Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum +wyspa Nisyros

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
adaryb
Podróżnik
Posty: 24
Dołączył(a): 14.05.2015
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) adaryb » 09.10.2019 08:37

Witam
Je też czytam Twoją relację megiddh.
Co prawda nie komentuję - ale czytam , zapoznaję się z Kos i temat celu wakacji na rok 2020 cały czas otwarty.
Pozdrawiam
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4697
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 09.10.2019 20:17

piekara114 napisał(a):Nie przesadzaj. Ja jestem i na bieżąco czytam, tylko z tel źle mi się pisze, a już zwłaszcza cytuję i wtedy odpuszczam komentowanie...

adaryb napisał(a):Witam
Je też czytam Twoją relację megiddh.
Co prawda nie komentuję - ale czytam , zapoznaję się z Kos i temat celu wakacji na rok 2020 cały czas otwarty.
Pozdrawiam

Dzięki za reakcję. Od razu mi lepiej na sercu, że jednak są zainteresowani moją relacją. :D
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4697
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 09.10.2019 20:36

:hut:

Kolejne miejsce na trasie naszej wycieczki również zostało podpatrzone w relacji Potter.
Pojechaliśmy obejrzeć tradycyjny wiatrak w Antimachii.

Tradycyjnie mapka z dojazdem.
mapka dojazdu Agios Stefanos-Antimacha.jpg


Wyspa Kos faktycznie w większości jest płaska, co widać na tych zdjęciach zrobionych podczas jazdy do Antimachii.
DSC_0069.jpg

DSC_0143.jpg

DSC_0145.jpg

DSC_0146.jpg

DSC_0147.jpg

DSC_0149.jpg

Droga prowadząca do Antimachii jest gładka jak stół.
DSC_0150.jpg

Uroku dodają jej leżące na asfalcie kwitnące krzewy.
DSC_0151.jpg

DSC_0152.jpg

Sam wiatrak w Antimachii nas nie zachwycił.
Wszyscy uczestniczy naszej małej wycieczki orzekli, że wygląda jak sztuczny twór.
Wysiedliśmy z autka, chwilę pochodziliśmy wokół wiatraka, ale zdjęcia "bezludzkiego" nie udało mi się zrobić.
Pan zajmujący się wiatrakiem ma wielką wprawę z uniemożliwianiu zrobienia takiego zdjęcia.
Nawet jak próbowałam zrobić zdjęcie z za palmy, to on się z za niej wyłaniał.
DSC_0154.jpg

DSC_0156.jpg

Na koniec udało mi się zrobić fotkę "bezludzką", ale za to z samochodem na pierwszym planie.
DSC_0159.jpg

Nikt z towarzystwa nie miał ochoty wchodzić do wnętrza wiatraka, więc pojechaliśmy dalej, mając nadzieję na zobaczenie fajniejszych miejsc.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18317
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.10.2019 21:46

Gosiu , nie jest prawdą to , że nikt nie śledzi Twojej relacji , przeciwnie - zagląda tu spora grupa kibiców , co widać po ilości "licznikowej" . Mam przyjemność zaliczać się do tej grupy :D
Droga ( szczególnie w tej ukwieconej części ) do Antimachii przypomina mi Nową Południową Walię . . .


Pozdrawiam
Piotr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.10.2019 06:55

I ja też czekam na każdy odcinek :cool: .
W tym roku (zgodnie z planem i zapowiedziami) jednak nie wylądowaliśmy na Kos zatem informacje Twoje i Potter będą przydatne w przyszłości :) .
A najbardziej (mimo że tam już byliśmy) czekam na wycieczkę wulkaniczną :wink: .
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 10.10.2019 08:14

Kolejny fajny odcinek - zdjęcia super 8)
Od dłuższego czasu na forum zaglądam sporadycznie (taki dżob zaj... się zrobił :roll: ).
Wtedy, zawsze odrabiam zaległości- również u Ciebie :)
:papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4697
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 10.10.2019 20:23

:D :D :D
Od razu jest sympatyczniej, jak się kilka osób odezwało :D :D :D

piotrf napisał(a):Gosiu , nie jest prawdą to , że nikt nie śledzi Twojej relacji , przeciwnie - zagląda tu spora grupa kibiców , co widać po ilości "licznikowej" . Mam przyjemność zaliczać się do tej grupy :D
Droga ( szczególnie w tej ukwieconej części ) do Antimachii przypomina mi Nową Południową Walię . . .


Pozdrawiam
Piotr
Pomimo tego, że widzę cyferki na liczniku, to jak przez dłuższy czas nie ma żadnego odzewu, mam wrażenie, że nawet jak ktoś tutaj zajrzy, to się rozczarowuje.
A w Nowej Południowej Walii nie byłam, więc wierzę Ci na słowo.

kulka53 napisał(a):I ja też czekam na każdy odcinek :cool: .
W tym roku (zgodnie z planem i zapowiedziami) jednak nie wylądowaliśmy na Kos zatem informacje Twoje i Potter będą przydatne w przyszłości :) .
A najbardziej (mimo że tam już byliśmy) czekam na wycieczkę wulkaniczną :wink: .
Miło mi to czytać.
Ciekawe czy kiedyś dotrzecie na wyspę Kos ?.
A na wulkaniczną wyspę trzeba będzie jeszcze chwilkę poczekać, ale już niedługo.

CROberto napisał(a):Kolejny fajny odcinek - zdjęcia super 8)
Od dłuższego czasu na forum zaglądam sporadycznie (taki dżob zaj... się zrobił :roll: ).
Wtedy, zawsze odrabiam zaległości- również u Ciebie :)
:papa:
Dzięki za komplement i za to, że tutaj zaglądasz.
A tak prawdę mówiąc, to wydaje mi się, że ostatnio coraz mniej cromaniaków zagląda na forum.
Praca jest wytłumaczeniem. Sama też tak nieraz mam, że tylko w przerwie śniadaniowej mogę tu zajrzeć, korzystając z komórki. A z komórki komentować nie lubię, podobnie jak piekara114,
piekara114 napisał(a):Nie przesadzaj. Ja jestem i na bieżąco czytam, tylko z tel źle mi się pisze, a już zwłaszcza cytuję i wtedy odpuszczam komentowanie...
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4697
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 10.10.2019 21:41

:hut:

Teraz jedziemy do Zamku Antimachia, który znajduje się kilka kilometrów od Antimachii.
mapka dojazdu Antimachia-Zamek Antimachia.jpg


Jadąc główną drogą należy bardzo uważać, żeby nie przeoczyć skrętu, bowiem oznaczeń w tym miejscu brakuje.
Przejeżdżając w miejscu, w którym należy skręcić w ostatniej chwili zauważyłam znak kierujący do Zamku, ale było już za późno na wykonanie skrętu, więc musieliśmy pojechać kawałek dalej i zawrócić. Znak, który zauważyłam leżał sobie na ziemi oparty o jakiś słupek, więc równie dobrze mogłam go przeoczyć. Ale udało się i wjechaliśmy na drogę, która doprowadziła nas do Zamku. Początkowa droga biegnie wzdłuż terenu wojskowego. Z tego powodu jest tutaj zakaz fotografowania. Znak informujący o tym zakazie widzieliśmy kilkaset metrów przed skrętem z głównej drogi. Ten teren na mapach google jest wypikselowany.
Dalej droga wije się wśród malowniczych pól.
Było już po południu, więc słońce świeciło nam za plecami i pięknie oświetlało drogę przed nami.
Ale najpiękniejszy widok zobaczyliśmy na końcu tej drogi, gdy naszym oczom ukazała się monumentalna budowla.

IMG_5537.jpg

DSC_0271.jpg


Zamek został wybudowany w XIV wieku przez joannitów w miejscu, w którym wcześniej znajdowała się bizantyjska twierdza.
Na przestrzeni lat pełnił on różne funkcje. Początkowo, od roku 1383 służył jako więzienie dla skazanych rycerzy.
Stanęliśmy u bram zamku i chwilę zachwycaliśmy się tą budowlą.
DSC_0160.jpg

DSC_0266.jpg

DSC_0267.jpg

DSC_0263.jpg

DSC_0161.jpg

Aby wejść na teren Zamku należy przejść przez tą bramę.
DSC_0162.jpg

Wchodzimy.
DSC_0264.jpg

A kawałek dalej znajduje sie druga brama.
DSC_0163.jpg

Nad drugą bramą widać herb wielkiego mistrza Pierra'a d'Aubusson (za którego czasów zamek był przebudowany). Nad herbem widać wizerunek kapelusza kardynalskiego, którym wielki mistrz został obdarowany przez papieża Innocentego VIII w roku 1489.
IMG_5529.jpg

Pomimo tego, że za wejście na zamek się nie płaci, to na stoliku stojącym tuż przy drugiej bramie, widzimy poukładane monety oraz przyciśnięte kamieniem banknoty.
DSC_0166.jpg

Nikogo przy tym stoliku nie ma, nikt tej kasy nie pilnuje. Dziwne.

Idziemy dalej.
DSC_0168.jpg

DSC_0164.jpg

DSC_0165.jpg
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 10.10.2019 21:47

Halo, ja też tu zaglądam. Ale tereny te są dla mnie jeszcze nieznane i może dlatego nie mogę wymyślić jakiegoś trafnego komentarza. :oops: No w każdym razie się melduję :papa: .
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4697
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 10.10.2019 21:51

pomorzanka zachodnia napisał(a):Halo, ja też tu zaglądam. Ale tereny te są dla mnie jeszcze nieznane i może dlatego nie mogę wymyślić jakiegoś trafnego komentarza. :oops: No w każdym razie się melduję :papa: .

Dzięki za podpisanie listy obecności. :oczko_usmiech:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4697
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 12.10.2019 22:14

:hut:

Po wejściu na teren zamku ujrzeliśmy wielką przestrzeń otoczoną murem warownym.
DSC_0171.jpg

DSC_0169.jpg

IMG_5463.jpg

Te imponujące mury były stale wzmacniane.
Budowla była uważana za jedną z potężniejszych twierdz wybudowanych przez joannitów.
Wytrzymała ona nawet oblężenie tureckie w 1457 roku, kiedy to przez 23 dni armia złożona z 16 tysięcy Turków próbowała zdobyć tę twierdzę.
Niestety do naszych czasów niewiele zachowało się z potęgi tego zamczyska.

Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na masyw górski Dikeos.
DSC_0170.jpg

Z murów obronnych wspaniale widać drogę, którą tutaj przyjechaliśmy.
DSC_0172.jpg

DSC_0176.jpg

Przed główną bramą zamku znajduje się półokrągły bastion, który dobudowany został do zamku na początku XVI wieku.
IMG_5471.jpg

DSC_0173.jpg

Bardzo nam się spodobało ukształtowanie terenu wokół zamku.
DSC_0177.jpg

Cały teren pośród murów porastały pięknie kwitnące osty.
DSC_0180.jpg

Spacer po murach obronnych sprawił nam dużą przyjemność.
IMG_5476.jpg

DSC_0181.jpg

DSC_0185.jpg

DSC_0187.jpg

Potem ruszyliśmy w głąb terenu zamkowego.
DSC_0182.jpg

DSC_0183.jpg

W oddali zamajaczył nam jakiś budynek, więc poszliśmy w jego kierunku.
DSC_0184.jpg

Okazało się, że to mały kościółek Agios Nicolaos z XIV wieku.
Nad wejściem wisi taki herb.
DSC_0188.jpg

Kościółek był otwarty, więc weszliśmy do środka.
IMG_5478.jpg

DSC_0189.jpg

DSC_0190.jpg

DSC_0192.jpg

Jaki ten mój Waldek podobny do świętego z ikony.
DSC_0194.jpg

IMG_5481.jpg

DSC_0197.jpg

DSC_0199.jpg

Następnie poszliśmy w kierunku kolejnej budowli, którą zobaczyliśmy w oddali.
DSC_0200.jpg

To kościół Agia Paraskevi, który jest 200 lat młodszy od tego, w którym byliśmy przed chwilą, a więc z XVI wieku.
W jego wnętrzu znajduje się 16 ikon przedstawiających życie św. Paraskevi, ale my ich nie zobaczyliśmy, bowiem kościół był zamknięty.
W dniu 26 lipca teren zamku zapełnia się wiernymi z całej wyspy z powodu odpustu ku czci św. Paraskevi.
Po ścieżkach biegnących przez teren zamku przechodzi wtedy uroczysta procesja.
Obok tego kościoła wisi taki dzwon.
DSC_0201.jpg

DSC_0202.jpg

DSC_0203.jpg

A ten herb znajduje się obok drzwi wejściowych, oparty o ścianę kościoła.
DSC_0204.jpg
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 13.10.2019 19:06

Nadrobiłam.
Zamek faktycznie robi wrażenie ogromem. Szkoda, że nie zachowało się go nieco więcej. Choć pewnie wtedy byłyby bilety.
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 14.10.2019 19:13

Ja też cały czas śledzę relację i muszę się pochwalić, że już zarezerwowałam wczasy 2020 na wyspie Kos
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4697
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 14.10.2019 20:57

aga_stella napisał(a):Nadrobiłam.
Zamek faktycznie robi wrażenie ogromem. Szkoda, że nie zachowało się go nieco więcej. Choć pewnie wtedy byłyby bilety.
Z jednej strony faktycznie szkoda, ale z drugiej, gdyby tam coś było, to podczas trzęsienia ziemi w 2017 roku mogłoby się zawalić i ten zamek też zostałby zamknięty, jak ten w mieście Kos. A tak to przynajmniej można wejść do środka.

Sara76 napisał(a):Ja też cały czas śledzę relację i muszę się pochwalić, że już zarezerwowałam wczasy 2020 na wyspie Kos

Fajnie. Myślę że będziesz zadowolona z pobytu na tej wyspie.
Ciekawe, który hotel wybrałaś. Może, podobnie jak na Rodos, ten sam, w którym my byliśmy :mrgreen:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4697
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 14.10.2019 21:27

:hut:

Wędrówka po terenie zamku jest długa a widoki wspaniałe.
Warto było tutaj przyjechać.

DSC_0206.jpg

DSC_0208.jpg

DSC_0209.jpg

Tam w oddali widać wyspę Nisyros.
DSC_0210.jpg

Ta miejsowość na wybrzeżu to Kardamena.
DSC_0211.jpg

A tutaj widać wybrzeże Turcji.
DSC_0212.jpg

DSC_0213.jpg

Niedaleko stąd jest lotnisko, więc można obserwować samoloty podchodzące do lądowania.
DSC_0215.jpg

DSC_0217.jpg

DSC_0219.jpg

DSC_0220.jpg

DSC_0221.jpg

DSC_0223.jpg

DSC_0227.jpg

DSC_0236.jpg

DSC_0237.jpg

DSC_0243.jpg

DSC_0244.jpg

DSC_0245.jpg

DSC_0246.jpg

DSC_0249.jpg

DSC_0250.jpg

DSC_0251.jpg

DSC_0253.jpg

DSC_0256.jpg

DSC_0258.jpg

My też zaraz będziemy jechać tą drogą.
DSC_0259.jpg

IMG_5499.jpg

IMG_5503.jpg

Gdy wychodziliśmy z zamku, to przy bramie zobaczyliśmy, że jednak ktoś pilnował tej kasy na stoliku.
IMG_5510.jpg

IMG_5527.jpg

IMG_5531.jpg

Ostatni rzut oka na zamek
DSC_0274.jpg

i ruszamy w dalszą drogę.
DSC_0278.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum +wyspa Nisyros - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone