Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wiosenna Albania ze szczyptą Grecji i Czarnogóry

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010
Wiosenna Albania ze szczyptą Grecji i Czarnogóry

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 11.06.2015 22:23

Witam.
Jak co roku ciemną zimą usiadłem i dumałem dokąd by tutaj pojechać. Chorwacja, już trochę zjeżdżona. Chciałbym czegoś nowego. W tamtym roku byliśmy w Czarnogórze i BiH. Było pięknie. Ale nie lubimy jeździć dwa razy w te same miejsca. Padło na Serbię, Macedonię i Albanię.
Wyjazd zaplanowany na 17.05. Od kilku tygodni siedzimy w mapach i przewodnikach. Wszystko już niemal dopięte na ostatni guzik. Niestety 10.05 w mieście przez które mamy przejeżdżać - Kumanovo w Macedonii jacyś niemili terroryści, nomen omen z Albanii, wywołali jakieś zamieszki. Szybka decyzja i zmiana planów. Pojedziemy przez BiH i Czarnogórę od razu do Albanii.
I tak też rozpoczęła się nasza 3-tygodniowa bałkańska przygoda.
Na zachętę kilka zdjęć.
Lew?
kot_pan_swiata.jpg

Latający Mnich
mnich_na_drzewie.jpg

Czy to Tatry czy Beskidy?
_DSC1162'.jpg

Niby Albania, a jednak jakoś inaczej
wakacje.jpg


wybrzeze_Dhermi.jpg

Pozdrawiam
Jacek
Ostatnio edytowano 11.06.2015 22:48 przez jacusek, łącznie edytowano 2 razy
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 11.06.2015 22:29

Chciałbym w szczególności podziękować
DARCRO
za fascynującą relację "Tropem Tureckich Tolaet"
https://www.cro.pl/serbia-macedonia-i-albania-tropem-tureckich-toalet-t38890-15.html
Dużo ciekawostek (żałuję, ze nie udało się z nich skorzystać w Serbii i Macedonii, ale może kiedyś).
I jeszcze więcej zdjęć na zachętę:
queparo_w_gorze.jpg


kwiaty_queparo.jpg


Zapraszamy na wspólną podróż
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 12.06.2015 09:34

Cześć.

Bardzo zachęcający początek. Czuję się zaproszony.

Pzdr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.06.2015 09:42

Witam.
Ciekawie się zapowiada.
Będę zaglądać.
Pozdrawiam.
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 12.06.2015 12:28

Bardzo chętnie zobaczę jak Albania prezentuje się wiosną :)

Miło też będzie odwiedzić znowu kemping nad j. Szkoderskim, bardzo nam się tam podobało.

Pozdrawiam
Asia :)
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 12.06.2015 12:31

Pisz, wklejaj zdjęcia - bo zapewne masz ich w zanadrzu dużo-dużo więcej.

Czekamy :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.06.2015 14:12

Ja też zasiadam, bo chciałam tam być w tym roku, ale nie będą, ale myślę już o 2016 :D
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 12.06.2015 21:33

Witam wszystkich śledzących.
@JoannaG to rzeczywiście camping pod Szkodrą :).
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 12.06.2015 21:50

I zaczyna się.
17 maja. Pakujemy naszą strzałę i rano (ale nie za wcześnie) ruszamy.
Jako, że zmienialiśmy plany zdecydowaliśmy się na "użycie" drogi z której korzystamy niemal co roku - przez Czechy, Austrię, Słowenię (z objazdem autostrady oczywiście :D ).
Tankujemy na ulubionej stacji w Siewierzu i dalej w stronę naszych południowych sąsiadów. Muszę przyznać, że teraz to się z centrum Polski fajnie jedzie jak otworzyli autostradę. W 3h byliśmy już za granicą.
Tankowanie w Austrii na OMV w Poysdorfie, tam też winietka i dalej w drogę. Zawsze jeszcze tankowałem na południu Austrii, ale teraz jakoś zapomniałem, co mogło mieć niemiłe konsekwencje.
Jako, że jesteśmy na wakacjach, a nie lubię spędzać za kółkiem więcej niż 12 h, a także jeździć po ciemku zawsze staramy się dotrzeć do Ptuja, niedużej sympatycznej mieściny z taaaakim zamkiem
Ptuj_zamek.jpg

znanej chyba głównie wielbicielom CRO z konieczności przejechania przez nią podczas objazdu autostrady. Mamy tam piękną kwaterę z widokiem na zamek w dość rozsądnej (jak na Słowenię) cenie. Jak ktoś chciałby kontakt to zapraszam na priv. Wieczorem jeszcze spacerek, a rano czekają nas nowe atrakcje - Bośnia czeka.
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 12.06.2015 21:54

ładnie tam :lol:
Albania stale w naszych planach.......
może kiedyś pojedziemy Twoimi śladami :roll:
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 12.06.2015 22:25

18 maja.
Cel: Sarajevo.
Przystanki: Jajce i Travnik.
W tamtym roku spędziliśmy cały dzień w Sarajevie. Tak bardzo spodobała nam się atmosfera wieczornej Barcasiji, że postanowiliśmy na wieczór dotrzeć do stolicy BiHu. Wybraliśmy drogę przez Banja Lukę, Travnik i Jajce.
Oczywiście jako rasowy oszczędny Polak stwierdziłem, że zatankuje w Bośni. Ale nie chciałem na jakieś nieznanej mi stacji, ale na słoweńskim Petrolu (w Bania Luce). Lampka kontrolna zapaliła się zaraz po wjeździe na autrostradę...... Jakoś tak duużo za wcześnie. I zamiast pomknąć 130 jak bośniaccy drogowcy pozwolili "wlekliśmy się" tylko około 100. Ale szczęśliwie dotarliśmy do stacji. Moje obawy były słuszne, bo w baku zostało tylko około 3 l paliwa. Dla zainteresowanych 1l benzyny 100 oktanów po przeliczeniu płatnością kartą wyszedł około 4,84 PLN. Całkiem przyzwoita kwota.
Po drodze jedziemy przez Kanion Vrbasu - pięknie poprowadzoną drogą - wśród wykutych skał. Głębokość kanionu to chyba kilkaset metrów. Wspaniałe wrażenie. W tamtym roku zderzyły się tam dwa tiry na mijance, które "zafundowały" nam stanie w korku kilka godzin, przez co nie udało nam się zwiedzić Jajcy ani Travnika. W tym roku pogoda ładna, żadnych uderzonych TIRów. Do Jajców, Jajec :) udało nam się dotrzeć o przyzwoitej godzinie.
Panorama miasta chyba najlepiej prezentuje się z drogi,
Jajce_miasto.jpg

choć gdzieniegdzie widać jeszcze ślady po wojnie sprzed prawie 20 lat
okno po kulach_Jajce.jpg

Jajce_dom po kulach.jpg

To naprawdę piękne miejsce
Jajce_meczet_dachy.jpg

Kącik dla zainteresowanych. Większość wejść po 2 KM - twierdza i wodospady. Płatny parking prawie w samym centrum 1 albo 2 KM za h. Chociaż byliśmy dłużej i nikt nic nie wołał.
Następny przystanek Travnik.
Trvnik_chmury.jpg

Uwaga, do twierdzy można podjechać, ale chyba byłby tam problem z parkowaniem. My auto zostawiliśmy na dole a do twierdzy doszliśmy piechotą. Niestety spóźniliśmy się 10 min do Malowanego Meczetu, był do 17:00.
Zwieńczeniem tego dnia był wieczór w Sarajevie. Pierwszy Cevap. Pierwszy i, jak się niestety okazało, ostatni kadaif i baklava.
A to fotki z wieczornego spaceru po stolicy BiHu:
Sarajewo_noca.jpg


Sarajewo_noca2.jpg


Trzeba iść spać bo następnego dnia czeka na nas Albania - nasz główny tegoroczny cel.
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 12.06.2015 22:36

Po drodze do Albanii przejeżdżamy przez przejście graniczne w HUM. Mam z tej drogi zrobiony filmik, ale niestety jest jeszcze w obróbce. Wygląda na to, że Bośniacy (w tamtych okolicach to pewnie bardziej Serbowie) drogę remontują i poszerzają. Więc pewnie już nie będzie taka atrakcyjna.
Słowa mojej lepszej połowy o tej drodzie, której profikaltycznie nie pokazywałem przed wyjazdem:
"Czerwona droga na mapie o tu takie coś. W głowie się nie mieści."
Przed Albanią wiele rzeczy się na temat dróg nie mieściło w głowie. W późniejszej relacji, na ten temat będzie dużo........

W Czarnogórze przejeżdżamy przez Kanion Pivy:
Piva_zbiornik.jpg

Piva_gory2.jpg

i docieramy wreszcie do celu - Albanii na camping nad Jezioro Szkoderskie.
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 12.06.2015 22:46

Dla ciekawskich.
Kolejka na granicy BiH - Czarnogóra w sumie 15 min z przejazdem między granicami.
Na granicy Czarnogóra - Albania - około 30 min.
Benzyna w Czarnogórze 1,32 EUR (95 oktanów) na stacji EKO w Podgoricy.
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 13.06.2015 00:45

Ten nocny spacer po Sarajevie musiał być baaardzo nocny - te pustki na Bascarsiji ...

Byliśmy tam nocą, ale wszędzie było sporo ludzi.
(trudno było znaleźć miejsce przy stoliku dla 5 osób)
jacusek
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 03.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusek » 13.06.2015 06:49

Te zdjęcia to efekt kilkuminutowego czekania za każdym razem aż będzie w miarę pusto.
Choć godzina nie była bardzo wczesna, ale aż tak bardzo po nocach się nie włóczyliśmy. :D
Następna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wiosenna Albania ze szczyptą Grecji i Czarnogóry
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone