Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 20.06.2016 12:38

Chyba rzeczywiście Koło z zamkiem kojarzone nie jest.

Dla mnie pierwszym skojarzeniem (z czasów szkolnych) jest trójca Konin-Koło-Turek, czyli tzw. Zagłębie Konińskie, gdzie wydobywany jest węgiel brunatny.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 20.06.2016 20:17

... ale tych ruin tam jest ... 8O ... jestem zaskoczony aż taką ilością na tak małym obszarze ... :roll: ...
Pozdrawiam.
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 20.06.2016 20:40

Nefer napisał(a):Chyba rzeczywiście Koło z zamkiem kojarzone nie jest.

Dla mnie pierwszym skojarzeniem (z czasów szkolnych) jest trójca Konin-Koło-Turek, czyli tzw. Zagłębie Konińskie, gdzie wydobywany jest węgiel brunatny.


A mnie to się z Kołem kojarzą sedesy, konserwy turystyczne i pociąg Poznań - Warszawa.

:lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.06.2016 10:05

Nefer napisał(a):Chyba rzeczywiście Koło z zamkiem kojarzone nie jest.

Dla mnie pierwszym skojarzeniem (z czasów szkolnych) jest trójca Konin-Koło-Turek, czyli tzw. Zagłębie Konińskie, gdzie wydobywany jest węgiel brunatny.

W zasadzie zamek mimo, że blisko miasta stoi, administracyjnie należy do pobliskiej gminy Kościelec.
Mi się tam Koło z niczym nie kojarzyło, zresztą byliśmy tam po raz pierwszy w życiu (jak zresztą w każdym z odwiedzonych tego dnia miejsc). A co do węgla, to Konin - wiadomo, ale że Koło i Turek też - też dowiedziałem się niedawno.

kmichal napisał(a):... ale tych ruin tam jest ... 8O ... jestem zaskoczony aż taką ilością na tak małym obszarze ... :roll: ...

Chyba więcej w najbliższej okolicy nie ma :cool: , a jak są, to nic o tym nie wiem.
ruzica napisał(a):A mnie to się z Kołem kojarzą sedesy, konserwy turystyczne i pociąg Poznań - Warszawa.

:lol:

Sedesy - fakt :wink: , też.
Ale że konserwy, to pierwsze słyszę 8O , mimo, że zawsze jakąś jedną czy dwie na wyjazd bierzemy :wink:
A pociągami rzadko zdarza mi się jechać, taką trasą to już w zupełności... nigdy nie jechałem :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.06.2016 10:08

01.05.2016, niedziela – c.d.

Skoro byliśmy tak blisko, a wieżyczki Koła z okolic zamku wyglądały zachęcająco, postanowiliśmy zajrzeć na chwilę do tego miasta. Dodajmy miasta królewskiego :) , założonego przez króla Kazimierza Wielkiego w tym samym czasie, w jakim powstał zamek czyli w połowie wieku XIV. Zbudowano Koło na wyspie, w związku z czym nie posiadało murów obronnych a jedynie dwie bramy wjazdowe. Z ważniejszych zabytków można wymienić gotycki kościół (sięgający początkami wieku XIII a obecnie istniejący pochodzi z XV), kościół i klasztor bernardynów z 2 połowy XV wieku, oraz XIV wieczny ratusz (pierwsza murowana budowla miasta), z którego jednak oryginalnej formy po przebudowie w XIX wieku zewnętrznie nic nie pozostało. Taka ciekawostka… do 1987 roku istniała oryginalna, ceglana, gotycka wieża ratusza, która zawaliła się 8O . Dzisiejsza jest rekonstrukcją.

Obrazek

Zaparkowaliśmy w Rynku, pod samym ratuszem. Sam Rynek szczególną pięknością ani zagospodarowaniem nie grzeszy :? , napotkaliśmy tam jedynie podejrzanie wyglądających typków, którzy jednak nie zainteresowali się ani nami, ani Skodą.

Klasycystyczny (nieco przypominający ten wileński) ratusz w Kole.

Obrazek

A to wspomniany kościół gotycki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Obrazek

Przypomina swoją fasadą kościoły na Pomorzu, nie sądziliśmy, że ten styl dotarł tak daleko na południe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wieża ratuszowa widziana przez kościelną dzwonnicę :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.06.2016 10:09

Oczywiście weszliśmy do środka pustego o tej porze dnia kościoła. Wnętrze (neogotyckie) bardzo nam się spodobało, zatem jak zwykle pstryknęliśmy kilka zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oryginalna XV wieczna ambona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i wtedy gdy robiłem to ostatnie jak się okazało zdjęcie, kościelny, który właśnie wyszedł z zakrystii zauważył nas i uznał za stosowne poinformować, że zdjęć w środku robić nie wolno :? . Zawsze zwracamy uwagę przy wejściu, czy czasami nie wiszą jakieś informacje na ten temat, tym razem niczego nie zauważyliśmy, dlatego pstrykaliśmy bez skrępowania. Mówię więc człowiekowi, że żadnych zakazów nie ma… a on na to, że były – ale widocznie ukradł je jakiś fotograf, i tu zacytuję: „ taki jak pan” 8O :evil: . Lekko mnie przyznam zatkało, stwierdziłem, że nie życzę sobie takich porównań i to nie moja wina, że kartki nie ma i mocno zdegustowali opuściliśmy kościół. Jeszcze nie zdążyliśmy ochłonąć, gdy przechodząc obok bramy do kościelnych zabudowań zauważyliśmy jakiegoś księdza – jak się okazało proboszcza. Chwilę porozmawialiśmy opisując zajście, ksiądz przeprosił nas mówiąc, że faktycznie zdjęć robić nie wolno (w sumie nie wiem dlaczego), a że nie ma kartki, no to trzeba będzie powiesić. W każdym razie stwierdził, że jeśli chcemy, możemy wrócić i zrobić tyle zdjęć ile zdołamy :lol: i żebyśmy nie mieli za złe kościelnemu, który może czasem zbyt gorliwie wypełnia swe obowiązki. No cóż, każdy jest tylko człowiekiem :roll: :cool: , a nam wystarczyło tyle zdjęć ile zdążyliśmy zrobić :wink: .

Z zewnątrz nikt nie zabraniał :)

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.06.2016 10:10

Ale zaraz skierowaliśmy wzrok i kroki w kierunku drugiej świątyni, wraz z kompleksem klasztornym stojącej tuż obok.

Obrazek

Ten ceglany budynek to Urząd Miasta.

Obrazek

Obrazek

Zajrzeliśmy do wnętrza, ale było tam sporo ludzi, chyba czekających na popołudniowe nabożeństwo – fotek brak.

Wróciliśmy więc do auta. Koło chyba nie jest zbyt zamożnym miastem, skoro kamienice w Rynku wyglądają tak :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze raz nieco ratusza:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I trochę jego historii

Obrazek

Tyle widzieliśmy w Kole, chyba wystarczy. Ale to jeszcze nie koniec dzisiejszego dnia :) .

c.d.n.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 21.06.2016 14:30

kulka53 napisał(a):A co do węgla, to Konin - wiadomo, ale że Koło i Turek też - też dowiedziałem się niedawno

Geografia w szkole podstawowej dała mi taką wiedzę i - jak widać - tak zapadło w głowę, że pamiętam do dziś :wink: .

Gotyckie kościoły w Kole prezentują się bardzo ładnie :) .
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 21.06.2016 17:20

kulka53 napisał(a):Sedesy - fakt :wink: , też.
Ale że konserwy, to pierwsze słyszę 8O , mimo, że zawsze jakąś jedną czy dwie na wyjazd bierzemy :wink:
A pociągami rzadko zdarza mi się jechać, taką trasą to już w zupełności... nigdy nie jechałem :lol:


256615_KONSERWA-TURYSTYCZNAWIEJSKA-300G-KOLO.jpg


Widocznie zakłady mięsne z Koła miały tylko zasięg lokalny.W Wielkopolsce skąd pochodzę były kiedyś bardzo popularne Do Włoch nie wzięliśmy żadnej konserwy i trochę żałowaliśmy jedząc włoską kiełbasę(jakoś nam do gustu nie przypadła). A takim pociągiem też nigdy nie jechałam, tylko pamiętam jak go zawsze zapowiadali w Poznaniu na dworcu :mrgreen:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.06.2016 10:27

Nefer napisał(a):Geografia w szkole podstawowej

Chodziłem do podstawówki w bardziej odległych czasach :wink:
A może chory byłem jak węgiel brunatny przerabialiśmy? :roll: :lol:

ruzica napisał(a):Widocznie zakłady mięsne z Koła miały tylko zasięg lokalny.W Wielkopolsce skąd pochodzę były kiedyś bardzo popularne Do Włoch nie wzięliśmy żadnej konserwy i trochę żałowaliśmy jedząc włoską kiełbasę(jakoś nam do gustu nie przypadła).

Możliwe :)
My zawsze na wyjazd jakąś konserwę bierzemy, bo Małgosia uważa, że bez tego wyjazd nie byłby do końca taki jak trzeba :)
Przynajmniej jedno śniadanie "konserwowe" być musi :idea: :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.06.2016 10:29

01.05.2016, niedziela – c.d.

Mieliśmy jeszcze dwa, a nawet trzy punkty programu na dziś, oba po drodze, jednak pora była na tyle późna, że wiadomo było, że już nie zdążymy ich obu zobaczyć. Ale jeden, zwłaszcza, że nie wymagał zbyt wiele czasu ani uwagi, czemu nie :) .

W okolicy Turka (do którego też chciałem zajrzeć) znajdują się dwa zbiorniki. Jeden z nich, zbiornik Przykona to typowe miejsce rekreacyjne powstałe po rekultywacji wyrobiska pobliskiej KWB Adamów. Natomiast drugi, osadnik Gajówka to zbiornik zupełnie innego typu. Choć to także wypełnione wodą dawne wyrobisko kopalniane, służy jako składowisko popiołów i żużli. Dzięki zawartości węglanu wapnia jeziorko ma piękny lazurowy kolor, którego jednak podziwiać nie będziemy mogli ze względu na pogodę :? , nawet mimo to, że nieco się poprawiła. Ale skoro jest chwila czasu i możliwość, to zajrzymy.

Oczywiście tak całkiem prosto trafić nie było, mimo, że zbiornik leży niemal tuż przy samej drodze. Ale udało się i najpierw dotarliśmy nad południowy brzeg, gdzie woda jest płytka i w sumie niewiele widać, potem przejechaliśmy trochę na północny zachód gdzie jest głębiej i ciekawiej. Gdybyśmy mieli więcej czasu pewnie objechalibyśmy zbiornik dookoła.

Parę zdjęć Lazurowego Jeziorka.

Obrazek

Obrazek

Teoretycznie mocno zasadowy odczyn wody wyraźnie nie przeszkadza ptakom :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.06.2016 10:30

Kawałek dalej, gdzie zaczyna się właściwe jezioro, było ciekawiej.

Obrazek

Ludzie na „plaży” :cool:

Obrazek

Obrazek

Generalnie brzeg nie jest zbyt atrakcyjny ani przyjazny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale woda dość długo płytka.

Obrazek

Instalacje kopalniane

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dookoła jeziora jest pełno rur :roll:

Obrazek

Obrazek

No i to był już koniec wycieczki, pozostał tylko powrót do domu, który zajął nam jakieś 3 godziny, tak, że znaleźliśmy się tam na godzinę około 22. Czy byliśmy zadowoleni? W sumie tak, choć na pewno odbiór odwiedzonych miejsc popsuła nam kiepska pogoda. Ale nie ukrywam, że poprzedni wypad do Częstochowy i okolic z pewnością wspominać będziemy sympatyczniej :) . No i niewykluczone, że gdzieś w tamtą stronę wybierzemy się ponownie za jakiś czas.

:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 22.06.2016 12:48

kulka53 napisał(a):
Nefer napisał(a):Geografia w szkole podstawowej

Chodziłem do podstawówki w bardziej odległych czasach :wink:
A może chory byłem jak węgiel brunatny przerabialiśmy? :roll: :lol:

Chyba jednak to ta druga opcja :wink: .

ruzica napisał(a):Widocznie zakłady mięsne z Koła miały tylko zasięg lokalny.

Ja też takowej konserwy nie znałem.
Konserwa/mielonka turystyczna była najbardziej rozpowszechniona na rozmaitych biwakach/wyjazdach.

kulka53 napisał(a):No i niewykluczone, że gdzieś w tamtą stronę wybierzemy się ponownie za jakiś czas.

Wybierajcie się, a potem pokazujcie, co żeście widzieli :) .
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 22.06.2016 13:01

kulka53 napisał(a):Parę zdjęć Lazurowego Jeziorka.


... lazury jak ta "lala" ... :wink: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-)

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.08.2016 11:23

........
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 30
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone