Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGODA

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
gego
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1114
Dołączył(a): 13.01.2009
Re: Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGOD

Nieprzeczytany postnapisał(a) gego » 24.10.2013 21:22

Torac napisał(a):Tłem Waszej grupy jest sv.Jovan?



Jasne :D :D
Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo

:papa: :papa: :papa:
gego
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1114
Dołączył(a): 13.01.2009
Re: Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGOD

Nieprzeczytany postnapisał(a) gego » 24.10.2013 21:45

Co do epitafi to jeszcze:

Fajne "memento mori":

Teraz patrz,
ale nie obawiaj się,
wkrótce do nas dołączysz



Rzeźnik:
Żyłem lat 49 to chcę wam powiedzieć, że nazywałem się
Jerzy Basului. Wiele owiec, ze skóry obdarłem, mięso dobre przyrządziłem. Mięso dobre to nie bajka i się jadło je po pańsku. Wam dam, mięso bardzo tłuste. Abyście mieli apetyt do jedzenia



i inni:

Gdy żyłem,
byłem wysoki na sześć stóp.
Teraz nie żyję i nie ma cudu
Jestem dokładnie sześć stóp pod ziemią



Pracowałem i bawiłem się bez przerwy
cieszyłem się młodością
pustymi butelkami i tańcem dookoła nich
Dopóki byłem krzepki, robiłem duże pieniądze
Teraz odpoczywam tutaj i nie potrzebuję żadnej fortuny


Radości życia nie zaznałem wciąż pługiem pracowałem
Śmierć serca nie miała, oczy z duszą mi wyrwała
Gdy ukończyłem 35 lat, życia mego nadszedł kres


pzdr
:papa: :papa: :papa:
gego
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1114
Dołączył(a): 13.01.2009
Re: Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGOD

Nieprzeczytany postnapisał(a) gego » 26.10.2013 13:37

cd.

Sighişoara

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek




Urokliwa Piaţa Cetăţii jest sercem starej Sighisoary.
Tutaj odbywały się publiczne egzekucje, procesy czarownic, targi rzemiosła.


Obrazek



Dom Pod Jeleniami przepiękna kamienica starówki.
Wybudowana w późnorenesansowym stylu.



Obrazek

Obrazek

Obrazek



Ulice starówki - przepiękne brukowane, z wciętym rynsztokiem pośrodku.
Być tutaj to magia...


Obrazek

Schody Szkolne.
Długie na 172 stopnie.
W całości przykryte dachem, pochodzą z 1642 r. i prowadzą z miasta do katedry.
Pierwotnie liczyły 300 stopni i miały służyć uczniom i nauczycielom, w czasie brzydkiej pogody, szczególnie zimą, jako bezpieczna droga do położonej na górze szkoły.

Obrazek








Wieża Zegarowa - doskonały punkt obserwacyjny oraz miejsce zgromadzeń rady miejskiej.
Zegar wykonaneny w 1648 r. przez Jan Kirschela. Podobnież od tego roku zegar chodzi nieprzerwanie, a jego skomplikowany mechanizm porusza figurki umieszczone po obu stronach wieży. W wieży mieści się dziś niewielkie muzeum, w którym oglądać można stare dokumenty miejskie, broń, monety, ikony oraz dawne przedmioty codziennego użytku (w tym XVIII-wieczny zestaw narzędzi stomatologa-chirurga).

Obrazek



Wszędzie przejawia się motyw smoczy
Vlad Dracula (ojciec Vlada Palownika) podobno tutaj mieszkał w latach 1431-1435. (ale w którym mieście nie było Draculi??)

Obrazek

Obrazek




idziemy na przepyszne napoje rumuńskie, żarełko...


Obrazek




i tak zapada zmrok


Obrazek











cdb.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Nie ponoszę winy za obrażenia psychiczne, jakie możesz odnieść w tym temacie, ponadto zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny!
gego
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1114
Dołączył(a): 13.01.2009
Re: Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGOD

Nieprzeczytany postnapisał(a) gego » 28.10.2013 10:15

cd.


Brasov

Braszów (Braşov), jest przepiękny.
Porównywany do Krakowa.


Obrazek


Uważany za najładniejszy w Rumunii rynek (Piata Sfatului), z otoczonym malowniczymi kamieniczkami.

Obrazek



Nad rynkiem, oprócz Ratusza, góruje olbrzymi gotycki - Czarny Kościół, budowany ok. 100 lat. Po pożarze grodu w 1689 r. , który strawił drewniane części i wyposażenie tego kościoła, pozostały poczerniałe mury, stąd dzisiejsza jego nazwa.


Obrazek





troszkę rura przeszkadza ale...


Obrazek





Ratusz Miejski - obecnie Muzeum Historii.


Obrazek


Obrazek





XVI-wieczna Baszty Tkaczy najlepiej zachowana spośród ośmiu baszt grodu.
Dziś mieści się w niej Muzeum Braszowskich Fortyfikacji.


Obrazek







cdb.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Nie ponoszę winy za obrażenia psychiczne, jakie możesz odnieść w tym temacie, ponadto zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny!
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGOD

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 28.10.2013 10:32

Trochę późno, ale dotarłem do Twojej kolejnej relacji. Pozwolę sobie zasiąść i jechać z Wami... :hut:
gego
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1114
Dołączył(a): 13.01.2009
Re: Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGOD

Nieprzeczytany postnapisał(a) gego » 28.10.2013 17:44

cd.

Następne perełki

Obrazek


oraz


Obrazek

Zamek Bran
Jakże by inaczej gdyby nie był i tutaj wzmianki o Drakuli.
Ponoć Drakula zatrzymał się tu zaledwie na kilka godzin, co nie pozwala zamkowi rościć sobie praw iż to On jest jego siedzibą.

Zamek w Bran jest typowym średniowiecznym zamkiem wybudowanym w XIV w na wysokiej, 60 metrowej skale nad doliną, którą prowadził trakt handlowy przez tzw. Alpy transylwańskie do odległego o 30 km Brasova.

Trzy poziomowa konstrukcja zamku, skupiona wokół głębokiego dziedzińca z bardzo głęboką studnią (prawie 200m) charakteryzuje się dużą ilością komnat i łączących je wąskich korytarzy.
Wraz z mnóstwem tajnych przejść pomiędzy poszczególnymi piętrami zamku oraz pod dziedzińcem, zamek staje się tajemniczy, zaraz poznać iż grasowały tu hordy wampirów


W zamku znajduje się przepiękna kolekcję mebli zgromadzonych na przestrzeni wieków XIV – XIX, a także artystyczne elementy wyposażenia wnętrz.
Scenki wyrzeźbione na łóżkach, meblach mogą przyprawić każdego o koszmary.
Wyposażenie i ogólny stan zamku jest dobry z uwagi na to że przed II wojną światową był on główną rezydencją królowej rumuńskiej – Marii.



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek




No i oczywiście nieodłączny smoczy motyw

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek



Pod zamkiem znajduje się straszny dom
Jak do nie go nie wejść?

Obrazek







Może i zamek Bran piękny, ale jak dla mnie za dużo komercji. Takie Krupówki...





cdb.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Nie ponoszę winy za obrażenia psychiczne, jakie możesz odnieść w tym temacie, ponadto zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów bez podania przyczyny!
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGOD

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 29.10.2013 09:22

gego napisał(a):Obrazek


Co to takiego jest?
gego
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1114
Dołączył(a): 13.01.2009
Re: Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGOD

Nieprzeczytany postnapisał(a) gego » 29.10.2013 14:03

Vjetar napisał(a):
gego napisał(a):Obrazek


Co to takiego jest?



Żelazna dziewica (zwana też dziewicą norymberską) – narzędziem tortur w formie sarkofagu z żeliwa lub drewna , stosowane głównie w średniowieczu.
Gościa sadzano w środku i zamykano dwuskrzydłowe drzwi, kolce które powoli przenikają delikwenta umieszczonego wewnątrz.


:papa: :papa: :papa:
Użytkownik usunięty
Re: Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGOD

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.10.2013 14:23

gego + relacja + zdjęcia (!) = nie wolno przegapić ;-)

Rumunia, Albania - nie wiem do końca dlaczego, ale wciąż obawiam się obu tych krajów. Może to kwestia uprzedzeń. Wierzę, że nieuzasadnionych.

:papa:
gego
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1114
Dołączył(a): 13.01.2009
Re: Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGOD

Nieprzeczytany postnapisał(a) gego » 29.10.2013 14:42

eystrasalt napisał(a):
Rumunia, Albania - nie wiem do końca dlaczego, ale wciąż obawiam się obu tych krajów. Może to kwestia uprzedzeń. Wierzę, że nieuzasadnionych.



Właśnie...

Bardzo dużo ludzi jeździ do Bułgarii - i nikt się temu nie dziwi, podróżujący nie mają z tym problemów.

Ale jak słyszą Rumunia, to cosik ich przeraża. A to iż ludzie (przede wszystkim kojarzeni z żebrającymi cyganami ) jacyś nie tacy, a to iż drogi fatalne itd.

Nic bardziej mylnego.
Ludzie są przemili, drogi ok. (a jeździłem różnymi).
Rumunia w porównaniu z Bułgarią - dzień i noc.
Rumunia jest przepiękna. Bułgaria jak do tej pory zajmuje ostatnie miejsce w naszym rankingu krajów europejskich. Oczywiście to opinia bardzo subiektywna.

Jakże by nie wspomnieć (w nawiązaniu krajów "dzikich") o pięknej Macedonii...


A Albania...
Albania również nas zachwyciła (uważam iż to ostatnie momenty zobaczyć Albanię - albańską). To taka Chorwacja 15-20 lat temu... - wszystko tanie, ludzie nie zmanierowani, prości, na każdym kroku pasterze pasący swoje trzody częstujący cię grappą, serami. Ludzie w miasteczkach oferują bezinteresownie pomoc w oprowadzeniu - BAJKA.
Oczywiście możesz narzekać jadąc dróżką przez 15 minut za idącymi osłami, krowami, świniami... ale ja traktuję to jako koloryt ...
Pięknie jest i tyle.


:papa: :papa: :papa:
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGOD

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 29.10.2013 17:51

Rumunii na razie nie znam, ale pełna zgoda co do Albanii.

Ciekawie tutaj. Będę zaglądał.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGOD

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 29.10.2013 18:39

Nie znam Chorwacji z przed 15 - 20 lat :roll: :roll: jednak pod większą częścią Twojego postu mógłbym się podpisać :)
Cóż , od 2002 roku odwiedzam Rumunię kiedy tylko mogę , i to z nieustannie rosnącym apetytem 8)


Pozdrawiam
Piotr
Użytkownik usunięty
Re: Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGOD

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.10.2013 19:25

W przyszłym roku wybieram się ponownie do Grecji, więc może przełamię obawy i pojadę przez Słowację, Węgry, Chorwację, BiH, Czarnogórę i właśnie Albanię, tylko że efektywny czas jazdy w porównaniu z opcją serbsko-macedońską wydłuża się o całe 7 h...

Sorry za OT :wink:
gego
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1114
Dołączył(a): 13.01.2009
Re: Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGOD

Nieprzeczytany postnapisał(a) gego » 29.10.2013 23:24

Witam wszystkich czytaczy-oglądaczy jeszcze raz
Pozdrawiam


eystrasalt napisał(a):W przyszłym roku wybieram się ponownie do Grecji, więc może przełamię obawy i pojadę przez Słowację, Węgry, Chorwację, BiH, Czarnogórę i właśnie Albanię, tylko że efektywny czas jazdy w porównaniu z opcją serbsko-macedońską wydłuża się o całe 7 h...

Sorry za OT :wink:


Właśnie...
Przeważnie każdy z nas ma za mało czasu i jedzie prosto do celu, tam dopiero cosik ogląda (lub leżakuje)
Jadąc np do Grecji jedziemy tranzytem przez powyższe kraje i co? - nic.
Droga, czasem lepsza lub gorsza na podstawie drogi wyrabiać sobie opinię o danym kraju?

Od pewnego czasu ja, jadąc do miejsca X nie wyznaczam sobie kryteriów za ile mam tam dojechać.
Jak mam dużo czasu to może być i tydzień.
Ewentualnie skracam pobyt w miejscu docelowym.
Wierzcie droga też może być PRZYGODĄ. A i czasem większą frajdę sprawia droga niż pobyt w jednym miejscu.

Oczywiście mając 14 dni do dyspozycji do Gruzji ja bym raczej nie pojechał (po drodze tyle do oblukania), (aczkolwiek jedni jadą...), ale już na dni 21... albo więcej
marzenia...


Pzdr.
:papa: :papa: :papa:
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012
Re: Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGOD

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 30.10.2013 00:14

eystrasalt napisał(a):W przyszłym roku wybieram się ponownie do Grecji, więc może przełamię obawy i pojadę przez Słowację, Węgry, Chorwację, BiH, Czarnogórę i właśnie Albanię, tylko że efektywny czas jazdy w porównaniu z opcją serbsko-macedońską wydłuża się o całe 7 h...

Sorry za OT :wink:

7h, to chyba tylko palcem po mapie. Jechać przez te kraje tylko tranzytem to lekkie nieporozumienie. Wypadałoby przynajmniej w BiH, MNE i AL zatrzymać się choćby po jednym noclegu w każdym... tak dla liźnięcia smaku. Zresztą bez noclegu nie dasz rady...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Rumunia + Macedonia + Albania + Grecja = PRZYGODA - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone