Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.09.2015 10:02

mysza73 napisał(a):gratulacje dla Twoich chłopaków :mrgreen:

Dzięki 8) . Pękam z dumy :!:


mysza73 napisał(a):ostatnio przeczytałam, że w Polsce są dwie ligi żużlowe 8O 8O 8O

Trzy ligi, 21 klubów, 22 licencjonowane tory :D



mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Ale mamy szczery zamiar odkurzyć wieczorem tą relację.

No to będę czujna :smo:

Słowo się rzekło, teraz już nie mam wyjścia :smo: .
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 15.09.2015 10:25

marze_na napisał(a):Słowo się rzekło, teraz już nie mam wyjścia :smo: .


Poznan też się ucieszy. :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.09.2015 07:38

Po wyjściu z bazyliki kręcimy się jeszcze chwilę po placu św. Piotra.

534.
Obrazek

535.
Obrazek

536.
Obrazek

537.
Obrazek

538.
Obrazek

539.
Obrazek

540.
Obrazek

541.
Obrazek


Fasada bazyliki skrywa w sobie dwie niepełne wieże, które nigdy nie zostały ukończone ze względu na osiadanie gruntu oraz pęknięcia fasady. Na ich szczytach ostatecznie umieszczono zegary. Zegar po lewej pokazuje czas Rzymu, a zegar po prawej czas uniwersalny. W wieży po lewej stronie znajduje się Brama Dzwonów, gdzie zawieszonych jest 6 dzwonów, z których największy waży 8 ton. Nazywa się on Dzwonem Św. Marka i dzwoni obwieszczając śmierć lub wybór papieża.

542.
Obrazek

543.
Obrazek

544.
Obrazek

545.
Obrazek



546.
Obrazek

547.
Obrazek

548.
Obrazek

549.
Obrazek



Komu pamiątkę, komu?

550.
Obrazek


Gorąco 8O

551.
Obrazek


Czas uciekać od tego palącego słońca.
Prossima fermata 8)

552.
Obrazek


:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 17.09.2015 08:28

marze_na napisał(a):
552.
Obrazek

Chętnie zobaczę co straciłam :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.09.2015 07:50

mysza73 napisał(a):Chętnie zobaczę co straciłam :D .

Niewątpliwie jest tam co oglądać. Szkoda tylko, że chętnych do oglądania tak wielu :twisted: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.09.2015 08:06

Bilet do Muzeów Watykańskich kosztuje 16 euro (ulgowy 8,00). W zamian otrzymujemy parokilometrowy :lol: spacer wśród niezliczonej ilości dzieł sztuki. I oczywiście wisienkę na torcie w postaci Kaplicy Sykstyńskiej.

553.
Obrazek


Najpierw niestety musimy odstać swoje w kolejce. Zeszło około pół godziny, ale w słońcu i upale ciągnęło się w nieskończoność.
Można tego stania uniknąć kupując bilet w internecie na stronach Muzeów. Do ceny biletu doliczana jest wówczas opłata rezerwacyjna - 4 euro. Te eurosy bym odżałowała, ale przy rezerwacji trzeba podać godzinę przybycia, a tego nie byliśmy w stanie oszacować :? .

Muzea Watykańskie podzielone są na różne sale, muzea i komnaty. Na zbiory muzealne składają się dzieła sztuki gromadzone latami przez kolejnych papieży począwszy od Sykstusa IV (1471-1484) i Juliusza II (1503-1513). Do zwiedzania udostępnione zostały w 1787 roku.
Ilość zbiorów, wystaw i galerii jest tu tak duża, że miłośnik sztuki pewnie przepadnie we wnętrzach na cały dzień i pewnie będzie mu mało. Nam wystarczyło ok. 3,5-4 godziny. Przez niektóre sale po prostu przeszliśmy, inne wzbudziły duże zainteresowanie i zatrzymały na dłużej. Można by rzec dla każdego coś miłego :mrgreen: .

No więc bramki bezpieczeństwa, depozyt, kasa i jesteśmy w środku.

554.
Obrazek

555.
Obrazek



Na początek wychodzimy na Dziedziniec Szyszkowy, żeby uzupełnić zapasy świeżej wody :lol: .

Swoją nazwę dziedziniec zawdzięcza ogromnej szyszce z brązu znalezionej w łaźniach Agryppy, która pełniła tam funkcję fontanny. W okresie średniowiecza znajdowała się ona w przedsionku pierwszej Bazyliki św. Piotra. Bardziej niż szyszka na dziedzińcu zwraca jednak uwagę lśniąca kula projektu Arnaldo Pomodoro, jednego z największych współczesnych włoskich rzeźbiarzy. W zasadzie są to dwie kule. Wg. znalezionych w sieci interpretacji pierwsza zewnętrzna z nich to Ziemia. Ta wewnątrz natomiast symbolizuje Kościół jako nienaruszoną jednostkę centralną świata.

556.
Obrazek

557.
Obrazek

558.
Obrazek

559.
Obrazek

560.
Obrazek

561.
Obrazek



Najobszerniejszy zbiór antyków na świecie przechowywany jest w Muzeum Pio Clementino i w Muzeum Chiaramonti. Od nich zaczynamy zwiedzanie.

Muzeum Chiaramonti podzielone jest na trzy części: Korytarz, Lapidarium i Skrzydło Nowe. W Korytarzu zgromadzone zostały liczne posągi, popiersia, sarkofagi, reliefy itp. w sumie ok. 800 dzieł sztuki greckiej i rzymskiej. W Lapidarium prezentowanych jest ponad 5.000 inskrypcji pogańskich i chrześcijańskich.

562.
Obrazek

563.
Obrazek

564.
Obrazek

565.
Obrazek

566.
Obrazek



Muzeum Pio Clementino pochodzi od imion fundatorów, dwóch kolejnych papieży: Klemensa XIV i Piusa VI. Najciekawsza część tego muzeum to ośmioboczny Dziedziniec Oktagonalny gdzie wystawione są jedne z bardziej znanych rzeźb jak Apollo Belwederski, Grupa Laokoona czy Tors Belwederski, na którym ponoć uczył się i wzorował Michał Anioł malując freski w Kaplicy Sykstyńskiej.

567.
Obrazek

568.
Obrazek

569.
Obrazek

570.
Obrazek

571.
Obrazek

572.
Obrazek

573.
Obrazek

574.
Obrazek


Bardzo podoba nam się też Museo Egizio. Zbiory sztuki egipskiej obejmują przedmioty z wykopalisk prowadzonych w Egipcie w XIX i XX w. oraz posągi przywiezione do Rzymu jeszcze w czasach cesarstwa. Zobaczyć tu można m.in. najprawdziwszą 8O mumię, trumny, przedmioty zw. z obrządkiem pogrzebowym, ozdoby czy dokumenty na papirusie.

575.
Obrazek

576.
Obrazek


Jeszcze większe wrażenie robi na nas Galeria Map z 40 historycznymi, topograficznymi mapami Włoch, sporządzonymi w XVI wieku przez astronoma Ignazio Dantiego na zamówienie papieża Grzegorza XIII. Wśród osiągnięć ówczesnej kartografii odnajdujemy m.in. mapę Kampanii, w której spędzimy drugą częsc urlopu 8) .

577.
Obrazek

578.
Obrazek

579.
Obrazek

580.
Obrazek

581.
Obrazek

582.
Obrazek

583.
Obrazek

584.
Obrazek

585.
Obrazek


Z uczuciem narodowej dumy :mrgreen: zatrzymujemy się na dłuższą chwilę w Sali Sobieskiego, gdzie wystawiony jest obraz Jana Matejki przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem.W grudniu 1883 Matejko wraz z polską delegacją udał się do Rzymu, gdzie wręczył obraz papieżowi Leonowi XIII nie jako własne dzieło, ale jako dar narodu polskiego.


Idąc tak od sali do sali dłuuuuuuuuugimi korytarzami watykańskich pałaców docieramy do Kaplicy Sykstyńskiej. Obowiązuje tu absolutny zakaz fotografowania. Wrażenia? Mieszane. I nie chodzi tu oczywiście o kunszt Michała Anioła :wink: .
Tłum zwiedzających wlewający się do kaplicy był nieprawdopodobny :roll: . Pokrzykiwania, popychania, ścisk, harmider i górujący ponad tym wszystkim pan porządkowy co chwilę wrzeszczący SILENZIO i nakazujący przesuwanie się dalej. Warunki do obcowania :? ze sztuką żadne :( .
Przysiedliśmy z boku, popatrzyliśmy na Sąd Ostateczny, rozpoznaliśmy sceny obrazujące historię stworzenia świata i upadku człowieka po czym z ulgą opuściliśmy kaplicę.

Kaplica Sykstyńska zbudowana została w latach 1475-1483 z fundacji papieża Sykstusa IV (stąd jej nazwa). Odbywają się tu konklawe, czyli wybory nowego papieża. Specjalny piec wstawiany na czas wyborów ma wyprowadzony ponad dach komin. Kolor wydobywającego dymu informuje zgromadzonych na Placu Świętego Piotra o wynikach głosowania: czarny - nie udało się jeszcze wybrać nowego papieża, biały - decyzja o wyborze została podjęta.


Pobyt w Muzeach kończymy wizytą w Pinacotece - galerii malarstwa utworzonej w 1799 roku przez Piusa VI i wzbogacanej potem przez kolejnych papieży. W osiemnastu salach eksponowanych jest ok. 460 dzieł malarstwa włoskiego i europejskiego. Zgromadzono tu m.in. płótna takich mistrzów jak Rafael, Tycjan, Leonardo da Vinci.


I to by było na tyle.

586.
Obrazek


Po wyjściu z Muzeów czas na lody. Tym razem padło na inną gorąco polecaną w przewodnikach i na internetowych forach lodziarnię - Gelaterię Oldbridge w okolicy Piazza del Risorgimento, zaraz przy watykańskim murze. My też polecamy :!:

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 18.09.2015 09:19

Kiedyś się tam wybiorę ... koniecznie :P


marze_na napisał(a):Idąc tak od sali do sali dłuuuuuuuuugimi korytarzami watykańskich pałaców docieramy do Kaplicy Sykstyńskiej. Obowiązuje tu absolutny zakaz fotografowania. Wrażenia? Mieszane. I nie chodzi tu oczywiście o kunszt Michała Anioła :wink: .
Tłum zwiedzających wlewający się do kaplicy był nieprawdopodobny :roll: . Pokrzykiwania, popychania, ścisk, harmider i górujący ponad tym wszystkim pan porządkowy co chwilę wrzeszczący SILENZIO i nakazujący przesuwanie się dalej. Warunki do obcowania :? ze sztuką żadne :( .
Przysiedliśmy z boku, popatrzyliśmy na Sąd Ostateczny, rozpoznaliśmy sceny obrazujące historię stworzenia świata i upadku człowieka po czym z ulgą opuściliśmy kaplicę.

Znajomi wrócili niedawno z Rzymu i mieli bardzo podobne odczucia co do Kaplicy Sekstyńskiej :? ,
myślałam, że coś z nimi nie tak :roll: ... dobrze, że się ugryzłam w język :wink: .


Takie pytanko mam ... kiedy pojedziemy do Amalfi :oops: :?: :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.09.2015 11:59

mysza73 napisał(a):Znajomi wrócili niedawno z Rzymu i mieli bardzo podobne odczucia co do Kaplicy Sekstyńskiej :?

Do Muzeów to trzeba chyba wejść w momencie otwierania bram (o 9,00) i sprintem przebiec do Kaplicy Sykstyńskiej :lol: .
A później można sobie oglądać całą resztę :smo: .


mysza73 napisał(a):Takie pytanko mam ... kiedy pojedziemy do Amalfi :oops: :?: :smo:

W sensie kiedy pojawi się w relacji :lol: :?: A któż to może wiedzieć :wink: . Staram się mimo przeciwności :D .
Ale specjalnie dla Ciebie uprzedzę nieco przebieg zdarzeń :smo: ... jeszcze jeden dzień pokręcimy się po Rzymie, później z pomocą włoskich kolei udamy się do Salerno, żeby zakosztować nieco klimatu południowej Italii. W Salerno zabawimy pięć dni, czwartego będzie całodzienna wycieczka na Płw. Amalfitański 8) .

A tak w ogóle to od Amalfi ładniejsze jest Positano :mrgreen: :wink: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 18.09.2015 12:09

marze_na napisał(a):
A tak w ogóle to od Amalfi ładniejsze jest Positano :mrgreen: :wink: .


No że Positano ładniejsze, to już zostało ustalone w mojej relacji :oczko_usmiech: ,
ale pisząc "do Amalfi" miałam na myśli ten kierunek :smo: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.09.2015 12:19

mysza73 napisał(a):pisząc "do Amalfi" miałam na myśli ten kierunek :smo: .

No piękny to kierunek, ale żeby zobaczyć go u nas w relacji to musisz się niestety uzbroić w cierpliwość :oops: .
Ale w międzyczasie też będzie ładnie 8) . I okolice trochę mniej znane :D.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 18.09.2015 12:23

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):pisząc "do Amalfi" miałam na myśli ten kierunek :smo: .

No piękny to kierunek, ale żeby zobaczyć go u nas w relacji to musisz się niestety uzbroić w cierpliwość :oops: .
Ale w międzyczasie też będzie ładnie 8) . I okolice trochę mniej znane :D.

Że będzie ładnie to jestem pewna, no bo gdzie w Italii jest brzydko :roll: :smo: .
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 18.09.2015 13:18

Cudne foty Marzenko, a nr 550 przedstawia coś co se zakupiłam :oczko_usmiech: , na pamiątkę :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 18.09.2015 13:30

renatalato napisał(a):Cudne foty Marzenko, a nr 550 przedstawia coś co se zakupiłam :oczko_usmiech: , na pamiątkę :wink:

Jak też kupiłam ... hurtem ... 10 sztuk za 10 euro :oops: ,
dla rodzinki ofkors :wink: .
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 18.09.2015 22:02

mysza73 napisał(a):
renatalato napisał(a):Cudne foty Marzenko, a nr 550 przedstawia coś co se zakupiłam :oczko_usmiech: , na pamiątkę :wink:

Jak też kupiłam ... hurtem ... 10 sztuk za 10 euro :oops: ,
dla rodzinki ofkors :wink: .

:oczko_usmiech: Ale ceny hurtowej nie wynegocjowałaś :wink: :oczko_usmiech: , też kilka tych cennych pamiątek kupiłam :oops: :oczko_usmiech:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampani

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.09.2015 21:35

Chyba najmocniejszy zestaw zdjęć Placu i Bazyliki Św. Piotra na tym forum, żylety foty i panoramy!

My kupowaliśmy bilety do Muzeów przez net - nie pamiętałem o tej opłacie rezerwacyjnej .... hmmm a to nie jest tak, że przez net jest taniej niż na miejscu nawet z tą opłatą ? Musiałbym zajrzeć do swojej relacji, ale mi się wydaje, że kolo 11,12 Euro płaciliśmy...

Ja też czekam na Amalfi, ale także na okolice, bo a nuż mieliście czas na Capuę (byłem), albo Pozzuoli (nie byłem)...

:oczko_usmiech: :boss:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia

cron
Buongiorno! Benvenuti! Zachwycający Rzym, barwna Kampania. - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone