Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja leniwie...

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 24.06.2017 20:27

piekara114 napisał(a):
A jak o jedzeniu mowa: w Sarti są oczywiście piekarnie połączone z cukierniami, gdzie można kupić ciasteczka, które od samego patrzenia przez szybę powodują, że 5 kg więcej ważysz….
Obrazek


Nie wiem co to, ale wygląda suuuper, mniaaaaam :oczko_usmiech: ,
ja mam zamiar odwiedzać takie piekarnie z cukierniami :oczko_usmiech: ... i nie ważne, że od samego wąchania waży się więcej :evil: ... przezornie kupiłam se kilka "ciążowych" bluzeczek :la:

piekara114 napisał(a):No i niech mi tu teraz ktoś powie, że się lenię :mrgreen:

Ja powiem, bo dziś jeszcze odcinka nie było :roll: :oczko_usmiech: :smo:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.06.2017 20:32

Sporo ludzi w tym Sarti, szczególnie wieczorem
Ach, jak zjadłbym teraz taki grecki gyrosik i tzatziki z sałatką (c)horiatiki

Najlepsze oliwki jadłem na Rodos - pan stał wieczorami na promenadce między hotelami w kierunku centrum, często u niego kupowaliśmy na drogę :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.06.2017 22:44

piekara114 napisał(a):Oliwki sprzedawane są z pudeł i pakowane do woreczka lub plastikowego słoika. Można kupić też po 250g w woreczkach hermetycznych – idealne na prezent. Ceny: oliwki 3-5 EUR/kg w zależności jakie.

Byłabym tam częstym gościem.
A jak zdarzało nam się urlopować w Grecji to jeszcze w ogóle nie gustowaliśmy w oliwkach i na takie stragany nawet nie rzucaliśmy okiem :roll: :? :lol:.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.06.2017 23:10

mysza73 napisał(a):Nie wiem co to, ale wygląda suuuper, mniaaaaam :oczko_usmiech: ,
ja mam zamiar odwiedzać takie piekarnie z cukierniami :oczko_usmiech: ... i nie ważne, że od samego wąchania waży się więcej :evil: ... przezornie kupiłam se kilka "ciążowych" bluzeczek :la:
Nazwa nie do powtórzenia, nie mówiąc o zapamiętaniu :roll: To ciastko (1 porcja) coś 2 euro kosztowało...struktura jakby nasza drożdżówka (taka jak z owocami i kruszonką), ale to było nasączone sokiem z pomarańczą (i pewno cukier), słodkie jak cholera i jednocześnie lekko ciągnące...a wierzchu te sos zapieczony wraz z plasterkiem pomarańczy :hearts: Jeden kawałek to w trójkę zjadaliśmy.. Ja lubię słodycze (niestety bardzo a miłość jest z tych szkodliwych...dla ciała :roll: ), ale tego sama nie dałam rady zjeść na raz....

tony montana napisał(a):Sporo ludzi w tym Sarti, szczególnie wieczorem
Wieczorem to jak w każdym kurorcie, a Sarti do takiego należy zaliczyć, ale jak raz w południe byliśmy w miasteczku (dzień powrotu) to na plaży tego tłumu nie było widać... Plaża długa, więc się tłum rozkłada, no i w okolicy mnóstwo różnych plaż....

tony montana napisał(a):Ach, jak zjadłbym teraz taki grecki gyrosik i tzatziki z sałatką (c)horiatiki
Też bym zjadała gyrosika...a w zamian mam koktajl z truskawek :D

marze_na napisał(a):A jak zdarzało nam się urlopować w Grecji to jeszcze w ogóle nie gustowaliśmy w oliwkach i na takie stragany nawet nie rzucaliśmy okiem :roll: :? :lol:.
Oliwki polecam. jak jest tydzień grecki w Lidlu lub biedronce to są właśnie te kalamata. Wiadomo, że to nie to samo, co grackie i jeszcze z "żuka", ale lepsze niż te z Auchana z taką czerwoną etykietą... Zastanawiam się czy w Cro takie oliwki są (stragany z oliwkami), bo jakoś nie kojarzę :oops: ....a przecież tyle razy w Cro byliśmy.... sprawdzę za 1,5 tygodnia :mrgreen:

mysza73 napisał(a):
piekara114 napisał(a):No i niech mi tu teraz ktoś powie, że się lenię :mrgreen:

Ja powiem, bo dziś jeszcze odcinka nie było :roll: :oczko_usmiech: :smo:
Odcinka dziś nie będzie, bo dziś leniuchuję :mrgreen: :mrgreen: (poprasowałam, posprzątałam i coś ta na wakacje poszyłam) :mrgreen:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21045
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 24.06.2017 23:32

piekara114 napisał(a): ...a w zamian mam koktajl z truskawek :D


No patrz...ja też... :oczko_usmiech: :papa:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 994
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 25.06.2017 00:19

piekara114 napisał(a):
tony montana napisał(a):Ach, jak zjadłbym teraz taki grecki gyrosik i tzatziki z sałatką (c)horiatiki
Też bym zjadała gyrosika...a w zamian mam koktajl z truskawek :D

marze_na napisał(a):A jak zdarzało nam się urlopować w Grecji to jeszcze w ogóle nie gustowaliśmy w oliwkach i na takie stragany nawet nie rzucaliśmy okiem :roll: :? :lol:.
Oliwki polecam. jak jest tydzień grecki w Lidlu lub biedronce to są właśnie te kalamata. Wiadomo, że to nie to samo, co grackie i jeszcze z "żuka", ale lepsze niż te z Auchana z taką czerwoną etykietą... Zastanawiam się czy w Cro takie oliwki są (stragany z oliwkami), bo jakoś nie kojarzę :oops: ....a przecież tyle razy w Cro byliśmy.... sprawdzę za 1,5 tygodnia :mrgreen:

mysza73 napisał(a):
piekara114 napisał(a):No i niech mi tu teraz ktoś powie, że się lenię :mrgreen:

Ja powiem, bo dziś jeszcze odcinka nie było :roll: :oczko_usmiech: :smo:
Odcinka dziś nie będzie, bo dziś leniuchuję :mrgreen: :mrgreen: (poprasowałam, posprzątałam i coś ta na wakacje poszyłam) :mrgreen:


To że Grecja oliwkami stoi wiadomo nie od dziś. Pamiętam, jak kupę lat temu byłem w Atenach, tam oliwek mieli tyle rodzajów co u nas jabłek. Do tego jeszcze wariacje na ich temat, a to z fetą, czosnkiem, papryką, pomidorami zalewie takiej srakiej owakiej ;) i to wszystko na targach tzw laiki, każdego dnia winnym miejscu. W mieście, zamknięta dla ruchu była cała ulica i ustawiali się sprzedawcy, w tym roku mam nadzieję, że wspomnienia odżyją ;)
Tymczasem popołudniu też popijałem truskawkowy koktajl, a toskańskie wino wieczorem ;) trzeba jednak pamiętać, że odwrotnie "post vinum lact testamentum fact" ;)
Pozdrawiam
Aga P.
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 29.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aga P. » 26.06.2017 12:41

Przepyszne ciemne oliwki podobno najlepsze bo z Kalamaty zakupiliśmy podczas powrotu z Grecji w Macedonii, gdzie miejscowości Negotino nocowaliśmy, oliwki były w litrowych plastikowych wiaderkach, dużo tańsze niż w Grecji...polecam zakupy w Macedonii... :)
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 26.06.2017 12:51

Aga P. napisał(a):Przepyszne ciemne oliwki podobno najlepsze bo z Kalamaty zakupiliśmy podczas powrotu z Grecji w Macedonii, gdzie miejscowości Negotino nocowaliśmy, oliwki były w litrowych plastikowych wiaderkach, dużo tańsze niż w Grecji...polecam zakupy w Macedonii... :)


też polecam :-)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.06.2017 17:42

Widzę, że nie tylko ja jestem miłośnikiem oliwek :hearts:


Przylądek Athos

3 palec Halkidiki, najbardziej wysunięty na wschód i najbardziej tajemniczy. Przylądek zawdzięcza swoją nazwę mitycznemu gigantowi z Tracji. Athos wciąż wojował z bogiem morza Posejdonem. Podczas jednej z potyczek, gdy ciskał w Posejdona głazami, ten uśmiercił go i zakopał pod wysoką górą, która przyjęła imię nieszczęśnika. Bardzo często góra określana jest mianem Święta Góra – 2033 mn.p.m.
Większą część przylądka zajmuje Republika Teokratyczna, na teren której od X wieku nie mają wstępu kobiety (i samice ssaków 8O ), a przylądek mogą oglądać wyłącznie z pokładu statku i to z odległości nie mniejszej niż 350 m (w innych miejscach piszą o 500 metrach). Mnichów mogą odwiedzać tylko mężczyźni i to w ograniczonej ilości: max. 120 Greków i 10 obcokrajowców dziennie i to na podstawie uzyskanej przepustki (wyrabiana w Salonikach na podstawie wcześniej złożonego wniosku)…

Północna część półwyspu jest dostępna, a granica Republiki Mnichów zaczyna się pod miastem Uranupoli. Republika jest autonomiczną częścią Grecji i podlega MSZ, a władzę ustawodawczą sprawuje Świątobliwy Sobór. Na terenie Republiki jest 20 klasztorów, które wpisane są na listę UNESCO. Mnisi uprawiają m.in. winorośl i produkują wino, które chwali sobie Prezydent Rosji W.Putin….

Z wiadomych względów my Republiki nie odwiedziliśmy… Pooglądać ją można ze statku lub z plaży… My wybraliśmy tą ostatnią opcję i codziennie w czasie wieczornych spacerów patrzyliśmy na Atosika, raz dymił (pewnie mnisi palili) lub w różu od zachodzącego słońca…

Obrazek

Obrazek

Droga do mnichów…
Obrazek

One mogą po podglądać mnichów z bliska…
Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.06.2017 20:19

Sithonia - plaże

Przylądek Sithonia pełen jest plaż, a plaże te są różnorodne. Jak dużo jest tych plaż? Popatrzcie na poniższe mapki:
Obrazek

Opisy poszczególnych plaż można znaleźć m.in. tutaj:

http://sithoniagreece.com/halkidiki/beaches/
http://www.sarti.gr/en/sarti-beaches.html
http://www.sarti-halkidiki.net/en/beaches-sarti
http://www.greeka.com/macedonia/halkidi ... eaches.htm

My oczywiście nie mieliśmy czasu na odwiedzenie ich wszystkich, zdecydowaliśmy się odwiedzać te najbliższe, max. do Toroni. Ostatecznie odwiedziliśmy kilka najbliższych….
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.06.2017 19:02

Portokali

Na pytanie: najczęściej polecana plaża na Sithoni? pada zawsze odpowiedź: Portokali. O plaży mówiła nam też Fotoni, więc nie ma wyjścia…. Na pierwszą plażę w terenie wybieramy właśnie ją :mrgreen: Daleko nie mamy, ledwie 8 km na północ… to jedziemy….
Droga nam już znana, zjazd dobrze oznaczony (przed lub za śmietnikiem, do wyboru)....
Obrazek

Z drogi asfaltowej skręcamy w ziemną utwardzaną. Z każdym przejechanym metrem coraz więcej samochodów. W czasie jazdy trzeba uważać na dziury w drodze, wystające kamienie i korzenie. ale bez przesady, po prostu nie jedziemy przed siebie, ale na nawierzchnię zwracamy też uwagę...
Obrazek

Na końcu drogi jest parking, dziki i bezpłatny. Każdy parkuje jak mu pasuje, oczywiście dostosowując się do zastanej sytuacji. My byliśmy na tej plaży 2 razy, raz ok. 10:30 i ciężko było zaparkować, drugi raz przed 10 i udało nam się w cieniu zaparkować i nawet mieć dobą miejscówkę na samej plaży.

Plaża podzielona jest na dwie części:
- w lewo (tłoczniej) plaża jest częściowo piaszczysta z piaszczystym wejściem do morza
- jeszcze bardziej w lewo jest Beach bar z muzyką, tu raczej już skałki
- w prawo są skały (płaskie) i skałki w morzu, tłoczno, ale mniej niż z lewej strony. My wybieramy tą część plaży.

Przejście wydeptaną ścieżką, miedzy niskimi krzaczkami. Tu na dziko są rozbite campery (kilka) oraz więcej namiotów. Nie ma tu żadnej infrastruktury, wodę grzeją w butelkach pet, niektórzy mają przenośny worek-prysznic i między gałęziami oznaczony prysznic i przenośną toaletę (czyli są na dłużej), a za kuchnię robią półki-deski przyczepione do konarów drzew…
Na kamieniach pojawia się czerwony napis FKK i strzałka… Idziemy dalej…

Dochodzimy do morza. Kamienie w tym miejscu to gładkie skały, nachylone pod różnym kątem. Udaje mam się zając dobrą miejscówkę. Zdjęcia będą z obu pobytów oraz z kamerki do zdjęć podwodnych ze źle ustawioną datą….
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Plaża znana jest z różnych skalnych „rzeźb”, które zostały tu wykonane. Niektóre widoczne są od razu, inne dopiero pod odpowiednim kątem….
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Inna nazwa tej plaży to Orange Beach, bo portokali znaczy po grecku właśnie pomarańczowy. Skąd taka nazwa, nie mam pojęcia…może o zachodzie słońca woda mieni się kolorami pomarańczowymi….

Kilka zdjęć z plaży:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Najfajniejsze, wg mnie, miejsce zajmuje nazwany przeze mnie Robinson… Siedział na tej skałce cały dzień, sporadycznie opuszczając swoją miejscówkę….
Obrazek

Obrazek

Plaża z beach barem
Obrazek

Max. w prawo na skałkach jest plaża FKK dość pusta w okresie jak byliśmy…. No i Athosika widać
Obrazek

Woda…miodzio…miała 26,8 stopni :mrgreen:
Obrazek

Obrazek

To pora posnurkować…..
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 28.06.2017 00:28

piekara114 napisał(a):Max. w prawo na skałkach jest plaża FKK dość pusta w okresie jak byliśmy…. No i Athosika widać

No i Mnisi sobie patrzą na tą goliznę :mrgreen:
Ale chyba tylko tyle im pozostało :cry:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.06.2017 06:51

Fajna ta Portokali

A Robinson dopasował się do jej nazwy kolorem t-shirta :)
Aga P.
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 29.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aga P. » 28.06.2017 08:59

Przepięknie :D A jest co oglądać pod wodę na tej plaży, są jakieś rybki i inne stworzenia do podglądania, czy wszystko przepłoszone? :lol:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.06.2017 09:07

lotnikwsk napisał(a):
piekara114 napisał(a):Max. w prawo na skałkach jest plaża FKK dość pusta w okresie jak byliśmy…. No i Athosika widać

No i Mnisi sobie patrzą na tą goliznę :mrgreen:
Ale chyba tylko tyle im pozostało :cry:
Jak turystek nie wpuszczają to co im innego pozostało :mrgreen:

tony montana napisał(a):Fajna ta Portokali
A Robinson dopasował się do jej nazwy kolorem t-shirta :)
:mrgreen: :mrgreen:

Aga P. napisał(a):Przepięknie :D A jest co oglądać pod wodę na tej plaży, są jakieś rybki i inne stworzenia do podglądania, czy wszystko przepłoszone? :lol:
:D Właśnie kolejny odcinek będzie ze snurkowania...dziś ok. godz. 18. Zapraszam :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja leniwie... - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone