Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Magiczne Bałkany 2019

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
steftes
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 614
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) steftes » 18.02.2020 19:07

Kolejny dzień jest wycieczkowy. W pierwszej kolejności jedziemy zobaczyć Monastyr Manasija. Jest to to serbski klasztor prawosławny założony przez Despota Stefana Lazarevicia w latach 1406-1418, a obecnie jest jednym z najważniejszych zabytków średniowiecznej kultury serbskiej. Widok z góry. Foto int.
Monastyr Manasija.jpg

Monastyr jest jednocześnie twierdzą z 11 wieżami, z których największą jest twierdza, znana również jako Wieża Despota.
W 1418 roku kościół monastyru był ozdobiony przez około 2000 metrów kwadratowych fresków.
IMG_9997-9556.jpg

IMG_9997-9560 Monastyr Manasija.jpg

IMG_9997-9561.jpg

IMG_9997-9562.jpg

IMG_9997-9564.jpg

W ciągu pięciu wieków panowania osmańskiego klasztor został kilkakrotnie opuszczony i rozbity. Ołowiany dach został usunięty z kościoła, a więc przez ponad wiek freski wewnątrz ulegały zniszczeniu w wyniku opadów deszczu. W rezultacie około dwie trzecie z nich zostało bezpowrotnie utraconych.
IMG_9997-9565.jpg

IMG_9997-9567.jpg

Na największą basztę - Basztę Despota, można wspiąć się metalowymi schodkami. Stamtąd roztacza się wspaniały widok na teren klasztoru. Też musiałem tam wejść.
IMG_9997-9579.jpg

IMG_9997-9569.jpg

IMG_9997-9571.jpg

IMG_9997-9575.jpg

Teren dookoła cerkwi jest nienagannie utrzymany.
IMG_9997-9578.jpg

IMG_9997-9581_IMG_9585-5 images.jpg

IMG_9997-9586.jpg

IMG_9997-9593.jpg

IMG_9997-9599.jpg

IMG_9997-9597.jpg

Kolejny punkt, czyli jaskinia Resavska jest niedaleko stąd.

CDN.


Steftes :papa:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10861
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 18.02.2020 21:21

Miła niespodzianka, nareszcie coś ciekawego w tranzycie przez Serbię oraz tuż obok możliwość między noclegu. Dzięki, bo nie wiedziałem.
steftes
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 614
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) steftes » 20.02.2020 17:03

Jaskinia Resavska jest jedną z najstarszych jaskiń w Serbii – jest datowana na 80 mln lat. Została odkryta w 1962 roku. Ma 4,5 km długości, z czego 2830 m zostało dokładnie zbadane, a 800 m zostało udostępnione w 1972 roku dla zwiedzających. Jaskinia ma status pomnika przyrody i jej zwiedzanie na dwóch poziomach trwa 40 minut.
Wejście do jaskini.
IMG_9997-9601.jpg

IMG_9997-9603.jpg

IMG_9997-9606.jpg

IMG_9997-9609.jpg

IMG_9997-9611.jpg

Temperatura we wnętrzu jest stała przez cały rok i wynosi 7 st.C, można więc w upalny dzień schłodzić się trochę. Przed jaskinią jest duży(płatny) parking i restauracja. Zdjęć niby nie wolno było robić, ale nikt nie zwracał uwagi.
IMG_9997-9619.jpg

IMG_9997-9622.jpg

IMG_9997-9623.jpg

IMG_9997-9625.jpg

IMG_9997-9627.jpg

Jaskinia ma bogatą szatą naciekową i tak jak wszystkie jaskinie jest niesamowita i niepowtarzalna gdy jest się wewnątrz. Na zdjęciach nie widać tego piękna i trójwymiaru. Trudno jest też zrobić dobre ujęcie przy słabym oświetleniu, a zwłaszcza gdy jest kolorowe. Przepiękne, urozmaicone formy skalne czasami jednak da się uchwycić na zdjęciu, reszta to pamięć i wyobraźnia.
Warto tu przyjechać.
IMG_9997-9630.jpg

IMG_9997-9632.jpg

IMG_9997-9636.jpg

IMG_9997-09642.jpg

IMG_9997-9643.jpg

IMG_9997-9646.jpg


CDN.


Steftes :papa:
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 20.02.2020 21:32

steftes napisał(a):Odjeżdżając w kierunku naszej kwatery podziękowaliśmy rodzinnej obsłudze i nikt z nas nie spodziewał się dość zaskakującej sytuacji, która nastąpi kilka chwil później.

CDN.


Steftes :papa:

A co nastąpiło kilka chwil później... :? :wink:
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 20.02.2020 23:44

Byliście w Albani, oto co na ten temat sądzi nasz MSZ(wpis bieżący): W ostatnim okresie zauważa się wzrost przestępczości, w tym kradzieży samochodów. Górskie tereny północnej Albanii należą do szczególnie niebezpiecznych. Powszechne jest tam posiadanie broni i zdarzały się w ostatnich latach przypadki zabójstw turystów. Niektóre tereny wykorzystywane są do uprawy maku i konopii przez uzbrojone grupy przestępcze. W przypadku podróży należy stosować się do poniższych zasad:
podróżowanie w grupach z miejscowym przewodnikiem;
niezbaczanie z wytyczonych dróg;
niezatrzymywanie się w celu zabrania autostopowiczów;
noclegowanie tylko w hotelach lub pensjonatach – nie pod namiotami.
W Albanii nie ma odpowiednika polskiego GOPR-u. W razie nieszczęśliwego wypadku w górach, trudno liczyć na szybką pomoc
.
Czytam różne relacje z pobytów w Albani i oprócz zachwytów przyrodą, ludźmi, nie przeczytałam takich ostrzeżeń 8O :roll:
Wprawdzie podróżowaliście w grupie, ale bez przewodnika, zbaczaliście z wytyczonych dróg i co... :?: :wink: :D
W Czarnogórze wg MSZ nie lepiej: W Czarnogórze funkcjonują zwalczające się grupy przestępcze, których porachunki niekiedy przenoszą się na ulice miast (najczęściej Budva, Kotor, Podgorica) - incydentalnie zdarzają się strzelaniny i eksplozje ładunków wybuchowych. Macedonia też: Przyczyną sporadycznych, lokalnych incydentów, stwarzających zagrożenie także dla turystów, są głównie porachunki świata przestępczego. Częściowo dochodzi do nich także na tle etnicznym O co chodzi :?:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15639
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.02.2020 09:14

Jak zawsze wpisy naszego MSZ są dokładne, rzetelne i bieżące. Byłam w Brukseli po ataku terrorystyczny na lotnisku i w ciągu 2 tyg nie zdążyli zmienić ostrzeżenia na wyższy, ale w innych krajach dalej od kilku lat jest opisany kraj o wysokim stopniu terroryzmu, a blondynki są na śniadanie konsumowane.
Czasami aż żal czasu na czytanie tych informacji, ale i fajna rozrywka to może też być.

Edit: z ciekawości odszukałam informacji o Luksemburgu, gdzie mieszka siostra i w grudniu tam byliśmy na kilka dni i zapis o podróżowaniu po kraju: W weekendy obowiązuje bardzo korzystny system taryfowy: za 6 euro można nabyć całodniowy bilet dla grup do 5 osób, pozwalający korzystać z komunikacji publicznej w całym kraju No cóż, już od pewnego czasu w weekend po mieście Luksemburg jeździ się całkowicie za darmo, także komunikacją nocną już w nocy pt/sob. A od 1 marca 2020 komunikacja w całym państwie będzie bezpłatna, także w pociągach i także tych, które jadą np. do Francji (tu potrzebny będzie bilet na odcinek francuski, bo do granicy jest free). Myślę, że taka informacja powinna być na stronie msz, bo ma jednak wpływ na to na planuje się wyjazd.
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 21.02.2020 11:09

Masz zupełną rację. O ile kwestie bezpieczeństwa mogą być subiektywne, o tyle tak obiektywne informacje jak podałaś już powinny znaleźć się na stronie msz. Druga sprawa, że te informacje nie są aktualizowane, a bieżąca sytuacja nie jest monitorowana. Ciekawe komu to służy, może tylko biurom podróży, które w swoich umowach odsyłają właśnie do msz, zrzucając niejako na klienta odpowiedzialność za podjęcie decyzji co do wyjazdu. No i gdyby polegać na tych informacjach to w ogóle nie ruszylibyśmy się z kraju... :roll: :wink: Ciekawa też jestem czy taka informacja o Chorwacji (w końcu już jest w UE) jest aktualna: Z ostrożnością należy traktować oferty udziału w imprezach sportowych wysokiego ryzyka (canyoning, rafting itp.), ponieważ prawo chorwackie nie wymaga od osób prowadzących takie przedsięwzięcia żadnych dokumentów potwierdzających kwalifikacje do organizacji tego typu imprez. :?:
steftes
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 614
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) steftes » 21.02.2020 18:37

ZytaS napisał(a):
steftes napisał(a):Odjeżdżając w kierunku naszej kwatery podziękowaliśmy rodzinnej obsłudze i nikt z nas nie spodziewał się dość zaskakującej sytuacji, która nastąpi kilka chwil później.

CDN.


Steftes :papa:

A co nastąpiło kilka chwil później... :? :wink:

Po obiedzie miło podziękowaliśmy obsłudze i z pakunkami pojechaliśmy szukać naszego zarezerwowanego miejsca spania czyli
Guesthouse Zubor Vrela Lisine. Nikt nie zaskoczył oprócz kelnera, że właśnie byliśmy na miejscu. Tablica przy bramie informowała tylko restaurację i nikt nawet nie pomyślał, a nie wyglądało to też na wynajem pokoi. Pojechaliśmy więc zgodnie z lokalizacją wg bookingu na północ, aż za wodospad do samego końca drogi. Nasze pokoje miały być obok Apartments Izvor Lisine. Tam chyba wszystkie pensjonaty mają w nazwie na końcu "Lisine". Lekko zwątpiłem, gdy zapytałem kogoś o to miejsce. Najpierw dłuższe zastanowienie czy coś takiego jest, potem jeszcze dłuższe tłumaczenie jak dojechać. Nie mogłem wszystkiego zapamiętać, ale zrozumiałem, że przejechaliśmy. W końcu pomyślałem, że wrócimy i zapytam kelnera w restauracji w której byliśmy. Można było z nim dogadać się po angielsku. Gdy nas zobaczył stwierdził, że wiedział iż wrócimy. Zdziwiło mnie jego jasnowidztwo i zapytałem skąd wiedział? Bo 4 osoby z Polski mają tu zarezerwowany nocleg i to z pewnością wy. Ciekawe co wtedy pomyślał, gdy poprosiliśmy go o spakowanie obiadu.
Serbia rest. pokoje Zubor Vrela.jpg


Co do bezpieczeństwa w Albanii i Czarnogórze to nasz MSZ ma chyba jakieś nieaktualne informacje. Byliśmy w tych krajach kilka razy. My akurat nie poruszaliśmy się po bezdrożach i nieoznaczonych szlakach, ale wszędzie gdzie byliśmy spotykaliśmy się z pomocą i sympatią. Jakie było zdziwienie kolegi, gdy rejestrowaliśmy się w recepcji campingu Lake Shkodra Resort. Recepcjonistka poprosiła o paszport kolegę, a gdy chciałem też okazać swój to stwierdziła, że ja nie muszę. Pan już u nas był - powiedziała po polsku. Nigdzie nie doświadczyliśmy żadnej wrogości czy nawet niechęci. Oprócz Szkodry, gdzie panował duży tłok na dojeździe do centrum miasta, w pozostałej części kraju nie spotkałem się z jakimś chamstwem, wymuszaniem czy piractwem na drodze. Policja zatrzymała nas jeden raz, ale zapytali tylko czy wszystko OK. Potwierdziliśmy, więc życzyli nam szerokiej drogi. Nie było też policji za każdym krzakiem i ani razu nie widziałem, aby gdzieś jechali na sygnale. Nie stali też przy granicy albańsko-greckiej. W Permecie sam właściciel hotelu gdy zapytaliśmy o obiad, zawiózł nas swoim autem do restauracji w centrum miasta, a na pożegnanie dał nam w prezencie kilka lokalnych słoiczków wyrobów owocowych.
"W Czarnogórze funkcjonują zwalczające się grupy przestępcze, których porachunki niekiedy przenoszą się na ulice miast (najczęściej Budva, Kotor, Podgorica) - incydentalnie zdarzają się strzelaniny i eksplozje ładunków wybuchowych. Macedonia też: Przyczyną sporadycznych, lokalnych incydentów, stwarzających zagrożenie także dla turystów, są głównie porachunki świata przestępczego. Częściowo dochodzi do nich także na tle etnicznym"

Osobiście nic takiego nie widziałem, ani nie słyszałem od tych, którzy tam jeżdżą.

Steftes.
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 21.02.2020 19:09

steftes napisał(a):
ZytaS napisał(a):
steftes napisał(a):Odjeżdżając w kierunku naszej kwatery podziękowaliśmy rodzinnej obsłudze i nikt z nas nie spodziewał się dość zaskakującej sytuacji, która nastąpi kilka chwil później.

CDN.


Steftes :papa:

A co nastąpiło kilka chwil później... :? :wink:

Po obiedzie miło podziękowaliśmy obsłudze i z pakunkami pojechaliśmy szukać naszego zarezerwowanego miejsca spania czyli
Guesthouse Zubor Vrela Lisine. Nikt nie zaskoczył oprócz kelnera, że właśnie byliśmy na miejscu. Tablica przy bramie informowała tylko restaurację i nikt nawet nie pomyślał, a nie wyglądało to też na wynajem pokoi. Pojechaliśmy więc zgodnie z lokalizacją wg bookingu na północ, aż za wodospad do samego końca drogi. Nasze pokoje miały być obok Apartments Izvor Lisine. Tam chyba wszystkie pensjonaty mają w nazwie na końcu "Lisine". Lekko zwątpiłem, gdy zapytałem kogoś o to miejsce. Najpierw dłuższe zastanowienie czy coś takiego jest, potem jeszcze dłuższe tłumaczenie jak dojechać. Nie mogłem wszystkiego zapamiętać, ale zrozumiałem, że przejechaliśmy. W końcu pomyślałem, że wrócimy i zapytam kelnera w restauracji w której byliśmy. Można było z nim dogadać się po angielsku. Gdy nas zobaczył stwierdził, że wiedział iż wrócimy. Zdziwiło mnie jego jasnowidztwo i zapytałem skąd wiedział? Bo 4 osoby z Polski mają tu zarezerwowany nocleg i to z pewnością wy. Ciekawe co wtedy pomyślał, gdy poprosiliśmy go o spakowanie obiadu.


Faktycznie czasami się zdarza, że miejsca noclegowe są inaczej "ponazywane" na booking niż w rzeczywistości, szczególnie, że czasami jest po drodze jeszcze inny pośrednik... Ale kelner świetny :lol: Dobrze, że zdecydowaliście się tam wrócić :lol:

steftes napisał(a):Osobiście nic takiego nie widziałem, ani nie słyszałem od tych, którzy tam jeżdżą.

Steftes.

Jak widać MSZ ma nieaktualne informacje, albo zbyt generalizuje (stworzyli nowa stronę www, a tam tylko "kopiuj i wklej" ze starej strony) patrząc w ten sposób na ostatnie wydarzenia w Niemczech, to już powinna być informacja, że tam niebezpiecznie... :(
Rero
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 630
Dołączył(a): 14.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rero » 22.02.2020 01:09

Steftes. Super sesja oraz wspaniałe zdjęcia z bardzo ciekawych miejsc ... :papa:

Ohrid - Himare:
https://www.youtube.com/watch?v=Hl0TAPhaZlI
https://www.youtube.com/watch?v=rOnAwap6wFw


Mój mąż był bardzo głodny - i tak -
w drodze z Macedonii do Serbii pojechaliśmy jeszcze do Kumanowa -
i tam miałam naprawdę dziwne uczucia.
Potem w domu przeczytałam , że nawet 9.- 10.5. 2015 r. były w Kumanowu ataki terrorystyczne. https://www.youtube.com/watch?v=jc7UpJ2TqZA Prawdopodobnie Kumanowo jest taki detonator bałkański. Jest tam wielu Romów i etnicznych muzułmańskich Albańczyków. Nigdzie indziej nie widziałam czegoś takiego...Bardzo dziwne - i wydaje się niebezpieczne - miasto...


Obrazek Obrazek

Nasza trasa:
https://mapy.cz/zakladni?planovani-tras ... &xc=%5B%5D
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 22.02.2020 01:26

piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18269
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 22.02.2020 02:07

Steftes , dziękuję za "nowe" dla mnie miejsce , w tym roku jako uzupełnienie Serbia i B&H , więc jest szansa na zwiedzenie jaskini , którą polecasz ( w okolicy byłem kilka razy , ale w jaskini jeszcze nie :roll: )

Co do informacji z msz - od 2002 roku wędrujemy po Bałkanach , omijając jak się da główne arterie komunikacyjne , często po drogach , które próżno szukać na mapach ( w tym wielokrotnie po krajach w informacji opisanych ) i nikt nam krzywdy nie zrobił , za to bezinteresownej życzliwości i pomocy ze strony mieszkańców doświadczyliśmy mnóstwo . Mamy tam przyjaciół , do których wracamy i będziemy wracać z przyjemnością , do tej pory odbywało się to bez zagrożenia , i oby tak pozostało . . .


Pozdrawiam
Piotr
steftes
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 614
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) steftes » 22.02.2020 12:58

Rero napisał(a):Steftes. Super sesja oraz wspaniałe zdjęcia z bardzo ciekawych miejsc ... :papa:

Dzięki :D
piotrf napisał(a):Steftes , dziękuję za "nowe" dla mnie miejsce , w tym roku jako uzupełnienie Serbia i B&H , więc jest szansa na zwiedzenie jaskini , którą polecasz ( w okolicy byłem kilka razy , ale w jaskini jeszcze nie :roll: )

Oprócz jaskini Resavskiej w te okolice turystów przyciąga też wodospad Veliki Buk. Wielki jest on jednak tylko na wiosnę, gdy ma więcej wody. Jednak i tak jest magnesem przyciągającym sporo ludzi. Dookoła niego jest parę restauracji z ciekawym serbskim menu i jest także gdzie zanocować. Też tam byliśmy i w kolejnym odcinku wstawię kilka zdjęć.



Takie Bałkany, większe emocje byłyby z pewnością na wycieczce do Izraela.

Steftes.
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 22.02.2020 13:15

Oczywiście, piękna relacja, jak zwykle perfekcyjnie zorganizowana, znajomi z pewnością byli zadowoleni, bo rozumiem, że logistyka była po Twojej stronie :wink: :papa:
steftes
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 614
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) steftes » 22.02.2020 13:46

ZytaS napisał(a):Oczywiście, piękna relacja, jak zwykle perfekcyjnie zorganizowana, znajomi z pewnością byli zadowoleni, bo rozumiem, że logistyka była po Twojej stronie :wink: :papa:


Muszę nieskromnie przyznać, że to ja sam wszystko zaplanowałem. Znajomi mówią, że mam wprawę, bo już kilka razy to robiłem i chyba mają rację - plan na tegoroczny wyjazd już jest. :D

Steftes.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Magiczne Bałkany 2019 - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone