Chorwacja online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Dojazd starą drogą przez Plitvice i Knin na południe CRO

Zaglądnij tu zanim zadasz pytanie. Być może temat był już omawiany i odpowiedź na Twoje pytanie już tu jest.
[W FAQ mogą pisać tylko osoby uprawnione. Jeśli chcesz dołączyć do grupy redaktorów FAQ skontaktuj się z adminem.]
Rysio
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 13043
Dołączył(a): 23.07.2002
Dojazd starą drogą przez Plitvice i Knin na południe CRO

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 05.12.2007 09:56

Dojazd starą drogą przez Plitvice i Knin na południe CRO - czyli jak ominąć chorwackie autostrady.

Za punk startowy obieram Karlovać bo z różnych stron do niego dojeżdżamy. Można do niego dojechać od strony Zagrzebia, jadąc przez Austrię lub przez Węgry albo przez Ljubljanę. Chcąc dostać się na południe Chorwacji czyli rejony od Splitu po Dubrownik, z Karlovaca powinniśmy wyjechać przyzwoicie rano aby dotrzeć do celu w porze, gwarantującej nam znalezienie kwatery. Starej drogi nie polecam na podróż nocą. Zaskoczyć nas mogą zarówno nocne zwierzęta na trasie jak i zakręty które niewidoczne po zmroku są zdecydowanie trudniejsze w ocenie. Z Karlovaca kierujemy się na Slunj następnie w kierunku na Gracać mijając po drodze Plitvicke jezera. W Gracacu kierujemy się na Knin i dalej na Sinj, mijając wcześniej Perucko jezero w którym prowadzona jest hodowla suma.

Kawałek dalej w miejscowości Brnaze jest rozjazd i tu należy zdecydować czy jedziemy w kierunku Splitu czy dalej na południe w kierunku Makarskiej Riwiery. Jeśli dalej to kierujemy się na Trilj/Vrgorac. W miejscowości Cista Provo możemy odbić na wybrzeże w kierunku np Breli czy Makarskiej (przejazd przez Sestanovac). Dla globtroterów ;-) istnieje jeszcze cd drogi jeśli chcemy ominąć samą Makarską bo jak wiadomo w sezonie miejscowość ta lubi się korkować, a mianowicie w Sestanovacu skręcamy na Grabovac/Zagvozd. W miejscowości Kozica skręcamy w prawo (tak to naprawdę jest przejezdna droga ;-)) i zjeżdżamy w dół. Witamy na drogach Biokova. Droga podobna jest do tej jaka prowadzi na Sv. Jure, także widoczki wspaniałe (no może nie dla kierowcy ;-)) Jakieś 1/2 h później docieramy do Jadranki. Tu jedna uwaga - tego fragmentu drogi nie polecam użytkownikom słabych i obładowanych bagażem pojazdów - można zostawić sprzęgło po drodze mieszając miejscami pomiędzy jedynką i dwójką.

Jeśli chcemy dotrzeć jeszcze dalej, istnieje możliwość pojechania w kierunku na Vrgorac, jednak od Makarskiej, na Jadrance korków być nie powinno aż do samego Dubrownika

UWAGI i SUGESTIE

gospodarz napisał(a):Jeżeli chcemy jechać na Gracac/Knin/Split, za Udobiną z głównej drogi prowadzącej do autostrady zjeżdżamy NA PRAWO. Drogowskaz jest tak średnio widoczny.


niezawodny napisał(a):Jechałem kilkakrotnie trasą przez Plitvice, w czasach gdy Autostrada A1 jeszcze nie istniała. Moje wrażenie są całkowicie pozytywne. Niezależnie od licznych atrakcji po drodze (zwłaszcza park narodowy Plitvice) warto wspomnieć, że jest to solidna droga krajowa, którą niegdyś szedł cały tranzyt na południe.
Jak na drogę górską jest naprawdę niezła - szeroka i w bardzo dobrym stanie technicznym. Z uwagi na znaczną "krętość" odradzam ją jednak w nocy, zwłaszcza gdy ktoś jedzie z Polski i jest już zmęczony po całym dniu jazdy. Wtedy wybawieniem jest ogromny atut tej trasy - wiedzie przez tereny zamieszkane, więc po drodze mamy sporo możliwości niedrogiego noclegu (motele, zajazdy, kwatery prywatne) i świetne, "klimatyczne" konoby (knajpy).


Zapraszam do dodawania uwag, które zostaną dodane do tego czyli pierwszego postu.

Proszę jednocześnie o nie cytowanie tego postu w postach poniższych

Dziękuję i pozdrawiam Rysio
Ostatnio edytowano 19.06.2011 16:27 przez Rysio, łącznie edytowano 8 razy
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1515
Dołączył(a): 08.07.2003
Odcinek: Karlovac - Plitvice - Sv. Rok - Maslenica

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 05.12.2007 11:52

Garść uwag zgrupowanych w 'bloki' tematyczne

Wstęp
'Stara' droga pomimo znacznego przejęcia ruchu przez autostradę A1 niestety bywa tłoczna. Warto pamiętać, że droga jest miejscami wąska, kręta. Trudno będzie wyprzedzać z uwagi na permanętną obecność linii ciągłej i spory ruch ciężarówek. Może się zdarzyć że napotkacie 'konwój' samochodów blokowany przez jednego TIRa - radzę powstrzymać słowiańską, ułańską fantazję i cierpliwie czekać na swoją kolej wyprzedzania, a czekać można i 30min. W nocy bardzo uciążliwi są kierowcy z BiH, których spotkacie przy granicy z tym krajem: jeżdżą na 'długich'. Nocną pora wasze zapędy studzić też będą oczy zwierzaków spoglądające z krzaków i zarośli - nigdy nie wiadomo co takiemu futrzakowi strzeli do głowy, lepiej zatem uważać.
Z drugiej strony jest to szlak malowniczy i zapadający w pamięci.
Pomimo przejęcia ruchu przez A1, 'jedynka' nie poszła w niepamięć. Tam gdzie jest to możliwe jest modernizowana (bardziej widoczne prace na południu niż na północy), podjazdy są poszerzane i tam gdzie jest to możliwe wydzielany jest pas dla wolniejszych pojazdów. Są miejsca, gdzie przebieg drogi jest zupełnie przebudowywany, np. dotychczasowa nitka prowadząca dookoła wzgórza, teraz prowadzi 'przez' nie.


Jak - trafić na 'starą' drogę?

Jadąc autostradą A1 (E65/E71) tuż przed Karlovacem skupiamy swoją uwagę na prawym pasie autostrady. Zjeżdżamy jednym z dwóch pasów z autostrady A1 w prawo i zaraz zawijamy 'ślimakiem' pod nią. Po zjeździe zwalniamy i uiszczamy opłatę na bramkach widocznych na fotce.

Plan skrzyżowania:
Obrazek

Zdjęcie bramek/ślimaka:
Obrazek
Obrazek

Uwaga dla LPGówców-skręcając za bramkami w prawo trafimy na stację (piktogram na 'planie skrzyżowania') z LPG.

Co - spotkamy po drodze? Na co uważać?

Jesteśmy na 'starej' drodze o nr E71 / E59 / 1. Przez Karlovac przejazd jest bezproblemowy. Uważamy tylko żeby tory kolejowe mieć po prawej stronie (lub lewej kiedy wracamy do PL). Za Karlovacem we wsi Turanj (właściwe przedmieścia Karlovaca) znajduje się Muzeum Wojny Domowej- warte zobaczenia.

Obrazek

Po kilkudziesięciu kilometrach jesteśmy w Slunj. W tym mieście znajduje się stacja LPG. Piktogram na mapce wskazuje drogowskaz na stację LPG w bocznej ulicy.Uwaga na ostry zakręt przed (za wracając do Polski) mostem nad rzeką widoczny na mapce:
Obrazek

Po przekroczeniu rzeki wspinamy się pod górkę po prawej stronie mając wysoki mur, który stanowi fundamenty budynków.

Kolejne kilometry i jesteśmy w Plitvicach. Informuje nas o tym zagęszczenie ruchu, ilość tabliczek przy poboczach z informacją o wolnych pokojach oraz charakterystyczny przejazd przez okolice PN Plitvice: mostek dla pieszych nad drogą, szerokie zjazdy na parkowe parkingi. Koniecznie zwiedzamy Jeziora Plitvickie
Obrazek
Dla osób z południa Polski jest to doskonałe miejsce na rozważenie odpoczynku i poszukanie kwatery. Zwiedzanie Plitvic zajmuje od 1 do 2 dni. Warto wynająć pokój, które w okolicy proponują prawie wszyscy gospodarze. Ceny przystępne: od 10e/noc. Ze swojej strony mogę polecić pokój w miejscowości Prijeboj ok. 10km za Plitvicami w stronę Zadaru/Splitu.

Wjeżdżamy do Korenicy, w której na stacji INA możemy pomachać znajomym przed komputerami - zdjęcie z webcam.
Obrazek
Obrazek


Za Korenicą spotkamy takie widoki:

Obrazek


Gdzie - dalej zamierzamy jechać?

Dalej kierujemy się drogowskazami na Split/Zadar i dojeżdżamy do rozwidlenia drogi. W tym momencie należy podjąć decyzję w zależności jaki jest nasz punkt docelowy. Obieramy kierunek na Gornja Ploca LUB Gracac.

Dla osób jadących przykładowo do/na: Paklenicy, Pag, Zadaru, Biogradu, Sibenika, Trogiru polecam obrać kierunek na Gornja Ploca 'przebić' się przez masyw Velebit tunelem Sv. Rok. Za ten fragment autostrady zapłacimy 'grosze', unikniemy dość trudnego odcinka drogi od Gracaca do Maslenicy ale ryzykujemy korki przed Sv. Rokiem. W moim przypadku na 8 przejazdów przez Sv. Rok ani razu nie stałem w korku. Odcinek drogi na mapce pomiędzy znakami "D552" i "A1" jest rewelacyjny. Choć jednojezdniowy ma na kilku odcinkach status drogi ekspresowej z rewelacyjną nawierzchnią.
Obrazek
Obrazek

Do tunelu Sv. Rok wjeżdżamy z tego kierunku...
Obrazek

a wyjeżdżamy tędy...
Obrazek

Kilka serpentyn prowadzi nas w dół. Po drodze jest autostradowa stacja benzynowa z LPG i sporym parkingiem. Zjeżdżamy z autostrady w prawo na zjeździe Maslenica. Zaraz za zjazdem mamy do wyboru: prosto -> Paklenica LUB w prawo -> Maslenica i pozostałe kierunki. Kierujemy się na Zadar przejeżdżając przez piękny most w Maslenicy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 21.04.2008 09:30 przez el_guapo, łącznie edytowano 2 razy
Rysio
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 13043
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 21.06.2011 09:38

Link do dyskusji - Klik.

Powrót do FAQ czyli najczęściej zadawane pytania.cron
Dojazd starą drogą przez Plitvice i Knin na południe CRO
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

© Copyright: cro.pl 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.