Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pra-dziadowska relacja - Jesioniki o każdej porze roku :)

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18146
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 04.03.2012 21:16

Agnieszko , z przyjemnością dołączam do grona śledzących Twoją wspominkową relację . Opisujesz miejsce mi nie znane , więc tym bardziej ciekawe dla mnie :D
Wodospad faktycznie nie kładzie na kolana , za to ciekawy teren i okolica . . .

Czekam na dalszy ciąg

Pozdrawiam
Potr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14731
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Jesioniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.03.2012 22:54

Gajus.ems napisał(a):Witaj Maslinko !
Bardzo się cieszę że piszesz o Jesenikach... dla mnie to drugie po CRO ulubione miejsce na ziemi, jestem tam 2-3 razy w roku od ładnych paru lat. Znam większość tamtejszych szlaków, oraz szczytów. Moje ulubione miejscowości to Karlova Studanka, oraz Karlov Pod Pradedem. Z całą pewnością nie byłem w wielu miejscach, chociaż we wspomnianym przez Ciebie ALBERCIE tak. Fajnie piszesz, znam bardzo dobrze Twoje relacje z forum, często korzystałem z Twoich spostrzeżeń i doświadczeń.
Pozdrawiam GAJUS.

Witaj, Gajus. Dzięki za miłe słowa :) Ja również darzę Jesioniki dużym sentymentem. Przez Karlovą Studankę tylko przejeżdżaliśmy, a w Karlovie byliśmy wyłącznie na nartach. Mam nadzieję, że uda mi się przybliżyć miejsca Ci nieznane.
Po cichu liczę na to, że to nasz nieostatni nienarciarski wypad w tamte strony i że w tym wątku będę rozwijać moją niezimową znajomość z Jesionikami ;) Tę zimową rozwijam tutaj :D


dangol napisał(a):Zdecydowanie ciekawiej pod względem wodospadowym prezenuje się trasa spod Pradziada doliną Białej Opawy :) .

Oglądałam u Ciebie :) Trzeba będzie się tam wybrać.

dangol napisał(a):Sam Jesenik zazwyczaj mijamy przejazdem (no, chyba że trzeba zaglądnąć do bankomatu :wink: ), pomino wielokrotych okazji, w środku Wodnej Twierdzy nie byłam do tej pory...

My też nie, chociaż 4 razy nocowaliśmy w Jeseniku. W jakimś opisie tej budowli przeczytałam, że to "tajemnicza Twierdza Wodna" ;) Może warto to sprawdzić? ;)

Na szczęście rynek w Jeseniku już wyremontowany i prezentuje się całkiem ładnie :)


bielszczanka42 napisał(a):I ja z przyjemnością towarzyszyć będę Twojej relacji z znajomych ni okolic :D

Witaj, Bielszczanko :) Widzę, że jest tu wielu bywalców i fanów Jesioników. Jeśli coś przekręcę czy pokręcę, nie krępujcie się i mnie poprawiajcie :) Od tego wyjazdu zaczęła się nasza przygoda z tym pięknym rejonem Czech, a i teraz wiemy o nim niezbyt wiele.


piotrf napisał(a):Agnieszko , z przyjemnością dołączam do grona śledzących Twoją wspominkową relację . Opisujesz miejsce mi nie znane , więc tym bardziej ciekawe dla mnie :D
Wodospad faktycznie nie kładzie na kolana , za to ciekawy teren i okolica . . .

Piotrze, fajnie, że tu jesteś :) Okolica bardzo ciekawa i każdy może tam znaleźć coś dla siebie.


Pozdrawiam :papa:
Iwona1973
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 152
Dołączył(a): 25.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona1973 » 04.03.2012 23:21

Melduję się i ja :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107564
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.03.2012 00:17

Kliknąłem śledzenie :lol:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Pra-dziadowska relacja, czyli wiosenne Jesioniki 2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 05.03.2012 09:52

maslinka napisał(a):Gdy kładziemy się spać, temperatura spada do 5 stopni :roll:


Cześć Aga.

Spałem kiedyś przy 7 więc ...pełen podziw.
Kiełbaski pieczone na świecach?
:wink:


Pozdrawiam
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14731
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.03.2012 11:48

Iwona1973 napisał(a):Melduję się i ja :D

Witaj, Iwona :D


Janusz Bajcer napisał(a):Kliknąłem śledzenie :lol:

Fajnie :lol:


Jacek S napisał(a):
Cześć Aga.

Spałem kiedyś przy 7 więc ...pełen podziw.
Kiełbaski pieczone na świecach?
:wink:

Cześć Jacku.
Spanie w takich temperaturach do przyjemności niestety nie należy...

A przy świecach było wstępne wędzenie, dla poprawy smaku ;)


Niedługo zapraszam na kolejny odcinek.
franko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2360
Dołączył(a): 14.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) franko » 05.03.2012 12:03

Ja także czekam na cd.
A w namiocie spałem przy -8.
PZDR.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 05.03.2012 12:37

Jeseniki...
Nie lubie ich od wczoraj :twisted: :wink:
no dobra, zartuje... - zasiadam :)

pozdr

p.s.
'zlamanie nasady blizszej kosci ramiennej'

a wielki wodospad robi wrazenie na samej gorze, no i jeszcze woda musi byc :!: :lol:
aleksandra6400
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 405
Dołączył(a): 23.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) aleksandra6400 » 05.03.2012 12:41

Ja też się melduję...
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14731
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.03.2012 13:27

franko napisał(a):Ja także czekam na cd.
A w namiocie spałem przy -8.
PZDR.

No to szacun! Aż tak odważna nie jestem ;)


Witaj, Janusz :D

janusz.w. napisał(a):'zlamanie nasady blizszej kosci ramiennej'

Nie brzmi najlepiej :(
Na którym stoku się tak załatwiłeś?

janusz.w. napisał(a):a wielki wodospad robi wrazenie na samej gorze, no i jeszcze woda musi byc :!: :lol:

Zapamiętam :) Dzięki!


aleksandra6400 napisał(a):Ja też się melduję...

Miło mi :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14731
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.03.2012 13:29

12 czerwca (piątek) - Trochę Šumperka

Wstajemy dosyć wcześnie i stwierdzamy, że jest nieźle - chłodno, ale nie pada, słońce też trochę się przebija. Idę toczyć boje z piekielną machiną zwaną potocznie prysznicem ;) A że jest to czeski prysznic na monety, zmagania wyglądają podobnie do tych, które tutaj opisałam ;)

Po szybkim śniadaniu jedziemy na odkrywanie regionu. Przejeżdżamy przez uzdrowisko Karlova Studánka, które liczy sobie ponad 200 lat. Leży ono w dolinie rzeki Bílá Opava na wysokości 800 m n.p.m. i podobno może się poszczycić najczystszym powietrzem w całych Czechach. Jedziemy wybrukowaną drogą i mijamy ładne pensjonaty:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzeba będzie tu kiedyś wrócić i przyjrzeć się uzdrowisku z bliska. Póki co, jedziemy na południe, a właściwie na południowy-zachód. Naszym celem jest największe miasto regionu - Šumperk. Gdzieś przeczytałam, że bywa nazywany "małym Wiedniem" ;) Trzeba to sprawdzić :)

Kilka słów na temat miasta - z Wikipedii ;):
Šumperk został założony w 1269 roku przez niemieckich kolonistów. Niemiecka nazwa Schönberg znaczy "piękna góra", a nazwa czeska powstała przez zniekształcenie tego słowa. Dzięki położeniu na szlaku handlowym oraz czerpaniu zysków z wydobycia miedzi Šumperk szybko stał się centrum regionu.

No to idziemy oglądać "mały Wiedeń" :D

Zaczynamy od nowszej części - deptaku ze sklepikami, pośrodku którego stoi taka fontanna:

Obrazek

Mam nadzieję, że to nie jest wróżba pogodowa i dzisiaj nie będzie padać :D

Spacerując, docieramy do muzeum, w którym znajdują się ekspozycje przyrodnicze i militarne. My jednak oglądamy budynek wyłącznie z zewnątrz. A najbardziej podoba mi się fontanna z rzeźba sowy:

Obrazek

Wracamy na deptak:

Obrazek

i zmierzamy w stronę starszej, zabytkowej części miasta.

Docieramy do Náměstí Míru, pośrodku którego stoi duży ratusz z 1911 roku. Jest to neorenesansowy budynek z cechami neogotyku i stylu romantycznego. Podoba nam się:

Obrazek

Przed ratuszem można zobaczyć bardzo popularny w Czechach słup maryjny.

Zapatrzyłam się na ratusz:

Obrazek

Detale:

Obrazek

Obrazek

Jeszcze trochę historii, już nie z Wikipedii:

Šumperk był własnością margrabiego morawskiego do XV wieku. Petr ze Žerotína kupił miasto i zbudował mury obronne. W czasie wojny trzydziestoletniej Šumperk został znacznie zniszczony i stał się własnością Liechtensteinów. Miasto ucierpiało ponownie w 1669 roku z powodu ogromnego pożaru, w wyniku którego zniszczeniu uległy 244 domy. W XVII wieku miały tu miejsce procesy czarownic - śmierć poniosło 48 mężczyzn i kobiet. W 1930 roku w Šumperku mieszkało 12 tys. osób, z czego 25% stanowili Czesi, a resztę Niemcy. W 1938 roku, po zawarciu Układu Monachijskiego, miasto zostało przyłączone do Niemiec. Większość Czechów została wysiedlona do Protektoratu Czech i Moraw. Po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną z Šumperka zostali wysiedleni wszyscy Niemcy, a miasto znalazło się na terenie Czechosłowacji. Było zajęte przez polską armię w czasie Praskiej Wiosny 21 sierpnia 1968. Armia Polska została zastąpiona 3 listopada 1968 roku przez Armię Czerwoną, która wycofała się w 1991 roku po Aksamitnej Rewolucji. Nawet ślad nie pozostał po nowszych "zabytkach", a jeszcze kilkanaście lat temu w Šumperku można było popatrzeć na pomnik Stalina.

To tyle, jeśli chodzi o historię miasta, która jest bardzo ciekawa.
Wróćmy jednak do spaceru po Šumperku, który to spacer jest przyjemnością samą w sobie. Kręcimy się w obrębie starówki i podziwiamy piękne kamieniczki:

Obrazek

Obrazek

Bardzo ładny ten "mały Wiedeń", chociaż mały, a porównanie do Wiednia to jednak trochę na wyrost jest ;) W każdym razie na pewno warto tam zajrzeć, jak będziecie w Jesionikach.

W następnym odcinku zapraszam na spacer na Górę Zamkową :)

:papa:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4868
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 05.03.2012 13:53

Witam Maslinke :papa: i zapisuję się !
W żadnym zdaniu,w żadnej relacji u Ciebie,żadnego dziadostwa nie spotkałem.
Tak fajnie się czyta że możesz się cofnąć nawet do czasów koloni... :)
Pozdrawiam.
krzysiek1956
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 28.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiek1956 » 05.03.2012 14:10

Witaj Agnieszko.
Dołączyłem do śledzących,do wyjazdu do CRO jeszcze daleko,chociaż,
przygotowania trwają.
Będzie to miła odskocznia .
Pozdrawiam Krzysiek :D :D :D
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 05.03.2012 14:35

maslinka napisał(a):

Witaj, Janusz :D

janusz.w. napisał(a):'zlamanie nasady blizszej kosci ramiennej'

Nie brzmi najlepiej :(
Na którym stoku się tak załatwiłeś?


Na szczęście nie jest najgorzej... tylko czasu szkoda... :?
Ja jestem 'backcountry' więc generalnie poza cywilizowanymi stokami. Z Kazatelnego zjeżdżałem.

pozdr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14731
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.03.2012 15:07

CROberto napisał(a):Witam Maslinke :papa: i zapisuję się !

Cześć CROberto!

CROberto napisał(a):Tak fajnie się czyta że możesz się cofnąć nawet do czasów koloni... :)
Pozdrawiam.

Dzięki :D Ale tak daleko w czasie nie będę się cofać; nie zrobię tego ani Wam, ani sobie :lol:


krzysiek1956 napisał(a):Witaj Agnieszko.
Dołączyłem do śledzących,do wyjazdu do CRO jeszcze daleko,chociaż,
przygotowania trwają.
Będzie to miła odskocznia .
Pozdrawiam Krzysiek :D :D :D

Witaj, Krzysiek. Miło mi, że się dosiadłeś :)


janusz.w. napisał(a):Na szczęście nie jest najgorzej... tylko czasu szkoda... :?

No tak, to jest najgorsze... Rozumiem Cię, bo prawie od miesiąca jestem na L4 :? Ale u mnie to już (mam nadzieję) końcówka. Szybkiej regeneracji Ci życzę :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Pra-dziadowska relacja - Jesioniki o każdej porze roku :) - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone