Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.10.2015 07:51

Ciekawe co Mycha powie o palmach na promenadce ;)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.10.2015 08:37

tony montana napisał(a):Ciekawe co Mycha powie o palmach na promenadce ;)


marze_na napisał(a):Obrazek


Normalnie udławiłam się princessą :roll: ,

całe szczęście, że moje rezerwacje "w Afryce" można jeszcze odwołać ...
może ja wrócę jednak do Dalmacji ... 8O :oczko_usmiech: :smo: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.10.2015 20:38

mysza73 napisał(a):Normalnie udławiłam się princessą :roll: ,

No weź nie strasz :roll: , bo się będę bała pisać :smo: .


mysza73 napisał(a):całe szczęście, że moje rezerwacje "w Afryce" można jeszcze odwołać ...
może ja wrócę jednak do Dalmacji ... 8O :oczko_usmiech: :smo: .

Pospacerowałam googlowym ludzikiem po Gallipoli. Takiej ładniej promenady nie znalazłam, ale palmy rosną podobne 8) .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.10.2015 07:51

mysza73 napisał(a):

Normalnie udławiłam się princessą :roll: ,

całe szczęście, że moje rezerwacje "w Afryce" można jeszcze odwołać ...
może ja wrócę jednak do Dalmacji ... 8O :oczko_usmiech: :smo: .[/quote]

Tak, Myszka, jedź po raz 54 do Dalmacji ;)

A Gallipoli jest super, miasteczko ma tak fajny klimat, że nawet za palmami się nie rozglądałem

:boss:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 25.10.2015 19:44

Jest Kampania! 8)
doczekałem się, choć muszę przyznać, że "rzymski międzyczas" był również uroczy - pokazałaś wiele miejsc, w których nie byłem podczas mojego weekendu w Rzymie.
Zdjęcia są rewelacyjne! :)
pozdrawiam,
Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.10.2015 08:54

Mikeee napisał(a):Jest Kampania! 8)
doczekałem się, choć muszę przyznać, że "rzymski międzyczas" był również uroczy - pokazałaś wiele miejsc, w których nie byłem podczas mojego weekendu w Rzymie.
Zdjęcia są rewelacyjne! :)


Nareszcie dojechaliśmy :hut: . Myślę, że ostatecznie Kampanii będzie w tej relacji zdecydowanie więcej niż Rzymu 8) .
To bardzo atrakcyjny region. Mając do dyspozycji niewiele ponad tydzień często stawaliśmy przed dylematem co zobaczyć kosztem czego. Brak samochodu również nie pomagał :? . Komunikacja w regionie jest na tyle rozwinięta, że pozwala dotrzeć w zasadzie wszędzie, ale z częstotliwością, a przede wszystkim z punktualnością jest już zdecydowanie gorzej.


Już szykuję kolejny odcinek 8) . Dłuuuuuuuuuuuuugi, bo miejsce, w które dotarliśmy raz - było dla nas dużym zaskoczeniem, dwa - zrobiło mega wrażenie 8O .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.10.2015 09:46

07.07 - Paestum

Paestum to starożytna kolonia grecka, o której istnieniu nie miałam pojecia zanim nie obraliśmy urlopowego kursu na Kampanię :D .
Tymczasem jest to jeden z ważniejszych parków archeologicznych w Europie, od 1998 r. wpisany na Listę Światowego Dziedziectwa Kultury UNESCO.

Do Paestum dostajemy się autobusem linii 34 lokalnego przewoźnika CSTP (alternatywą jest pociąg). Podróż zajmuje około godziny. Rozległy teren wykopalisk doskonale widać już z drogi.

Paestum odkryto dopiero w XVIII w. podczas budowy drogi wzdłuż wybrzeża. Szacuje się, że udostępniony do zwiedzania obszar archeologiczny to jedynie ok. 1/6 całego starożytnego miasta. Pozostała część ciągle ukryta jest pod ziemią.

69.
Obrazek

70.
Obrazek

71.
Obrazek

72.
Obrazek

73.
Obrazek

74.
Obrazek

75.
Obrazek

76.
Obrazek



Kupujemy bilety wstępu (10 euro za normalny) oraz mały przewodnik po starożytnym Paestum.
Bilety umożliwiają wejście na teren wykopalisk oraz do muzeum, w którym zgromadzono liczne eksponaty wydobyte podczas prac archeologicznych na tym terenie. Zwiedzanie zaczynamy od muzeum.
Najciekawsze prezentowane artefakty to przedmioty codziennego użytku, naczynia ceramiczne czy elementy uzbrojenia.

77.
Obrazek

78.
Obrazek

79.
Obrazek

80.
Obrazek

81.
Obrazek

82.
Obrazek

83.
Obrazek



Niezwykle cenne są zdobione freskami płyty nagrobne pochodzące ze starożytnych grobowców, z których najsłynniejszy jest Grobowiec Nurka. Freski na jego czterech ścianach bocznych nawiązują do rytuału sympozjonu (z grec. "wspólne picie”), natomiast wieko wyobraża nurka skaczącego do oceanu.

84.
Obrazek

85.
Obrazek

86.
Obrazek

87.
Obrazek

88.
Obrazek

89.
Obrazek

90.
Obrazek


Osobne piętro muzeum zajmuje wystawa poświęcona greckiej i rzymskiej przeszłości Paestum.

Historia osady sięga VII w. p.n.e., kiedy to Grecy kolonizowali obecne tereny południowej Italii. Paestum założone zostało jako kolonia greckiego miasta Sybaris. Grecy nazwali je Posejdonią. Paestum to późniejsza nazwa nadana przez Rzymian, którzy podbili kolonię w 273 r. p.n.e.
Okres świetności Paestum zakończyły najazdy Saracenów. Ostateczny upadek miasta nastąpił w IX w. po zniszczeniu akweduktów doprowadzających wodę do miasta i wybuchu epidemii malarii.

(...)
Ostatnio edytowano 27.10.2015 09:56 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.10.2015 09:47

(...)

Wchodzimy na teren wykopalisk. Największym skarbem Paestum są zachowane w doskonałym stanie trzy greckie świątynie Hery (540 r. p.n.e.), Ateny (500 r. p.n.e.) i Hery II (zwaną też Posejdona, 460 r. p.n.e.).

O Paestum i jego świątyniach ciekawie opowiada ten film.

My kierujemy pierwsze korki w kierunku świątyni Ateny.

91.
Obrazek

92.
Obrazek

93.
Obrazek

94.
Obrazek

95.
Obrazek

96.
Obrazek

97.
Obrazek

98.
Obrazek

99.
Obrazek

100.
Obrazek

101.
Obrazek



A to ekklesiasterion - oratorium, w starożytności miejsce zgromadzeń męskiej społeczności miast Wielkiej Grecji.

102.
Obrazek

103.
Obrazek



To tutaj to heroon - pusty grób, forma charakterystyczna dla starożytnej Grecji, mówiąc najprościej symboliczny grobowiec.
W zakupionym mini-przewodniku czytamy, że Grecy poświęcili ten grobowiec założycielowi miasta, którego po śmierci czcili jako boskiego bohatera.

104.
Obrazek



Pomiędzy monumentalnymi greckimi świątyniami wznoszą się ruiny miasta z okresu rzymskiego.

105.
Obrazek

106.
Obrazek

107.
Obrazek

108.
Obrazek

109.
Obrazek

110.
Obrazek

111.
Obrazek



Jest rzymski amfiteatr, fragmenty forum i całe osiedle mieszkalnych willi.

112.
Obrazek

113.
Obrazek

114.
Obrazek

115.
Obrazek

116.
Obrazek

117.
Obrazek

118.
Obrazek

119.
Obrazek

120.
Obrazek

121.
Obrazek

122.
Obrazek


Starożytne wille rzymskie zachowały się na tyle, że bez problemu rozpoznać można atrium czy perystyl. Już na tej podstawie można przypuszczać, że Paestum było bogatym miastem.

123.
Obrazek

124.
Obrazek

125.
Obrazek

126.
Obrazek

127.
Obrazek

128.
Obrazek

129.
Obrazek

130.
Obrazek

131.
Obrazek

132.
Obrazek

133.
Obrazek

134.
Obrazek

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.10.2015 09:51

(...)


Na horyzoncie widać już kolejne greckie świątynie. Najlepiej zachowana jest oczywiście najmłodsza ze świątyń, II świątynia Hery (460 r. p.n.e.). Charakterystyczne dla niej są dwurzędowe wewnętrzne kolumny.

135.
Obrazek

136.
Obrazek

137.
Obrazek

138.
Obrazek

139.
Obrazek

140.
Obrazek

141.
Obrazek

142.
Obrazek

143.
Obrazek

144.
Obrazek

145.
Obrazek

146.
Obrazek

147.
Obrazek

148.
Obrazek

149.
Obrazek

150.
Obrazek

151.
Obrazek

152.
Obrazek

153.
Obrazek

154.
Obrazek

155.
Obrazek

156.
Obrazek



Zaraz za nią stoi najstarsza ze świątyń, I świątynia Hery (540 r. p.n.e.).

157.
Obrazek

158.
Obrazek

159.
Obrazek

160.
Obrazek

161.
Obrazek

162.
Obrazek



Krótki czas jaki pozostał do odjazdu autobusu spędzamy w restauracji przy szklankach coli z lodem 8) . Potem wzdłuż starożytnego muru, który otaczał niegdyś miasto, udajemy się na przystanek autobusowy.

Zachowane mury mają długość blisko 5 km. Poza samym murem zachowały się również cztery bramy, które prowadziły do miasta. Przewodnik, z którego korzystaliśmy zachęcał do spaceru wokół całego muru :roll: . My się nie skusiliśmy i nie przyszłoby nam do głowy polecać 8O . Wątpimy czy autor sam spacerował przez pola dookoła miasta :? .

163.
Obrazek

164.
Obrazek

165.
Obrazek

166.
Obrazek

167.
Obrazek



Aha :!: W okolicach Paestum są szerokie, piaszczyste plaże. Gdybyśmy dysponowali samochodem z pewnością spędzilibyśmy tam popołudnie.

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 27.10.2015 10:03

marze_na napisał(a):07.07 - PaestumObrazek
Paestum to starożytna kolonia grecka, o której istnieniu nie miałam pojecia zanim nie obraliśmy urlopowego kursu na Kampanię :D .

Ja też nie miałam pojęcia o tym miejscu 8O ,
ale dzięki Wam całkiem nieźle go poznałam :oczko_usmiech: ,


a w ogóle to Wasze zdjęcia, zwłaszcza te z kolumnami, są okropne :evil: :evil: :smo:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 27.10.2015 15:05

marze_na napisał(a):Myślę, że ostatecznie Kampanii będzie w tej relacji zdecydowanie więcej

cieszę się bardzo 8) Jeśli udokumentujesz Ją tak skrupulatnie jak Rzym, to będzie to dla mnie pożyteczny przewodnik podczas moich wakacji w południowej Italii.

marze_na napisał(a):... miejsce, w które dotarliśmy raz - było dla nas dużym zaskoczeniem, dwa - zrobiło mega wrażenie 8O .

rzeczywiście nietypowe jak na ..Kampanię. Super 8)
pozdrawiam,
Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.10.2015 15:44

mysza73 napisał(a):Ja też nie miałam pojęcia o tym miejscu 8O ,
ale dzięki Wam całkiem nieźle go poznałam :oczko_usmiech:

Czyli relacje kształcą :smo: .


mysza73 napisał(a):a w ogóle to Wasze zdjęcia, zwłaszcza te z kolumnami, są okropne :evil: :evil: :smo:

Teraz to już że tak powiem po ptakach :oops: , ale przed kolejnym wyjazdem przypilnuję Pawła co by się bardziej starał :roll: :wink:


Mikeee napisał(a):Jeśli udokumentujesz Ją tak skrupulatnie jak Rzym, to będzie to dla mnie pożyteczny przewodnik podczas moich wakacji w południowej Italii.

Będę się starać :D . W razie czego dopytuj.


Mikeee napisał(a):
marze_na napisał(a):... miejsce, w które dotarliśmy raz - było dla nas dużym zaskoczeniem, dwa - zrobiło mega wrażenie 8O .

rzeczywiście nietypowe jak na ..Kampanię. Super 8)

Ja się w ogóle nie podziewałam w Italii śladów greckiego osadnictwa zachowanych w tak świetnym stanie 8) .
Na moje oko :wink: , to te świątynie trzymają się nie gorzej niż Partenon i nikt im specjalnie nie pomaga :? .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 27.10.2015 16:18

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):a w ogóle to Wasze zdjęcia, zwłaszcza te z kolumnami, są okropne :evil: :evil: :smo:

Teraz to już że tak powiem po ptakach :oops: , ale przed kolejnym wyjazdem przypilnuję Pawła co by się bardziej starał :roll: :wink:


Są okropnie genialne ofkors :!: :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.10.2015 08:34

Salerno by night 8)

Z wyprawy do Paestum zrobiła się w zasadzie całodniowa wycieczka. Wróciliśmy dobrze po 16stej. Został czas na lody, spacer po starym mieście i kolację.
Wieczór spędziliśmy w porcie.

168.
Obrazek

169.
Obrazek

170.
Obrazek

171.
Obrazek

172.
Obrazek

173.
Obrazek

174.
Obrazek

175.
Obrazek

176.
Obrazek

177.
Obrazek

178.
Obrazek

179.
Obrazek


W następnym odcinku popatrzymy na miasto z góry 8) .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 28.10.2015 08:54

marze_na napisał(a):Obrazek

Mam nadzieję, że zadzwoniliście do strażaków, że jest pożar na górce ... 8O :roll: :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania. - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone