Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pra-dziadowska relacja - Jesioniki o każdej porze roku :)

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Pra-dziadowska relacja, czyli wiosenne Jesioniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.05.2013 13:16

tony montana napisał(a):Moja urocza Kolezanka Maslinka (ostatnio nieobecna mocno) nad czym ubolewam :(

Przecież jestem :mrgreen:


tony montana napisał(a):Ech chyba obejrze zakonczenie mojej pasko-brackiej relacyjki ;0

Ja sobie przypomniałam całą Twoją relację i znowu się pośmiałam przy mapkach :lol:

Szkoda, że mało kto bywa w tym wątku... :( Może Czechy dla większości to niezbyt atrakcyjny kawałek świata :? Nieważne, już prawie koniec ;)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Pra-dziadowska relacja, czyli wiosenne Jesioniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 21.05.2013 13:20

maslinka napisał(a):
Szkoda, że mało kto bywa w tym wątku... :(


Ojjjjjjjjjjj, chyba się mylisz, kochana :P,
myszy to cały czas myszkują :wink: .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Pra-dziadowska relacja, czyli wiosenne Jesioniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.05.2013 19:14

mysza73 napisał(a):Ojjjjjjjjjjj, chyba się mylisz, kochana :P,
myszy to cały czas myszkują :wink: .

Bardzo mnie to cieszy :D
Myszkuj śmiało :mrgreen:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Pra-dziadowska relacja, czyli wiosenne Jesioniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.03.2014 16:13

Po prawie roku przerwy postanowiłam dokończyć "piwną relację z Ołomuńca" ;) Nie wiem, czy będą zainteresowani, ale jakby co, to tylko 2 odcinki będą ;)

21 kwietnia 2013 (niedziela): Zoo w Ołomuńcu

Dziś niestety opuszczamy piękny Olomouc. Ale wpadniemy jeszcze z wizytą na Svatý Kopeček, czyli Święty Pagórek - dzielnicę Ołomuńca, w której znajduje się Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i ogród zoologiczny.

Podjeżdżamy na "kopeczek":

Obrazek

W okolicach bazyliki nie ma gdzie zaparkować. Postanawiamy zacząć od zoo i ewentualnie wrócić tu później.

Bardzo lubimy odwiedzać ogrody zoologiczne, a że jesteśmy tak blisko szkoda by było stracić okazję na zobaczenie zwierzaków.

Przy wejściu do zoo witają nas różne ptaki drapieżne:

Obrazek

Obrazek

Widać, że ogród zoologiczny jest zadbany. Tutaj ich stronka. Zwierzęta mają duże wybiegi, niektóre z nich są właśnie modernizowane. Dużą atrakcją jest karmienie zwierzaków połączone z krótką prelekcją. Rozumiemy piąte przez dziesiąte, ale bardzo nam się podoba.

Małpki (chyba kapucynki) rzucają się na słonecznik:

Obrazek

Wilki głodne jak wilki ;):

Obrazek

Lampart albo jaguar ;):

Obrazek

Myszkujący kangur 8):

Obrazek

Po drugiej stronie lustra :mrgreen::

Obrazek

Dzikie zwierzaki są super, ale nie ma to jak nasz (w tym wypadku czeski ;)) poczciwy kot:

Obrazek

W zoo można się wdrapać na "rozhlednę" (wieżę widokową) - w dodatku bez dodatkowych opłat ;):

Obrazek

i spojrzeć z góry na wybieg lamparta (ewentualnie jaguara ;)):

Obrazek

Dobrze też widać sanktuarium:

Obrazek

Nasz spacer po zoo powoli dobiega końca. Chcemy jeszcze zajrzeć do bazyliki. Objeżdżamy uliczki dookoła niej - nie ma gdzie zaparkować, a nie chce nam się zostawiać auta gdzieś daleko i wędrować. Już się nachodziliśmy po zoo. Następnym razem, bo przecież na pewno wrócimy jeszcze do Ołomuńca :)

Powoli zaczynamy wracać do domu. Bardzo powoli i dookoła, bo ostatecznie będziemy jechać przez nasze ukochane Jeseniki, żeby zobaczyć znowu ulubione miejsca :) Po drodze trochę zwiedzania, więc zapraszam na kolejny (i ostatni) odcinek :)

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Pra-dziadowska relacja, czyli wiosenne Jesioniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.03.2014 19:19

maslinka napisał(a):Po prawie roku przerwy postanowiłam dokończyć "piwną relację z Ołomuńca" ;) Nie wiem, czy będą zainteresowani, ale jakby co, to tylko 2 odcinki będą ;)

[:


Są zainteresowani! Jakby były jeszcze zdjęcia z bro.... :)
:smo: :smo: :smo: :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Pra-dziadowska relacja, czyli wiosenne Jesioniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.03.2014 21:03

tony montana napisał(a):Są zainteresowani! Jakby były jeszcze zdjęcia z bro.... :)
:smo: :smo: :smo: :wink:

Oj, niestety, Tony :( Wszystkie zdjęcia, które mieliśmy z bro, już tu wrzuciłam ;) 8)
Teraz czeka nas tylko hrad Bouzov po drodze i kilka miejsc w Jesenikach.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Pra-dziadowska relacja, czyli wiosenne Jesioniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 22.03.2014 00:40

Kolejny zainteresowany czeka na kontynuację 8)
W tamte strony jakoś ciężko mi się wybrać na dłuższy pobyt , chociaż sporo czasu już minęło :wink:


Pozdrawiam
Piotr
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009
Re: Pra-dziadowska relacja, czyli wiosenne Jesioniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 22.03.2014 19:26

Melduję, że ja również jestem zainteresowana dalszą częścią przerwanej relacji. PS. Maslinko zdradź jakie masz plany wyjazdowe na długi weekend majowy? Bo pewnie takowe są, a co za tym idzie i jakąś relację dla nas spragnionych wrażeń skomponujesz? :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Pra-dziadowska relacja, czyli wiosenne Jesioniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 22.03.2014 20:02

piotrf napisał(a):Kolejny zainteresowany czeka na kontynuację 8)
W tamte strony jakoś ciężko mi się wybrać na dłuższy pobyt , chociaż sporo czasu już minęło :wink:

Piotrze, materiału zostało mi jeszcze tylko na jeden odcinek. Ale mam nadzieję, że wkrótce wybierzemy się w tamte strony i będzie kontynuacja relacji :)


Sara76 napisał(a):Melduję, że ja również jestem zainteresowana dalszą częścią przerwanej relacji. PS. Maslinko zdradź jakie masz plany wyjazdowe na długi weekend majowy? Bo pewnie takowe są, a co za tym idzie i jakąś relację dla nas spragnionych wrażeń skomponujesz? :)

Nie, nie mamy planów. Zwykle nie planujemy z takim dużym wyprzedzeniem :) A weekendy majowe przekornie od paru lat spędzamy w domu ;) To dla nas słaby termin - na narty za późno, pod namiot za wcześnie, ceny wysokie, bo tłumy ludzi je podbijają i te tłumy właśnie...
Nawet rok temu w pracy byłam 8)

Pozdrawiam :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Pra-dziadowska relacja, czyli wiosenne Jesioniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.03.2014 15:42

21 kwietnia 2013 (niedziela): Hrad Bouzov i powrót przez Jesioniki

Postanawiamy wrócić do domu, trochę nadkładając drogi. Dzięki temu zobaczymy m.in. zamek w miejscowości Bouzov:

Obrazek

Budowla pochodzi z XIV wieku. Obecnie często służy za plener filmowy. Nakręcono tu m.in. niemiecki film "Fabryka zła". Tutaj oficjalna stronka hradu.

Idziemy zobaczyć go z bliska:

Obrazek

Jest już późno, więc zamek jest zamknięty dla zwiedzających (czego się spodziewaliśmy ;))

Obrazek

Obrazek

Przynajmniej obejdziemy go dookoła:

Obrazek

Obrazek

Pomiędzy drzewami widać kolejną miejscową atrakcję - konia trojańskiego ;):

Obrazek

Nie wiem, po co on tu stoi 8O Widzimy, że po schodkach można wejść do wnętrza drewnianego konia 8)
Cali Czesi :lol:

Spacer dookoła zamku jest przyjemny. Słonko świeci, wiosnę czuć w powietrzu, chociaż tutaj jeszcze niespecjalnie ją widać.

Obrazek

Okrążyliśmy cały zamek, pora wracać na parking. Jeszcze spojrzenie na ładnie prezentujący się hrad:

Obrazek

i postanowienie, że musimy tu kiedyś wrócić w godzinach otwarcia ;)
(Ileż razy składaliśmy sobie samym takie obietnice ;))

Ruszamy! Oczywiście przez nasze ulubione Jesioniki :D Droga wiedzie przez Velké Losiny:

Obrazek

Mijamy fabrykę papieru:

Obrazek

i mkniemy dalej, w stronę Červenohorskiego sedla:

Obrazek

W Loučnej nad Desnou przejeżdżamy obok znajomego "rybnika" (stawu hodowlanego). W tym wątku opisywałam już wizytę w rybarskiej baszcie, czyli w restauracji obok stawu. Pstrągi mają tu genialne :)

Obrazek

W tej samej miejscowości jest też ładny park z niedawno odrestaurowanym zamkiem:

Obrazek

Zaraz za Loučną są Kouty - obecnie najbardziej znane z nowego narciarskiego areału. Śniegu jeszcze trochę jest, ale ośrodek oczywiście nieczynny (w końcu to już druga połowa kwietnia):

Obrazek

Na stokach Červenohorskiego sedla ze śniegiem trochę lepiej, ale i tutaj niestety nie można już poszusować :(
Szkoda, bo to nasz ulubiony ośrodek narciarski w Jesionikach.

Obrazek

Sentymentalną podróż przez Jesioniki kończymy w mieście Jesenik, które często jest naszą bazą wypadową do wycieczek po okolicy. Zjadamy dobry czeski obiad (a raczej obiadokolację) w restauracji na jesenickim rynku.

Obrazek

To już koniec krótkiej relacji z weekendowego wypadu do Ołomuńca, której pisanie wydłużyło się prawie do roku ;)

Dzięki za zainteresowanie i do zobaczenia (napisania) :papa:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Pra-dziadowska relacja, czyli wiosenne Jesioniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.03.2014 15:49

maslinka napisał(a):Nie wiem, po co on tu stoi 8O Widzimy, że po schodkach można wejść do wnętrza drewnianego konia 8)
Cali Czesi :lol:

Mają swoją własną Troję. ;)
Ale zamek ładnie się prezentuje.

Pozdrawiam,
Wojtek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Pra-dziadowska relacja, czyli wiosenne Jesioniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 27.03.2014 16:40

Zamek XIV wiek czyli gotyk.... troche dziwny ten gotyk jakies cos a la minarety :)
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014
Re: Pra-dziadowska relacja, czyli wiosenne Jesioniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 27.03.2014 16:59

Extra relacja z Czech :D
Fotki The Best :D
Bardzo dziękuję za zdjęcia z Ołomuńca,naprawdę przypomina Pragę 8O
Zapamiętałem też duuużo żab i lejącego się piwa,ale u "knedliczków" to normalne :D
:papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Pra-dziadowska relacja, czyli wiosenne Jesioniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.03.2014 19:21

Franz napisał(a):Mają swoją własną Troję. ;)

Gdzieś w Internecie znalazłam opinię, że ten czeski koń ładniejszy od tego, który stoi w Troi ;)


tony montana napisał(a):Zamek XIV wiek czyli gotyk.... troche dziwny ten gotyk jakies cos a la minarety :)

Z tego, co przeczytałam w Wiki, nigdy nie był w rękach Turków czy innych muzułmanów ;)


GOLDEN napisał(a):Extra relacja z Czech :D
Fotki The Best :D

Witaj, GOLDEN. Dzięki :D

GOLDEN napisał(a):Bardzo dziękuję za zdjęcia z Ołomuńca,naprawdę przypomina Pragę 8O

Mnie się podoba bardziej niż Praga :) Kameralny, mało ludzi, taniej ;), a starówka piękna :)

GOLDEN napisał(a):Zapamiętałem też duuużo żab i lejącego się piwa,ale u "knedliczków" to normalne :D
:papa:

Lubię żaby :P Piwo też! :mrgreen:


Pozdrav :papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Pra-dziadowska relacja, czyli wiosenne Jesioniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 27.03.2014 20:22

Dzięki za piękne 8) pokazanie Ołomuńca, który pomimo wieoktrotego przejazdu tuż obok, jakoś cały czas nie jest nam po drodze. Kiedyś to się zmieni! Bouzov też chętnie był odwiedziła, bo przecież jadąc od Mohelnic w stronę Ołomuńca, z drogi nie trzeba zbaczać zbyt wiele. Może uda się przy okazji jakiegoś z wyjzadów na rowerową winiarską majówkę? Ale nie w tym roku... Co prawda wyjazd dojdzie do skutku (już piąty z rzędu!), ale my z Grześkiem tym razem :roll: odpuszczamy. Może za rok?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Pra-dziadowska relacja - Jesioniki o każdej porze roku :) - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone