Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na końcu świata: Bretania (Normandia, zamki nad Loarą)

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012
Re: Na końcu świata: Bretania

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 22.06.2013 00:07

Mam prośbę, pomógłby ktoś zaplanować ciekawą trasę z Calais do Paryża, chciałbym coś zobaczyć po drodze a nie tylko przemieścić się z punktu A do B.
Z góry wielkie dzięki.
Pozdro...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59096
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Na końcu świata: Bretania

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.06.2013 13:48

KarKoz napisał(a):Mam prośbę, pomógłby ktoś zaplanować ciekawą trasę z Calais do Paryża, chciałbym coś zobaczyć po drodze a nie tylko przemieścić się z punktu A do B.

Zaplanować za kogoś nie potrafię. Na własny użytek tworzę zwykle tak ogólnikowe plany, że wszelkie uszczegółowienia powstają na bieżąco i nigdy rano nie wiem, gdzie spędzę wieczór. Nie piszesz też, ile masz czasu na przemieszczenie się z Calais (czy raczej z Londynu) do Paryża.

We Francji na najkrótszej trasie warto zajrzeć do Amiens, Rouen i do malowniczych ruin zamku Gaillard powyżej les Andelys nad Sekwaną. Jeśli masz więcej czasu, to w kierunku zachodnim klify Normandii a najlepiej leżący na granicy z Bretanią Mont Saint-Michel - ale to już istotne nadłożenie drogi.

W Anglii pomiędzy Londynem a Dover też jest mnóstwo ciekawych miejsc, że wymienię tutaj chociażby zamek w Dover i piękne klify. Najlepiej rzuć okiem na ten wątek. Pętlę zacząłem w Dover w kierunku zachodnim, by na koniec kierować się z Londynu z powrotem do Dover. Powinieneś sobie tam coś ciekawego znaleźć.

Pozdrawiam,
Wojtek
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012
Re: Na końcu świata: Bretania

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 25.06.2013 15:07

Franz napisał(a):
KarKoz napisał(a):Mam prośbę, pomógłby ktoś zaplanować ciekawą trasę z Calais do Paryża, chciałbym coś zobaczyć po drodze a nie tylko przemieścić się z punktu A do B.

Zaplanować za kogoś nie potrafię. Na własny użytek tworzę zwykle tak ogólnikowe plany, że wszelkie uszczegółowienia powstają na bieżąco i nigdy rano nie wiem, gdzie spędzę wieczór. Nie piszesz też, ile masz czasu na przemieszczenie się z Calais (czy raczej z Londynu) do Paryża.

We Francji na najkrótszej trasie warto zajrzeć do Amiens, Rouen i do malowniczych ruin zamku Gaillard powyżej les Andelys nad Sekwaną. Jeśli masz więcej czasu, to w kierunku zachodnim klify Normandii a najlepiej leżący na granicy z Bretanią Mont Saint-Michel - ale to już istotne nadłożenie drogi.

W Anglii pomiędzy Londynem a Dover też jest mnóstwo ciekawych miejsc, że wymienię tutaj chociażby zamek w Dover i piękne klify. Najlepiej rzuć okiem na ten wątek. Pętlę zacząłem w Dover w kierunku zachodnim, by na koniec kierować się z Londynu z powrotem do Dover. Powinieneś sobie tam coś ciekawego znaleźć.

Pozdrawiam,
Wojtek


Dzięki, popatrzę.
Pozdro...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59096
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Na końcu świata: Bretania

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.07.2013 16:13

KarKoz napisał(a):Dzięki, popatrzę.

Jeśli będziesz miał jakieś konkretne pytania, to wal śmiało albo tu, albo w tamtym wątku.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59096
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Na końcu świata: Bretania

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.09.2013 17:20

Wyjeżdżamy z Concarneau w kierunku południowo-wschodnim, mniej więcej wzdłuż wybrzeża. Przemykamy przez przedmieścia Lorient - miasta, które zostało założone przez Kompanię Wschodnioindyjską pod nazwą Port de l'Orient. Do naszych czasów nie przetrwało absolutnie nic z tamtych lat, gdyż podczas drugiej wojny światowej Niemcy zbudowali w porcie jedną z głównych baz swoich okrętów podwodnych. W ciągu jednego miesiąca w 1943r alianci zrzucili na miasto 60000 bomb lotniczych, w wyniku czego baza wprawdzie zanadto nie ucierpiała, ale Lorient zostało doszczętnie zniszczone, więc po wojnie po prostu zbudowano je na nowo.

My kierujemy się na cypel u wylotu rozczłonkowanej zatoki, nad którą znajduje się Lorient. Tu przyciąga nas cytadela w Port-Louis, mieszcząca muzeum Kompanii Wschodnioindyjskiej. Wprawdzie samo muzeum nie kusi aż tak bardzo, ale podoba nam się położenie cytadeli, więc kupujemy bilety i wchodzimy do środka. A skoro już jesteśmy, to szybko - gdyż do zamknięcia pozostało już tylko pół godziny - zwiedzamy kolejne ekspozycje, ilustrujące historię francuskich podbojów Dalekiego Wschodu. Trzeba przyznać, że największe wrażenie sprawiają piękne modele okrętów z różnych wieków.

PICT0028.JPG


PICT0028a.JPG


PICT0029.JPG


PICT0030.JPG


PICT0031.JPG


PICT0032.JPG


PICT0033.JPG


PICT0034.JPG
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59096
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Na końcu świata: Bretania

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.02.2014 16:19

Mapka przejazdów:

BreMapa.jpg


A - nocleg
B - Quimper
C - Concarneau
D - Lorient (Port-Louis)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13800
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Na końcu świata: Bretania

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.02.2014 21:36

Z chęcią dowiem się, co było po Lorient, jako, że większą część wczesnego wieczoru spędziłem na zapoznawaniu się w tej relacji z Bretanią (na początku z Normandią)

:papa: :papa:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59096
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Na końcu świata: Bretania

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.02.2014 19:43

tony montana napisał(a):Z chęcią dowiem się, co było po Lorient, jako, że większą część wczesnego wieczoru spędziłem na zapoznawaniu się w tej relacji z Bretanią (na początku z Normandią)

No cóż - zgodnie z zasadą, że skoro jest chociaż jeden czytelnik...
Siądę i coś tam jeszcze napiszę.

Pozdrawiam,
Wojtek
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13086
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Na końcu świata: Bretania

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 26.02.2014 19:48

Franz napisał(a):
tony montana napisał(a):Z chęcią dowiem się, co było po Lorient, jako, że większą część wczesnego wieczoru spędziłem na zapoznawaniu się w tej relacji z Bretanią (na początku z Normandią)

No cóż - zgodnie z zasadą, że skoro jest chociaż jeden czytelnik...
Siądę i coś tam jeszcze napiszę.

Pozdrawiam,
Wojtek


A jak jest dwóch, to napiszesz więcej? :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Na końcu świata: Bretania

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.02.2014 19:51

Skoro wpadłeś, to skorzystam i się spytam: te ślady na murach pokazują różnice poziomu wody w czasie przypływów i odpływów?
W którym momencie mogłeś zrobić te zdjęcia?

Kaśka opowiadała, że miejscami woda potrafi naprawdę daleko cofnąć się w morze, co stwarza nawet dość niebezpieczne sytuacje dla tych, co się zaspacerują za daleko.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59096
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Na końcu świata: Bretania

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.02.2014 21:01

mysza74 napisał(a):A jak jest dwóch, to napiszesz więcej? :wink:

Tak dobrze nie ma. Zresztą, i tak już wiele nie zostało.

weldon napisał(a):Skoro wpadłeś, to skorzystam i się spytam: te ślady na murach pokazują różnice poziomu wody w czasie przypływów i odpływów?
W którym momencie mogłeś zrobić te zdjęcia?

Tego nie pamiętam. Zapewne dałoby się gdzieś w necie znaleźć ówczesny stan pływu.

weldon napisał(a):Kaśka opowiadała, że miejscami woda potrafi naprawdę daleko cofnąć się w morze, co stwarza nawet dość niebezpieczne sytuacje dla tych, co się zaspacerują za daleko.

W rejonie Mont Saint-Michel ginęło rocznie (może nadal ginie, ale nic o tym nie wiem) kilka osób na skutek utonięcia podczas spaceru.
Pływy sięgają ponoć siedmiu metrów, natomiast morskie dno jest niemal płaskie - to pociąga za sobą potężną falę w czasie przypływu, kiedy woda nagle pokrywa kilka kilometrów piachu w kierunku lądu.

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Na końcu świata: Bretania

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.02.2014 21:05

Zdaje się, że zbieranie pozostałości po cofającej się fali to spory biznes w tym rejonie.

Mont Saint-Michel ... :? Tak, to te okolice.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59096
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Na końcu świata: Bretania

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.02.2014 21:45

weldon napisał(a):Zdaje się, że zbieranie pozostałości po cofającej się fali to spory biznes w tym rejonie.

Mont Saint-Michel ... :? Tak, to te okolice.

Też tak słyszałem, ale konkretów nie pamiętam.
Natomiast wielu ludzi wychodzi dla czystej przyjemności spaceru po ciągnącym się kilometrami, idealnie płaskim piachu...

Pozdrawiam,
Wojtek
razpol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3775
Dołączył(a): 24.06.2008
Re: Na końcu świata: Bretania

Nieprzeczytany postnapisał(a) razpol » 27.02.2014 11:10

Pozwolę sobie wkleić.. ;)

Takowe tabliczki widywałem często przy plażach na północy Francji. Ostrzegające przed spacerami i pływami.
Swoją drogą skala zjawiska była dla mnie niesamowita.. :) Przy Mont Saint Michel również.

Obrazek

Jako przykład - mniej więcej to samo miejsce:

Przed południem:
Obrazek

Po kilku godzinach:
Obrazek

Dojście do wody zajmowało pewnie z jakieś 10 minut..

Obrazek

Ok, już nie zaśmiecam.. ;)
razpol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3775
Dołączył(a): 24.06.2008
Re: Na końcu świata: Bretania

Nieprzeczytany postnapisał(a) razpol » 27.02.2014 11:20

Franz napisał(a):W rejonie Mont Saint-Michel ginęło rocznie (może nadal ginie, ale nic o tym nie wiem) kilka osób na skutek utonięcia podczas spaceru.


Obrazek

Obrazek

;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France

cron
Na końcu świata: Bretania (Normandia, zamki nad Loarą) - strona 34
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone