Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 406
Dołączył(a): 10.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 25.09.2023 20:37

Cropidło napisał(a):Prawidłowa to NMK


Też tak uważam :D
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10886
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 25.09.2023 21:48

Cropidło napisał(a):Prawidłowa to NMK


No tak, faktycznie omyłkowo napisałem, dzięki za czujność.


Edit: czyli najlepiej sprawdzić osobiście zachowanie pograniczników, ale chyba Macedońscy i Bułgarscy mają najgorsze opinie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.09.2023 08:31

Z Macedończykami się nie zgodzę, oni naprawdę tam pracują, nie ma jakiś specjalnych zwłok... Najgorsi to wg. mnie Węgrzy, wezmą dokumenty i nie ma ich 20-30 min.
marecky81
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 575
Dołączył(a): 24.03.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) marecky81 » 26.09.2023 08:50

Na kilka wyjazdów do Grecji najdłuższy czas stania n a granicy to 15 minut. W tamtą stronę Horgos albo Horgos2, z powrotem Baćki. Granicą macedonska też zwykle niemal z marszu. Jadąc z powrotem unikać weekendów i przekraczać granicę w miarę wcześnie rano. Nocleg powrotny zawsze robimy w Suboticy, więc w Baćki albo Horgos2 jesteśmy najpóźniej o 8 rano. Zawsze było pusto albo max. kilka aut. Śniadanie już w csardzie na Węgrzech.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 26.09.2023 10:31

Owszem Węgrzy się nie spieszą. Każą otwierać bagażniki często nie zaglądając (potem) w nie.

Potwierdzam że środek tygodnia (bez piątku) najlepszy. No ale korkuje się często w zależności od pory roku na głównym autostradowym przejściu Węgry Serbia.

Kiedyś w lipcu przejechałem Węgry bez stania. Ale za bramkami węgierskimi wszystko stało i prawie się nie posuwalo aż do bramek serbskich których było ewidentnie za mało.

A teraz wrzesień sobota serbskie bramki bez stania a do węgierskich sznur aut. Bo wracających sporo a Węgrzy raczej wolno. Auto NMK stało 10 minut a na mnie zużyli 15 sek
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 26.09.2023 17:42

SRB-HU. W tym roku w drodze powrotnej po zapoznaniu się z hiobowymi wieściami dotyczącymi czasu oczekiwania na autostradzie przećwiczyłem przejście Ђала, Tiszasziget. Całość odprawy trwała nie dłużej niż kilka minut. Przejście nie jest całodobowe !
Wyjazd z autostrady na drogę 105. Droga po stronie serbskiej dobra, zwłaszcza jak ktoś lubi długie proste po horyzont wśród pól kukurydzy :D Klimatyczne miasteczka po drodze. Po stronie węgierskiej to właściwie przedmieścia Seged. Wjeżdżałem do Seged w celu zwiedzania, więc o dojeździe do autostrady M3 nie wypowiem się.
O ile dane dotyczące czasu oczekiwania na przejściu autostradowym były prawdziwie to oceniłem, że zaoszczędziłem 1 do 1,5 godziny.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10886
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 26.09.2023 18:16

Zainstalowałem sobie na próbę Border Watcher, o której wspominał @marekkowalak i przychodzą mi informacje live jeśli gdzieś się mocno korkuje. Nie wiem jaki algorytm opóźnienia jest ustawiony, kiedy info wychodzi.
creep22
Odkrywca
Posty: 95
Dołączył(a): 07.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) creep22 » 08.10.2023 12:23

Dzień dobry!
Chciałbym podziękować za Wasze rady, dzięki którym spędziliśmy świetne wakacje w Grecji w lipcu tego roku. Pięć dni w okolicach Aten (miejscowość Kineta, wycieczki pociągiem do stolicy, Koryntu, Herajonu Argiwskiego, Loutraki, po drodze Delfy, Arachova i Osios Loukas, miejscowość fajna jako baza wypadowa, ale nie na dłuższy pobyt, super apartament u pani Joanny, niezła miejska plaza) oraz reszta urlopu w Drepano na Peloponezie (Nafplio, Mykeny, Epidaurus, Argos, Tyryns, Nemea, Asine, Tolo, Didima, wypady na Hydrę i Poros). Piękne miejsca, spokojna mieścina z dobrymi tawernami i plażą, na której nie było tłoku nawet w weekendy. Gdyby nie pożary, które na szczęście nas omijaly - dym oczywiście był widoczny, w drodze powrotnej zmieniłem na wszelki wypadek trasę, żeby ominąć ogniska wokół Volos, byłyby to wakacje idealne.
W przyszłym roku chcemy pojechać trochę bliżej, na Sithonie. Pomóżcie znaleźć tamtejszy odpowiednik Drepano: dobra plaża na miejscu, trochę tawern, spacer wieczorem, spokój raczej niż zgielk. Sarti? Vourvourou? Dzięki za podpowiedzi.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.10.2023 15:57

Zdecydowanie NIE Sarti. To jest kurort wakacyjny ze wszelkimi jego plusami i minusami. Możesz ewentualnie pomyśleć o jego skrajnie południowej części lub sąsiadujące Platani, ale to taka wioska/osiedle, tylko kilka budynków.
W Sarti byłam w 2016 r., możesz poczytać: grecja-leniwie-t52224.html

Co do Vuvu (moja nazwa Vourvourou) to wioska nad samym morzem ze średnią, wg mocno średnią plażą. Dość zatłoczone, ale z wielu domów wychodzi się przez ogród wprost do morza, na bosaka, bo plaża piaszczysta, a morze płytkie, więc na rodzinny wyjazd z maluchami fajna sprawa.

Uprzedzam, abyś nie był rozczarowany (Peloponez tylko liznęłam przez 5 dni w maju, Nauplion-Tolo-Korynt), Halkidiki to całkiem inny region niż Peloponez, osobiście bardzo mi pasuje, ale wielu osobom nie.

Jak coś jak Drepano to może Toroni na zachodnim wybrzeżu Sithoni :?: nie dojechałam, możliwe że w lipcu tam się pojawię, no brakuje mi pomysłu, gdzie jechać na północ Grecji ...




Super, że Grecja Ci się spodobała.
creep22
Odkrywca
Posty: 95
Dołączył(a): 07.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) creep22 » 08.10.2023 17:25

Dzięki za odpowiedź. Myślę, że nie będę rozczarowany, bo to była moja trzecia Grecja (po Riwierze Olimpijskiej i Epirze) i dobrze, że wszędzie jest inaczej. Na Peloponez chcę wrócić, mam już nawet w głowie pomysł na dwa kolejne wyjazdy tam, ale w tym roku chciałbym pojechać gdzieś bliżej. Dlatego padło na Sithonię.
Czyli Sarti to takie Tolo? Plaża w VV na zdjęciach wygląda ok, choć my jesteśmy z tych co wolą kamyczki. Toroni sprawdzę.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.10.2023 18:08

Byłam w Tolo w maju, więc trudno mi powiedzieć jak wygląda w sezonie, ale obserwując liczbę leżaków w maju w Tolo, to Sarti jest mniej okupowane i południowa część jest pusta, bo nie ma tam zabudowań.
adamosos
Croentuzjasta
Posty: 145
Dołączył(a): 25.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamosos » 15.10.2023 22:11

Z całą pewnością mogę stwierdzić że Grecja jest rewelacyjna przez cały rok !
Jak małżonka nie skapituluje to może wyskoczymy na jakiś późny jesienny przedłużony weekend - zobaczymy.
Pewnie podobnie jest z Cro tylko że wiadomo im bardziej na południe tym lepiej w 'zimie'

W zeszłym tygodniu miałem już prawie klepniętą Kretę na tydzień z 3,2 Kilo za 2 osoby (all - z opcją na zwiedzanie i nie korzystanie z tego all - było taniej niż same bilety + noclegi) - wyjazdy byłby z Poznania.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 19.10.2023 15:14

piekara114 napisał(a):Byłam w Tolo w maju, więc trudno mi powiedzieć jak wygląda w sezonie, ale obserwując liczbę leżaków w maju w Tolo, to Sarti jest mniej okupowane i południowa część jest pusta, bo nie ma tam zabudowań.


nie mój https://youtu.be/XqJwZABGDOM?t=11 ale to już przy granicy z Drepano
amo Drepano mniej tłoczne ale minimalna baza jest blisko morza, głównie trzeba spacerować

generalnie wioska z plażą z leżakami. chcąc mieć własny kawałek morza trzeba jechać za vivari na południe
ale polecam zdecydowanie wyspy na przeciw Tolo (wyp. łodek w Tolo jest)

https://youtu.be/7-UCzdGq5OQ?t=3


>>>> jeszcze filmik z drona znalazłem
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 20.10.2023 06:48

i jeszcze jedno, w tym roku byłem w rejonie Argolidu do 20 wrzesnia

w 1szym tygodniu wrzesnia (zazwyczaj pod koniec tego tyg) jest zawsze (według lokalnych) załamanie pogody (deszcze i ochłodzenie)
2 i 3 zdecydowana poprawa i pustki - również w Tolo
W sierpniu znajomy zawiózł swoich znajomych do Tolo to kazali wracać bo pełne obłożenie plaż (przy porcie)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.10.2023 22:28

Kraków trzecim miastem na Starym Kontynencie najlepszym do zwiedzania. https://biznes.interia.pl/gospodarka/ne ... Id,7109319

A na szczycie podium - Ateny :hearts: co wcale mnie nie zaskakuje :mg:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 354
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone