Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.10.2015 21:42

(...) Sercem dzielnicy jest Piazza di Santa Maria z XVII-wieczną fontanną. Przy placu stoi Bazylika Santa Maria in Trastevere, która jest jednym z najstarszych kościołów chrześcijańskich i pierwszym miejscem kultu Marii Panny. Ufundowana została przez papieża Kaliksta I w III w. n.e., a jej obecny wygląd jest efektem przebudowy z XII w.

Na ścianie portyku umieszczone są fragmenty starożytnych marmurowych płyt. Granitowe kolumny wzdłuż nawy głównej pochodzą z ruin starożytnych rzymskich budowli m.in. term Karakalli. Kościół słynie też z XIII-wiecznych mozaik.

746.
Obrazek

747.
Obrazek

748.
Obrazek

749.
Obrazek

750.
Obrazek

751.
Obrazek

752.
Obrazek

753.
Obrazek

754.
Obrazek

755.
Obrazek

756.
Obrazek



Z perspektywy paru miesięcy spacer uliczkami Zatybrza jest jednym z moich najmilszych rzymskich wspomnień.

A jakie ravioli serwowali w Grazia&Graziella :mrgreen: , polecam :!:

Następnym razem, bo taki z pewnością kiedyś nastąpi, odwiedzimy Zatybrze wieczorem :D . Tymczasem jeszcze kilka kadrów z lipcowego popołudnia 8) .

757.
Obrazek

758.
Obrazek

759.
Obrazek

760.
Obrazek

761.
Obrazek

762.
Obrazek

763.
Obrazek

764.
Obrazek

765.
Obrazek

766.
Obrazek

767.
Obrazek

768.
Obrazek

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.10.2015 09:12

marze_na napisał(a):(...) Sercem dzielnicy jest Piazza di Santa Maria z XVII-wieczną fontanną.
Obrazek

Cały czas utwierdzasz mnie w przekonaniu, że lipiec to super miesiąc na odwiedzenie Rzymu :mrgreen: ,
kiedy my byliśmy na tym piazza w lutym było strasznie dużo ludzi, że o majowej niedzieli nie wspomnę ... wtedy to fontanny nie było widać, tak była oblepiona ludźmi 8O .

Co będzie w następnym odcinku :?:,
bo tak Ci się w głowie zakręciło, że zapomniałaś napisać :smo: :oczko_usmiech: .
rysiek_r74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2020
Dołączył(a): 27.09.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) rysiek_r74 » 06.10.2015 09:29

marze_na napisał(a):Zatybrze (wł. Trastevere)
...Co tak urzeka na Zatybrzu?
Malowniczy labirynt wąskich, brukowanych uliczek, kolorowe, nieco odrapane kamienice, ukwiecone balkony, porośnięte bluszczem zaułki, kramiki i stragany z pamiątkami, urocze knajpki i trattorie ... klimat jest tu kompletnie inny niż w Centro Storico po drugiej stronie Tybru.

Zresztą co tu dużo pisać, zapraszamy na spacer :D ...



Dzięki za ten spacer :D
Świetnie ujęta moja ulubiona część Rzymu :mrgreen: :papa:
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 06.10.2015 09:50

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):(...) Sercem dzielnicy jest Piazza di Santa Maria z XVII-wieczną fontanną.
Obrazek

Cały czas utwierdzasz mnie w przekonaniu, że lipiec to super miesiąc na odwiedzenie Rzymu :mrgreen: ,
kiedy my byliśmy na tym piazza w lutym było strasznie dużo ludzi, że o majowej niedzieli nie wspomnę ... wtedy to fontanny nie było widać, tak była oblepiona ludźmi 8O .

Co będzie w następnym odcinku :?:,
bo tak Ci się w głowie zakręciło, że zapomniałaś napisać :smo: :oczko_usmiech: .


Pod koniec kwietnia także nie było tam tłumów.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.10.2015 09:57

maxredaktor napisał(a):Pod koniec kwietnia także nie było tam tłumów.

To może ja pcham się tam o niewłaściwej godzinie :roll: ,
zawsze po południu :wink: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.10.2015 10:42

rysiek_r74 napisał(a):Dzięki za ten spacer :D
Świetnie ujęta moja ulubiona część Rzymu :mrgreen: :papa:

Cieszę się, że się podobało :D .


mysza73 napisał(a):Cały czas utwierdzasz mnie w przekonaniu, że lipiec to super miesiąc na odwiedzenie Rzymu :mrgreen:

Jak patrzę na inne relacje i zdjęcia to też dochodzę do wniosku, że ten "nasz" Rzym niespecjalnie zatłoczony.
Jedyna niedogodność jest taka, że nawet w nocy czy nad ranem słupek w termometrze nie spadał dużo poniżej trzydziestej kreski. Gdyby nie spotykane co krok "nasoni" to na wodę wydalibyśmy fortunę :roll: .


mysza73 napisał(a):Co będzie w następnym odcinku :?:,
bo tak Ci się w głowie zakręciło, że zapomniałaś napisać :smo: :oczko_usmiech: .

Wcale nie zapomniałam, to był celowy zabieg :smo: . Ale skoro dopytujesz to odpowiem, że w następnym odcinku pójdziemy tam, gdzie

"Kosze oliwek i cytryn,
Bruk opryskany winem
I odłamkami kwiatów.
Różowe owoce morza
Sypią na stoły przekupnie,
Naręcza ciemnych winogron
Padają na puch brzoskwini."




maxredaktor napisał(a):Pod koniec kwietnia także nie było tam tłumów.

Czyli jest alternatywa dla lipcowych upałów :D .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.10.2015 10:52

marze_na napisał(a):

mysza73 napisał(a):Co będzie w następnym odcinku :?:,
bo tak Ci się w głowie zakręciło, że zapomniałaś napisać :smo: :oczko_usmiech: .

Wcale nie zapomniałam, to był celowy zabieg :smo: . Ale skoro dopytujesz to odpowiem, że w następnym odcinku pójdziemy tam, gdzie

"Kosze oliwek i cytryn,
Bruk opryskany winem
I odłamkami kwiatów.
Różowe owoce morza
Sypią na stoły przekupnie,
Naręcza ciemnych winogron
Padają na puch brzoskwini."


Co prawda nie wiem gdzie pójdziemy :roll: :oops: ,
ale zapowiada się, że będzie pięknie ... i smacznie :oczko_usmiech: :smo:
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 06.10.2015 11:27

Zatybrze bardzo ciekawe, nie dotarłem tam, a warto
Pozdrawiam :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.10.2015 15:39

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):

mysza73 napisał(a):Co będzie w następnym odcinku :?:,
bo tak Ci się w głowie zakręciło, że zapomniałaś napisać :smo: :oczko_usmiech: .

Wcale nie zapomniałam, to był celowy zabieg :smo: . Ale skoro dopytujesz to odpowiem, że w następnym odcinku pójdziemy tam, gdzie

"Kosze oliwek i cytryn,
Bruk opryskany winem
I odłamkami kwiatów.
Różowe owoce morza
Sypią na stoły przekupnie,
Naręcza ciemnych winogron
Padają na puch brzoskwini."


Co prawda nie wiem gdzie pójdziemy :roll: :oops: ,
ale zapowiada się, że będzie pięknie ... i smacznie :oczko_usmiech: :smo:

Campo di (de') Fiori :mrgreen:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.10.2015 15:48

maslinka napisał(a):
mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Co prawda nie wiem gdzie pójdziemy :roll: :oops: ,
ale zapowiada się, że będzie pięknie ... i smacznie :oczko_usmiech: :smo:

Campo di (de') Fiori :mrgreen:


No taaaaaaaak :oops: :oops: :oops: ,
nie skojarzyłam, bo jak ja tam byłam wcale nie było pięknie ... :roll: ,
był bałagan, a na chodnikach walały się rozciapane pomarańcze, jakieś liście ... szybko stamtąd uciekliśmy :roll: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.10.2015 20:32

O, będzie Giordano Bruno?
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 07.10.2015 00:46

marze_na napisał(a):Zatybrze (wł. Trastevere)

(...)

O, tam mi się podobało.
Tak cudny swojski klimacik.
Pizza przy Via del Moro, przejeżdżający obok stolika (może 1,2 m) autobus.
Wąskie uliczki, knajpki, kafejki, sklepiki z pamiątkowym badziewiem i takie tam.

Acha, i czysto było (a jednak się da), czego nie da się powiedzieć o innych miejscach Rzymu.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.10.2015 22:49

MARK1 napisał(a):Zatybrze bardzo ciekawe, nie dotarłem tam, a warto

Czyli jest powód, żeby ponownie wpaść do Rzymu :wink: .


maslinka napisał(a):Campo di (de') Fiori :mrgreen:


tony montana napisał(a):O, będzie Giordano Bruno?


Si, si 8) .



mysza73 napisał(a):nie skojarzyłam, bo jak ja tam byłam wcale nie było pięknie ... :roll:

Aż sobie wróciłam do Twojej relacji :mrgreen:. Faktycznie mały bałagan. No i tłum jakiś :roll: .
Za chwilę będziesz mogła skonfrontować z tym co zobaczyliśmy my :oczko_usmiech: .



krutom napisał(a):Acha, i czysto było (a jednak się da), czego nie da się powiedzieć o innych miejscach Rzymu.

Taka mała dygresja, bo akurat mi się przypomniało czytając Twój post. Spacerując po Rzymie dziesiątki chyba razy wzdychałam, że brudno, że śmieci... A potem spędziliśmy parę dni w Neapolu. Ponieważ wylot do kraju mieliśmy z Rzymu to znowu zajrzeliśmy w okolice Termini. Pierwsze słowa jakie wyrwały mi się po wyjściu z dworca brzmiały "rany, ale tu czysto" :lol: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.10.2015 23:44

Zatybrze opuszczamy przechodząc przez XV-wieczny most Ponte Sisto. Most prowadzi nas do renesansowej dzielnicy Campo de' Fiori.

769.
Obrazek

770.
Obrazek

771.
Obrazek


Kręcimy się chwilę w poszukiwaniu renesansowych pałaców uważanych za jedne z piękniejszych w Rzymie. Palazzo Spada, nad elewacją którego pracował Borromini oraz Palazzo Farnese, którego budowę w końcowym etapie nadzorował Michał Anioł. Pierwszy mieści bogatą galerię obrazów założoną jeszcze w XVII w. W drugim ma swoją siedzibę m.in. ambasada francuska.

772.
Obrazek

773.
Obrazek

774.
Obrazek

775.
Obrazek

776.
Obrazek

777.
Obrazek


Spacerujemy ulicą via Giulia. Swoją nazwę zawdzięcza fundatorowi – papieżowi Juliuszowi II, który w 1508 r. zaakceptował projekt przebiegu drogi .
Przechodzimy pod Arco del Passetto Farnese, łukiem który stanowi fragment pomostu, mającego prowadzić z Palazzo Farnese do ogrodów po drugiej stronie Tybru. Jego autorstwo przypisuje się Michałowi Aniołowi.

778.
Obrazek

779.
Obrazek

780.
Obrazek


Ciekawym budynkiem jest kościół Santa Maria dell’Orazione e Morte (św. Marii Modlących się i Zmarłych) zbudowany w 1575 r. na potrzeby bractwa zajmującego się grzebaniem bezimiennych zmarłych. Wejścia do świątyni strzegą dwie czaszki. Niestety nie udało nam się wejść do środka. Szkoda, bo wystrój ma dość oryginalny :? . Wnętrze kościoła bogate jest w dekoracje odnoszące się do wątku życia i śmierci, a niektóre elementy wykonane są z ludzkich szkieletów.

781.
Obrazek

782.
Obrazek

783.
Obrazek

784.
Obrazek

785.
Obrazek

786.
Obrazek

787.
Obrazek

788.
Obrazek

789.
Obrazek



Następnie skręcamy w stronę Via del Pellegrino ...

790.
Obrazek

791.
Obrazek

792.
Obrazek

793.
Obrazek

794.
Obrazek

795.
Obrazek

796.
Obrazek

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 08.10.2015 23:47

(...) Docieramy do centralnego placu dzielnicy, Piazza Campo de' Fiori, co tłumaczyć można jako pole kwiatów.
Aż do średniowiecza była tu łąka. Potem plac ten stał się głównym rzymskim rynkiem i centrum życia mieszkańców Wiecznego Miasta - miejscem handlu, wieców i egzekucji.

797.
Obrazek

798.
Obrazek

799.
Obrazek

800. nieodłączny "element" krajobrazu Wiecznego Miasta (i szarej strefy ;)) - sprzedawca kijków do selfie :mrgreen:
Obrazek



Na Campo de' Fiori 17 lutego 1600 roku został spalony na stosie oskarżony o herezje filozof i humanista, dominikanin Giordano Bruno. Był pierwszym uczonym, który otwarcie poparł heliocentryczną teorię Kopernika. W roku 1887 r. na placu stanął pomnik autorstwa Ettore Ferrari upamiętniający Giordano Bruno. Filozof twarzą zwrócony jest w stronę Watykanu...

801.
Obrazek

802.
Obrazek



Każdego ranka na placu odbywa się targ kwiatowo-owocowo-warzywny, wieczorem zaś zapełniają się liczne knajpki i restauracyjki.

803.
Obrazek

804.
Obrazek

805.
Obrazek

806.
Obrazek

807.
Obrazek

808.
Obrazek

809.
Obrazek

810.
Obrazek



Dalej idziemy w stronę Corso Vittorio Emanuele II. Zanim złapiemy autobus zaglądamy na moment do barokowego kościoła Sant'Andrea della Valle. Wnętrze klasyka, dużo złota i freski 8) .

811.
Obrazek

812.
Obrazek

813.
Obrazek

814.
Obrazek

815.
Obrazek

816.
Obrazek

817.
Obrazek



Chcieliśmy pospacerować jeszcze po dzielnicy żydowskiej, ale zabrakło nam już czasu. Dzień miał się ku końcowi, a my nie postawiliśmy jeszcze nogi tam, gdzie wędrówkę po Rzymie zaczyna chyba większość przewodników ... :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania. - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone