Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DWIE WYSPY A.D. 2019

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 02.11.2019 13:35

piotrf napisał(a):Ciekawe czy autor powieści Ian Fleming czyta nasze forum , a może już kontaktował się z Tobą :idea: i wkrótce scenarzyści umieszczą akcję stąd zaczerpniętą w scenariuszu kolejnego filmu , albo jednego z uczestników forum w Secret Intelligence Service 8)


Akcja mojego wątku jest tak niezwykle ciekawa i trzymająca w napięciu , że lada chwila na pewno ktoś się ze mną skontaktuje :wink:
A tak na poważnie na drugiej wyspie będzie ciekawiej i emocji też nie zabraknie :hut:

piotrf napisał(a):Izo , myślę że na własnoręczne zbiory kaparów najlepiej wybrać się do Grecji :mrgreen:


Tylko ,żeby rosły trochę niżej :roll:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 02.11.2019 13:54

Habanero napisał(a):Chyba tę roślinkę zamarynowaną dostaliśmy razem z pastą rybną i bagietką jako przystawkę w Lemie...
19.JPG
... ale mogę się mylić :roll: Słaby ze mnie botanik :wink: :papa:


Wyczytałam ,że można go jeść na surowo 8O
Ale smak ma nieco dziwny :mrgreen:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.11.2019 14:03

travel napisał(a):Akcja mojego wątku jest tak niezwykle ciekawa i trzymająca w napięciu , że lada chwila na pewno ktoś się ze mną skontaktuje :wink:


Nigdy , nawet przez moment w to nie wątpiłem , ale starałem się myśleć o najlepszych , a głównie chodziło mi o Fleminga - helloween mamy , więc byłoby mu łatwiej o kontakt :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 02.11.2019 17:23

piotrf napisał(a):.......albo jednego z uczestników forum w Secret Intelligence Service 8)


Jeszcze musi się trochę podszkolić - to jest odpowiednia lektura 8)
759701-352x500.jpg
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 02.11.2019 18:12

travel napisał(a):
piotrf napisał(a):.......albo jednego z uczestników forum w Secret Intelligence Service 8)


Jeszcze musi się trochę podszkolić - to jest odpowiednia lektura 8)
759701-352x500.jpg


Miałem nie reagować, ale przekraczasz granice.
Jeśli wydaje ci się, że jesteś dowcipna, to spieszę wyprowadzić cię z błędu. Urażona księżniczko. odpuść sobie, bo robisz się żenująco śmieszna.
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 02.11.2019 19:46

Piotrze,żeby nie trzymać Cię dłużej w napięciu, bo Twoje serce może tego nie wytrzymać wrzucam kolejny odcinek :mrgreen:

Odcinek czwarty część druga

Przed 18 uświadomiłam sobie że oprócz śniadania i kilku ciastek nic więcej nie jedliśmy 8O

W tym upale szybko przestawiliśmy się na śródziemnomorskie pory posiłków.

Ale namawiam Małża na kulinarną podróż .

Ponieważ w międzyczasie wyklarowała się pogoda to w samochodzie jest chyba ze 100 stopni :roll:
(dlatego między innymi nie lubię jeździć samochodem na plażę).

Najpierw zatrzymujemy się za Supetarem na kempingu Waterman Beach Village.
Czytałam ,że na tym kempingu jest restauracja, gdzie serwują obiadokolacje za 80kun od osoby.
Do restauracji prowadzi szeroka aleja ,przy której przepięknie kwitną hortensje
1.jpg

2.jpg


Jednak restauracja jest zamknięta na głucho , a nam już zaczyna burczeć w brzuchach :roll:

Co dalej ? Splitska może Postira?

I znowu 100 stopni :lol:

Mamy zamiar jechać drogą do Splitskiej wzdłuż zatoczek , plaży Vela Lučica i Zastup ale droga jest zamknięta.

W międzyczasie zaglądam do mojego podróżnego zeszyciku, w którym mam różne przydatne informacje np. na temat wysoko ocenianych konob , a tam z wykrzyknikiem mam zapisaną konobę Gustirnę w Postirze.

Omijamy więc szerokim łukiem Splitską , by po chwili zatrzymać się na wielkim bezpłatnym parkingu w Postirze.
Kierujemy się w stronę wybrzeża
3.JPG

4.JPG

5.JPG


Po krótkim spacerze dochodzimy do ul.Kogule , gdzie mieści się konoba.
Na szczęście udaje się nam znaleźć wolny stolik . Z konoby jest fajny widok na port. Niestety zdjęcia nie zrobiłam bo siedzieliśmy na samym końcu a przed nami siedział jeszcze tłum ludzi :roll:

Zamawiam pržene lignje z frytkami a małż już tradycyjnie sałatkę z ośmiornicy.
Lignje były pyszne a frytki w postaci plasterków rewelacyjne :hearts:
Sałatka Małża jak dla mnie miała za dużą zawartość ośmiornicy w ośmiornicy :mrgreen:
Nie jest przyzwyczajona do robienia zdjęć potrawom i oczywiście przypominam sobie o tym jak wszystko jest już porządnie nadgryzione :lol:
Ale zdjęcie strony tytułowej menu zrobiłam
6.jpg


Cały pobyt w konobie zajął nam raptem pół godziny 8O

Teraz pora spalić nadmiar kalorii. Zagłębiamy się w uliczkę Kogule:
7.JPG

8.JPG


kamienny bruk uliczki został położony w 1903r:
9.JPG


Zbliżamy się do malutkiej crkvi sv.Nikola:
10.JPG

11.JPG


Cerkiewka zamknięta jest na głucho , jak większość odwiedzonych przez nas obiektów sakralnych.

Idziemy dalej....
12.JPG


i w końcu udaje mi się upolować kwitnący krzew kapara:
14.JPG


z bliska kwiat kapara jest niesamowity , jego życie jest bardzo krótkie i trwa tylko kilka godzin:
13.JPG


Wkrótce ul.Kokule przechodzi w Pjacę :
15.JPG

16.JPG


Zbliżamy się do kościoła św.Jana Chrzciciela (crkva sv.Ivana Krstitelja). Kościół w prawdzie jest otwarty , ale trwa w nim nabożeństwo:
17.JPG

18.JPG

19.JPG

Jest po 19 a dzień trwa jeszcze w najlepsze.
O tej porze we wrześniu jest już po zachodzie słońca........ i jest lepiej , bo robi się chłodniej i bardziej tajemniczo :hearts:

Koło kościoła św.Jana Chrzciciela są pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki z VI wieku:
20.JPG

21.JPG


Pjaca:
22.JPG

23.JPG

24.JPG


i kolejne kwiatki:
25.JPG


Zagłębiamy się w uliczki:
26.JPG

28.JPG


A po drodze trafiamy na czujnego strażnika:
29.JPG


Postira bardzo mi się podoba i w mej głowie zaczyna kiełkować pewna myśl :mrgreen:

Kierujemy się w stronę morza:
30.JPG

31.JPG


gdzie spotykamy pewną osobę ewidentnie wypatrującą kogoś wśród fal:
32.JPG

33.JPG


Na tym zdjęciu wydaje się,że słońce niebezpiecznie zaczyna zbliżać się do horyzontu....
34.JPG


ale gdy się odwracam dzień nadal trwa:
35.JPG


Mijamy pomnik Vladimira Nazora chorwackiego pisarza, który urodził się w Postirze
36.JPG


i crkve sv.Ante, przy której kwitnie lipa
37.JPG


Odwracam się i robię ostatnie zdjęcie:
38.JPG


Zdaję sobie sprawę ,że potraktowaliśmy Postirę zbyt pobieżnie, lecz myślę,że jeszcze tu wrócimy.

Jest 19.30 i do zachodu słońca została jeszcze ponad godzina .
To jedziemy dalej :!: :D
Ostatnio edytowano 06.11.2019 22:14 przez travel, łącznie edytowano 1 raz
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 02.11.2019 19:48

Bravik napisał(a):Miałem nie reagować


No i pierwsza twoja myśl była słuszna 8)

Ale jeżeli jesteś pewien ,że to o tobie....
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.11.2019 21:22

travel napisał(a):O tej porze we wrześniu jest już po zachodzie słońca........ i jest lepiej , bo robi się chłodniej i bardziej tajemniczo :hearts:

Za to w czerwcu ile można zrobić! Dzień taki długi, że zdążysz i poplażować, i pozwiedzać :D

Postira fajna jest, ale nigdy nic tam nie jedliśmy. Może kiedyś (przy następnej wizycie na Braču, która nastąpi wcześniej czy później ;)) pójdziemy do knajpki, którą polecasz. Pamiętam, że Tony Montana chwalił też konobę Bracera.
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 02.11.2019 22:27

Ten kapar kwitnący skradł me serce. Jak i mimoza w poprzednim odcinku. :)
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 02.11.2019 23:30

travel napisał(a):
gusia-s napisał(a):Jestem ale zagoniona.
Tak to mimozy ;) ale te kulki to są właśnie pączki kwiatów i to one są częścią jadalną (owocem) kapara. Po rozwinięciu się w kwiaty już nie nadają się do jedzenia.


No to straciłam okazję posiadania własnoręcznie zebranych kaparów :roll:
Chociaż krzaczki rosły wysoko, poza zasięgiem moich rąk :papa:


Co do kaparów to jeszcze pewne uzupełnienie. Oprócz pączków (właściwe kapary) jada się też owoce kapara (jabłuszka kaparowe). Są podobne w smaku tylko trochę mniej intensywne.

https://smak.com.pl/produkty/jabluszka-kaparowe/
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 03.11.2019 00:23

maslinka napisał(a):
travel napisał(a):O tej porze we wrześniu jest już po zachodzie słońca........ i jest lepiej , bo robi się chłodniej i bardziej tajemniczo :hearts:

Za to w czerwcu ile można zrobić! Dzień taki długi, że zdążysz i poplażować, i pozwiedzać :D

I właśnie długość dnia to był jedyny plus tego czerwcowego wyjazdu :|

maslinka napisał(a):Postira fajna jest, ale nigdy nic tam nie jedliśmy. Może kiedyś (przy następnej wizycie na Braču, która nastąpi wcześniej czy później ;)) pójdziemy do knajpki, którą polecasz. Pamiętam, że Tony Montana chwalił też konobę Bracera.

Bracera podobno się zepsuła - małe porcje i drogo.
Ale można tam np. wypić drinka z przyjemnych okolicznościach przyrody :papa:

pomorzanka zachodnia napisał(a):Ten kapar kwitnący skradł me serce. Jak i mimoza w poprzednim odcinku. :)

A jakie ma długie pręciki 8O

mchrob napisał(a):Co do kaparów to jeszcze pewne uzupełnienie. Oprócz pączków (właściwe kapary) jada się też owoce kapara (jabłuszka kaparowe). Są podobne w smaku tylko trochę mniej intensywne.

https://smak.com.pl/produkty/jabluszka-kaparowe/


Mamy taką ulubioną knajpę ,gdzie serwują tatara chyba z tymi jabłuszkami kaparowymi8O
Mają wielkość wiśni i małż mnie cały czas przekonuje, że to kapar.
I chyba ma rację :)
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 03.11.2019 00:50

piotrf napisał(a):
.......albo jednego z uczestników forum w Secret Intelligence Service
:lool:

Izo, nareszcie ujrzałam Postirę, i to jak pięknie przedstawioną :hearts:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 03.11.2019 08:12

Katerina napisał(a):
piotrf napisał(a):
.......albo jednego z uczestników forum w Secret Intelligence Service
:lool:
:nice: 8)


Katerina napisał(a):Izo, nareszcie ujrzałam Postirę, i to jak pięknie przedstawioną :hearts:


Całkiem ładne i miłe miasteczko, ciekawe czy plaże też są ładne.
Postira jest zdecydowanie do poprawki :papa:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 03.11.2019 09:31

travel napisał(a):
mchrob napisał(a):Co do kaparów to jeszcze pewne uzupełnienie. Oprócz pączków (właściwe kapary) jada się też owoce kapara (jabłuszka kaparowe). Są podobne w smaku tylko trochę mniej intensywne.

https://smak.com.pl/produkty/jabluszka-kaparowe/


Mamy taką ulubioną knajpę ,gdzie serwują tatara chyba z tymi jabłuszkami kaparowymi8O
Mają wielkość wiśni i małż mnie cały czas przekonuje, że to kapar.
I chyba ma rację :)
Ma rację, jabłuszka są owocem kapara. Wewnątrz znajdują się nasiona tej rośliny.
Mi one nie smakują zupełnie :/ zresztą tzw. kapary właściwe czyli pączki, też nie.
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 03.11.2019 12:03

gusia-s napisał(a): Ma rację, jabłuszka są owocem kapara. Wewnątrz znajdują się nasiona tej rośliny.
Mi one nie smakują zupełnie :/ zresztą tzw. kapary właściwe czyli pączki, też nie.


Sam kapar ma dla mnie dziwaczny smak , ale w połączeniu np. z surowym mięsem wołowym i innymi dodatkami daje interesująco smakową mieszankę :hearts:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
DWIE WYSPY A.D. 2019 - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone