Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem/ribem/motorówką w Grecji

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 06.09.2016 07:24

Drugi nocleg w trasie do Grecji wydaje mi się raczej zbędny.
Ciągnąc łódkę wracałem w tym roku z Kefalonii. O 7:45 prom na Peloponez (a są wcześniejsze), 9:20 start z Kilini na Peloponezie. Na wysokości Lefkady byliśmy ok. 12.00. Jakoś ok. 21.00 w hotelu w Leskovacu. Nastepny dzień start ok. 8.30 i ok. 21.00 w Krakowie (na granicy SRB/HU awaria systemu i strata min. 1,5h). Trasa wtorek/środa, spokojne co najmniej 1h przerwy na obiad.
Czyli Kefalonia z koniecznością promu dodała nam w stosunku do np. Lefkady ok. 4-5h. A za taki czas spokojnie można w Polsce z Krakowa dojechać znacząco powyżej Warszawy.
Oczywiście jest kwestia zmęczenia kierowcy, ale jeśli może on jechać te 12-14h, to nawet na trasę na/z dodatkowo odległą Kefalonię wystarczy jeden nocleg.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 06.09.2016 14:07

Właściwie muszę wystąpić o odszkodowanie do @Marsika i @Bounty ...

Miałem już plan zostawienia w 2017 udki w Grecji.
Zimowanie (ponad rok od przyjazdu do przyjazdu) plus przegląd 400 EUR na hali.

A koledzy namówili mnie na odwiedzenie CRO.
Nie to, żebym był pod wielkim wrażeniem ale

- Cały tygodniowy wypad (wyjazd sobota, powrót niedziela, nocleg po drodze) wyniósł nas 5 tys PLN ze wszystkim (2+2 nastolatków)
-- Nocleg praktycznie w dwu apartamentach (lub jednym podwójnym - jak kto woli) 60 EUR bez specjalnego szukania,
tuż koło znajomych płacących 50 EUR ale za 2 osoby

Czy jadę do CRO z udką czy bez, róznica to:
- 50% wieksze spalanie
- tylko autostrady w CRO ciut droższe niż osobówką

Czyli (jak dla mnie) do CRO czy z udką czy bez niewielka różnica - czyli nie mam problemu z ciągnieniem udki

DO Grecji prom za udkę to chyba 150 EUR w obie strony plus wieksze spalanie na przestrzeni 2500 km (powiedzmy 100 lirów czyli 140 EUR)
Czyli nadal jazda przyczepa w obie strony z promem jest tańsza od przechowywania

W domu udka stoi na posesji przykryta plandeką więc teoretyczny koszt to 0.
Zawsze to jest jakieś zajęcie, wyjąz 2 AKU, wsadzić do domu, poładować co miesiąc ...

Reasumując - teraz już tylko żona namawia mnie na trzymanie udki w Grecji
- reszta nie ma problemu pojechać znowu do CRO na tydzień

Ewentualna korzyść byłaby wtedy z wypadu zimowego do Grecji ...
Znajomi łapią tam kalmary/ryby w tym okresie

A ciągnąć łódkę przez Alpy zimą to chyba zły pomysł ...
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 07.09.2016 09:56

ogorek napisał(a):Właściwie muszę wystąpić o odszkodowanie do @Marsika i @Bounty ...


Odszkodowanie? Raczej myślałem, że podzielisz się z nami oszczędnościami...
Tylko jaka jest wartość niezadowolenia żony z zimnej wody?
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 07.09.2016 12:03

Tylko jaka jest wartość niezadowolenia żony z zimnej wody?


Odmowa kolejnej jazdy do CRO ?
Ew na nie dłużej jak tydzień ...
CO do oszczędności to najbardziej oszczędnie jest się nie ruszać z domu ...

Inna oszczędność to auto, które z takim RIB-em i przyczepką DMC 1300 będzie palić przy 110km/h <= 10l ...
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 08.09.2016 10:33

marsik napisał(a):
ogorek napisał(a):Właściwie muszę wystąpić o odszkodowanie do @Marsika i @Bounty ...


Odszkodowanie? Raczej myślałem, że podzielisz się z nami oszczędnościami...
Tylko jaka jest wartość niezadowolenia żony z zimnej wody?


:lol: :lol:

Ogórek, w ramach odszkodowania mogę Ci podpowiedzieć pewien patent przy przykrywaniu łódki plandeką, ale pod warunkiem, że nie napiszesz o tym na żadnych forach internetowych - to wymaga wykupienia dodatkowej licencji :P
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 12.11.2016 15:38

Kupiłem plandekę PL produkcji oddychajaca z membrany i łódka śpi pod nią.
To jest na VAN-a 5,4m. Obejmuje z tyłu tuby i większą częśc silnika a z przodu sięga za wyciągarkę.
Bardzo lekka i jak uda się ja złożyć to malo miejsca zajmuje.

Obrazek
Obrazek
kaz344
Odkrywca
Posty: 82
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaz344 » 06.01.2017 12:11

Witam, w tym roku rodzinka już była mocno znudzona kolejnym wypoczynkiem na wyspie vis :( i postanowiłem przyszłe wakacje 2017 spędzić w grecji. W wypadach wakacyjnych towarzyszy nam ponton yamaha 380 i 20hp honda. Na chwilę obecną zarezerwowany mam apartament na wyspie Scopelos. Ale przeglądając wasze relacje z wypraw zastanawiam sie czy nie powinienem zmienić rezerwacji na inny rejon grecji który będzie bardziej przyjazny i ciekawy dla nas i naszego pontonu.[Do grecji wybieram sie samochodem i szukam też bezpiecznego noclegu w Macedoni. Proszę o radę
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 07.01.2017 00:54

Scopelos ze względu na film Mamma-Mia ?
Spójz jak wieje MELTEMI http://www.sailingissues.com/meltemi.html
A wieje właśnie latem (lipiec/sierpien).
Skiatos i Scopelos są na jego peryferiach.
Jak chcesz używać ponton to raczej kwatera na południu wyspy.

Może z pontonem lepiej na Pelion ? Gdzieś tu aby być osłoniętym

Albo okolice Korfu (wschodnie wybrzeże Korfu, albo Sivota (tłumne okolice ale sporo wysepek osłoniętych)
Albo Lefkada (tam wieje najczęsciej od płn - zach, więc tylko wschodnie wybrzeże - MikrosGialos lub Sivota

W moim odczuciu CRO jest lepsze na ponton - mniejsze fale, słabszy wiatr.
W GR od 11-stej do 17-stej wieje konkretnie i to najczęsciej fale idą od strony otwatego morza więc narastają.

@Marsik miał metę gdzieś na Chalkidiki ale na laminacie 5,3m z silnikiem 100 KM też go trochę "wytrzęsło"

Może gdzieś Tu aby na tę wyspę pływać i aby ta wyspa chroniła trochę od wiatru i fal.

W 2015 @Marsik miał łaskawe wiatry będąc na Lefkadzie (Micros Gialos) i spływał sporo okolicznych wysepek.
W tym roku pogoda była bardziej "normalna" i wiało regularnie - wtedy raczej bliskie wycieczki - max na Meganisi.

Wogóle jedyne pontony jakie widziałem w okolicach Lefkady w 2016 to były szalupy z żaglówek.
O ile byłem zachwycony swoją wyprawą z Honwave 3,8 do GR to z perspektywy widzę, że wybujało nas trochę.

Taką dobrą metą na ponton może być Tolo/Drepano na Peloponezie
Osłonięcie z wielu stron i dwie wysepki bezludne do odwiedzenia tutaj
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 07.01.2017 11:14

Ta strona może być pomocna i pokrywa się z moimi obserwacjami:

http://boatgreece.com/destinations/winds-in-greece

W Lipcu/Sierpniu najbardziej znośny wiatr to Kerkyra (korfu) na jońskim oraz Thassos.

Na Zante (Zakyntos) wieje mocno co pokrywa się z obserwacjami Marsika i głosami na forum GR, że ludzie tygodniami czekali na łódkę na plażę wraku bo fale i wiatr uniemożliwiały taką wycieczkę.

Bardzo dużą wartość ma siłą wiatru w Methoni (według tej tabelki) i ja to potwierdzam. Fale jak na południu Krety też na rogu

Methoni Południowo zach Peloponez

Na Południowej Krecie płynąć na zachód od tego cypla zawsze była "jazda"

Pontonem na Krecie odpuściłem dwa razy ten szlak. Szerokie i wysokie fale. W Methoni raz na RIB-ie odpuściłem a drugi raz nas wytelepało.
Przy takich falach RIB musialby miec z 8m aby płynąć równo w ślizgu

>>>>>>>>>>>>>>>>

Dziwi mnie dobry wynik Chanii na Krecie ale tam zawsze widziałem fale.
Na południu Krety wiatr unosił kamyczki na plaży :) Kreta dawała osłone ale każde opłyniecie cypla to było bujanie na falach
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 17.01.2017 10:22

ogórek już wspomniał o moich doświadczeniach z lipca 2015r. pontonem w Grecji (też 3,8m+20KM), ale doprecyzuję:

- Chalkidiki, Vourvourou https://goo.gl/maps/omErjJJKtMk, to dobre miejsce pontonowe - osłonięta laguna, płytka, ciepła, piaszczysto, pływaliśmy na plażę na wyspę Diaporos, wzdłuż półwyspu na płn. i płd., oraz przez zatokę na Athos https://goo.gl/maps/D8FEALpvVa52. Wzdłuż Athos najcześciej woda jest gładka jak stół, więc śmiało można porywać się na wycieczkę z oglądaniem klasztorów z morza. Ale powrót przez zatokę (trzymając się płn. wybrzeża zatoki) na Sithonię (do Vourvourou) już będzie zafalowany... W 2016r. byliśmy tam już z laminatem 5,3m i warunki były podobne.

Laguna Diaporos:
DSC_0195s.jpg


Miami Beach - ulubiona plaża na wyspie Diaporos
DSC_0043s.jpg


Morze wzdłuż zachodniego wybrzeża Athos - w tle góra Athos
DSC_0252s athos.jpg


Zach. brzeg wyspy Ammouliani https://goo.gl/maps/LWHUvxtcfBD2
DSC_0306s wyspa.jpg



- Lefkada, Mikros Gialos https://goo.gl/maps/cL7JqnQTQbz, może miałem wyjatkowe szczęście do pogody, ale dla pontonu było bardzo sympatycznie. Opłynąłem wyspę Meganisi, wybrałem się na Kalamos, wyspepki koło Nidri. A na dalszą wyprawę na Ithakę, Kefalonię i zach. wybrzeże Lefkady pożyczyłem w Nidri motorówkę.

Przy jaskini Papanikolis
DSC_0423s.jpg


Morze jak stół wzdłuż Meganisi
DSC_0461Meganisi.jpg


Widok z plaży na Kalamos
DSC_0751 kalamos.jpg


Ale już w 2016r., też lipiec, nie byłoby tak miło z pontonem, koledzy ogórek i baunty kręcili się w tamtych rejonach i tak przyjaznych warunków nie mieli. Ja byłem na płd. Kefalonii (z laminatem) i dla pontonu nie byłoby tam zbyt atrakcyjnie, jednak spore zafalowanie, trzy dni wiało tak, że nie wypływaliśmy w ogóle.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.02.2018 20:13

ogorek napisał(a):3. Lefkada - obiad w SIVOTA w tawernie w której pracuje Polka i słynie z owoców morza

Cześć,można prosić o namiar na tą knajpkę?
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 15.02.2018 07:43

Tu masz zrzut z mojej nawigacji łódkowej (N38 37.453 E20 40.892) - Tawerna Spiridoula:

Obrazek

Wogóle ta moja NAVI przypomina choinkę - tyle różnych atrakcji mam pozaznaczane (poniżej kawałekItaki i Kefalonii)

Obrazek
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 15.02.2018 08:44

@piekara ale wiesz, że ja pisze o SIVOTA na Lefkadzie ????
Bo skojarzyłem, że wybierasz się do SIVOTA w okolicy Korfu i może dlatego pytasz się o knajpę.

Poniżej link do tej na Lefkadzie (kolega @woj70 mi polecił) i bardzo smacznie było

http://grecja.iq24.pl/podglad_posta.asp?id_komentarza=2277568
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.02.2018 17:30

Kapnęłam się, ale już nie usuwałam, może komuś się przyda...
A dopiero teraz mogłam mapki obejrzeć, wcześniej mi blokowało :papa:
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 15.02.2018 22:14

piekara114 napisał(a):
ogorek napisał(a):3. Lefkada - obiad w SIVOTA w tawernie w której pracuje Polka i słynie z owoców morza

Cześć,można prosić o namiar na tą knajpkę?

Jeśli będziesz w Sivocie na Lefkadzie, to pierwsza knajpa przy nabrzeżu za sklepem.
Zimą ta Polka pływa na kutrach i łowi ryby - niesamowita sprawa :)
Jest tam jeszcze kilka osób z Polski - jak by były potrzebne wskazówki to pytaj.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Pływanie pontonem/ribem/motorówką w Grecji - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone