Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej....

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
walczy
Croentuzjasta
Posty: 167
Dołączył(a): 23.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walczy » 25.04.2012 12:13

Ktos kiedyś na innym forum pytał o to samo i tak odpisałem:

Plusy Chorwacji (byłem w Dalmacji)
1. Krajobrazy, przyroda. Wybrzeże adriatyckie jest przepiękne, egzotyczna roślinność. Bułgarskie wybrzeże jest ładne, ale bardziej zbliżone do polskiego.
2. Więcej do zwiedzania na wybrzeżu i w okolicach: Dubrownik, Kotor, Mostar, wyspa Hvar, półwysep Peljesac - zapadają w pamięć na długo.
3. Do Dalmacji trochę krótszy dojazd, na Istrię o wiele krótszy niż do Bułgarii.

Plusy Bułgarii (byłem na samym południu w Sinemorcu):
1. Piękne plaże: piaszczyste, długie, łagodnie opadające dno, świetne warunki do wypoczynku plażowego. Mój 4,5 letni syn nad Morzem Czarnym sie wyszalał, nad Adriatykiem prawie od razu była głębina :-(
2. Ceny około 20-30% nizsze. Ma to duże znaczenie.
3. Z południa - bliskość Stambułu. Moim zdaniem punkt obowiązkowy i największa atrakcja wakacji.
Ostatnio edytowano 25.04.2012 12:38 przez walczy, łącznie edytowano 2 razy
Użytkownik usunięty
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.04.2012 12:19

darkmen1978 napisał(a):Hej, rok temu byłem w Bułgarii, było super, chce poznać Wasze zdanie na temat tych dwóch krajów. Teraz zamierzam pojechać do Chorwacji... Dajcie plusy i minusy tych krajów i drogę... jaka lepsza... waszym zdaniem. Z góry dzięki :)


VARADERO 8) miód,malina :D
telepol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1544
Dołączył(a): 03.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) telepol » 25.04.2012 14:57

zastanawiam się nad bułgarią już...??? trzeci sezon, ale, albo jeszcze nie dorosłem do wyjazdu do BG albo jestem leniuch i idę na łatwiznę* i wybieram CRO.

* czytając wasze przygody z dojechaniem i pobytem w BG
mimik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 164
Dołączył(a): 14.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimik » 25.04.2012 16:44

W zeszłym roku byliśmy tydzień w Bułgarii. Na temat drogi się nie wypowiem bo lecieliśmy samolotem. Natomiast już po samej BG jeździliśmy wynajętym autem i powiem, że drogi raczej takie sobie, jeździłem gorszymi nawet u nas ( co jak wiadomo nie jest żadną wykładnią jakości dróg :D). Zjeździliśmy całe wybrzeże z południa na północ i właściwie poza kilkoma miejscami nic nas jakoś specjalnie nie zauroczyło. O tym żeby powaliło na kolana to w ogóle.
Do Cro jeździmy zawsze pod namiot. W BG raczej tego nie widzę. Widziałem jedno pole namiotowe i raczej bym z niego nie skorzystał.
Generalnie widzę to tak. BG może była by piękna ale niestety jest bardzo zaniedbana. Nawet w tych topowych miejscowościach jak Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski pięknie i ładnie jest tylko w obejściach hoteli. Niestety już za płotem syf, kiła i mogiła. Tony walających się śmieci, trawsko i chwasty po pas albo i lepiej. Nawet ten płot pięknego hotelu potrafi być piękny od środka a od drogi już obłazi z farby i jest rudy od rdzy.
Reasumując. Byłem, zobaczyłem, więcej raczej nie pojadę. :papa:
akkon
Croentuzjasta
Posty: 337
Dołączył(a): 23.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) akkon » 26.04.2012 13:58

Bo do "topowych" miejscowości w Bułgarii się nie jeździ, chyba że ktoś zamierza pić całą dobę na okrągło albo "bawić się" w disco. Tam jest drogo, brudno, brudna plaża, zielona woda, oszukują w kantorach, w knajpach. Trafia swój na swego.
Jest trochę w pn. i pd. części wybrzeża małych miejscowości, gdzie wypoczywa się bardzo miło i są piękne plaże - idealne miejsca dla rodzin z małymi dziećmi, dla których zwiedzanie jest na drugim albo i trzecim planie.
Cenowo - taniej niż w BG to nie ma, może tylko w Albanii. Jak ktoś poszuka, to znajdzie przyzwoity nocleg dla rodziny za ok. 30 E i to w szczycie sezonu. A za mniej niż 10 E na osobę można się nieźle najeść - a jedzenie jest generalnie smaczne. Ceny w sklepach - jak w Polsce.
A śmieci ? Jak się dobrze rozejrzeć, to są wszędzie, ale jest ich na pewno nie tak dużo jak w innych osławionych krajach regionu. Też dużo zależy od miejsca.
Minus : w większych miejscowościach, na parkingach, przed marketami trzeba mieć oczy dookoła głowy, bo jest sporo złodziejstwa, no i dojazd - męczący, nie ma co ukrywać.
Aha, kolejny minus : wakacje w Bułgarii to słaby lans.
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 26.04.2012 16:27

W czerwcu/lipcu w cenie opisanej wyżej po dodaniu 10 euro spokojnie można wypoczywać w Grecji a to o kkilka lig wyżej.Wybór jest prosty.BG byłem raz i na długo wystarczy.pozdrawiam
Dick45
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 176
Dołączył(a): 29.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dick45 » 27.04.2012 09:09

walczy napisał(a):Ktos kiedyś na innym forum pytał o to samo i tak odpisałem:

Plusy Chorwacji (byłem w Dalmacji)
1. Krajobrazy, przyroda. Wybrzeże adriatyckie jest przepiękne, egzotyczna roślinność. Bułgarskie wybrzeże jest ładne, ale bardziej zbliżone do polskiego.
2. Więcej do zwiedzania na wybrzeżu i w okolicach: Dubrownik, Kotor, Mostar, wyspa Hvar, półwysep Peljesac - zapadają w pamięć na długo.
3. Do Dalmacji trochę krótszy dojazd, na Istrię o wiele krótszy niż do Bułgarii.

Plusy Bułgarii (byłem na samym południu w Sinemorcu):
1. Piękne plaże: piaszczyste, długie, łagodnie opadające dno, świetne warunki do wypoczynku plażowego. Mój 4,5 letni syn nad Morzem Czarnym sie wyszalał, nad Adriatykiem prawie od razu była głębina :-(
2. Ceny około 20-30% nizsze. Ma to duże znaczenie.
3. Z południa - bliskość Stambułu. Moim zdaniem punkt obowiązkowy i największa atrakcja wakacji.


Witam
W tym roku planuję wakacje w Sinemorcu(ze względu na bliskość Turcji)Mógłbyś napisać jak tam jest z kwaterami czy można jechać w ciemno czy kwatery są podobne do chorwackich (kuchnia)?Nie interesują mnie hotele i zorganizowane wycieczki a jedynie prywatna kwatera.
Pozdrawiam
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 27.04.2012 12:57

Ceny mniejsze jak w Cro,ale trzzeba szukać kwater bo bardzo mało się reklamują.Ja byłem w Carevie i na głównej ulicy. była buda"kwartirnoje biuro"gdzie kobieta miała info.o apartamentach.Planuj przyjazd w dzień to łatwiej szuka.powodzenia.Kwatery są tańsze to fakt ,ale reszta nie koniecznnie.
walczy
Croentuzjasta
Posty: 167
Dołączył(a): 23.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walczy » 27.04.2012 14:06

Dick45 napisał(a):Witam
W tym roku planuję wakacje w Sinemorcu(ze względu na bliskość Turcji)Mógłbyś napisać jak tam jest z kwaterami czy można jechać w ciemno czy kwatery są podobne do chorwackich (kuchnia)?Nie interesują mnie hotele i zorganizowane wycieczki a jedynie prywatna kwatera.
Pozdrawiam


Cześć, generalnie mnóstwo informacji znajdziesz na forum bulgaricus.com. Nawet popełniłem tam relację http://www.bulgaricus.com/forum/viewtopic.php?id=7473, wtedy jeszcze chciało mi się pisać ;).
Fotki tez znajdziesz na mojej Picasie http://picasaweb.google.com/105606697643831676879
Dick45
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 176
Dołączył(a): 29.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dick45 » 27.04.2012 14:13

Dzięki za info już zagłębiam się w lekturze
Dick45
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 176
Dołączył(a): 29.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dick45 » 28.04.2012 12:13

walczy napisał(a):
Dick45 napisał(a):Witam
W tym roku planuję wakacje w Sinemorcu(ze względu na bliskość Turcji)Mógłbyś napisać jak tam jest z kwaterami czy można jechać w ciemno czy kwatery są podobne do chorwackich (kuchnia)?Nie interesują mnie hotele i zorganizowane wycieczki a jedynie prywatna kwatera.
Pozdrawiam


Cześć, generalnie mnóstwo informacji znajdziesz na forum bulgaricus.com. Nawet popełniłem tam relację http://www.bulgaricus.com/forum/viewtopic.php?id=7473, wtedy jeszcze chciało mi się pisać ;).
Fotki tez znajdziesz na mojej Picasie http://picasaweb.google.com/105606697643831676879

Przeczytałem super opis wakacji.Właśnie o coś takiego mi chodziło.Też planowałem tylko wycieczkę do Turcji, ale z opisu widzę że na Stambuł potrzebny jest tydzień (pierwsza korekta wakacyjnych planów)Bułgaria jest podobno tańsza od CRO więc budżet powinien wytrzymać w tym roku 3 tygodnie wakacji. Ale CRO nie odpuszczam w tym roku .Auto już spakowane i jutro wieczorem zimne karlovacko gdzieś na riwierze Makarskiej pewnie Blato albo coś w okolicach.
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 28.04.2012 13:17

Yelcyn napisał(a):Chorwacja,

- jedyny minus to ceny. Na wyspie Hvar przyprawiają o palpitacje serca. Piwko za 15 zł, soczek dla dziecka (0,2 l) za 9 złotych, obiadek za 250 zł (3 osoby) to jednak koszmar. Pamietajcie też, że jak wybierzecie wyspę to jak w wybranie więzienia ;) Żadnych wycieczek poza nią, chyba że kilkaset zł na prom nie stanowi dla Was, Rockefelerów problemu ;)


Ej, nie przesadzajmy :). Drożej niż w Bułgarii? Na pewno. Ale od razu palpitacje serca?

Piwo za 15zł? Najdroższe piłem na rynku w Hvarze, za 12zł. Najczęściej kosztowało ok. 10zł, w różnych miejscach na wyspie). 250zł za obiad dla 3 osób? Jasne, można i tak (albo i drożej). Raz czy dwa razy zaszaleć można. Ale spokojnie można się najeść za 150zł na 3 osoby (trzy dania główne plus trzy piwa lub litr wina). To wręcz cena typowa. Pożywne danie można zjeść za 55-65 kun (cevapcici, kalmary, raznijci czy spaghetti z owocami morza). Do tego piwo za 18-20kun i wychodzi obiad za ok. 40zł. Pizza jeszcze taniej. Nie ma więc co straszyć cenami...

Więzienie? Promy za kilkaset złotych? Przecież można popłynąć na całodniową wycieczkę do Splitu szybkim katamaranem (22zł za osobę w jedną stronę) albo Bolu na wyspie Bracz (12zł/osobę). Prom z Suczurja do Drvenika też nie jest bardzo drogi. Nie trzeba być Rockefellerem, by sensownie i niedrogo zorganizować sobie pobyt w Chorwacji, nawet na podobno bardzo drogim Hvarze.

Uciekam, bo na Bułgarii się nie znam. Pozdrawiam
codico
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 15.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) codico » 28.04.2012 21:22

Generalnie dotychczas nasze wakacje (małżeńskie) wyglądaj następująco:
- 4x Chorwacja,
- 2x Bułgaria
- 1x Polska.
- 2x Włochy (super ale drogo i zwiedzanie z dzieciakami to katorga)
- 1x Francja (jeszcze lepiej niż Włochy ale drożej i ... to zwiedzanie z dzieciakami :)
- rok przed ślubem byliśmy 3 tygodnie w Grecji (za daleko na samochód z dziećmi a my nie latamy samolotem).

Podsumowując :
- Nad polskie morze nigdy juz nie pojadę :)
- Wybieramy Chorwację jeśli mamy tydzień do 9 dni. Ceny prawie jak Włochy (Istria), ale super dojazd i mili ludzie (nigdy się nie zawiedliśmy, jezdzimy zawsze w ciemno).
- Jeśli mam 2 tygodnie lub więcej wybieramy Bułgarie to numer 1 dla naszych dzieciaków bo plaże piaszczyste (polecam plaże w Sozopolu-za miastem, Sinemoriec-plaza na północy i obok pola przed Rezowem, Primorsko-choć miasteczko mało interesujące), tanie i smaczne jedzonko, niestety cięzki dojazd, my robimy to na raty zwiedzając piękne góry i niziny Rumunii i Węgier. Jeśli dzieciaki nie znoszą długich podróży, wybierzcie Chorwację.
anjuri
zbanowany
Posty: 4
Dołączył(a): 24.11.2015
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) anjuri » 12.01.2016 10:41

Ja w tym roku jadę do Chorwacji z biurem Planujemywakacje.pl. W tamtym roku była za ich pośrednictwem w Bułgarii. Bardzo miło wspominam wakacje na Złotych Piaskach. Świetna organizacja, wszystko tak jak należy. Nie bałam się jechać z mężem i dwójką małych dzieci.
pavvelK
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 01.04.2014
Re: Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej...

Nieprzeczytany postnapisał(a) pavvelK » 22.04.2016 17:22

Ponieważ ktoś się wtrącił ze swoją reklamą biura podróży odświeżając temat, to pozwólcie, że i ja wrzucę swoje 2 grosze.

Zaznaczam na wstępie, że nie jestem ani cromaniakiem ani bgmaniakiem, lubię zmieniać swoje miejsca wakacyjne, więc mam nadzieję, że będzie to jak najbardziej obiektywny wpis.
W Bułgarii byłem 2 razy (to do tych co "nie znają nikogo kto by tam był i pojechał drugi raz") a w Chorwacji raz, a w tym roku będzie drugi.
Czy tu czy tam lepiej, to w 99,999% zależy od tego co się oczekuje od wakacji.
No to zaczynamy:
jeżeli jedziesz z małym dzieckiem, które lubi zabawę w piasku to Bułgaria powinna być nr 1 na twojej liście. Plaże podobne jak nad Bałtykiem, tylko temperatura wody z 10 stopni wyższa i pogoda prawie gwarantowana. Jak już ktoś wyżej napisał, Bałtyk nigdy więcej- ja mam tak samo, byliśmy raz i dziękuję.
jeśli natomiast piasek nie jest priorytetem i wolisz przejrzyste morze, w Bułgarii tego nie znajdziesz.
zabytki - nie jest tak, że w Bułgarii ich nie ma. Są i to często starsze niż Kraków, ale tak na prawdę jest to głównie Sozopol i Nesebyr. Chorwacja ma ich na pewno więcej, a taki Dubrownik to można zwiedzać cały dzień i jeszcze będzie mało.
Język - jak ktoś się uczył rosyjskiego to nie będzie miał wielkich problemów ze zrozumieniem napisów w Bułgarii, w knajpach kelnerzy mówią przynajmniej łamaną angielszczyzną więc spokojnie można się dogadać. W Chorwacji można się dogadać nawet po polsku.
Na koniec punkt kulminacyjny - ceny. Chorwackie wszyscy tu znają, więc napiszę przybliżone Bułgarskie: piwo w knajpie około 5-6zł. W sklepie tyle samo, ale za 2 litry. Parking prawie w centrum Sozopolu 4zł/h lub całodzienny 12zł (jak widać tutaj różnica do np. Dubrownika na prawdę wielka). W knajpie za 100zł rodzina 2+2 naje się do syta, wypije piwo czy soczek do obiadu. Jak bardzo liczysz koszty to można jeszcze taniej, podobnie jak robi wiele osób w Chorwacji - gotować samemu (wtedy np. pierś z kurczaka 1kg ok. 15zł w sklepie, chleb 2-3zł, ziemniaki ok. 2zł/kg, pomidory/ogórki 3-5zł/kg.).
Apartamenty- 4 osobowa rodzina spokojnie znajdzie "u gospodarza" za 30 euro/dobę. Za 50 euro mieszka się w naprawdę wypasionym apartamencie w kompleksie hotelowym, z basenem (lub nawet kilkoma basenami). I zarzut, że nie po to jedzie się nad morze żeby siedzieć nad basenem jest średnio trafny, bo np. my po południu już na plażę nie chodziliśmy. A mieliśmy taras z wyjściem kilka metrów od basenu i miło było wypić piwko na tarasie, patrząc jednocześnie jak dzieci pluskają się w basenie.
Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, co kto lubi na wakacjach.
Dojazd cenowo wychodzi porównywalnie. Do Chorwacji jest bliżej czyli dojedzie się szybciej (choć jak ktoś jedzie np. do Dubrownika to różnica maleje, to już tylko jakieś 400-500km dalej), jednak cenowo wychodzi podobnie bo jedziesz dalej, więcej spalisz, ale nie płacisz za autostrady jak w Chorwacji (winietka BG to 30zł/tydzień lub 60zł/miesiąc).

Podsumowując: mnie się podobała i Bułgaria i Chorwacja. W tym roku, ponieważ dzieci już duże, dla odmiany miała być Grecja, ale ze względu na niepewną sytuację z uchodźcami będzie ponownie Chorwacja. Tym razem bardziej stacjonarnie, mniej zwiedzania więcej plaży.
Zapewne do Bułgarii też wrócę, nie wiem kiedy, może za 2 albo 3 lata. To samo z Chorwacją, pewnie za rok już nie pojedziemy, ale za następne kilka znów wrócimy. Ale nie planuję dokładnie, bo wszystko zależy od zmiennej sytuacji na świecie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej.... - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone