Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - relacj

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 24.07.2014 20:34

Chcecie, my za trzy tygodnie wyjazd i 17-18 jesteśmy w Gjirokaster :)
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 24.07.2014 21:31

Wjazd do Albanii od strony Grecji - przejście graniczne Konispol:
http://youtu.be/PCXSCWFNkdI

Przejazd przez Himarę:
http://youtu.be/3zr6fbthgRQ


Droga od Sarandy do Gjirokastry:
http://youtu.be/EmKny6XhGo0

Albania zrobiła na nas pozytywne wrażenie - trochę dziko ale w miarę przewidywalnie i bezpiecznie
Fajna jest Dhermi za Himare i restauracja Piratet (można znaleźć w necie)
Himare to miasteczko, więc jest większy chaos, co kto lubi.
Polecam Topgear 16x3 - jeżdzą po Sarandzie i po przełęczy Llogara nad Dhermi.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 24.07.2014 21:45

Dzięki za filmiki ... przypomniały mi Albanię ... :lol:

GREG_G napisał(a):Albania zrobiła na nas pozytywne wrażenie


... na nas albański Butrint też zrobił bardzo pozytywne wrażenie ale już np Ksamil nie za bardzo - wszystko zależy od tego kto co lubi ... :lol:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21042
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 24.07.2014 21:46

GREG_G napisał(a):Albania zrobiła na nas pozytywne wrażenie - trochę dziko ale w miarę przewidywalnie i bezpiecznie


Czyli tak jak na mnie ...
A filmiki fajne
Pozdrawiam
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 25.07.2014 19:42

Jedziemy w kierunku zarezerwowanego noclegu w miejscowości Dhermi kilkanaście kilometrów za Himare.
Wybraliśmy ten nocleg sugerując się opiniami, które przedstawiają tą miejscowość jaką niewielką wioskę z bardzo ładnymi plażami.

Jadąc przez Albanię najlepiej być dalekowidzem, patrzeć daleko przed siebie, wtedy widzi się piękne krajobrazy. Krótkowidzma dużo gorzej, popatrzcie na te pobocza na zdjęciu - śmieć na śmieciu. To jest największy problem tego kraju i chyba za szybko się porządku nie nauczą.

Obrazek

Obrazek

Mijamy bazę okrętów podwodnych z czasów zimnej wojny oraz zamek żony Ali Paszy - Porto Palermo. Widoki zapierają dech w piersiach, wysokie góry, niebieskie morze, na horyzoncie Korfu. Dobra jakość dróg.

Obrazek

Obrazek

Należy jednak cały czas uważać bo za każdym z mijanym zakrętów można napotkać na drodze krowy, konie czy kozy.


Nocleg wyszukaliśmy na booking.com sugerując się opiniami mówiącymi, że to pensjonat z miła rodzinną obsługą, świetnie położony. Co okazało się prawdą. Atutem był wielki telewizor w ogrodzie, dzięki któremu oglądaliśmy finał mistrzostw świata w piłce nożnej, w towarzystwie - kosowian :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mi nie pasowała jedna rzecz, z którą spotkałem się już w Grecji. Łazienka z prysznicem.... bez kabiny. Nawet bez zwykłej ceratowej zasłony. Do tego ciasno. Nie wiem kto wpadł na ten pomysł, zresztą idiotyczny. Kąpiesz się a potem masz zalaną łazienkę.
Moja żona mówi mi, że przesadzam, że na wakacjach można wiele odpuścić. Poza tą wadę pensjonat ma same zalety. Nocleg mieliśmy ze śniadaniem, ale nie w formie bufetu lecz z karty. Śniadania bardzo dobre, jedyne do czego się można przyczepić to posmak tymianku w: mleku, jajkach, miodzie. Tymianek i podobnie mocno
pachnące zioła rosną tu wszędzie, a ponieważ zwierzęta żyją "w wolnym wybiegu" automatycznie część potraw jest tymiankowa. Wyobraźcie sobie, że jecie śniadanie i wszystko obficie posypujecie ziołami
prowansalskimi :) Małym problem w Albanii jest również słaba wśród jego mieszkańców, szczególnie starszych, znajomość angielskiego. Ja przynajmniej nie zawsze dostawałem to o co prosiłem.

Obrazek

Do plaży mieliśmy blisko - w linii prostej, piechotą poszliśmy raz bo było po prostu do plaży stromo i powrót był męczarnią. Później jeździliśmy samochodem. Najbliższa plaża to Drymades, ulubione miejsce młodzieży z Tirany. Są bary, są parasole i leżaki i jest dyskoteka i sporo młodzieży. Przy plaży są i tworzą się nowe, raczej o niskim standardzie pola namiotowe. Zaletą jest to, że stawia się namioty w cieniu drzewek oliwnych. Jest dość duży parking i chyba zaczęto budować duży hotel. Na parkingu przestałęm mieć obawy, że mi ktoś ukradnie auto, stałem obok nowiutkich Mercedesów od E klasy wzwyż. Tym się powozi młodzież w Albanii. Na marginesie widać ogromne rozwarstwienie społeczne - są ludzie strasznie bogaci (Mercedesy, Land Rovery) i są zwykli chłopi i dzieci pasący kozy w górach.

Albania w budowie:
Obrazek

Albania to również kraj absurdów:
Obrazek

Plaża Drymades jest bardzo atrakcyjna. Możesz czas spędzić bawiąc się na plażowej dyskotece a możesz przejść kilkaset metrów i za skałkami przebywać w udosobnieniu. Warto jednak pamiętać drogie Panie, że
topless w Albanii jest surowo zakazany. W czasie gdy byliśmy w Albanii miała miejsce sytuacja, że jakieś 10 dziewczyn ze Szwecji wyszło w Sarandzie z hotelu i poszło na plaże tylko w majtkach. Policja
dostała ponad 20 wezwań a w samo przywrócenie porządku (Panie nie chciały się dostosować lub nie rozumiały o co prosi Policja) włączył się ambasador Szwecji. Naprawdę żałuję, że wtedy nie byłem w Sarandzie,
bo na pewno zainteresowałaby Was dokumentacja fotograficzna z tego zajścia :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po dwóch dniach przenieśliśmy się na główną plażę w Dhermii ponieważ ta nasza najbliższa nie dysponowała już miejscami parkingowymi. Dobrze się stało bo przy głównej plaży są małe zatoczki (z płatnymi
leżakami) i bardzo fajne lokale gastronomiczne. My upodobaliśmy sobie PIRATET z doskonałym jedzeniem w dobrych cenach. Za pierwszym razem ograniczyliśmy się do dwóch ogromnych PIZZ (koszt z napojami 38 zł) by później zamawiać owoce morza i inne smaczne potrawy. Dla przykładu za obiad dla 2+2 osób kosztował nas max 140zł, tyle że w tym były: wielka micha greckiej sałatki, duża pieczona Dorada i warzywami z grilla,
pasta z ogromnymi krewetkami, pizza, piwo, cola, wody a na koniec duża patera z wszsytkimi rodzajami deserów dostępnych w tym lokalu w otoczeniu melona. Sama ryba (sprzedawana na wagę) warta była połowę rachunku,gdybym nie brał ryby tylko jakąć pastę z owocami morza (micha za 15zł) to spokojnie za taki "jak komunijny" obiad zapłacilibyśmy poniżej 100zł. Nie szło przejść 20 kroków do auta, taki wypas :)
Miska świeżutkich muli około 15 zł. Dobrze, że byliśmy w Dhermii krótko, bo chyba musiałbym operować kartą kredytową :)Obok restauracji parking i bankomat. Według gospodarza naszego pensjonatu PIRATET to najlepszy lokal na jońskiej części albańskiego wybrzeża.

https://www.facebook.com/piratet.dhermi

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Wracaliśmy inną trasą przez Albanię, kierując się
malowniczą przełęczą Llogara (z jednej strony góry widok na morze, z drugiej strony iglaste lasy jak w naszych beskidach)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


później Vlora, Fier (poniżej filmik z przejazdu)

http://youtu.be/kDf4bTmm6sk

jazda przez ich większe miasta ciekawa, odłóżcie na bok przepisy, grzeczność, kulturę i jedźcie prosto przed siebie. Jak będziecie ustępować to przez miasteczko będziecie jechać tydzień. Trzeba być stanowczym w jeździe, przecież oni też mają dobre i nowe auta i nie chcą sobie porysować lakieru.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jechaliśmy w kierunku Elbasan, przemysłowe miasto, w którym co może być ciekawostką w latach 50tych Polska za pieniądze polskiego narodu wybudowała rafinerię (W ramach RWPG Polska odpowiadała za pomoc Albanii, Wietnamowi i Mongolii). Rafineria działa do dziś. Taki polski, PRL-owski ślad. Granicę Macedonii mijamy przed Strugą, znów w te wakacje widzimy jezioro ochrydzkie i kierujemy się, niestety już w deszczu, do Skopje, stolicy Macedonii - wrażenia z tego miejsca w kolejnym poście.
Eunike1984
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1407
Dołączył(a): 30.06.2014
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eunike1984 » 25.07.2014 19:57

Piękne widoki, a kolor wody po prostu mnie urzekł! :) Super fotki. Pozdrawiam.
ArliJ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 705
Dołączył(a): 31.07.2009
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) ArliJ » 25.07.2014 20:51

krajobrazowo Albania u Ciebie też zachwyca, śmieci aż tak nie widać ale wiem że jest tam z tym problem.

Zachwycają też ceny w knajpach :D

tylko z tym topless że zakazany to kijowo :mrgreen:
kodens79
Cromaniak
Posty: 836
Dołączył(a): 11.06.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) kodens79 » 25.07.2014 21:20

kmichal napisał(a):Wow Meteory ... My w drodze powrotnej też tam wjechalismy żeby zobaczyć kolejne 2 z nich ... :D
W zeszłym roku zaliczyliśmy pierwsze dwa ...
Warto jednak nadłożyć trochę drogi i je zobaczyć ... :D
Pozdrawiam.

Odwiedziłem je w 2010roku było cudownie tylko szkoda że nie zrobiliście zdjęć z miasteczka poniżej wtedy wszystko było by fajnie widać .Ale i tak foty są cudowne .
A Grecy w końcu dokończyli drogę Ekspresową co miała iść w stronę meteorów ?
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 25.07.2014 22:37

[/quote]A Grecy w końcu dokończyli drogę Ekspresową co miała iść w stronę meteorów ?[/quote]


żadnej ekspresówki nie zauważyłem :)
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 26.07.2014 08:07

ArliJ napisał(a):krajobrazowo Albania u Ciebie też zachwyca, śmieci aż tak nie widać ale wiem że jest tam z tym problem.

Zachwycają też ceny w knajpach :D

tylko z tym topless że zakazany to kijowo :mrgreen:



wiesz, w przypadku niektórych czeszek czy starszych pań z niemiec, zakaz powinien również obowiązywać w Chorwacji, Grecji itd. :)
domyślam się, że w Albanii ten zakaz obowiązuje w miejscach publicznych, a nie na licznych dzikich plażach
kodens79
Cromaniak
Posty: 836
Dołączył(a): 11.06.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) kodens79 » 26.07.2014 08:21

GREG_G napisał(a):
A Grecy w końcu dokończyli drogę Ekspresową co miała iść w stronę meteorów ?[/quote]


żadnej ekspresówki nie zauważyłem :)[/quote]

Tu ją widać https://www.google.com/maps/place/Meteo ... d4d8bc32ff
Miała być dokończona do 2013r .
katja_24
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 23.03.2014
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) katja_24 » 26.07.2014 10:02

Masz może więcej fotek z samego Dhermi? Chodzi mi o miasteczko, nie plażę. Ono jest położone na wzgórzu i domy są w poniżej i powyżej drogi?
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 26.07.2014 12:03

Katja masz ciekawe zdjecie w awatarze, gdzie można je zobaczyć w pełnej rozdzielczości?

Dhermi położone jest na wzgórzu wzdłuż głownej drogi do vlory. W dół odgałezia sie na drogi prowadzące do plaż: głownej i drymades. Mielismy nocleg w yard paradise hotel blisko drymades - mlodziezowa dyskoteka na plaży. Troszke predzej jest zjazd na główną plażé i tam widzialem mnostwo apartamentow blisko plaży, sa ram restauracje, bankomat. Ogolnie nie jest to duza miejscowosc.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 26.07.2014 13:47

GREG_G napisał(a): Warto jednak pamiętać drogie Panie, że
topless w Albanii jest surowo zakazany.


czyżby Albańczycy też głosowali na pewne polskie partie, tak bojące się nagiego cycka? :mrgreen:
katja_24
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 23.03.2014
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) katja_24 » 26.07.2014 15:31

GREG_G napisał(a):Katja masz ciekawe zdjecie w awatarze, gdzie można je zobaczyć w pełnej rozdzielczości?

Dhermi położone jest na wzgórzu wzdłuż głownej drogi do vlory. W dół odgałezia sie na drogi prowadzące do plaż: głownej i drymades. Mielismy nocleg w yard paradise hotel blisko drymades - mlodziezowa dyskoteka na plaży. Troszke predzej jest zjazd na główną plażé i tam widzialem mnostwo apartamentow blisko plaży, sa ram restauracje, bankomat. Ogolnie nie jest to duza miejscowosc.

Ale jesteście zadowoleni z wyboru? My jedziemy tylko we dwójkę, nie mamy rezerwacji i nie zamierzamy robić, chcę wybrać na miejscu coś niedaleko Vlory i wybór padł na Dhermi. Wcześniej będziemy stacjonować w Ksamilu, stąd lokalizacja drugiej kwatery.
Co do zdjęcia, to nie jest nigdzie wrzucone, uzywam go tylko jako avka ;) Jeśli interesuje Cię, gdzie zostało zrobione, to jest to Cro, scieżka z Jablanaca do fiordu Zavratnica. Chyba, że chciałeś zobaczyć, jak wyglądam, to na razie nic z tego :mrgreen: Może po powrocie skrobnę jakąś relację.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - relacj - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone