Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

San Mauro Mare+Cesenatico+San Marino+Wenecja+Rzym

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 01.05.2018 21:01

Zaraz za ruinami widzimy dwa rzędy szerokich monumentalnych schodów,
z których pierwsze prowadzą do kościoła Santa Maria in Aracoeli, a drugie na piazza di Campidoglio.

Schody prowadzące do kościoła Santa Maria in Aracoeli, nazywane scalinata, zostały zbudowane roku 1384. Mają one aż 122 stopnie. Inne źródła podają, iż stopni jest 123. Schody te symbolizują średniowieczną koncepcję surowego życia z perspektywą wiecznej szczęśliwości w niebie.
IMG_8939.jpg


Schody prowadzące na piazza di Campidoglio, nazywane cordonata, zbudował Michał Anioł.
Są one mniej strome, niż schody scalinata. U dołu ozdabiają je dwa lwy egipskie z czarnego bazaltu.
IMG_8941.jpg


W starożyności schody te nie istniały i z tej strony nie było wejścia na Kapitol.
W tym miejscu było strome skaliste zbocze, które stanowiło główny walor obronny tego miejsca. Natomiast wejście na Kapitol było po przeciwnej stronie wzgórza, czyli od strony Forum. I dopiero w średniowieczu nastąpiło "odwrócenie" wejść.
Kapitol jest położony w centralnym punkcie dawnego, ale i obecnego Rzymu. Nazwa Kapitol powstała od łacińskiego słowa caput - głowa. Na tym wzgórzu stała świątynia Jowisza, który był najważniejszym bogiem starożytnego Rzymu. Partnerka Jowisza - Junona Moneta (bogini dziewic i kobiet), również miała swą świątynię na wzgórzu kapilolińskim. Na jej miejscu stoi obecnie kościół Santa Maria in Aracoeli. W tej świątyni po raz pierwszy zaczęto bić metalowe pieniądze, zwane od drugiej części imienia bogini, monetami. Kult bogini Junony była bardzo powszechny. Od jej imienia nazwano miesiąc czerwiec - Junius.
Junona miała swoje ulubione ptaki, którymi były wrony, pawie i gęsi. I to właśnie gęsi Junony stały się bohaterskimi ptakami.
Legenda mówi, iż dawno temu, kiedy Galowie napadli na Rzym i zdobyli i złupili miasto, jedynym niezdobytym miejscem był Kapitol, broniony przez garstę obrońców. Galowie pod osłoną nocy zaczęli szturm wzgórza, a obrońcy osłabieni walką i głodem byli w tym czasie pogrążeni w głębokim śnie. I wtedy gęsi Junony, słysząc zbiżających się napastników, głośnym gęganiem obudziły obrońców, którzy wyparli napastników z Kapitolu a następnie z Rzymu i Italii. Dla uczcznia bohaterskich gęsi jedną z nich podczas uroczystej procesji obnoszono w lektyce ozdobionej kwiatami. Natomiast jednego spośród psów, które okazały się niezbyt czujne, ukrzyżowano.

Do kościoła Santa Maria in Aracoeli nie poszliśmy.
Chwilę staliśmy przed schodami i rozglądaliśmy się dookoła.
Zdjęcie000031.jpg

Zdjęcie000032.jpg

Zdjęcie000033.jpg


Na wzgórze kapitolińskie weszliśmy schodami cordonata, którym dotarliśmy na piazza di Campidoglio.
U szczytu schodów, stoją marmurowe postacie Dioskurów - Kastora i Polluksa, bliźniaczych synów Zeusa.
Ich jedynym odzieniem są płaszcze narzucone na plecy. Z przodu nic ich nie okrywa. I ponoć z tego powodu ponoć panie uwielbiają się fotografować w tym miejscu.
Zdjęcie000036.jpg


Zdjęcie000040.jpg


Obecny wygląd piazza di Campidoglio zawdzięcza projektowi Michała Anioła.

Na środku placu ustawiono konny pomnik Marka Aureliusza. To znaczy na placu stoi kopia pomnika, zaś oryginał, wykonany w brązie, znajduje się w Muzeum Kapitolińskim.
Pomnik ten dochował się w oryginale do naszych czasów. W średniowieczu, w czasie "chrześcijańskiej rewolucji kulturalnej" nie zniszczono go, bowiem sądzono, iż przedstawia on Konstantyna I, który pozwalał chrześcijaninom na wyznawanie swojej wiary.
Zdjęcie000058.jpg


Plac otoczony jest z trzech stron przez fasady pałaców.
Zdjęcie000042.jpg


Na wprost schodów stoi Palazzo Senatorio, którego fasadę zdobią dwuspadowe schody, będące dziełem Michała Aniołą. Pod schodami znajduje się nisza z posągiem Romy, która trzyma w ręku kulę - symbol panowania Rzymu nad światem. Po obu jej stronach symetrycznie rozmieszczone są postacie, symbolizujące rzeki Nil i Tyber. Na dzwonnicy tego pałacu wisiał kiedyś dzwon La Patrina, w który uderzano tylko po śmierci papieża, podczas wykonywania wyroku śmierci oraz na zakończenie rzymskiego karnawału.
Dzisiaj pałac ten jest miejskim ratuszem.
IMG_8942.jpg


Po lewej i prawej stronie placu widzimy identyczne fasady.
Po prawej stronie znajduje się Palazzo dei Conservatori,
Zdjęcie000053.jpg

zaś po lewej Palazzo Nuovo.
Zdjęcie000056.jpg

Zdjęcie000063.jpg


W Palazzo Nuovo znajdują się Muzea Kapitolińskie (używa się liczby mnogiej, tak jak w stosunku do Muzeów Watykańskich), założone w 1471 roku, kiedy to papież Sykstus IV podarował miastu duży zbiór dzieł sztuki, które stały się zaczątkiem pierwszego muzeum na świecie.
Gdy zbiory muzealne zaczęły się powiększać również w Palazzo dei Conservatori urządzono sale muzealne.

Do Muzeów Kapitolińskich oczywiście nie weszliśmy, ale trochę je zwiedziłam wirtualnie. Jak ktoś ma ochotę to zapraszam na to wirtualne zwiedzanie.
http://tourvirtuale.museicapitolini.org/

Po lewej stronie Pałacu Senatorów dojrzeliśmy słynną Wilczycę Kapitolińską. To oczywiście jest kopia - oryginał znajduje się w Sali Wilczycy w Muzeach Kapitolińskich.
IMG_8943.jpg


Oczywiście podczas naszego pobytu na wzgórzach kapitolińskich nie mogło się obyć bez niedogodności. Otóż nie mogliśmy dojść w pobliże Wilczycy, bowiem teren ten został zagrodzony z uwagi na jakąś demonstrację.
Zdjęcie000077.jpg


cdn
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 01.05.2018 21:15

Ze względu na ulewę, pierwszego dnia straciliśmy Kapitol i nie udało się tego odrobić. To była duża strata w naszym planie.

Popatrzę u Ciebie. :wink:

Ciekawe, czy to ostatni punkt Waszej rzymskiej wyprawy, czy jeszcze coś zobaczycie, bo muszę powiedzieć, że całkiem sporo tego,
jak na jednodniową wycieczkę.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 03.05.2018 11:08

walp napisał(a):Ze względu na ulewę, pierwszego dnia straciliśmy Kapitol i nie udało się tego odrobić. To była duża strata w naszym planie.

No to Kapitol macie do powtórki. :oczko_usmiech:
Jak się nie wchodzi do Muzeów Kapitolińskich, to sam pobyt na piazza di Campidoglio nie jest czasochłonny.

walp napisał(a):Popatrzę u Ciebie. :wink:

Ciekawe czy wszedłeś wirtualnie do Muzeów Kapitolińskich ?. Ja trochę tam pospacerowałam. Zobaczyłam wilczycę, Marka Aureliusza i wiele innych zabytków, od których Muzea Kapitolińskie aż pękają. To wirtualne zwiedzanie jest bardzo fajnie zrobione.

walp napisał(a):Ciekawe, czy to ostatni punkt Waszej rzymskiej wyprawy, czy jeszcze coś zobaczycie, bo muszę powiedzieć, że całkiem sporo tego, jak na jednodniową wycieczkę.

Może i sporo, ale całe to zwiedzanie było "na szybko". I nie chodzi mi tutaj o bieganie po mieście z wywieszonym jęzorem. Nie, tego nie było. Przemieszczaliśmy się dosyć spokojnie i było to bardzo fajne, bo po drodze też dużo można zobaczyć, a przede wszystkim poczuć atmosferę miasta. Szybkie natomiast było oglądanie tych miejsc, do których doszliśmy. Nie było właśnie czasu na dłuższe ich kontemplowanie.
Ale nie narzekam, bo przecież wiedziałam, że zwiedzanie Rzymu będzie właśnie w takiej formie.

A przed nami jeszcze jeden punkt, obowiązkowy do zobaczenia w Rzymie. Na pewno się domyślasz, co to będzie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.05.2018 16:12

walp napisał(a):.... bo muszę powiedzieć, że całkiem sporo tego, jak na jednodniową wycieczkę.
Dokładnie to samo pomyślałam sobie :D

megidh napisał(a):A przed nami jeszcze jeden punkt, obowiązkowy do zobaczenia w Rzymie. Na pewno się domyślasz, co to będzie.
Nawet nie próbuję zgadywać, cierpliwie poczekam :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 03.05.2018 18:08

megidh napisał(a):No to Kapitol macie do powtórki. :oczko_usmiech:

Jeśli ponownie znajdziemy się w Rzymie, to zapewne tak.
megidh napisał(a):Ciekawe czy wszedłeś wirtualnie do Muzeów Kapitolińskich ?. Ja trochę tam pospacerowałam. Zobaczyłam wilczycę, Marka Aureliusza i wiele innych zabytków, od których Muzea Kapitolińskie aż pękają. To wirtualne zwiedzanie jest bardzo fajnie zrobione.

Zajrzałem. :wink:
megidh napisał(a):A przed nami jeszcze jeden punkt, obowiązkowy do zobaczenia w Rzymie. Na pewno się domyślasz, co to będzie.

Gdybym ja prowadził Waszą grupę, to z Piazza del Campidoglio przeszlibyśmy teraz przez Forum Romanum i zakończyli w Koloseum. :)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 03.05.2018 20:15

walp napisał(a):
megidh napisał(a):A przed nami jeszcze jeden punkt, obowiązkowy do zobaczenia w Rzymie. Na pewno się domyślasz, co to będzie.

Gdybym ja prowadził Waszą grupę, to z Piazza del Campidoglio przeszlibyśmy teraz przez Forum Romanum i zakończyli w Koloseum. :)

I mniej więcej tak było, tylko że my nie przeszliśmy przez przez Forum Romanum, a obeszliśmy je wokoło.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 03.05.2018 21:01

Przez ten strajk zamknięte zostało przejście po lewej stronie Pałacu Senatorów i nie mogliśmy tędy przejść.
W związku z tym przewodnik poprowadził nas przejściem po prawej stronie Palazzo Senatorio (Via del Campidoglio).
Zdjęcie000011.jpg


Doszliśmy tędy do punktu widokowego, z którego rozpościera się wspaniały widok na całe Forum Romanum.
IMG_8951.jpg

IMG_8950.jpg

IMG_8948.jpg


No i zatkało mnie. Niby wiedziałam, jak wygląda Forum Romanum, ale zobaczenie go na żywo wywarło na mnie wielkie wrażenie.
W starożytności Forum Romanum to był plac otoczony monumentalnymi bazylikami i świątyniami. Stanowił on ośrodek życia miast. Odbywały się tutaj zgromadzenia ludowe, zebrania Senatu, wybory do rady miejskiej, ceremonie religijne. Tutaj także wykonywane były wyroki sądu.
IMG_8953.jpg

IMG_8957.jpg

IMG_8958.jpg

IMG_8959.jpg

IMG_8961.jpg

IMG_8963.jpg

IMG_8966.jpg

IMG_8968.jpg

IMG_8974.jpg

IMG_8976.jpg


Niestety zorientowanie się, co jest czym na terenie Forum Romanum jest dla mnie dosyć trudne.
Nawet wyobrazić sobie nie mogę, jak te budowle wyglądały w czasach swojej świetności.
I tutaj z pomocą przyszedł przewodnik po Rzymie, w którym natrafiłam na rekonstrukcję Forum Romanum z oznaczeniem poszczególnych budowli z jednoczesnym oznaczeniem tych budowli tymi samymi numerami na zdjęciu obecnego Forum Romanum.
Rekonstrukcja Forum Romanum.jpg

Forum Romanum.jpg


No i teraz już wszystko stało się jasne.

cdn
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.05.2018 22:00

No i po co kupować bilety, jak i tak te wszystkie kamienie można se zobaczyć :oczko_usmiech:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 03.05.2018 22:46

mysza73 napisał(a):No i po co kupować bilety, jak i tak te wszystkie kamienie można se zobaczyć :oczko_usmiech:

Jeśli chcemy wejść do Koloseum, a pewnie chcemy, to bilet jest jeden, więc można poszwendać się między kamieniami. :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.05.2018 07:33

walp napisał(a):
mysza73 napisał(a):No i po co kupować bilety, jak i tak te wszystkie kamienie można se zobaczyć :oczko_usmiech:

Jeśli chcemy wejść do Koloseum, a pewnie chcemy, to bilet jest jeden, więc można poszwendać się między kamieniami. :wink:

No ja tylko dla Koloseum nabyłam ten bilecik :oczko_usmiech: ,
ale jak już go miałam, to zajrzałam między te inne kamienie :wink:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.05.2018 12:22

mysza73 napisał(a):
walp napisał(a):
mysza73 napisał(a):No i po co kupować bilety, jak i tak te wszystkie kamienie można se zobaczyć :oczko_usmiech:

Jeśli chcemy wejść do Koloseum, a pewnie chcemy, to bilet jest jeden, więc można poszwendać się między kamieniami. :wink:

No ja tylko dla Koloseum nabyłam ten bilecik :oczko_usmiech: ,
ale jak już go miałam, to zajrzałam między te inne kamienie :wink:

A ja niestety (z uwagi na brak czasu) byłam pozbawiona możliwości zakupiena tego bileciku, więc się tam nie szwendałam. :smo:
Ciekawi mnie, czy chodząc pomiędzy tymi kamieniami ma się wrażenie przeniesienia w czasie do okresu cesarstwa rzymskiego. :?:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 04.05.2018 18:05

mysza73 napisał(a):No ja tylko dla Koloseum nabyłam ten bilecik :oczko_usmiech:

Teraz jest tylko jeden bilet kumulowany do Koloseum, Forum Romanum i Palatyn.
megidh napisał(a):Ciekawi mnie, czy chodząc pomiędzy tymi kamieniami ma się wrażenie przeniesienia w czasie do okresu cesarstwa rzymskiego. :?:

Ja miałem przez cały czas wrażenie, że jestem cesarzem. Ciągle słyszałem głosy: Ave, Walp, morituri te salutant . :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.05.2018 21:02

A co to za przewodnik tak dokładny? Rzym przede mną, więc pewnie kiedyś będę się za tym rozglądała...
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.05.2018 22:25

piekara114 napisał(a):A co to za przewodnik tak dokładny? Rzym przede mną, więc pewnie kiedyś będę się za tym rozglądała...

Przewodnik wypożyczyłam z biblioteki.
Autor: Loretta Santini
Tytuł: "Rzym i Watykan. Przewodnik z planem." Ale planu przy nim nie było. Pani w bibliotece stwierdziła, że ktoś go wypożyczył na zawsze.
Rok wydania: 1992. Już nie młody ten przewodnik, ale przecież opisane są w nim zabytki dużo starsze od niego, więc chyba się nie zdezaktualizował.
Wydawnictwo: Plurigraf 2, Narni-Terni Italia
Dokładnie ten http://allegro.pl/rzym-i-watykan-przewodnik-z-planem-i7322137311.html
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Niedoceniana Emilia Romania+San Marino+Wenecja+Rzym

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.05.2018 10:25

Dzięki za info. :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
San Mauro Mare+Cesenatico+San Marino+Wenecja+Rzym - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone