Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Z księżyca na południe - wakacje 2018

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 07.01.2019 10:13

Plaża Pljanka też nie jest w moim guście :roll:

mchrob napisał(a): Gorszą pogodę odbiliśmy sobie przygotowanym przeze mnie obiadem (wszystkim smakowało - a przynajmniej tak twierdzili ;))
e4.jpg


A synowie byli szczególnie zadowoleni z brokułów, co widać na zdjęciu :oczko_usmiech:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1907
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 07.01.2019 11:12

travel napisał(a):A synowie byli szczególnie zadowoleni z brokułów, co widać na zdjęciu :oczko_usmiech:


To tylko zbieg okoliczności taka mina bo brokuły to pochłaniają w każdej ilośći
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1907
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 12.01.2019 22:35

15 sierpień 2018, środa

Jak już wspominałem wcześniej dziś czeka nas wycieczka. Postanowiliśmy odwiedzić moich rodziców stacjonujących na Rabie. Oczywiście nie była to spontaniczna decyzja ale już postanowiona kilka miesięcy wcześniej gdy dowiedzieliśmy, że tam się wybierają. Tak więc wsiadamy do samochodu i jedziemy do Tovrnele na sam północny koniec naszej wyspy. Wiemy, że znajduje się tam mała przystań z której kursują łodzie do samego Rabu. Ponieważ linia ma swoją stronę internetową
http://www.rapska-plovidba.hr/rab-pag_en.html wiemy, że łódka wypływa o 10. Jesteśmy na miejscu już 30 minut wcześniej. Martwiłem się czy będzie gdzie zostawić samochód bo w googlemaps nie wyglądało że jest tam dużo miejsc gdzie można zaparkować. Na szczęście na miejscu okazuje się że są miejsca przy samej przystani do tego jeszcze nie trzeba za ten parking płacić.

Idziemy na nadbrzeże, przed nami już czeka kilka osób.

e5.jpg



Tovrnele to malutka miejscowość, oprócz przystani jest kilkadziesiąt domów, jeden sklep i dwie konoby.

e6.jpg


Ludzi gromadzi się coraz więcej, przypływa nasz łódka. Jak my się do niej wszyscy zmieścimy?
Okazuje się że będą płynąć dwie łodzie. Nasza Maslina oraz stojący obok trochę większy stateczek.
Maslina przypłynęła z Rabu. Kapitan łodzi schodzi na brzeg i coś zaczynają rozmawiać z pozostałymi załogantami. Z tego co zdołałem zrozumieć mówią że jest wietrznie na kanale i będzie huśtać. Po wczorajszym deszczu zostało jeszcze zachmurzenie i wiatr od Velebitu. W każdym bądź razie załoganci obu statków częstują się rakiją i będąc tak przygotowaniu do trasy rozpoczynamy zaokrętowanie ;).

e7.jpg



Wyruszamy w stronę Rabu,

e8.jpg



Zostawiając Pag za rufą.

e9.jpg



Na łódź wsiadło 12 osób. Po kilku minutach kapitan powiedział aby się schować do kabiny bo będzie chlapać.
Wszyscy poszli ale my twardo siedzimy na pokładzie. Przecież prawie nie ma fali myślimy w duchu o co tyle hałasu ;).

e10.jpg



Ale po chwili wypływamy na kanał gdzie Pag nie osłania już od wiatru, zaczynamy odczuwać falę. Prysznic z morskiej wody
przegania prawie wszystkich do kabiny.

e11.jpg



Zostaję tylko ja oraz jeszcze jeden pasażer, okazuje się że to nasz rodak. Siedzimy w takim miejscu gdzie prawię nie sięgają nas bryzgi wody a mamy przynajmniej radochę z takiego rejsu. Łódka jest na tyle mała że skaczemy po nadchodzących falach.

e12.jpg



Jest świetnie ;)

e13.jpg



Pozostali chronią się w środku. Nie ma tam tyle miejsca żeby wszyscy się tam wygodnie zmieścili.

e14.jpg



Ale nikt nie narzeka, a kapitan pewnie zmierza do celu.

e14a.jpg



Dopływamy na miejsce, umawiamy się że przyjadą po nas samochodem. Mają kwaterę w Banjolu to miejscowość po drugiej stronie zatoki nad którą położone jest miasto Rab.

e15.jpg


Czekamy krótką chwilę

e16.jpg



Przyglądając się zacumowanym w marinie jachtom

e18.jpg


A oto i on. Nasz transport nadjeżdża.

e19.jpg


cdn.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12129
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 14.01.2019 10:25

Ale fajne warunki :hearts: :hearts: :hearts: Zazdroszczę :smo:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1907
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 14.01.2019 18:48

beatabm napisał(a):Ale fajne warunki :hearts: :hearts: :hearts: Zazdroszczę :smo:


Jak pisałem posta to pomyślałem, że Ci się spodoba ;)
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1701
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 14.01.2019 18:52

mchrob napisał(a):
beatabm napisał(a):Ale fajne warunki :hearts: :hearts: :hearts: Zazdroszczę :smo:


Jak pisałem posta to pomyślałem, że Ci się spodoba ;)

A ja nie zazdroszcze, zraziłam się :twisted:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1907
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 14.01.2019 21:22

wiolek_lp napisał(a):
mchrob napisał(a):
beatabm napisał(a):Ale fajne warunki :hearts: :hearts: :hearts: Zazdroszczę :smo:


Jak pisałem posta to pomyślałem, że Ci się spodoba ;)

A ja nie zazdroszcze, zraziłam się :twisted:


Nie było strachu, trochę huśtawki tylko.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12129
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 15.01.2019 10:54

mchrob napisał(a):
beatabm napisał(a):Ale fajne warunki :hearts: :hearts: :hearts: Zazdroszczę :smo:


Jak pisałem posta to pomyślałem, że Ci się spodoba ;)

:mrgreen: Uwielbiam bujando ale pod jednym warunkiem - muszę być najedzona. Głodna źle znoszę fale :mrgreen:
vianeja11
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 5
Dołączył(a): 10.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) vianeja11 » 15.01.2019 19:17

właśnie nadrabiam zaległości pisz dalej bo w tym roku też jadę do południowej Chorwacji i jestem bardzo ciekawa
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1907
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 17.01.2019 22:00

vianeja11 napisał(a):właśnie nadrabiam zaległości pisz dalej bo w tym roku też jadę do południowej Chorwacji i jestem bardzo ciekawa

Za chwilę jedziemy dalej.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1907
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 17.01.2019 23:24

cd.

Jedziemy do Banjol, to typowa miejscowość letniskowa. Jak to w takich miejscach apartmany, konoby i jest tu też duży kamping z możliwością wynajęcia stałych domków. Rodzice mają wynajętą bardzo fajną kwaterę w odległości 50 m od morza.
Nie mam swoich zdjęć wspomogę się zdjęciem z google.

kwatera banjol.JPG


https://goo.gl/maps/yfPeEUrRkGt

Ponieważ pogoda się poprawia i słońce coraz odważniej wychodzi spoza chmur idziemy trochę poplażować.
Zaraz przy plaży zaczyna się też miejscowy kamping.

f1.jpg


Plaża z pewnością będzie odpowiadać rodzinom z małymi dziećmi, żeby się zanurzyć w wodzie trzeba przejść chyba ze 100m.

f2.jpg


Nas nie zachwyciła, choć trochę lepiej prezentuje się w pełnym słońcu.

f3.jpg



Po plażowaniu zostaliśmy zaproszeni na domowy obiad, a po nim postanowiliśmy popłynąć pozwiedzać stolicę wyspy.
Rab jest po drugiej stronie zatoki a z Banjolu kursują do niego wodne taksówki.

f4.jpg



Wynajmujemy jedną dla naszej ekipy. Kurs o ile pamiętam kosztował 80 kun.

f5.jpg


Dzisiaj mamy dzień pływania ;)

f6.jpg



Kierujemy się na drugą stronę zatoki.

f7.jpg

f8.jpg


Ekipa wyluzowana.

f9.jpg


Lądujemy w porcie.

f10.jpg



Czas zapuścić się w uliczki Rabu.

f11.jpg



Wyspinaliśmy się na górę

f12.jpg



Takim basenem na kwaterze bym nie pogardził

f13.jpg



A tu przed nami cudowna romańska perełka. Katedra Wniebowzięcia NMP z IV w. przebudowana w XII

f14.jpg

f14a.jpg



Tutaj dzwonnica Świętej Marii. Można na nią wejść - my nie byliśmy na pewno świetny widok z góry

f15.jpg


Jest tu bardzo klimatycznie.

f16.jpg



Idziemy dalej, plac Wolności i pobenedyktyński kościół Sw. Justyny z XVI w.

f17.jpg


Piękne te strome uliczki prowadzące do portu

f18.jpg



Fotogeniczna opuncja a w tle ruiny kościoła Św. Jana Ewangelisty z dzwonnicą.

f19.jpg



Dochodzimy do miejskiego parku. Park Komrcar założony w XIX w.

f20.jpg



Można tu odetchnąć na chwilę od letniego upału.

f21.jpg



Fascynująco piękne drzewa.

f22.jpg

f23.jpg


Schodzimy w dół do centrum miasta. Idziemy jeszcze po drodze na kawę i co nieco do niej. Ale czas już nas goni, zbliża się 17 i czas odpływania naszej Masliny.

f24.jpg



Żegnamy się z rodziną oni odpływają taksówką do siebie a my czekamy na kapitana naszej łódki.

f25.jpg



Nie śpieszy mu się za bardzo, daje nam czas na obserwację ruchu w porcie.

f26.jpg



I wyścigu łodzi podwodnych.

f27.jpg



Załoga wróciła, nasza ekipa na pokładzie.

f28.jpg


Wyruszamy w drogę powrotną, wiatr się uspokoił i jest możliwość podziwiania krajobrazów.

f29.jpg

f30.jpg

f31.jpg



Po drodze załoga spostrzega jakiś przedmiot pływający po kanale. Okazuje się, że to wielkie plastikowe wiadro albo donica. Odławiają ją i zabierają ze sobą.

f32.jpg



Dopływamy do Tovrnele

f33.jpg



Wsiadamy do samochodu i ruszamy do "naszego domu" w Pagu. Po drodze zatrzymujemy się jeszcze na chwilkę w ogrodzie oliwnym w Lun.

f34.jpg



Spacerujemy chwilę.

f35.jpg



I dajemy zarobić dziadkowi sprzedającemu oliwę.

f36.jpg


Wieczorem docieramy na miejsce, jesteśmy zmęczeni ale jutro mamy dzień odpoczynku.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13433
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 17.01.2019 23:47

mchrob napisał(a):Idziemy na nadbrzeże, przed nami już czeka kilka osób.

A my byliśmy tam 3 września i niestety sami. Ponieważ nie było wymaganej obsady, rejs się nie odbył. :?

Ale popłynąłem teraz z Wami. :wink:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1907
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 18.01.2019 08:58

walp napisał(a):
mchrob napisał(a):Idziemy na nadbrzeże, przed nami już czeka kilka osób.

A my byliśmy tam 3 września i niestety sami. Ponieważ nie było wymaganej obsady, rejs się nie odbył. :?

Ale popłynąłem teraz z Wami. :wink:


Dziękujemy za towarzystwo. Czytałem już że wam się wtedy nie udało popłynąć. My tez w sumie mieliśmy trochę szczęścia z tą pogodą. Kurs o 7.30 się nie odbył bo za bardzo wiało ale o 10 było już na tyle spokojnie ze się zdecydowali płynąć.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1907
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 20.01.2019 19:39

Mały suplement do ostatniego dnia:

https://www.youtube.com/watch?v=dpQNgdYWP08&feature=youtu.be

Film z naszego powrotu z Rab-u
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 20.01.2019 20:01

To miasto potrafi zauroczyć, a takie wycieczki długo się pamięta.
Moim zdaniem Rab to obowiązkowy punkt programu będąc na Pagu.
Nawet Trogir nie zrobił na nas takiego wrażenia.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Z księżyca na południe - wakacje 2018 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone