzętom ) , dzięki temu w dobrej kondycji , ale to już nie to

893.jpg


894.jpg


895.jpg


Za kolejne niespełna 5 km od Libouńa jest zamek Odlochovice . Pierwsza wzmianka o min pochodzi z 1346 roku w zapisie niejakiego Přibyslava herbu lilia . Nie wiadomo czy w tym czasie stała już twierdza , czy też została zbudowana przez Přibyslava lub jego potomków . Ostatnim z rodu był Rynart , który w 1426 roku sprzedał swoje dobra krewnym Chvalkowi z Chmelného i Mikšowi z Nosákova . Odlochovice przypadły Mikšowi , którego potomkowie nazywali się Nosákovci z Odlochovice i władali Odlochovicami przez ponad sto lat . Od połowy XVI wieku właściciele Odlochovic często się zmieniali , aż do 1675 roku byli oni nawet związani z majątkiem Louňovice . Około 1725 roku Odlochovice kupił František Zhořský z Zhoř , w 1792 roku - praski mieszczanin Václav Rombald , który prawdopodobnie przebudował starą twierdzę na zamek o nieznanej formie . Na początku drugiej połowy XIX wieku wokół zamku założono niewielki park angielski.
Od 1945 roku zamek służył jako dom spokojnej starości , jego działalność została zakończona w 1978 roku . Dziś jest Zakładem Opieki Społecznej , zamknięty dla zwiedzających . Spacer po parku jest darmowy , ale to może innym razem , bo nam wpadła w oko inna ciekawa miejscówka . Ktoś zgadnie jaka :?: :mrgreen:

896.jpg



Pozdrawiam
Piotr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.05.2023 15:54

Miejsca z ostatnich odcinków są mi kompletnie nieznane, więc z chęcią popatrzyłam i poczytałam :D

Budziejowice z kolei kojarzą mi się z zimowym spacerem i grzanym winem wypitym na rynku 8) Hluboka oczywiście wspaniała, oprócz pięknego zamku mają tam też sympatyczne zoo.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.05.2023 16:14

maslinka napisał(a):Miejsca z ostatnich odcinków są mi kompletnie nieznane, więc z chęcią popatrzyłam i poczytałam :D


Bardzo się cieszę , że coś nowego mogłem pokazać 8) , to zapewne dzięki temu , że preferujemy poruszanie się bocznymi drogami :D


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.05.2023 23:34

25. Kutná Hora


Kutna Hora.jpg


Kutná Hora (niem. Kuttenberg) – stolica powiatu Kutná Hora w kraju środkowoczeskim , miasto zwane skarbcem Królestwa Czeskiego . To idealne miejsce na degustację doskonałych win , które od roku 2009 posiadają oznakowanie BIO . Z malowniczego centrum do winnic pod Sukovem prowadzi winiarska rowerowa trasa edukacyjna Vinařská naučná cyklotrasa . Szlak o długości 6 km łączy historyczne centrum Kutnej Hory z winnicami . Zaparkowaliśmy więc na zacienionym parkingu , na skraju starego miasta i plątaniną wąskich uliczek ruszyliśmy na zwiedzanie miasta .

897.jpg


898.jpg


899.jpg


900.jpg


901.jpg


902.jpg


903.jpg


904.jpg


Rozwój miasta jest ściśle związany z wydobywaniem srebra , które rozpoczęło się w XII wieku . Już sto lat później miejscowość bardzo się rozwinęła i powstała tam wtedy mennica królewska , tzw. Włoski Dwór . Pracowali w niej rzemieślnicy z Florencji . W 1300 roku za sprawą króla Wacława II rozpoczęto produkcję praskiego grosza . Dzięki obfitym złożom srebra możliwe było wybijanie ogromnych ilości monet . Kutná Hora stała się wtedy jednym z najbogatszych miast w Czechach . Mennica została później rezydencją królewską , po której zachowała się do dziś piękna gotycka kaplica . Włoski Dwór funkcjonował do XVIII wieku , kiedy to skończyły się tamtejsze zasoby srebra . Ostatni praski grosz został wybity jednak dużo wcześniej – w 1547 roku .

905.jpg


906.jpg


907.jpg


908.jpg


909.jpg


910.jpg


911.jpg


912.jpg


Badania archeologiczne pokazują , że już na początku XIV wieku powstały fundamenty większości tamtejszych domów . W 1304 roku powstały pierwsze fortyfikacje , które z czasem przekształcano w trwałe mury miejskie .

921.jpg


W średniowieczu w Kutnej Horze występowały problemy z dostępem do wody pitnej dla mieszkańców . W 1495 roku zbudowano dwunastoboczną kamienną fontannę , która znajduje się na placu Rejskovo náměstí . Pełniła ona funkcję zbiornika , w którym gromadzono wodę pitną , doprowadzaną kilkukilometrowym drewnianym rurociągiem ze źródła św. Wojciecha . Taki sposób pozyskiwania wody dla miasta funkcjonował do 1890 roku. Tworcą tej podobnej do dubrownickiej , zbudowanej z bloków piaskowca studni jest architekt Matěj Rejsek z Prostějova .

922.jpg


923.jpg


924.jpg



CDN
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.05.2023 23:52

Ooo, Kutna Hora, bardzo miłe wspomnienia :D

Nawet cała relacja powstała z tego miejsca:
w-poszukiwaniu-obory-czyli-relacja-z-kutnej-hory-t31818.html

Świetne miasteczko! Chętnie wrócę, przynajmniej wirtualnie...
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2504
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 07.05.2023 21:22

Też nadrobiłam zaległości :D

„Stary drwal stanął przed naczelnikiem i powiedział , że naczelnik za tą zbrodnię zostanie surowo ukarany … Od tego czasu nikt nie widział ducha , ale ludzie nadal wierzą , że zarządca nie zaznał jeszcze spokoju za swoje zbrodnie.

Wczoraj obejrzałam film: Wojna królów. Bestialstwo i brak ludzkich uczuć po prostu przyprawiają o gęsią skórkę. A że jestem jeszcze pod wrażeniem filmu, to naszła mnie myśl, że wszyscy zbrodniarze, a niemało ich było w średniowieczu i później, powinni być w taki dotkliwy sposób ukarani :?
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 07.05.2023 22:17

maslinka napisał(a):Ooo, Kutna Hora, bardzo miłe wspomnienia :D

Nawet cała relacja powstała z tego miejsca:
https://www.cro.pl/w-poszukiwaniu-obory-czyli-relacja-z-kutnej-hory-t31818.html

Świetne miasteczko! Chętnie wrócę, przynajmniej wirtualnie...


Dobrze pamiętam Twoją relację :D Nam też Kutna Hora przypadła do gustu .


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 07.05.2023 22:39

wiola2012 napisał(a):Też nadrobiłam zaległości :D


Cieszę się :D W moim przypadku to tylko chwilowe z uwagi na zbliżający się wyjazd , potem będzie więcej relacji i mniej czasu na odrabianie zaległości :smo:

wiola2012 napisał(a):Wczoraj obejrzałam film: Wojna królów. Bestialstwo i brak ludzkich uczuć po prostu przyprawiają o gęsią skórkę. A że jestem jeszcze pod wrażeniem filmu, to naszła mnie myśl, że wszyscy zbrodniarze, a niemało ich było w średniowieczu i później, powinni być w taki dotkliwy sposób ukarani :?


Kiedyś życie ludzkie przedstawiało znacznie mniejszą wartość , wiara w Walhallę lub inne ( dowolne ) niebo wojowników i proste ale brutalne życie codzienne wiele tłumaczyło . Klątwy i związane z nimi podania były jakąś formą zadośćuczynienia dla skrzywdzonych . Taka forma sprawiedliwości dla ubogich :mrgreen:
Gdyby wszystkie potępione dusze ( biorąc pod uwagę ilość złoczyńców ) błąkałyby się na ziemi , to zgęstniałaby nam atmosfera :smo:


Pozdrawiam
Piotr
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2504
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 07.05.2023 22:51

piotrf napisał(a):Gdyby wszystkie potępione dusze ( biorąc pod uwagę ilość złoczyńców ) błąkałyby się na ziemi , to zgęstniałaby nam atmosfera :smo:
Pozdrawiam
Piotr

Też prawda, nie pomyślałam o tym. Nie byłoby ciekawie :wink: .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 07.05.2023 22:55

25. Kutná Hora część druga

913.jpg


914.jpg


915.jpg


916.jpg


917.jpg


918.jpg


919.jpg


920.jpg


Stare Miasto wraz z kościołem św. Barbary i katedrą Mariacką w dzielnicy Sedlec zostały w 1995 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO . Aktualnie stanowią jedne z ważniejszych atrakcji miasta . Najbardziej intrygującym miejscem , które można odwiedzić ( i którego nie można pominąć jeśli lubimy takie atrakcje ;) ) jest Kaplica Czaszek . W jej wnętrzach przechowywane są szczątki kilkudziesięciu tysięcy osób . Do zmarłych należą ofiary dżumy , wojen husyckich i wojny trzydziestoletniej . Kaplicę kościaną sobie odpuściliśmy tym razem ;) Zainteresowanym polecam , jej wnętrze pięknie pokazane jest na siódmej stronie relacji Agnieszki - maslinki
Kości i czaszki są w kaplicy nie tylko elementem do oglądania , ale i częścią konstrukcji . Stworzono z nich ołtarze , kapliczki czy żyrandole . Są one na ścianach i sufitach . Kości miednic , czaszki , żebra i łopatki znajdują się dosłownie wszędzie . Wykonano z nich nawet krzyże czy kielichy . Twórcą tej wzbudzającej przeróżne odczucia budowli jest Franciszek Rint .

925.jpg


926.jpg


927.jpg


928.jpg


929.jpg


930.jpg


931.jpg


932.jpg


Spacer był bardzo przyjemny , na upał wspaniałym antidotum było zimne piwo :) , nigdzie nie było wielkich tłumów , dodatkowo było to miejsce , na które "ostrzyłem pazurki" bardzo długo , bo od mojej pierwszej , przypadkowej tam wizyty minęło ćwierć wieku ;) , miasto po renowacji wyglądało piękniej . . .

933.jpg


934.jpg


935.jpg


936.jpg


937.jpg


938.jpg


939.jpg



CDN
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 08.05.2023 09:49

Do Kutnej Hory wybrałam się dzięki relacji Maslinki 8) , ale to było dawno temu. Ty Piotrze zachęcasz, żeby kiedyś ram wrócić chociaż na troszkę :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.05.2023 10:00

O jak miło :).
Akurat Kutna Hora jest na celowniku na początek czerwca 8) . Daaaaawno byłam i wrażenia mocno się już zatarły.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.05.2023 19:00

Widzę, że mam sporo do nadrobienia po powrocie z długiego weekendu.

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Czechy Osiołkiem i nie tylko :) 2020 - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone