Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej....

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
CCN
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 19
Dołączył(a): 14.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) CCN » 22.06.2011 16:11

W zeszłym roku byliśmy z rodzinką w BG samolotem miejscowość Albena - plaża piekna, woda średnio z nurkowania nici, ceny kosmos całe szczęście że meliśmy opcję all inclusive a w 2009 byliśmy na Hvarze -Ivan Dolac i bez namysłu chętnie bym tam pojechał kolejny raz a do BG mooooże za parę lat - pozdro dla wszystkich
jacky z DG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 959
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky z DG » 22.06.2011 21:52

to i ja dorzucę kilka swoich centów ( zwanych groszami )...
Chorwacji nie oceniam, byłem tylko 2 razy, krótko, w zasadzie miło, zostawiam sobie na zaś, jest jakby pod ręką, prawie jak Słowacja...
...
Bułgaria...
dla niektórych może być szokiem - prywatnie byłem tam 18 razy, wliczam w to też tranzyty do TR, choćbym miał tylko tam nocować 3 - 4 noce, nieraz były to dwa pobyty w roku...
...
w hotelach to bywałem w BG w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ale tylko służbowo...
więc BG kojarzy mi się z wtapianiem z życiem szaraczków wynajmujących pokoje dla turystów, częstokroć pozostaly z tego mocne więzi prawie jak rodzinne...
...
zazdroszczę Kulce i jego Partnerce wojażu po BG ( także i Romkowie ) i nocowania pod gwiazdami, za stare moje kości i mojej połowicy ale zapoznawałem się z Ich relacjami, kawałeczki będą wklejone do moich tranzytów...
a pokazali, że jest co zwiedzać, tylko, że trzeba ruszyć doopsko z plaży...
bo są lepsze - opisowo i fotograficznie niż jakikolwiek przewodnik Pascala czy Bezdroży...
...
a życie hotelowe, przelot, przejazd via słonecznikowabana - są atrakcyjne - ale nie dla mnie...
...
PS - brakuje mi relacji PAPa i MAPy - może dlatego były i są mi bliskie, jako, że na starość dziecinnieję ?
...
PS 2 - teraz śledzę greckie "losy" Kowala - też mam zachomikowane śpiwory, namiot dobrej klasy i łóżka polowe mieszczące się z zapasem w namiocie, całość nieużywana od 11 lat...
pozdrufco
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 22.06.2011 23:03

kulka53 napisał(a):
Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie

Do Grecji....

:wink:
Zgoda wyjazd jutro a Cro zaczeka do sierpnia.Jak kiedyś pisałem Cro to żona a Grecja kochanka a Bułgaria przypadek :oops:
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 26.07.2011 23:14

Panowie, jako że ciągle nie mam pomysłu... grrrr a mam 16 dni do zagospodarowania to tak sobie myślę. Może właśnie ta Bułgaria i do tego europejska część Turcji? Pewnie wybrzeże tureckie nie jest tak zagospodarowane i mniej znane...

Ale jeszcze parę pytań co do Bułgarii - czy tam rzeczywiście jest tak złodziejsko? W Albanii, Macedonii, Bośni i Chorwacji czuje się bezpiecznie... o ile gorzej jest w Bułgarii? W sierpniu są szanse na kwatery "w ciemno"? Ewentualnie jakieś hotele w cenie do 40 euro za 2 osoby?

Czy jest tak drogo jak mówicie? Ile kosztuje świeża ryba, owoce morza itd?

Pozdrawiam!
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 27.07.2011 00:21

piter83pl napisał(a):....Może właśnie ta Bułgaria i do tego europejska część Turcji? Pewnie wybrzeże tureckie nie jest tak zagospodarowane i mniej znane...


Kup sobie przewodnik Pascala - Bułgaria jest tam bardzo fajnie opisana! :D Jak tylko będziesz chciał to na pewno coś znajdziesz do zwiedzania!

Co do Turcji - to na miejscu w Bułgarii możesz wykupić w dowolnym biurze turystycznym wycieczkę z przejazdem, przewodnikiem, obiadem tureckim za nieduże pieniądze...

piter83pl napisał(a):Ale jeszcze parę pytań co do Bułgarii - czy tam rzeczywiście jest tak złodziejsko?

8O Nikt nam nic nie ukradł :lol:
piter83pl napisał(a):W Albanii, Macedonii, Bośni i Chorwacji czuje się bezpiecznie... o ile gorzej jest w Bułgarii?

Spokojnie jest. :lol: Mili, życzliwi ludzie. :)

piter83pl napisał(a):W sierpniu są szanse na kwatery "w ciemno"? Ewentualnie jakieś hotele w cenie do 40 euro za 2 osoby?

Myślę, że tak... zależy jaki standard Cię interesuje, bo kwaterę bez klimy to i za mniej niż 20 euro znajdziesz...

piter83pl napisał(a):Czy jest tak drogo jak mówicie? Ile kosztuje świeża ryba, owoce morza itd?

Ceny są różne, zależy gdzie... - jednak jest to jeszcze tani kraj! Jedynie co warto zabrać z Polski to jakieś zupki w proszku, bo z zupami to tam kicha. :lol: A generalnie jedzenie bardzo dobre, w sierpniu będziesz w sezonie to owoce i warzywa będziesz miał w fajnych cenach i do wyboru do koloru. :D

Nie pamiętam tak cen dokładnie, ale za takiego np. rekina płaciliśmy 2,70 lewa za 100 gram, piwo w knajpie, czy lampka wina 2 lewa a w markecie Zagorka 1,5 litra coś 2,30 a Kamenica 2,5 litra około 2,50 lewa, rakija 8 lewa za 0,7 - wygląda na to, że same alkohole pamiętam :lol: :lol: :lol:
Na plaży można zamówić taki kociołek mięs w warzywach na 2 osoby 16 lewa - super, polecam!
Paliwo takie jak w Polsce albo nawet ciut tańsze /na pewno najtańsze na trasie :lol: /
Jak mi się coś jeszcze przypomni to Ci dopiszę. :D

Pozdrawiam i niezależnie gdzie pojedziesz, życzę udanego urlopu!
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 27.07.2011 00:35

Myślałem o Bezdrożach, ale skoro Pascal ;)

Chciałbym pojechać na 2-3 dni do jakiejś urokliwej niewielkiej nawet zapomnianej miejscowości nadmorskiej - myślałem że na południe od Burgas będzie najspokojniej - mam rację? Będę jechał pewnie przez Serbie i potem Sofia itd. bo przez Rumunię jakoś chyba nie mam cierpliwości ;)

Do Turcji na pewno się wybiorę - ale to chyba samemu autem, może tam też coś na 2-3 dni? :) Na bank się rozejrzę.

Dzięki za informacje! 1 lewa to ok. 2 zł z tego co pamiętam...

Pozdrawiam!
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 29.07.2011 22:43

Hej, przepraszam, że dopiero teraz odpisuję ale nie mogłam sobie przypomnieć, gdzie Ci odpowiadałam :roll: :lol:
piter83pl napisał(a):Myślałem o Bezdrożach, ale skoro Pascal ;)

Wiesz, nie mam porównania. Może i Bezdroża lepsze. Mnie Pascala poleciła Muliness a resztę doczytałam w relacjach Franza i Kulki - polecam! :D

piter83pl napisał(a):Chciałbym pojechać na 2-3 dni do jakiejś urokliwej niewielkiej nawet zapomnianej miejscowości nadmorskiej - myślałem że na południe od Burgas będzie najspokojniej - mam rację?

Ciężko mi tak doradzać, bo ja byłam pierwszy raz w Bułgarii i najdalej za Burgas to w Sozopolu - bardzo ładna miejscowość, na pewno warto się tam przejechać, ale do małych to ja bym jej nie zaliczała :lol:
My byliśmy natomiast w Pomorie /troszkę mniejsze/, tak około 10 km przed Burgas. Stara część miasteczka bardzo ładna i jest tam gdzie połazić. W drugą stronę, rzut beretem, Nessebar, Aquapark...

piter83pl napisał(a):Będę jechał pewnie przez Serbie i potem Sofia itd. bo przez Rumunię jakoś chyba nie mam cierpliwości ;)


My przez Rumunię /i to też zasługa Franza i Kulki w 100%/ i nie żałuję, bo nas zauroczyła. Na pewno tam wrócimy jeszcze! :D Jeżeli natomiast chcesz jak najszybciej do celu, bez zwiedzania to pewnie Serbia lepsza...

Podrzucam Ci link z Trasy Transfogarskiej /włącz muzykę, bo fajna też/ - z reguły dobrze działa tak na zachętę, żeby innym okiem na jazdę przez Rumunię popatrzeć :wink: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=YQv-370jez8&NR=1&feature=fvwp


Edit: Jadąc przez Rumunię jedziesz w Bułgarii przez Varne /a tam masz Kamienny Las, Monastyr Aładża, Delfinarium/ a odbijając trochę w bok od Varny, z takich ciekawych miejsc, to jest tak Przylądek Kaliakra :)
piter83pl napisał(a):Dzięki za informacje! 1 lewa to ok. 2 zł z tego co pamiętam...

Tak.

Pozdrawiam również.
Ostatnio edytowano 30.07.2011 08:35 przez Joanka23, łącznie edytowano 4 razy
krups
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 04.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) krups » 30.07.2011 03:28

W BG byliśmy dwa razy w 2008 i 2009, można? Można!
Pierwszy raz w Rawdzie - raczej nie polecam, a drugi w Kiten i tą miejscowość spokojnie mogę polecić. Jechaliśmy zarówno przez Romkowo jak i przez Serbię. Trasa, o której pisze Joanka23 faktycznie warta zobaczenia, na mapach to droga 7C. Podróżowanie przez Rumunię nie jest dla jeżdżących na rekord, drogi są dobre ale zatłoczone i sporo policji.

Nas też nikt nie okradł, ani nie stała się nam żadna nadzwyczajna krzywda. Bułgarzy są, oczywiście, inni niż Chorwaci, moim zdaniem wynika to głównie z faktu, że to biedniejszy kraj, nie wchodząc już szczegóły. Mocno widoczna jest dysproporcja między wybrzeżem a resztą terytorium. Ciekawy zwyczaj - jak impreza w knajpie się rozkręci tańczą na stołach.

Polecam, zobaczyć Sozopol i Nessebar, "old town", rzecz jasna. Z dziećmi to koniecznie Aquaparki w Słonecznym i Nessebarze, przy czym nam ciekawszy wydał się ten w SB. Są też inne ciekawe miejsca, wspomniał je Kulka53, ale to dłuższe wycieczki. Z miejscowości, które wymieniłem jest około 300 km do Stambułu z czego 2/3 trzypasmową autostradą.

Pogoda - w okresie 2 x 2 pierwsze tygodnie sierpnia, trafiliśmy jeden burzowy dzień.
Plaże piaszczyste, serwis plażowy średnio 5lv leżak, 5lv parasol, rowerek wodny 15lv/h. W Kiten plaża każdego wieczora mechanicznie sprzątana. Woda nie tak przeźroczysta jak w Cro czy GR. Ceny w restauracjach od bardzo przystępnych do umiarkowanych - za obiadokolację z piwkami i winem dla 3 dorosłych oraz nastolatki rzadko przekraczaliśmy 50lv (dla kontrastu w 2010 w Grecji raczej nie dało się poniżej 50 eur).

Góry w BG też warte zobaczenia. Zaintrygowani prezentacją Belogradczika na konkurs 7 cudów Świata (?) odwiedziliśmy to miasteczko w drodze powrotnej do domu.

Do Bułgarii na pewno jeszcze pojedziemy, ale tymczasem 3 DDW kierunek MNE i po bardzo długiej przerwie, 2-3 dni w CRO!
Ada Es
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 12
Dołączył(a): 29.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ada Es » 30.07.2011 12:53

Krzysztof i Lidia napisał(a):
gosciak napisał(a):Byłem w Bułgarii


A ja nie byłem i... pewnie nie będę :wink:

Znajomi byli 2 tygodnie tak dla "odpoczynku" od Chorwacji, wrócili i za 2 tygodnie pojechali na tydzień do... Cro :)

I mi jakoś ta ich wizyta w Bułgarii wystarczy.

:wink:

Heheheh-to podobnie jak my 8) .Bylismy w Złotych Piaskach.Niby fajnie...ale po dwóch dniach pomyślałam "co za licho mnie skusiło" i patrzałam wymownie na mojego męża -entuzjastę (byłem tam 20! lat temu, mówię ci-cud), który po dwóch dniach entuzjastą być przestał.Ludzie są inni, w hotelu okej , ale zależy co kto lubi.Ja w charakterze frytki przy basenie(za leżaki na plaży obowiązkowo trzeba płacić), mąż-entuzjasta w charakterze człowieka z problemem alkoholowym przy barze.Dzieci dawały radę i integrowały się wzajemnie roznosząc hotelową windę.Kurcze...drzewa takie jak u nas, plaże hmm normalne, na bazarach chińszczyzna jak w sklepie typu "5zł".To dość subiektywna ocena ale Bułgarów oceniam tak sobie.Na żywca skroili nas w sklepie.Codziennie na spacerze zaczepiano nas setki razy (dość nachalnie) oferując różne takie...Kombinatorzy.Nachalni.Zbyt..hmm..ekspresyjni.Nie ma tam śródziemnomorskiego luzu, takiego "feelingu", knajpek z espresso, gospodarza który sprzedaje swoje płody, palm nie ma , w ogóle-wszystko co potrzebne jest w CRO!I dlatego...mąż mój entuzjasta zapierniczał jak beduin i jedziemy dziś do Vodice :lol: :lol: Na tydzień.Bo co to za wakacje bez Chorwacji... :roll: Zaznaczam-moja subiektywna ocena-a do CRO jadę szósty raz.
olo11
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 02.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) olo11 » 30.07.2011 17:39

To i ja się wypowiem ;)

Byłem wiele razy w BG i ... pierwszy raz w HR ( pobyt lipiec ).

1. Trasa - oczywiście wygrywa Chorwacja, świetny dojazd, już w samej Hr piękna autostrada widokowo.

2. Klimat - tu wolę BG, mój organizm jakoś lepiej czuje się w tamtych temperaturach, tutaj brakowało mi wiatru od morza wieczorami, zapachu morza. Zaznaczam, że świadomie wybrałem pobyt lipcowy - bo wiadomo we wrześniu wiatr pewnie się pojawi ;),

3. Plaża - o dziwo fajnie jest na kamieniach - więc HR.

4. Morze - o dziwo BG, wole w samym morzu piasek, lepiej się wchodzi, w BG są fale, na których można poszaleć nie obijając sobie kończyn ( tu były raz i raczej nie było to do końca przyjemne). I największe moje rozczarowanie HR - nurkowanie - nakręciłem się na widoki co najmniej jak na rafie koralowej, a tu owszem rybki są, przy brzegu nawet sporo, ale ogólne widoki... dla mnie to jak nurkowanie w kamieniołomie.
W BG nie ma ryb przy brzegu ( może czasem jakaś zabłądzi ), ale jeśli wie sie gdzie iść nurkować - jest pięknie, są i ryby i ROŚLINY... dużo roślin... mnie tego brakowało w HR.

5. Czystość - ogólne wrażenia - w HR jest czyściej - mówię tu o ogólnym utrzymaniu miasta.

6. Apartamenty - ja w HR znalazłem fajny, ale w BG za tą cenę 50E miałbym duzo fajniejszy, w jeszcze wyższym standardzie, generalnie w BG buduję sie w zawrotnym tempie co nie jest korzystne dla wybrzeża, ale jednocześnie apartamenty sa ładniejsze niż w HR.

7. Owoce - w moim odczuciu jednak BG, znacznie większy wybór, a szczególnie czego brakuje mi w Hr w BG jadąc do wybrzeża mija sie kilometry plantacji brzoskwiń czy winogron, a co za tym idzie można je kupić na straganach prosto "z krzaka" czegoś takiego nie spotkałem nigdzie w HR.

8. Ceny - życie tańsze w BG, pod każdym względem czy to knajpa, stragan, market ... itp.

9. Widoki - oczywiście HR.

10. Przyroda - HR jest przepiękna.

11. Imprezy na mieście - BG szczególnie dla młodzieży jest to raj. W HR jest fajnie, ale dla mnie tak.. poważnie.

12. Ludzie - chyba Chorwaci są bardziej otwarci, uśmiechnięci.

13. Bezpieczeństwo - i tu i tu zawsze czułem sie bezpiecznie, jeśli chodzi o BG nigdy nigdzie nie zostałem oszukany co często jest zarzucane temu krajowi.

cdn.
infantasy
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 114
Dołączył(a): 02.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) infantasy » 30.07.2011 18:31

Jak w Hr jest nie wiem, sprawdzę w sierpniu.
W BG polecam miejscowość Sv. Vlas niedaleko Słonecznego Brzegu. A tam miejscówkę "LIGHTHAUSE". Apartamenty 60 - 120m. W każdym pokoju klima i cała infrastruktura gastronomiczna (nowa!). Widok na morze. Świetny duuuży basen, windy w każdym pionie (pomimo, że tylko 4 pietra) podziemny parking, leżaki, parasole free, przy basenie bar do dyspozycji gości. I to wszystko za jedyne 1500 pln /2010r. z biura/ (łącznie z ubezpieczeniem).
Generalnie było SUPER ale ... za daleko. Plusy i minusy jak w każdym kraju.
Mam nadzieję, że HR przebije BG.
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 30.07.2011 20:55

piter83pl napisał(a):Panowie, jako że ciągle nie mam pomysłu... grrrr a mam 16 dni do zagospodarowania to tak sobie myślę. Może właśnie ta Bułgaria i do tego europejska część Turcji? Pewnie wybrzeże tureckie nie jest tak zagospodarowane i mniej znane...

Ale jeszcze parę pytań co do Bułgarii - czy tam rzeczywiście jest tak złodziejsko? W Albanii, Macedonii, Bośni i Chorwacji czuje się bezpiecznie... o ile gorzej jest w Bułgarii? W sierpniu są szanse na kwatery "w ciemno"? Ewentualnie jakieś hotele w cenie do 40 euro za 2 osoby?

Czy jest tak drogo jak mówicie? Ile kosztuje świeża ryba, owoce morza itd?

Pozdrawiam!


tu

http://www.bulgaricus.com

znajdzisz info.

pozdrav.
grzegorz_k
Odkrywca
Posty: 93
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzegorz_k » 30.07.2011 21:27

kulka53 napisał(a):
Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie

Do Grecji....

:wink:


Nad Bałtyk ;)
Tam tak pięknie leje :)
waldi-ia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 268
Dołączył(a): 26.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldi-ia » 30.07.2011 22:10

Byłem i w Bułgarii i w Chorwacji (:hearts:) i spróbuję pomóc niektórym osobom w wyborze kraju na wakacje.
Droga do Chorwacji była oczywiście lepsza. Jedzie się autostradami, droga jest mniej męcząca i krótsza. Chorwackie widoki wynagradzają długą jazdę.
Jeżeli chodzi o morze, to tutaj też wygrywa Chorwacja. W HR woda byłą bardzo czysta i przejrzysta. W Bułgarii była mułowata, bo jest piach i pływało dużo glonów. Morze w Bułgarii w naszym przypadku było cieplejsze niż w HR, ponieważ w Omiśu do Adriatyku wpływała Cetina. :(
Co do plaży, to oczywiście lubimy żółty piasek, ale jednak kamienie to jest to. Nie wnosimy do apartamentu/hotelu tony piasku i nie trzeba czekać aż się wyschnie, żeby otrzepać się z piachu. Tutaj też wygrywa Chorwacja.
Apartamenty/hotele. Tutaj raczej nie można porównać, bo wiadomo kto jaki sobie hotel/apartament weźmie taki będzie miał.
W Bułgarii było taniej. W hotelu ****, za obiad dla 5 osób najwięcej zapłaciliśmy 44 Lewa = 90 PLN. W ogóle życie w Bułgarii jest tańsze.
Najpiękniejsze widoki są w HR, oczywiście. :lol:
darkmen1978
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 09.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) darkmen1978 » 31.07.2011 13:35

Byłem 18-25 lipca w Czarnogórze a w Chorwacji przejeżdżałem kawałek, w Bułgarii też byłem rok temu i powiem tak, Tylko Czarnogóra !!! :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Chorwacja czy Bułgaria gdzie jedziecie i gdzie lepiej.... - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone