Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pierwszy wyjazd do Chorwacji samochodem

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 09.02.2015 13:36

bluesman napisał(a):
lechocz napisał(a):Ale gdy tylko ktoś za bardzo szarżuje na drodze, nagle jak spod ziemi, pojawia się radiowóz aby takiego delikwenta, stosownie do okoliczności, rozliczyć.

Dziwne, co? :papa:


Dziwne ? raczej normalne od tego są, za mało Ci prewencji ? najpierw trzeba Cię postraszyć ? bez tego ani rusz ? :mrgreen:


Widzę, że mnie nie zrozumiałeś. :mrgreen:

W Polsce nieraz na drogach "cuda się dzieją" a Policji, w trakcie paruset kilometrowej jazdy nie uświadczysz. I nie chodzi tu o prewencję tylko aby byli tam gdzie jakiegoś "rajdowca" za kierownicą "poniesie" . Tak jak ma to miejsce poza granicami naszego kraju.

Więc ja się dziwię kiedy słyszę lub czytam, że jakaś zagraniczna Policja nie lubi polskich kierowców, wlepiając im mandaty. Oni tam się pojawiają nieraz "jak spod ziemi" aby takiego "rajdowca" "utemperować.

Sam jeżdżę, starając się przestrzegać przepisów, dosyć dużo, zarówno w Polsce jak też i po Europie i jak na razie nie miałem ani jednej kontroli ani mandatu.

Natomiast sytuację jaką opisałem wielokrotnie zaobserwowałem i jak później czytam, że "Policja się uwzięła" to zastanawiam się czego tacy "kierowcy-rajdowcy" właściwie oczekują. Pochwał dla ich "umiejętności"? 8O :papa:
wtopek
zbanowany
Posty: 305
Dołączył(a): 08.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) wtopek » 09.02.2015 13:42

bluesman napisał(a):
wtopek napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):Przejazd przez miasto Koszyce jest bez opłat. Nigdy nie płaciłem, nigdy nie miałem kontroli winiety. :idea:


Tylko że 68 wpada do autostrady dobre parę km przed Koszycami.

No dobra, czepiam się :)


Tu się czepiasz i w domyśle do tego co napisał Janusz piszesz nieprawdę ! Odcinek od skrzyżowania drogi 68 z autostradą do Koszyc jest bezpłatny.


A gdzie misiupysiu coś takiego napisałem? przecież w ogóle nie tego dotyczyła dyskusja.
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 09.02.2015 13:49

wtopek napisał(a):Jak ktoś wyżej napisał, słowacka winietka to tylko 14 euro czyli grosze w stosunku do kosztów całej imprezy. Opłaca się nawet na ten krótki odcinek Preszów-Koszyce.

Słowackie lokalne drogi potrafią nieźle spowolnić, tym bardziej że od paru lat ich jakość jest dość kiepska w stosunku do polskich. Kiedyś fajnie się jechało na Stropkov-Satoraljauhjely, teraz to po każdej zimie kratery i remont z paroma mijankami. nawet Główna od Barwinka do Preszowa prezentuje się bardzo średnio.

Też doradzam wykupienie dobrego ubezpieczenia tutystycznego. EKUZ dobra jest na drobne sprawy doraźne. W poważniejszych przypadkach, z transportem chorego do Polski włącznie, nie wystarczy.

Słowacy wszystkie środki wrzucili chyba w budowę autostrady Popradu do Preszowa, ale patrząc na zaawansowanie estakad, zajmie im to jeszcz parę laty.

Droga 68 nie dochodzi do Koszyc, i tak trzeba z niej przed Koszycami wjechać na autostradę.


Z tego co napisałeś co wynika ? winieta=autostrada, a nie do końca jest to prawda.


P.S. Brudzia nie piliśmy :mrgreen:
wtopek
zbanowany
Posty: 305
Dołączył(a): 08.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) wtopek » 09.02.2015 13:50

Nie piliśmy proszę pana, ja pisałem o tym, że 68 nie dochodzi do Koszyc i nic więcej.

btw. "cudów" pisze się przez "u" otwarte, proszę pana :D
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 09.02.2015 13:53

wtopek napisał(a):Nie piliśmy proszę pana, ja pisałem o tym, że 68 nie dochodzi do Koszyc i nic więcej.

btw. "cudów" pisze się przez "u" otwarte, proszę pana :D


Proszę Pana :) a Pan nie wie co to ironia :P :papa:
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 09.02.2015 14:02

wtopek napisał(a): i tak trzeba z niej przed Koszycami wjechać na autostradę.

W takim razie jeżeli coś piszesz pisz tak by było to zgodne z tym co myślisz oraz by było zgodne ze stanem faktycznym. Bo ktoś może Cię źle zrozumieć.
Sądzę, ze Twoim zamysłem było by komuś pomóc, a nie zdezorientować ..
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13438
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 09.02.2015 14:07

wtopek napisał(a):... ja pisałem o tym, że 68 nie dochodzi do Koszyc i nic więcej.

Więcej.
Z Twojej wypowiedzi wynikało wprost, że wjeżdżając w Budimirze z drogi 68 na D1 i jadąc w kierunku Koszyc,
trzeba mieć winietę.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107690
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.02.2015 18:47

Łukasz&Gosia napisał(a):Mam do was pytanie z racji tego że też pierwszy raz w tym roku jedziemy do Chorwacji o wybór trasy.
Założenie jest takie żeby wyjechać ok 2-3 w nocy i przejechanie Polski nocą z racji tego że mieszkamy pod trójmiastem. W założeniu chcemy nocować gdzieś na trasie następnie zobaczyć Plitvickie Jeziora i albo nocleg albo dalsza drogo do Mimic. Wszystko zależy od tego jaki wariant trasy wybierzemy w jeziorach, który polecacie?

Jak narazie opracowałem 2 trasy:
1. Wariant przez Słowacje i Węgry nocleg pod balatonem

2. Wariant przez Czechy, Austrię i Słowienie z noclegiem w okolicach Graz


którą trasę polecacie? i najlepiej dlaczego :)


dojazd-z-zachodniej-polski-do-chorwacji-t17808.html

trasa-przez-zachodnie-wegry-t26975.html

dojazd-stara-droga-przez-plitvice-i-knin-na-poludnie-cro-t17814.html

+ lektura obowiązkowa :oczko_usmiech:

krotki-przewodnik-po-forum-i-spis-tresci-faq-t18622.html
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 09.02.2015 18:58

Wtopek Bluesman to taki nasz Folklor na forum, pieniacz i gawędziarz. To co mówi dziel na 2. Co nie napiszesz to on zaneguje. :papa: :hut: :D
wtopek
zbanowany
Posty: 305
Dołączył(a): 08.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) wtopek » 09.02.2015 19:06

darek1 napisał(a):Wtopek Bluesman to taki nasz Folklor na forum, pieniacz i gawędziarz. To co mówi dziel na 2. Co nie napiszesz to on zaneguje. :papa: :hut: :D


Ja też lubię pieczarkową, józiu :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107690
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.02.2015 19:10

darek1 napisał(a):Wtopek Bluesman to taki nasz Folklor na forum, pieniacz i gawędziarz. To co mówi dziel na 2. Co nie napiszesz to on zaneguje. :papa: :hut: :D

Za ten post nagroda :idea:
Potem już ostrzeżenia nie będzie - lecz odpoczynek od forum :idea:
JACU
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 78
Dołączył(a): 30.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) JACU » 10.02.2015 21:23

Ja z kolei przyjąłem zasadę że Słowację przejeżdżam w dzień jadąc w ciągu aut nie narażam się na naciąganie na kilka euro. Staram się jeździć zgodnie z przepisami nie tylko za granicą ale po nocnych przygodach znajomych na Słowacji wybieramy dzień. W Podgorze na podwójnej ciągłej wyprzedziło mnie bmw na PL rej WR jakież było nasze zdziwienie jak parę kilometrów dalej stało przed radiowozem na sygnałach i wariat Chorwacką pokutę odbierał.
pablo_ns
Globtroter
Posty: 55
Dołączył(a): 08.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo_ns » 07.07.2015 21:19

Koledzy do wyjazdu zostało 44 dni, więc odświeżam temat trasy. Wyjeżdżam z Nowego Sącza a jade do Tucepi. Prawdopodobnie wybieram trasę Nowy Sącz -Koszyce D1- Budapeszt- Zagrzeb E71- Tucepi A1. Czy wybrac trasę przez Poprad? Cena winiet to Słowacja 56, Wegry 68. Nie mogę obliczyc kosztu tras po Chorwacji i zwracam się do Was z prośbą o pomoc... Będe jechac na Automape w telefonie plus w razie awarii google maps. Czy do Dubrovnika potrzebuje zieloną kartę i paszport?
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 07.07.2015 21:41

Przejeżdżając przez terytorium BiH dla auta potrzebujesz zielonej karty a dla ludzi wystarczą dowody.
Adek99
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 608
Dołączył(a): 05.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adek99 » 08.07.2015 07:57

pablo_ns napisał(a):Nie mogę obliczyc kosztu tras po Chorwacji

Aktualne ceny chorwackich autostrad masz na stronie: http://www.hak.hr/info/cestarine/
Całkowity koszt przejazdu od granicy węgiersko-chorwackiej do zjazdu Sestanovac to 232 kuny (42 kuny płacisz przez Zagrzebiem, później 190 przy zjeździe z autostrady). Jeżeli będziesz jechał nowym tunelem Sv. Ilija musisz doliczyć jeszcze 25 kun (no i tracisz super widoki z trasy :) ).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Pierwszy wyjazd do Chorwacji samochodem - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone