Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

San Mauro Mare+Cesenatico+San Marino+Wenecja+Rzym

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Niedoceniana Emilia Romania, czyli mój pierwszy raz w It

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.12.2017 20:56

Ładnie Wam się wypogodziło. Widoki bardzo fajne.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Niedoceniana Emilia Romania, czyli mój pierwszy raz w It

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 21.12.2017 21:06

piekara114 napisał(a):Ładnie Wam się wypogodziło. Widoki bardzo fajne.

W San Marino faktycznie zrobiła się piękna pogoda. Natomiast w San Mauro a Mare padał w tym czasie deszcz.
Jak mówi przysłowie "Głupi ma zawsze szczęście". Podczas tych wakacji mieliśmy właśnie takie szczęście. Tam gdzie jechaliśmy na wycieczki, była pogoda, a w San Mauro a Mare padało. Natomiast gdy zostawaliśmy w San Mauro a Mare, to pogoda nam dopisywała.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Niedoceniana Emilia Romania, czyli mój pierwszy raz w It

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 22.12.2017 22:31

Idziemy dalej stromymi uliczkami.

DSC_3362.jpg

W którą stronę nie spojrzeć, tam niesamowite widoki.
DSC_3380.jpg

DSC_3382.jpg

DSC_3383.jpg

DSC_3386.jpg

DSC_3387.jpg

Wreszcie ktoś mi cyknął fotkę.
DSC_3392.jpg


Dochodzimy do jednego z trzech szczytów góry Monte Titano.
mapka zamki.jpg


To tutaj znajduje się pierwsza, największa i najstarsza z trzech wież San Marino - La Rocca o Guaita (Prima Torre), która zbudowana została w XI wieku bez fundamentów, bezpośrednio na skale.
DSC_3389.jpg

DSC_3396.jpg

DSC_3397.jpg


Kolejna wieża znajduje się na następnym szczycie góry i nazywa się La Cesta o Fratta (Seconda Torre).
W jej wnętrzu znajduje się Muzeum Broni Dawnej.
DSC_3399.jpg


Wieże połączone są ze sobą murami obronnymi.
Przez tą bramę trzeba przejść, żeby z pierwszej wieży dojść do drugiej.
DSC_3404.jpg


Idąc wzdłuż murów obronnych podziwia się takie widoki.
DSC_3405.jpg

DSC_3406.jpg

DSC_3407.jpg

DSC_3408.jpg

DSC_3409.jpg

DSC_3410.jpg

DSC_3411.jpg

DSC_3418.jpg

DSC_3421.jpg

DSC_3414.jpg


W dole po prawej stronie widać bramę Porta della Fratta
DSC_3413.jpg



Ostatnia wieża Il Montale(Terza Torre) jest wieżą ostrzegawczą i można ją jedynie podziwiać z zewnątrz, bowiem nie jest udostępniona dla turystów.

To z powodu tych górujących nad miastem wież, San Marino nazywane jest miastem trzech wież.
Ich wizerunki znajdują się na godle i fladze Republiki San Marino.
godlosanma.jpg

maroino.gif


Ponadto głowa Statuy Wolności, stojącej na Piazza della Liberta, jest przyozdobiona koroną przedstawiającą mury obronne z trzema wieżami.
DSC_3336 statua 2.jpg


Pierwszą wieżę mijaliśmy na wyciągnięcie ręki. Drugą wieżę podziwialiśmy z daleka a trzeciej nie widzieliśmy, bowiem nie poszliśmy w jej kierunku.

Zeszliśmy w dół do bramy Porta della Fratta.
Po drodze zadziwił nas taki parking rowerowy.
DSC_3423.jpg


Psy chyba także mają przyjemność ze zwiedzania.
DSC_3424.jpg


A ten parking u stóp wieży La Rocca o Guaita cały był zastawiony skuterami.
DSC_3426.jpg

DSC_3429.jpg


Już dochodzimy do Porta della Fratta
DSC_3428.jpg

DSC_3430.jpg

Porta della Fratta.jpg



cdn
Ostatnio edytowano 23.12.2017 11:10 przez megidh, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Niedoceniana Emilia Romania, czyli mój pierwszy raz w It

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.12.2017 23:19

Myślałam, że już wyżej jak na ten taras nie wejdziecie, a tu proszę....
Wejście to tych Torre płatny?
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Niedoceniana Emilia Romania, czyli mój pierwszy raz w It

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 23.12.2017 00:08

piekara114 napisał(a):Myślałam, że już wyżej jak na ten taras nie wejdziecie, a tu proszę....
Wejście to tych Torre płatny?

Pewnie że płatne:
- bilet normalny - 4,50 euro od osoby
- bilety ulgowe dla dzieci od 6 do 12 lat oraz seniorów powyżej 65 lat - 3,50 euro od osoby,
- bilety grupowe, jeśli grupa liczy powyżej 25 osób - 3,50 euro od osoby
- jeden bilet do dwóch wybranych muzeów - 6,50 euro od osoby
- bilety kombinowane na wejście do pięciu państwowych muzeów - 10,50 euro od osoby.

Na tej ulotce wszystko jest opisane, ale w języku angielskim.
ceny biletów wstępu.jpg
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.12.2017 17:01

dhmegi napisał(a):Wreszcie ktoś mi cyknął fotkę.

Miło nam poznać :D

Fajnie widać na jednej z widokowych fotek jak nad kawałkiem wybrzeża właśnie leje :)
Bo poza tym pogoda bez zarzutu...
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 23.12.2017 21:22

kulka53 napisał(a):
dhmegi napisał(a):Wreszcie ktoś mi cyknął fotkę.

Miło nam poznać :D

Mnie jest również miło i fajnie, że tu zaglądasz.

kulka53 napisał(a):Fajnie widać na jednej z widokowych fotek jak nad kawałkiem wybrzeża właśnie leje :)
Bo poza tym pogoda bez zarzutu...

To chyba właśnie leje nad San Mauro a Mare, czyli tam, gdzie nas nie ma. :D
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.12.2017 22:45

dhmegi napisał(a):Miałam nie pisać relacji z tegorocznego wyjazdu. No bo kogo zainteresuje relacja z tak mało popularnego regionu Włoch, jak Emilia Romania.

Z tego co widzę, to Twoja relacja dotyczy objazdówki przez co najmniej kilka włoskich regionów, a nie tylko Emilii Romania. :wink:
Będę zaglądał, bo kilka miejsc z Twojej wycieczki odwiedziłem: Rimini, Wenecję, San Marino, Rzym. Może spotkamy się z naszymi relacjami w Wiecznym Mieście. :papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 24.12.2017 00:01

Po całym dniu w kuchni i półgodzinnym relaksie dla ciała w wannie, teraz pora na relaks dla ducha.

Dalej zwiedzamy San Marino, tylko już bez przewodniczki.
Stojąc przy bramie Porta della Fratta dostaliśmy dwie godziny wolnego czasu.
Co tu robić z taką ilością czasu.
Zaczynamy się rozglądać wokoło, zastanawiając się, w którym kierunku iść.
DSC_3431.jpg

DSC_3440.jpg

DSC_3438.jpg

DSC_3434.jpg


Oglądamy mury obronne tuż nad bramą Porta della Fratta.
DSC_3435.jpg


Na wprost bramy zobaczyliśmy kapliczkę z wizerunkiem Świętego Marina.
DSC_3433.jpg


Decydujemy się iść w dół uliczką po lewej stronie kapliczki.
trasa 1.jpg

Mijamy wszechobecne sklepiki z pamiątkami, perfumami, okularami i innymi oferowanymi przez sklepikarzy artykułami wolnocłowymi.
Dla wielu turystów zakupy w tych sklepach są wielką atrakcją, ale my nawet do nich nie zajrzeliśmy.
DSC_3439.jpg

DSC_3441.jpg

DSC_3442.jpg

DSC_3443.jpg


Dochodzimy do hotelu Titano. Jeśli poszlibyśmy teraz dalej prosto pod górę i skręcili w lewo tam w oddali, to weszlibyśmy na Piazza della Liberta. My jednak skręcamy w lewo i schodzimy w dół do Piazza Titano.
DSC_3444.jpg

DSC_3445.jpg

DSC_3446.jpg


Na tym placu stoi pomnik (popiersie) Giuseppe Garibaldiego. Został on wyrzeźbiony przez Stefano Galletti w 1882 roku w podzięce za to, że podczas jednoczenia poszczególnych księstw i republik Włoch, Garibaldi pozostawił Republikę San Marino w spokoju. Popiersie jest jednym z pierwszych pomników wzniesionych Garibaldiemu na świecie.
DSC_3447.jpg


Tutaj fotkę cyknęłam sobie sama.
DSC_3448.jpg


W tym miejscu nasi znajomi zdecydowali się jednak na zwiedzanie sanmaryńskich sklepów, więc dalej udaliśmy się jedynie we dwójkę, to znaczy ja z moim mężem.
Ponownie idziemy w kierunku Groty Kuszników. Podnosimy głowy do góry, aby podziwiać Palazzo Publico (Pałac Rządowy)
DSC_3450.jpg


Doszliśmy do Groty Kuszników.
Z tego miejsca można dostrzec stadion piłkarski w San Marino, na którym grali nasi piłkarze i mieli wielki problem, aby wyjść z tego meczu zwycięsko.
IMG_7810.jpg


San Marino jest miastem przyjaznym dla psów, ale woreczków na psie odchody nawet tutaj brakuje.
IMG_7822.jpg


Na wprost Groty Kuszników znajdują się strome schody. Stojąc na ich szczycie widzimy w dole piękny zakątek.
IMG_7806.jpg


Schodzimy w dół do Ogrodu Liburnian. Tutaj podziwiamy z bliska piękną fontannę w kształcie kuli.
IMG_7826.jpg


cdn
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 24.12.2017 00:16

walp napisał(a):
dhmegi napisał(a):Miałam nie pisać relacji z tegorocznego wyjazdu. No bo kogo zainteresuje relacja z tak mało popularnego regionu Włoch, jak Emilia Romania.

Z tego co widzę, to Twoja relacja dotyczy objazdówki przez co najmniej kilka włoskich regionów, a nie tylko Emilii Romania. :wink:

W Emilii Romania, w San Mauro a Mare mieliśmy stałe zakwaterowanie. Stąd jeździliśmy co drugi dzień na wycieczki, więc faktycznie można to nazwać objazdówką.

walp napisał(a):Będę zaglądał, bo kilka miejsc z Twojej wycieczki odwiedziłem: Rimini, Wenecję, San Marino, Rzym. Może spotkamy się z naszymi relacjami w Wiecznym Mieście. :papa:

Do Rimini niestety nie dotarliśmy, czego żałuję, ale brakło czasu. Chcieliśmy jeszcze zobaczyć Bolonię i Rawennę, ale wtedy nie mielibyśmy czasu na odpoczynek. Spotkanie relacyjne w Wiecznym Mieście bardzo prawdopodobne. :D
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 24.12.2017 13:17

Świąteczny nastrój w San Marino


Tegoroczny świąteczny filmik z San Marino https://www.facebook.com/visitsanmarino ... 362006185/ jest na razie dostępny tylko przez FB.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.12.2017 18:24

Usiedliśmy przy fontannie, żeby chwilkę odpocząć. Nagle do naszych uszu zaczęły dochodzić dziwne dźwięki, jakby ktoś grał na bębnach i trąbach. Dźwięk się nasilał, więc zainteresowani, co to może być, wróciliśmy po schodach na górę pod Grotę Kuszników.
W dniu 3 września każdego roku w San Marino obchodzone są uroczystości z okazji święta narodowego Republiki San Marino. Ten dzień jest dniem patrona San Marino - świętego Marina, a także rocznicą powstania Republiki. Odbywają się wtedy różne uroczystości, między innymi Msza Święta w Bazylice, procesja z relikwiami Świętego Marina, historycznych parada 9 zamków.
To właśnie z powodu tych uroczyści nie mogliśmy wejść do Bazyliki.
Parada 9 zamków odbywa się w historycznych strojach. Rozpoczyna się przy bramie Św. Franciszka a kończy w Grocie Kuszników, w której odbywa się turniej kuszniczy. I właśnie tą paradę i turniej kuszniczy mieliśmy okazję zobaczyć.

Co to jest te 9 zamków. Otóż Republika San Marino administracyjnie podzielona jest na 9 Castelli (Zamków), na których czele stoją Kapitanowie i Rady Pomocnicze.
300px-San_Marino.png


Podział na Zamki sięga okresu średniowiecza i są to:
1.
40px-Acquaviva.JPG
Acquaviva- istnieje od III wieku (4,86 km2),

2.
40px-Borgo_Maggiore.JPG
Borgo Maggiore- wzmiankowane w 1244 roku (9,01 km2), połączone ze stolicą kraju kolejką linową,

3.
40px-Chiesanuova.JPG
Chiesanuova- nazwa funkcjonuje od XVI wieku (5,46 km2),

4.
40px-Domagnano.JPG
Domagnano- wzmiankowane w 1300 roku (6,62 km2)

5.
40px-Faetano.JPG
Faetano- wzmiankowane w XIII wieku (7,75 km2),

6.
40px-Fiorentino.JPG
Fiorentino- (7,55 km2),

7.
40px-Montegiardino.JPG
Montegiardino- istnieje od VI wieku (3,31 km2),

8.
40px-Città_di_San_Marino.JPG
San Marino Citta- stolica (7,09 km2), położona na zachodnim stoku Monte Titano,

9.
40px-Serravalle.JPG
Serravalle- wzmiankowana w 962 roku (10,53 km2), znajduje się od strony Rimini; dawniej Castrum Olnani,

Podczas parady para przedstawicieli każdego zamku przyprowadza swoją drużynę na zawody kusznicze.
Nakręciłam filmik z tej parady, więc możecie obejrzeć, jak ona wyglądała.

kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.12.2017 19:52

dhmegi napisał(a):Parada 9 zamków

Super :idea: , mieliście szczęście (a może to było celowe? :) ) wybierając się na tę wycieczkę właśnie 3 września...
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4666
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.12.2017 21:12

kulka53 napisał(a):
dhmegi napisał(a):Parada 9 zamków

Super :idea: , mieliście szczęście (a może to było celowe? :) ) wybierając się na tę wycieczkę właśnie 3 września...

Z naszej strony na pewno nie było celowe. Termin wycieczki był ustalony przez nasze biuro podróży, więc nie mieliśmy na datę wycieczki do San Marino żadnego wpływu. Natomiast nasza pilotka może coś wiedziała, bowiem jeździ na te wycieczki rok w rok. No chyba że do tej pory jeszcze nie trafiła tam w dniu 3 września.
O tym, że w San Marino jest święto narodowe dowiedzieliśmy się dopiero w autokarze, po rozmowie telefonicznej naszej pilotki z przewodniczką. Ale ta informacja była nam przekazana tylko dlatego, żeby usprawiedliwić problemy, które powstały na etapie parkowania autokaru. Najpierw trochę byliśmy przetrzymani na wjeździe do miasta San Marino przez samochód policyjny, który stał pusty na środku drogi, a później nie mogliśmy pojechać na parking Nr 2 (dla autokarów), na którym zawsze parkują wycieczki z tego biura z uwagi na bliskość do sklepu z degustacją alkoholi. Tak więc nasz autokar musiał wyjątkowo w tym dniu zaparkować na parkingu Nr 1 (dla autokarów).
W trakcie oprowadzania nas po San Marino przez przewodniczkę również nie dowiedzieliśmy się niczego na temat święta, z wyjątkiem tego, że to święto z okazji powstania Republiki San Marino. Przewodniczka nawet nie wiedziała, że w tym dniu Bazylika jest niedostępna dla zwiedzających.
Tak więc chcąc Wam coś przekazać na temat tego święta musiałam trochę poszperać w internecie i wyszukać informacje na ten temat. Ale właśnie takie szperanie sprawia mi przyjemność.
Na temat święta 3 września znalazłam informacje na oficjalnej stronie San Marino.
http://www.sanmarino.sm/on-line/home/san-marino/feste-nazionali/articolo44006963.html
Na temat tegorocznych obchodów było bardzo mało informacji http://www.sanmarino.sm/on-line/home/san-marino/feste-nazionali.html.
Ale obchody z 2015 roku były bardzo szczegółowo opisane na plakacie, który można otworzyć klikając link do pdf na dole tej strony http://www.sanmarino.sm/on-line/home/articolo44008659.html.
Jako ciekawostkę powiem jeszcze, że z naszej grupy 40 osób, tylko ja i mój mąż obejrzeliśmy paradę. Inni (włącznie z naszą pilotką) nie wiedząc, że taka parada się odbędzie, poszli w inne rejony San Marino i przegapili taką fajną atrakcję.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Niedoceniana Emilia Romania, czyli mój pierwszy raz w It

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 26.12.2017 22:07

dhmegi napisał(a): ... Zgodnie z legendą San Marino zostało założone przez świętego Marina na górze Titano (Monte Titano) w 301 roku n.e.
W legend wynika, iż to kamieniarz z Dalmacji (czyli mamy jakiś chorwacki akcent) Marin, wspiął się na górę Monte Titano i założył tam małą wspólnotę chrześcijan prześladowanych za wiarę w czasach Dioklecjana...
Kamieniarz Marinu Bizza ... bo tak się nazywał, pochodził z Rabu czyli z Kvarneru a nie Dalmacji, skąd uciekł właśnie w czasie prześladowań Dioklecjana małą łódką.
Tak przynajmniej twierdzą na Rabie :) W mieście Rab stoi jego pomnik a w Lopar jest kemping San Marino :)

Włączam śledzia ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
San Mauro Mare+Cesenatico+San Marino+Wenecja+Rzym - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone