Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

2018 Girona -Figueres - Barcelona

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12166
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 14.07.2018 21:54

Ze 100 zdjeć 5 możesz odrzucić - resztę poproszę :wink:
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 14.07.2018 21:57

Buber napisał(a):Hej, zrobiłem tam ponad 100 fotek, więc wszystkich nie będzie :D .

A co?
Wyznanie Ci nie pozwala? :roll:
Przyznaj się, że cienkie masz te zdjęcia i już.
:oczko_usmiech:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 14.07.2018 22:34

anakin napisał(a):
Buber napisał(a):Hej, zrobiłem tam ponad 100 fotek, więc wszystkich nie będzie :D .

A co? Wyznanie Ci nie pozwala? :roll:
Przyznaj się, że cienkie masz te zdjęcia i już.
:oczko_usmiech:

Moje jedynie słuszne wyznanie pozwala mi na publikację, ale nie chce obrazić ewentualnych uczuć religijnych, przedstawicieli innych wyznań :wink: . Zdjęcia cienkie jak zwykle :cry: .

A wracając do tematu - na Sagradę wykonaliśmy tylko look.
Powyższe fotki kościoła, są zza płota.
Polecam tam pojechać i obejść ją od zewnątrz, nawet jak brakuje czasu na zwiedzanie od środka.


Obrazek

Przez tę dyskusję zostawiam Sagradę :oczko_usmiech: ... i idziemy do szpitala.
Spokojnie, wszyscy zdrowi, włącznie z babcią ... idziemy zwiedzać :D .
Obiekt to Hospital de la Santa Creu i Sant Pau, obecnie zwany Recinte Modernista de Sant Pau jest opisywany w przewodnikach, ale jakoś tak nieśmiało, z boku, krótko ...a szkoda.


Obrazek

Obrazek


Po zakupie biletów - dorośli 14 E, młody zapłacił ok. 10 E i kontroli "bagaży" typu lotniskowego, wchodzimy ...do tunelu.
Lluis Domènech i Montaner zaprojektował zespół Szpitala św. Pawła i św. Krzyża, na początku XX wieku. Cały obiekt to stojące wolno pawilony położone wokół placu, otoczone zielenią, co miało sprzyjać rekonwalescencji. Komunikacje między poszczególnymi obiektami zapewniała sieć przejść podziemnych - i to od nich zaczynamy zwiedzanie.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po wyjściu z podziemi, polecam wstąpić do sali kinowej na krótki, chwilami wzruszający film opowiadający o dziejach szpitala.
Film pokazuje, czym był San Pau dla mieszkańców Barcelony.
Śmiem twierdzić, że ważniejszym miejscem niż Sagrada.
Obok sali kinowej jest krótka wystawa i poprzez reprezentacyjne wnętrza ...


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


...wychodzimy na zewnątrz do pawilonów...


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pawilonów pierwotnie było 27, większość jest zrujnowana.
Odnowionych jest około 10 -ciu, część tylko z zewnątrz. Są piękne, z wystrojem pełnym symboliki nawiązującej do katalońskiej historii. Długo można kontemplować szczegóły wykończenia fasad i portali.
Warto obejść wszystko od środka (od wewnątrz udostępnionych było 4 czy 5 pawilonów - bywa że jak główne wejścia do niektórych są zamknięte, trzeba poszukać innego) - jest tam np. stara sala chorych, dawna sala operacyjna i nieodnowione wnętrze, pokazujące w jakim stanie były budynki, przed zrobieniem tutaj muzeum.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na koniec nie można pominąć, najbardziej efektownego budynku administracji, ze wspaniałymi wnętrzami.
W sumie to taki mały pałac. Dyrekcje wszystkich szpitali mają i miały się dobrze ...


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Podsumowanie - zwiedzało z nami może kilkadziesiąt osób, zero tłoku, spędziliśmy tam z 2 godzinki, tutaj - stronka muzeum.
Miejsce wspaniałe - dla mnie nr 2 w Barcelonie - bardzo polecam.
Najlepiej dojechać metrem L5 do stacji San Pau, ale ja polecam przejście Avenidą Gaudi od Sagrady (lub odwrotnie).
Przechadzka jest przyjemna, świetne widoki, ale nie polecam komercyjnych knajpek na tej promenadzie, lepiej skręcić gdzieś w bok.
Nam się udało tuż obok, znaleźć całkiem przyjemną pizzerię z "polskimi" cenami.
A poniżej trasa i widoczek na Avenidę.

sagrada i szpital.png


Obrazek
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 15.07.2018 08:15

Niesamowite 8O :D . Prawdziwa ukryta perełka :P . Na szczęście też jestem zdrowy, ale już mam nowe marzenie ... :roll: , żeby jeszcze raz pojechać do Barcelony :oczko_usmiech: .
pzdr. :wink:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 15.07.2018 12:24

...
Jechane, jechane koniecznie, jak pozostał niedosyt :D.

...
Jest około 17- tej, jeszcze jasno, pojawia się myśl co zrobić, z nadchodzącym wieczorem.
Kusi coś takiego na górce od północnej strony miasta.

Obrazek


Tibidabo to wzgórze o wysokości 512 metrów n.p.m., ograniczające Barcelonę od północnego zachodu.
Jest tam kilka ciekawych obiektów - Bazylika Serca Jezusowego, lunapark, wieża telewizyjna, obserwatorium astronomiczne.
We wszystkich przewodnikach zalecany dojazd na Tibidabo wygląda tak: Metro L7 z placa Catalunya do końca (przystanek Av. Tibidabo), stamtąd zabytkowy Tramvia Blau do końca (przystanek Funicular de Tibidabo), a stamtąd kolejką terenową (tu rozkład roczny) dojeżdżamy dopiero na wzgórze.
Długo i kosztownie - Tramvia Blau i kolejka jest poza systemem komunikacyjnym - nie łapią się na normalne bilety, więc są płatne oddzielnie - przejazd w jedną stronę wychodzi ponad ok. 12 E na osobę.
Inna opisywana powszechnia opcja to Tibibus T2A odjeżdżający z placa Catalunya za 3E od osoby.

My pojechaliśmy za ...1E :D ... szlakiem koleżanki margaret-ka. Opiszę wyczerpująco, bo to modelowy przejazd "przesiadkowy" w Barcelonie.
Z naszego szpitala, czy z Sagrady, odjeżdża metro L5 do stacji Diagonal-Provenca (chodzi się na niej, oj chodzi pod ziemią, jest nawet ruchomy chodnik) - tu przesiadka na S1 lub S2 (wyjeżdżają z placa Catalunya - stąd też możemy zacząć - na pociągach wyświetlana jest stacja końcowa: S1 - Terrassa, S2 - Sabadell - uwaga tą trasą jeżdżą też inne S-ki, ale nie zatrzymują się tam gdzie byśmy chcieli - dlatego to koniecznie musi być S1 albo S2).
Wysiadamy na przystanku Peu del Funicular (w lutym peron był tam bardzo krótki - taki z 20 metrów, więc warto być w środku składu żeby w panice nie gonić przez cały pociąg), wychodzimy po schodkach do stacji automatycznej kolejki terenowej Vallvidrera inferior i jedziemy prawie pustym wagonikiem do góry.
Zatrzymuje się on w środku trasy, na stacji pośredniej na której nikt nie wsiada ani nie wysiada i jedzie dalej - wysiadamy jak wszyscy na samej górze (Vallvidrera superior).
Wychodzimy ze stacyjki na prawo, za 10 metrów jest przystanek małego busika (przystanek nazywa się skomplikowanie :wink: - Funicular de Vallvidrera) nr 111 (w dzień powszedni jeździł wieczorem co 15 minut).
Po 10 minutach dojeżdżamy do końca trasy na placu Tibidabo, w okolicach Kościoła Serca Jezusowego.
Brzmi skomplikowanie, ale wcale nie jest trudne ... czas dojazdu jak się dobrze trafi - z 45 - 50 minut, ewentualny powrót - tak samo.
Nad przystankiem góruje to:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kościół jest nowoczesny, bryła jest mieszaniną wielu stylów, monumentalne schody, posąg Chrystusa nie zawiera anten :wink: . Wewnątrz miejsce bardzo zadbane, piękna posadzka, nowe freski nawiązujące do regionu - morze, Montserrat itp.
Podobno warto się wybrać na platformę widokową (cena 3E -wchodzi się z wnętrza kościoła).
Nam się nie udało, w lutym była czynna do 18-tej. Nie wiem jak jest w innych miesiącach (możliwe, że tak samo).
Sam kościół można zwiedzać na pewno dłużej.

Tuż obok bazyliki jest wesołe miasteczko, było zamknięte, myślę, ze dla dzieciaków frajda, ale to podobno nie tania opcja.
Z jego otoczenia też można zaliczyć widoczki. My trochę nie mieliśmy szczęścia ...smog jakiś był.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kolejnym dobrym miejscem widokowym na Tibidabo jest wieża TV - tzw. TORRE DE COLLSEROLA.
Ze 111, trzeba wysiąść przystanek wcześniej. Czynna jest dość nieregularnie w ciągu roku -tutaj godziny.
Cena 5.60 E od dorosłego.

I tyle w temacie, a jak ktoś chce tam wrócić, można zapiąć kłódeczkę :wink: .

Obrazek
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 15.07.2018 13:16

Zastanawia mnie dlaczego ten szpital de la Santa Creu i Sant Pau jest tak mało popularny - przecież znajduje się nawet na liście UNESCO wraz z Palau de la Musica tego samego architekta Domenecha i Montanera. Obydwa budynki przepiękne. A w szpitalu podczas naszej wizyty trwał właśnie fashion week - nieźle się uśmiałyśmy z niektórych ubranek. ;-)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 15.07.2018 13:31

Sam nie wiem - może dlatego, że szpital ludziom się źle kojarzy :wink: .
A dzieł Lluísa Domènecha i Montanera w Barcelonie jest pełno, z takich słynnych dodałbym jeszcze Casa Lleó-Morera w Kwartale Niezgody (Illa de la Discòrdia) , przy ulicy Passeig de Gracia (polecam to miejsce - jest łatwo dostępne - zaraz przy jednym z wyjść ze stacji metra Passeig de Gracia).
Mijaliśmy też Castell dels Tres Dragons w parku Ciutadella ... a przy katedrze Eulalii w Barri Gotic, znalazłem jego słynna skrzynkę na listy.

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.07.2018 20:03

...
Przy okazji Tibidabo wspomnę o innych, wartych odwiedzenia, miejsc widokowych w Barcelonie.

Myślę, że oprócz Tibidabo, takim must see, jest położony "na drugim biegunie" miasta, już nad samym morzem, Montjuic.

Obrazek


Najwyższym punktem wzgórza jest zamek Castell de Montjuic, znany z powieści Zafona. Dotrzeć można tam na kilka sposobów.
Najciekawszy (ja nie skorzystałem, ale wszyscy znajomi chwalą) to wyprawa starą, zabytkową kolejką Aeri del Port z portu (dojeżdża tam autobus 39). Kolejka (koszt 11 E w jedną stronę) startuje z wieży Sant Sebastia, przelatuje widowiskowo nad portem, dojeżdża na Montjuic w Miramar, nieco poniżej zamku - trzeba do niego dojść piechotą, podjechać kolejną, tym razem nowoczesną kolejką linową Teleferic de Montjuic lub autobusem 150.

Taniej (za jedno skasowanko T10) i chyba szybciej można dojechać na górę autobusem 150 z placa Espanya lub funikularem, ze węzłowej stacji metra L2 i L3 Para- lel. Przy górnej stacji funicularu jest przystanek tejże 150 - tki (Estacio del Funicular) i po 5 -7 minutach jesteśmy przy samym zamku.
Dla bogatszych (8E - single ticket) od tej górnej stacji poprowadzona jest do zamku kolejna kolejka linowa teleferic de montjuic.
Widoki z zamku na Barcelonę są wspaniałe, bonusem jest bird eye view na port.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 17.07.2018 20:27

Pięknie... 8)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.07.2018 20:34

Buber napisał(a):Myślę, że oprócz Tibidabo, takim must see, jest położony "na drugim biegunie" miasta, już nad samym morzem, Montjuic.

Też tak myślę :D . Pamiętam swoje zaskoczenie na górze, jak wielkim miastem jest Barcelona.
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 17.07.2018 20:40

Cudowne zdjęcia i bardzo szczegółowe opisy. Wnętrza szpitala robią wrażenia. Jak narazie Hiszpania jest mi zupełnie nieznana, tak więc dzięki tej relacji i wcześniejszym np. autorstwa margaret-ki poszerzę horyzonty. Czekam na ciąg dalszy.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.07.2018 20:51

Hej
Patrząc z góry miałem wrażenie, ze miasto jest bardzo stłoczone na małej przestrzeni, wręcz ściśnięte między Tibidabo a morzem ...
...A wracając do tematu.


Obrazek


Inne ciekawe punkty widokowe to położone w północnej części miasta:
... oczywiście Park Guell (przetestowany dojazd - metro L4 Joanic - z niego autobus 116 - przystanek Escorial SantLluis - należy wysiąść na przystanku Olot - Marianao - pod samym parkiem). Mam widoki "z niskiej półki"; ale więcej można zobaczyć z wyższych tarasów.


Obrazek

Obrazek


...oraz położone niedaleko od Parc Guell Turo de la Rovira inaczej bunkry Carmel - tu artykuł.
Chciałem tam bardzo być, ale czasu nie starczyło.
Miejsce bardzo ciekawe, do 2011 było zamknięte, teraz jest chwalone prze lokalsów, jako najlepszy "centralny" punkt widokowy w Barcelonie, taki hit - hitów. Znajduje się tam oddział muzeum MUHBA poświęcony Wojnie Domowej oraz wspaniałe widoki.
Dotarcie jest nieco kłopotliwe - ja planowałem tak: przystanek metra L5 - El Carmel - a z niego bus 119 z przystanku Mercat del Carmel (jeździ 2 x na godzinę) dojeżdżający prawie na samo miejsce - przystanek Maria Lavernia. Może ktoś przetestuje.


I zostaje nam jeszcze ...

Obrazek


Samo miasto - punkty widokowe przy najważniejszych placach - Catalunya i Espanya.
Obydwa place łatwo dostępne komunikacyjne, a punkty widokowe darmowe, bo mieszczą się w centrach handlowych.
Przy pl Catalunya to dom handlowy El Corte Ingles (nie dotarłem, bo żonę zatrzymały najtańsze w Barcelonie Desiguale :wink:), przy placu Espanya to z kolei centrum Arenas (można dojechać zewnętrzną windą za 1E, albo wewnętrznymi schodami ruchomymi za darmo). Trochę widoczków na to ostatnie i z tego ostatniego ...
Tuż przy Arenas jest park Joana Miro z jego słynną rzeźbą Dona I Cell 8O.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A dodatkowo nie możemy zapominać o wieżach kościołów:
Sagrady (dość droga opcja), w samej Barri Gotic bazyliki Maria del Pi (specjalne toury na wieżę o pełnych godzinach od 12 -tej - ponoć bardzo warto, cena 8E ); można też wybrać się na dach katedry św. Eulalii (za 3E).
Ostatnio edytowano 06.08.2018 23:46 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8662
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.07.2018 21:19

Świetna ściąga punktów widokowych 8) .
My wjechaliśmy jeszcze na Kolumnę Krzysztofa Kolumba.
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 17.07.2018 22:56

Mysza, mam nadzieję, że jesteś tu na bieżąco i pilnie notujesz .... Przypominam Ci, że obiecałaś mnie do Barcelony zabrać 8) ...
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.07.2018 23:39

...
marze_na napisał(a):Świetna ściąga punktów widokowych 8) .
My wjechaliśmy jeszcze na Kolumnę Krzysztofa Kolumba.

Też dobry pomysł, ładny widok na port i Ramblę.
A macie gdzieś na forum zdjęcia z tamtej wyprawy ?
Chętnie bym zobaczył.

Potter napisał(a):Mysza, mam nadzieję, że jesteś tu na bieżąco i pilnie notujesz .... Przypominam Ci, że obiecałaś mnie do Barcelony zabrać 8) ...

Spoko, cały czas słyszę skrobanie :wink: .


Obrazek

Obrazek


Ok.
Przyszedł czas na barceloński nr I
Byliśmy poza sezonem, ale patrząc na ciżbę ludzi, myślę, że kupno biletu przez internet na dana godzinę to konieczność.
Opcji jest wiele. Dla każdego coś dobrego.
Wieże niestety 2 x droższe od zwykłego biletu, kolejnego biletu z muzeum Gaudiego (i to tym w Parc Guell - tak, tego dotyczy ten bilet) nie brałbym na pewno. Myślę, ze BASIC za 15E wystarczy. Warto sobie jeszcze coś poczytać i wydrukować o symbolice bazyliki (choćby tu i na stronie Sagrady), wydrukować mapkę i można ruszać.

Przyjechaliśmy na miejsce metrem L5 (można też L2 - przystanek to oczywiście Sagrada Familia).
W metrze taka myląca sprawa - jeżeli chcemy trafić do wejścia - musimy idąc z metra kierować się na drogowskazy Placa / Parc Gaudi.
Jeżeli skierujemy się za drogowskazami Sagrada Familia, wyjdziemy na plac po drugiej stronie bazyliki, naprzeciwko Fasady Męki pańskiej i będziemy musieli obejść cały kościół.

Przy wejściu bilety są dokłądnie sprawdzane, nie zostaniemy wpuszczeni nawet 5-10 minut wcześniej.
Potem "lotniskowa" kontrola i wchodzimy...
... Fasada Narodzenia ...


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
2018 Girona -Figueres - Barcelona - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone