Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.10.2015 10:56

marze_na napisał(a):Sobotnie zwiedzanie postanowiliśmy zacząć od ulubionej chyba bazyliki Agnieszek :smo: . No bo skoro ulubiona to chyba warto 8) .

Już się bałam, że tam nie pojedziecie :roll: :smo: .

marze_na napisał(a):Mimo, że Bazylika św. Pawła za Murami znajduje się w znacznej odległość do centrum Rzymu i jego topowych atrakcji zdecydowanie warto się tu wybrać. Oprócz oczywistej urody miejsce urzeka ciszą i spokojem. Turystów dociera tu jednak stosunkowo niewielu :D .

To właśnie ta cisza i spokój mnie tak urzekły :P ,
no i jeszcze ta kolumnada ... 8)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 01.10.2015 14:27

marze_na napisał(a):Sobotnie zwiedzanie postanowiliśmy zacząć od ulubionej chyba bazyliki Agnieszek :smo: . No bo skoro ulubiona to chyba warto 8) .

Wszystko się zgadza :smo:
Pięknie ją pokazałaś :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.10.2015 14:43

mysza73 napisał(a):Już się bałam, że tam nie pojedziecie :roll: :smo: .


maslinka napisał(a):Wszystko się zgadza :smo:



Czyli uważnie czytam relacje :lol: :smo: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.10.2015 16:22

Awentyn, jedno z siedmiu wzgórz Rzymu, długo znajdowało się poza granicami miasta. Wg. legendy wybrane na siedzibę przez Romusa, nie zyskało aprobaty bogów. Od czasów republiki było siedzibą rodów patrycjuszowskich. Dziś jest bardzo zieloną dzielnicą zabudowaną przez eleganckie wille.

677.
Obrazek

678.
Obrazek

679.
Obrazek

680.
Obrazek


Najpierw zatrzymujemy się przy placu Kawalerów Maltańskich (piazza dei Cavalieri di Malta). W południowo-zachodnim narożniku wznosi się kościół Benedyktynów. Nas jednak bardziej interesuje brama pod numerem 3. Jest to brama do Przeoratu Kawalerów Maltańskich z najsłynniejszą w Rzymie dziurką od klucza :D . Widać przez nią kopułę Bazyliki św. Piotra na końcu cyprysowej alei. Naprawdę śliczny widoczek :hearts: .

681.
Obrazek

682.
Obrazek

683.
Obrazek

684.
Obrazek


Swoich zdjęć przez dziurkę nie mamy :cry: , więc dla celów ilustracyjnych posiłkuję się znalezionym w sieci.

Obrazek
źródło zdjęcia

Obrazek
źródło zdjęcia


Na Awentynie warto odwiedzić też dwie wczesnochrześcijańskie świątynie z V wieku.

Kościół św. Bonifacego i Aleksego powstał w V w. Potem był wielokrotnie przebudowywany, a w XVIII w. zyskał barokową fasadę.
W jednej z kościelnych kaplic znajduje się część schodów, pod którymi podobno zmarł św. Aleksy oraz studnia z jego domu.
Pamiętacie Legendę o św. Aleksym? Św. Aleksy pochodził z Rzymu i gdy po latach tułaczki wrócił do ojczyzny, spędził 16 lat u progu rodzinnego domu na Awentynie żyjąc jako żebrak nierozpoznany przez nikogo.

685.
Obrazek


Bazylika św. Sabiny z 425 r. nazywana jest perłą Awentynu.
Powstała w miejscu gdzie, być może, znajdował się rodzinny pałac rzymskiej matrony i męczennicy, której nosi imię. Oryginalne są cydrowe drzwi, na których pomiędzy biblijnymi scenami znajduje się jedno z pierwszych przedstawień ukrzyżowania Chrystusa. Maswerki okien, tak stare jak kościół, nie są przeszklone. Wypełniają je płytki selenitu, bardzo czystej i przeźroczystej odmiany gipsu.
Od starożytności trwają też na swoim miejscu 24 kolumny korynckie, które dzielą wnętrze na trzy nawy.

Kościoł św. Sabiny jest jednym z najpopularnieszych w Rzymie miejsc zawierania małżeństw. Podczas naszej wizyty też był przygotowany na przybycie młodej pary :D .

686.
Obrazek

687.
Obrazek

688.
Obrazek

689.
Obrazek

690.
Obrazek



Spacer po awntyńskim wzgórzu kończymy wizytą w Ogrodzie Pomarańczowym (Giardino degli Aranci), z którego można podziwiać panoramę Wiecznego Miasta.

691.
Obrazek

692.
Obrazek

693.
Obrazek

694.
Obrazek

695.
Obrazek

696.
Obrazek

697.
Obrazek

698.
Obrazek

699.
Obrazek


Ze wzgórza schodzimy prosto do Circus Maximus, a w zasadzie do miejsca po Circus Maximus :).
Po największym niegdyś stadionie Rzymu nie pozostało dziś praktycznie nic. Pochodził z VI w. p.n.e. i służył Rzymianom przez ponad 1000 lat. W IV w. n.e. jego trybuny mogły pomieścić 385 tys. widzów oglądających najczęściej wyścigi czterokonnych rydwanów lub zawody lekkoatletyczne.

700.
Obrazek

701.
Obrazek

702.
Obrazek


Ładnie prezentują się z tego miejsca ruiny starożytnych willi i pałaców na Palatynie.

703.
Obrazek

704.
Obrazek

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.10.2015 21:31

marze_na napisał(a):Swoich zdjęć przez dziurkę nie mamy ... :cry:

Ja na Awentyn nie dotarłam ... zabrakło mi czasu ... :( ,
kolejne miejsce dopisałam więc do listy :smo:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 04.10.2015 19:47

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Swoich zdjęć przez dziurkę nie mamy ... :cry:

Ja na Awentyn nie dotarłam ... zabrakło mi czasu ... :( ,
kolejne miejsce dopisałam więc do listy :smo:


Ja też ledwo liznąłem to wzgórze :(
Za to w Circo maximo z godzinę posiedzieliśmy odpoczywając i jedząc majowe 8O 8O strączki groszku kupione u przydrożnego handlarza obok

:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.10.2015 08:17

mysza73 napisał(a):kolejne miejsce dopisałam więc do listy :smo:

To chyba ostatnie miejsce jakie dorzuciłam do Twojej listy, bo powoli wracamy na najpopularniejsze turystyczne ścieżki :D .


tony montana napisał(a):Za to w Circo maximo z godzinę posiedzieliśmy odpoczywając i jedząc majowe 8O 8O strączki groszku kupione u przydrożnego handlarza obok

W lipcowym słońcu na tej patelni przez godzinę można by się było usmażyć :lol: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.10.2015 08:22

Nastęny przystanek robimy przy Piazza della Bocca della Verita.

Kościół Santa Maria in Cosmedin zbudowano w VI w. Romańską dzwonnicę i portyk dobudowano w XII w. Kościół najbardziej znany jest z umieszczonych w portyku Bocca della Verita - Ust Prawdy. Ich wiek szacowany jest na ponad 2000 lat.
Uważa się, m.in. że medalion mógł być przykrywą zbiornika na wodę, częścią fontanny lub też służyć jako pokrywa wejścia do starożytnego wodociągu.
Dziś ustawia się do niego kolejka chętnych do przeprowadzenia testu prawdomówności ;). Legenda głosi bowiem, że wsunięta w otwór ręka kłamcy zostanie odgryziona.
Kolejka jest na tyle długa, że rezygnujemy z tej atrakcji :lol: . Robimy tylko pamiątkową fotkę i przechodzimy na drugą stronę ulicy.

705.
Obrazek

706.
Obrazek

707.
Obrazek

708.
Obrazek

709.
Obrazek



Mieściło się tu Forum Boarium (rynek wołowy), najstarsze forum w Rzymie (VI w. p.n.e.!), na którym handlowano przede wszystkim bydłem, a także rybami. Tutaj zbudowano też pierwszy rzymski port nad Tybrem. Dziś na forum można oglądać antyczne świątynie Herkulesa i Portunusa.
Okrągła świątynia Herkulesa Victora poświęcona opiekunowi handlarzy oliwek i oliwy powstała ok. 40-30 r. p.n.e.
Czworokątna poświęcona Portunusowi, opiekunowi portów, została wybudowana między 80 a 50 r. p.n.e.

710.
Obrazek

711.
Obrazek

712.
Obrazek

713.
Obrazek

714.
Obrazek

715.
Obrazek

716.
Obrazek

717.
Obrazek




Mostem Ponte Palatino przechodzimy na Zatybrze. Doskonale widoczny jest z tego miejsca Ponte Rotto - przęsło mostu z II w. Mamy też widok na Wyspę Tybrową z Bazyliką św. Bartłomieja.

718.
Obrazek

719.
Obrazek

720.
Obrazek

721.
Obrazek

722.
Obrazek


W następnym odcinku Trastevere :hearts: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.10.2015 08:45

marze_na napisał(a):
Kościół Santa Maria in Cosmedin
Dziś ustawia się do niego kolejka chętnych do przeprowadzenia testu prawdomówności ;). Legenda głosi bowiem, że wsunięta w otwór ręka kłamcy zostanie odgryziona.

My też nie zrobiliśmy tego testu ... kolejka zawsze była zbyt długa :oops: :wink:

marze_na napisał(a):W następnym odcinku Trastevere :hearts: .

Sezon żużlowy się skończył (chyba), więc mam nadzieję, że Trastevere będzie niedługo :smo: .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.10.2015 16:39

A ja test zrobiłam (nie było kolejki :)) i nic mi ręki nie odgryzło :D

Cieszę na Zatybrze, bo to bardzo klimatyczne miejsce 8)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.10.2015 20:39

mysza73 napisał(a):Sezon żużlowy się skończył (chyba), więc mam nadzieję, że Trastevere będzie niedługo :smo: .

Niestety, teraz odwyk aż do kwietnia :cry: . Jak żyć :roll: :?:
Za Trastevere już się powoli zabieram. Tylko ilość zdjęć trochę przytłacza :lol: . Do północy powinnam się obrobić :wink: .


maslinka napisał(a):Cieszę na Zatybrze, bo to bardzo klimatyczne miejsce 8)

Sama się cieszę na ten odcinek, bo z przyjemnością przespaceruję się tamtędy raz jeszcze.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 05.10.2015 21:25

Genialne zdjęcia :P . Rzym pokazany przez Ciebie jest piękny 8O (jeszcze tam nie byłem :oops: ) . Mam nadzieję, że w czerwcu przyszłego roku przez kilka dni pobędę w Rzymie i okolicach (przy okazji wyprawy na Sardynię) i niech choć w połowie będzie tak ładnie jak na Twoich zdjęciach, to już będę zachwycony :D .
pzdr. :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 05.10.2015 21:26

Trastevere jak dla mnie to hit nad hity Rzymu

Bardzo nam się tam podobało w maju :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.10.2015 21:38

tiwa napisał(a):Mam nadzieję, że w czerwcu przyszłego roku przez kilka dni pobędę w Rzymie i okolicach (przy okazji wyprawy na Sardynię) i niech choć w połowie będzie tak ładnie jak na Twoich zdjęciach, to już będę zachwycony :D .

Będziesz zachwycony :D. Na żywo jest jeszcze piękniej :!:

tony montana napisał(a):Trastevere jak dla mnie to hit nad hity Rzymu
Bardzo nam się tam podobało w maju :)

No to lecimy na to Zatybrze. Mam nadzieję, że w lipcowym wydaniu też Ci się spodoba :wink: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.10.2015 21:40

Zatybrze (wł. Trastevere)
Przez wieki uważane było za dzielnicę biedoty. Brudne i zaniedbane, zamieszkiwane było głównie przez robotników i imigrantów. Od jakiegoś już czasu Zatybrze przeżywa prawdziwy renesans. Stało się modne zarówno wśród samych Rzymian jak i turystów. Długo pozostając poza głównymi szlakami turystycznymi, zachowało swój naturalny charakter. Co tak urzeka na Zatybrzu?
Malowniczy labirynt wąskich, brukowanych uliczek, kolorowe, nieco odrapane kamienice, ukwiecone balkony, porośnięte bluszczem zaułki, kramiki i stragany z pamiątkami, urocze knajpki i trattorie ... klimat jest tu kompletnie inny niż w Centro Storico po drugiej stronie Tybru.

Zresztą co tu dużo pisać, zapraszamy na spacer :D .

723.
Obrazek

724.
Obrazek

725.
Obrazek

726.
Obrazek

727.
Obrazek

728.
Obrazek

729.
Obrazek

730.
Obrazek

731.
Obrazek

732.
Obrazek

733.
Obrazek

734.
Obrazek

735.
Obrazek

736.
Obrazek

737.
Obrazek

738.
Obrazek

739.
Obrazek

740.
Obrazek

741.
Obrazek

742.
Obrazek

743.
Obrazek

744.
Obrazek

745.
Obrazek

(...)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania. - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone