Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 09.10.2015 08:48

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):nie skojarzyłam, bo jak ja tam byłam wcale nie było pięknie ... :roll:

Aż sobie wróciłam do Twojej relacji :mrgreen:. Faktycznie mały bałagan. No i tłum jakiś :roll: .
Za chwilę będziesz mogła skonfrontować z tym co zobaczyliśmy my :oczko_usmiech: .


marze_na napisał(a):Piazza Campo de' Fiori
Obrazek

Zdecydowanie pójdę tam jeszcze raz ... :oczko_usmiech:

marze_na napisał(a):Chcieliśmy pospacerować jeszcze po dzielnicy żydowskiej, ale zabrakło nam już czasu.

Czyli fontanny z żółwiami nie widziałaś ... :oczko_usmiech: :smo:

A słyszałaś, że od wczoraj Schody Hiszpańskie są w remoncie :roll: :?:
Pewnie zejdzie im się z tym tak jak z Di Trevi :roll:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.10.2015 09:06

mysza73 napisał(a):Czyli fontanny z żółwiami nie widziałaś ... :oczko_usmiech: :smo:

No niestety :cry: . I na Wyspę Tybrową też już nie daliśmy rady dojść :cry: .


mysza73 napisał(a):A słyszałaś, że od wczoraj Schody Hiszpańskie są w remoncie :roll: :?:

Nie słyszałam, ale już sobie podejrzałam co słychać na Schodach :lol: . Dopiero je ogrodzili. Ze trzy lata im zejdzie :roll: :twisted: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 09.10.2015 09:14

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):A słyszałaś, że od wczoraj Schody Hiszpańskie są w remoncie :roll: :?:

Nie słyszałam, ale już sobie podejrzałam co słychać na Schodach :lol: . Dopiero je ogrodzili. Ze trzy lata im zejdzie :roll: :twisted: .


A jakie tam pustki 8O

a tak przy okazji ... moje dziecko wczoraj stwierdziło, że w Rzymie to jest gdzie na wagary pójść ... nie to co w Radomiu ... 8O
może to jednak dobrze, że mieszkam w Radomiu ... dziecko chociaż szkoły pokończy :roll: :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.10.2015 08:28

Wysiadamy na Piazza Venezia i idzemy w stronę Kapitolu.

Kapitol, wzgórze o dwóch wierzchołkach, symbol Rzymu od początku istnienia miasta, wg tradycji wybrany na miejsce wzniesienia zamku na wierzchołku północnym i głównej świątyni na wierzchołku południowym.


Mijamy ruiny insuli (kamienicy rzymskiej) z II w. i i XII -wiecznego kościoła San Biagio del Mercato z fragmentami fresków

818.
Obrazek

819.
Obrazek


oraz kościół Santa Maria in Aracoeli z XIII wieku.

820.
Obrazek

821.
Obrazek



Na Kapitol wchodzimy schodami La Cordonata, u stóp których stoją dwie rzeźby lwów, szczytu zaś strzegą posągi Dioskurów, Kastora i Polluksa.
Zdążyliśmy :D . Kapitol oświetlają jeszcze ostatnie promienie zachodzącego słońca. Elegancko tu 8) .
Piazza del Campidoglio (Plac na Kapitolu) w całości zaprojektował Michał Anioł w drugiej połowie XVI wieku. Harmonia, porządek i symetria. Widać rękę mistrza :wink: .

822.
Obrazek

823.
Obrazek

824.
Obrazek

825.
Obrazek

826.
Obrazek


Pośrodku placu znajduje się konny posąg cesarza Marka Aureliusza. Jest to kopia starożytnej rzeźby, którą obecnie można oglądać w Muzeach Kapitolińskich. Stojący za cesarzem Palazzo Senatorio z zegarowa wieżą jest siedzibą rzymskiego ratusza.
Budynki po obu stronach Palazzo Senatorio wydają się identyczne, choć pomiędzy powstaniem jednego i drugiego minęło prawie 300 lat. Michał Anioł najpierw przebudował Palazzo dei Conservatori po prawej stronie placu, a potem na jego wzór zbudował Palazzo Nuovo po lewej. Dziś oba pałace mieszczą zbiory Muzeów Kapitolińskich.

827.
Obrazek

828.
Obrazek

829.
Obrazek

830.
Obrazek

831.
Obrazek

832.
Obrazek


Nieco schowana w cieniu Pałacu Senatorskiego stoi jeszcze jedna rzeźba, kolejny symbol Wiecznego Miasta, Wilczyca Kapitolińska. To również kopia, a oryginał można zobaczyć oczywiście w Muzeach.

833.
Obrazek

834.
Obrazek


(...)
Ostatnio edytowano 14.10.2015 08:32 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.10.2015 08:29

(...)

Wieczór spędziliśmy na tarasie za Pałacem Senatorskim. Jest to zdecydowanie najlepszy punkt widokowy na Forum Trajana i Forum Romanum.

835.
Obrazek

836.
Obrazek

837.
Obrazek

838.
Obrazek

839.
Obrazek

840.
Obrazek

841.
Obrazek

842.
Obrazek

843.
Obrazek

844.
Obrazek

845.
Obrazek

846.
Obrazek

847.
Obrazek

848.
Obrazek

849.
Obrazek

850.
Obrazek



Liczyliśmy, że najsłynniejsze z rzymskich forów jest oświetlone w nieco bardziej spektakularny sposób. Tymczasem szału nie było :? .

851.
Obrazek

852.
Obrazek

853.
Obrazek

854.
Obrazek

855.
Obrazek



Potem robimy jeszcze krótki spacer Via dei Fori Imperiali w stronę Koloseum i wracamy do pokoju, gdzie czeka nas jeszcze pakowanie maneli :( .

856.
Obrazek

857.
Obrazek

858.
Obrazek

859.
Obrazek

860.
Obrazek

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 14.10.2015 09:49

marze_na napisał(a):Potem robimy jeszcze krótki spacer Via dei Fori Imperiali w stronę Koloseum i wracamy do pokoju, gdzie czeka nas jeszcze pakowanie maneli :( .



Trochę smutno opuszczać Rzym :? ,
ale już nie mogę doczekać się "reszty" Waszymi oczami :oczko_usmiech: :smo: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.10.2015 11:02

mysza73 napisał(a):ale już nie mogę doczekać się "reszty" Waszymi oczami :oczko_usmiech: :smo: .

Wiem, wiem, z każdym odcinkiem bliżej Amalfi :wink: .
:oczko_usmiech:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 14.10.2015 11:52

mysza73 napisał(a):Trochę smutno opuszczać Rzym :? ,
ale już nie mogę doczekać się "reszty" Waszymi oczami :oczko_usmiech: :smo: .


Też tak mam. :)

pzdr :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.10.2015 18:57

longtom napisał(a):Też tak mam. :)

pzdr :wink:

No tak, w Rzymie wszyscy już byli i wszystko widzieli :lol: .
Mam nadzieję, że w dalszej części pokażemy miejsca, gdzie większość cromaniaków jeszcze nie dotarła 8) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.10.2015 07:57

05.07 - Arrivederci Roma

Nareszcie nigdzie nam się nie spieszy, pokój powinniśmy zwolnić do południa, można więc w zasadzie pospać do oporu. Można, ale się nie udaje bo odzywa się reisefieber :D .
Udajemy się południe Italii, do Salerno, o którym wiemy tylko tyle, że jest dużym ponad 130 tys. miastem leżącym nad morzem Tyrreńskim, że jest doskonale skomunikowane z interesującymi nas perełkami regionu Kampania i na tyle atrakcyjnym turystycznie, że nie powinniśmy się tam nudzić przez kolejne pięć dni. Założenie było takie, że będzie to bardziej leniwa część urlopu w czasie której przynajmniej dwa dni spędzimy na plaży 8) .

Z Rzymu do Salerno dostaniemy się korzystając z włoskich kolei Trenitalia. Mając porównanie tylko z rodzimym PKP, Trenitalią jestem zachwycona. Po pierwsze imponująca jest siatka połączeń i częstotliwość kursowania. Po drugie przystępne są ceny. Bilety bez problemu nabyliśmy przez internet, a kupując co najmniej miesiąc przed planowaną datą podróży skorzystać można z atrakcyjnych promocji. Na trasie Rzym - Salerno na te największe zniżki już się niestety nie załapaliśmy. Dwa bilety na odpowiednik naszego IC kosztowały nas 38 euro, a gdyby kupować je przed 5 czerwca byłoby to tylko 19 euro.


Ponieważ pociąg mamy dopiero koło 15stej jest możliwość wrócić tam, gdzie nie zdążyliśmy zajrzeć pierwszego dnia czyli do Bazyliki Santa Maria Maggiore. Udaje nam się "wstrzelić" pomiędzy niedzielne msze święte i zrobić chociaż parę zdjęć nie przeszkadzając w nabożeństwie.

861.
Obrazek

862.
Obrazek

863.
Obrazek

864.
Obrazek

865.
Obrazek


Trójnawowe wnętrze bazyliki ma długość 86,0 m i jest podzielone na trzy nawy dwoma szeregami kolumn jońskich. Renesansowy sufit świątyni zdobi złoto przywiezione z pierwszej wyprawy przez Krzysztofa Kolumba. To co zachwyca we wnętrzu to mozaiki.
Wzdłuż ścian nawy głównej, powyżej kolumn, znajdują się mozaiki z V wieku przedstawiające sceny ze Starego Testamentu, jest ich 36. Łuk tęczowy zdobią pasy mozaiki wykonane w latach 432-440. Ukazują sceny z Nowego Testamentu, tworząc cykl poświęcony Matce Bożej.
Ołtarz główny osłania baldachim, a pod nim znajdują się relikwie żłobka betlejemskiego Jezusa. Sam ołtarz główny mieści sarkofag z relikwiami św. Mateusza Ewangelisty i innych męczenników.

866.
Obrazek

867.
Obrazek

868.
Obrazek

869.
Obrazek



Dosłownie parę kroków od Santa Maria Maggiore jest jeszcze jeden kościół słynący z pięknych mozaik. To Bazylika św. Praksedy (Santa Prassede), jeden z najstarszych kościołów w Rzymie który zdobią bizantyjskie mozaiki. Kościół ufundowany został podobno już w połowie II wieku, ale obecna budowla zbudowana została ok. 780 roku przez papieża Hadriana I jako miejsce przechowywania kości św. Prassedy i św. Pudencjany, ukaranych śmiercią za pochowanie wczesnych męczenników chrześcijańskich wbrew prawu rzymskiemu.

Szczęście nam sprzyja :D . Wierni wychodzą właśnie po zakończonej mszy, a pan, który zamyka kościół z życzliwym uśmiechem czeka, aż obejrzymy wnętrze.

Bazylika jest trójnawowa. W środkowej nawie znajduje się kamienna płyta przykrywająca studnię w której według legendy św. Prakseda miała pochować szczątki około 2000 męczenników. Apsyda ozdobiona jest mozaiką przedstawiająca Chrystusa w otoczeniu świętych.
Za perłę wczesnochrześcijańskiej sztuki bizantyjskiej uchodzi również kompleks mozaik pokrywających sklepienie niewielkiej bocznej kaplicy św. Zenona, zbudowanej przez papieża Paschalisa jako miejsce pochówku jego matki. Mozaiki te przedstawiają Jezusa i Matkę Boską w otoczeniu świętych


870.
Obrazek

871.
Obrazek

872.
Obrazek

873.
Obrazek

874.
Obrazek

875.
Obrazek

876.
Obrazek



Pokręcilibyśmy się pewnie jeszcze chwilę po Eskwilinie, gdyby nie fakt, że nasza większa torba robiąca za 20kg bagaż rejestrowany, wymieniona za punkty w programie premiowym jednego z wrocławskich domów handlowych, nie zniosła dobrze przejażdżki po rzymskich chodnikach :roll: :? . Póki jako tako się trzyma i jeszcze jakoś jedzie udajemy się prosto na Termini. Nieśpiesznie jemy lunch :wink: , robimy jakieś drobne zakupy na drogę i nareszcie wsiadamy do pociągu.

877.
Obrazek

878.
Obrazek

879.
Obrazek


Kampanio, nadjeżdżamy! :hut:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 15.10.2015 08:40

marze_na napisał(a):
Kampanio, nadjeżdżamy! :hut:


No wreszcie :oczko_usmiech:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 15.10.2015 14:03

Jeszcze raz powiem, że skandaliczne są te Wasze foty!!!
Nawet wieczorem ładne Wam wychodzą!!! wrrr

Chce Wam się targać te statywy ? ;)

Mam nadzieję, że będą jakieś zdjecia z pociągu do SALERNO?

:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.10.2015 20:50

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):
Kampanio, nadjeżdżamy! :hut:


No wreszcie :oczko_usmiech:

No trochę nam w tym Rzymie zeszło. Od 26.07 :roll: .


tony montana napisał(a):Chce Wam się targać te statywy ? ;)

Jeden statyw, jeden jedyny.
Kupiłam go Pawłowi w prezencie :hearts: , pewnie dlatego jakoś specjalnie mu nie ciąży i niechętnie się z nim rozstaje :wink: .



tony montana napisał(a):Mam nadzieję, że będą jakieś zdjecia z pociągu do SALERNO?

Całe jedno :lol: . Właśnie wygrzebałam w komórce :wink: .

IMAG0281.jpg



Aparat dostał wolne :D . Na pierwszy wieczorny spacer po Salerno też z nami nie poszedł.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.10.2015 20:53

06.07 - Salerno, dzień I

Dzisiaj pozwalamy sobie na odrobinę lenistwa. W końcu to urlop :D .
Śpimy ile się da, potem schodzimy na "śniadanie" do baru na dole (bo nocleg mamy ze "śniadaniem"). Następnie w markecie dwie przecznice dalej kupujemy ser, wędlinę, pieczywo, pomidory, jogurty... i wracamy do pokoju na śniadanie :mrgreen: . To śniadanie po "śniadaniu" to będzie taki nasz stały rytuał w Salerno :lol: .
No bo ileż można ciągnąć na tych croisantach :roll: :?:

Koło południa zaczynamy zbierać się na plażę. Spacerkiem przez miasto mamy do przejścia około 2 km, co zajmuje nam jakieś 20 minut. Słówko o plaży. Tylko słówko, bo w zasadzie nie ma się o czym rozpisywać. Plaża to wg. mnie zdecydowanie najsłabszy punkt Salerno :? .
Aparatu na plażę nie ciągnęliśmy, ale poglądowo wrzucę tyle co znalazło się na smartfonie.

1.
Obrazek

2.
Obrazek

Dosyć wąsko i niebyt czysto. Do tego ani pół drzewka i ani kawałka cienia. I jeszcze ten ciemny kolor kamyczków. To ostatnie jest akurat charakterystyczne dla całej Costiera Amalfitana, a wszystkiemu ponoć winien Vesuvio.

Na tej mało atrakcyjnej patelni wytrzymujemy dwie, może dwie i pół godziny :roll: . Upał jest niemożliwy. Z westchnienim ulgi wracamy więc do pokoju na małą sjestę.

Mała dygresja :wink: . Do pokoju, w którym mieszkaliśmy w Salerno wracało się z przyjemnością. W odróżnieniu od klitki jaką trafiliśmy w Rzymie, gdzie nie sposób było zrobić dwóch kroków :evil: . Gdyby ktoś kiedyś poszukiwał noclegu w okolicy to z czystym sumieniem możemy polecić 4RoomsB&B. Właścicielka rozpieszcza wafelkami i domowym ciastem 8) .


Drzemka z szumem klimatyzacji w tle przywraca nas do życia. Ruszamy w miasto :hut: .

Salerno ma bardzo długą historię sięgającą jeszcze czasów starożytnych. Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach datuje się na VI w. p.n.e. i czasy kolonizacji greckiej. W III w. p.n.e. Salerno dostało się pod panowanie Republiki Rzymskiej. W 646 r. zostało zdobyte przez Longobardów, a w 839 r. stało się stolicą księstwa Salerno. Od XII w. wchodziło w skład Królestwa Sycylii i trwało w nim do marca 1861 roku, kiedy to ogłoszono powstanie Zjednoczonego Królestwa Włoch.


Podoba nam się, że ulice Salerno obsadzone są drzewkami.

3.
Obrazek

4.
Obrazek

5.
Obrazek

6.
Obrazek

7.
Obrazek

8.
Obrazek

9.
Obrazek

10.
Obrazek



Na dłuższą chwilę zatrzymujemy się przy średniowiecznym akwedukcie z XIII w.

11.
Obrazek

12.
Obrazek

13.
Obrazek

14.
Obrazek

15.
Obrazek

16.
Obrazek

17.
Obrazek



Powoli docieramy do średniowiecznej starówki.

18.
Obrazek

19.
Obrazek

20.
Obrazek

21.
Obrazek

22.
Obrazek

23.
Obrazek

24.
Obrazek

25.
Obrazek



Najważniejszą budowlą Starego Miasta jest katedra pod wezwaniem św. Mateusza wybudowana w 1076 r. W krypcie salerneńskiej katedry spoczywają szczątki św. Mateusza, Apostoła i Ewnagelisty. W katedrze znajduje się także grób papieża Grzegorza VII, który zmarł w Salerno w 1085 r.
Do katedry oczywiście jeszcze wrócimy w godzinach otwarcia.

26.
Obrazek

27.
Obrazek

28.
Obrazek

29.
Obrazek



Jeden z kościółków zaadaptowano na Muzeum Medical School Salerno.
Salerno zasłynęło jako siedziba pierwszej w Europie szkoły medycznej Schola Medica Salernitana, będącej za razem jednym z pierwszych średniowiecznych uniwersytetów. Szkołę założono już w IX w., a okres jej świetności przypadała na XI-XIII wiek. Przetłumaczono w niej wiele arabskich i żydowskich dzieł medycznych. Uczelnię zamknięto w 1811.

30.
Obrazek

31.
Obrazek

32.
Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.10.2015 20:55

(...)

Wchodzimy w labirynt ciemnych i wąskich uliczek. Specyficznego charakteru dodają dzielnicy odrapane tynki, graffiti na ścianach i suszące się wszędzie pranie. Baaaaaaaaardzo klimatycznie :) .

33.
Obrazek

34.
Obrazek

35.
Obrazek

36.
Obrazek

37.
Obrazek

38.
Obrazek

39.
Obrazek

40.
Obrazek

41.
Obrazek

42.
Obrazek

43.
Obrazek

44.
Obrazek

45.
Obrazek

46.
Obrazek



Na wzgórzu ponad miastem wznosi się zamek Arechi z VIII wieku. Na zamek oczywiście też się jeszcze wybierzemy :hut: .

47.
Obrazek

48.
Obrazek

49.
Obrazek

50.
Obrazek


Postanawaiamy zajrzeć jeszcze do portu i na nadmorską promenadę.

51.
Obrazek

52.
Obrazek

53.
Obrazek

54.
Obrazek

55.
Obrazek

56.
Obrazek

57.
Obrazek

58.
Obrazek

59.
Obrazek



Promenada Lungomare Trieste została oddana spacerowiczom w 1950 roku. Jest jedną z wizytówek miasta i dumą jego mieszkańców, którzy uważają ją za jedną z najpiękniejszych we Włoszech. Ciągnie się na długości ok. 1,5 km. Jest szeroka na ok. 30 m i składa się z trzech "pasów" przedzielonych bogatą roślinnością.
Przewodniki porównują ją nawet do nadmorskich deptaków Lazurowego Wybrzeża 8) .

Nie wiem jak to możliwe, że swojego zdjęcia Lungomare "z bliska" nie mamy :roll: . Posiłkuję się więc tym co znalazłam na stronie http://www.livesalerno.com/.

Nieźle podrasowali :mrgreen: .
Obrazek



Wracamy w labirynt uliczek starego miasta w poszukiwaniu jakiejś knajpki na kolację. Wybór pada na maleńki zaułek z paroma stolikami. Menu nieco zagadkowe, wszystkie składniki potraw wymienione wyłącznie po włosku, wybieram coś co na pewno składa się z makaronu i kalmarów oraz jeszce paru niezidentyfikowanych składników :roll: .
Skusił mnie umieszczony obok napis traditional local food :D .
No i co? Na stół wjechały muszelki, których nigdy dotąd nie miałam odwagi zamówić :lol: . Absolutna nowość dla moich kubków smakowych 8) .
Paweł skłonnością do ryzyka się nie wykazał :wink:. Zamówił carbonarę 8) .

60.
Obrazek

61.
Obrazek



Regulujemy rachunek (w Kampanii w zasadzie w każdym odwiedzonym przez nas lokalu doliczane było obowiązkowe coperto) i łapiemy jeszcze parę kadrów wieczornego Salerno.

62.
Obrazek

63.
Obrazek

64.
Obrazek



Na koniec zaglądamy jeszcze na promenadę, gdzie na stałe (pewnie w okresie wakacyjnym) rozstawiony jest teatrzyk pacynkowy :D . Bawiliśmy się przednio, chociaż zupełnie nie rozumieliśmy co mówią :roll: :lol: .

65.
Obrazek

66.
Obrazek

67.
Obrazek

68.
Obrazek


Buona notte :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania. - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone