Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.09.2019 20:28

27.05 - Cefalu, La Rocca

Absolutnie obowiązkowym punktem pobytu w Cefalu jest wejście na skałę La Rocca. Taki właśnie plan mieliśmy na poniedziałkowe przedpołudnie :hut: .

W zasadzie plan mieliśmy nieco inny niż ostateczna realizacja :lol: . Wymyśliliśmy sobie bowiem, że wdrapiemy się na skałę bladym świtem i w promieniach dopiero co wschodzącego słońca i zjemy w plenerze śniadanie z widokiem 8) .
Plan się niestety wywrócił, bo nie przewidzieliśmy, że poza oficjalnymi godzinami wejścia dostępu na górę broni krata z wielką kłódką :roll: :evil: .
(nadmienię jeszcze tylko, że zanim zatrzymała nas owa krata zrobiliśmy już kilkadziesiąt metrów w górę po schodach :twisted: )

Po pierwszej nieudanej próbie zdobycia La Rocca wróciliśmy więc do pokoju, przyłożyliśmy jeszcze na chwilę głowy do poduszek, zjedliśmy śniadanie normalnie i po raz drugi ruszyliśmy na górę :oczko_usmiech: .


Dzień zapowiadał się słonecznie :D .

Obrazek

Obrazek



Wejście na skałę możliwe jest od 9.00 :!:
Wstęp jest płatny, bilet kosztuje 4,00 euro i kupuje się go w automacie.
No to w drogę :hut: .

Obrazek

Obrazek



Towarzyszy nam widok na Cefalu i okoliczne wzgórza 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I oczywiście na Morze Tyrreńskie.

Obrazek

Obrazek


(...)
Ostatnio edytowano 27.09.2019 07:21 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.09.2019 20:29

Na początku wchodzi się po schodach, później szlak przechodzi w kamienistą ścieżkę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Do pokonania mamy w sumie 270 metrów przewyższenia. Z każdym metrem rośnie nasz zachwyt nad roztaczającymi się wokół widokami 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Widać też fragment starego miasta :D .

Obrazek

Obrazek



(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.09.2019 20:30

Na La Rocca po raz tak pierwszy naprawdę doceniamy uroki majowego wyjazdu. Nie dość, że umiarkowane temperatury sprzyjają takim wspinaczkom, to jeszcze na wyspie wszystko kwitnie!
Sycylii z września / października nie wspominamy jako wyspy aż tak kolorowej 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Na samym szczycie wznoszą się ruiny XII-wiecznego zamku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Widoczek z zachowanych zamkowych murów całkiem przyjemny :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


CD(widoków)N

:papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 26.09.2019 22:29

marze_na napisał(a):
aga_stella napisał(a):Jak ktoś może to niech mnie oświeci jak te karczochy smakują (nie jadłam, bo jako bardziej mięsna jestem), o ile da się porównać.

W smaku są lekko gorzkawe, niestety nie potrafię porównać karczochów do czegokolwiek :? . Może dlatego, że jadam je wyłącznie jako dodatek do pizzy czy makaronu. Lubię :D .
Już niedługo będziesz miała okazję zamówić i sama spróbować :wink: .


Właśnie o tym myślałam, bo faktycznie za kilka dni okazja będzie znakomita :D Jako dodatek do pizzy odpada, z makaronem może być, ale wątpliwości dalej mam.

Faktycznie majowa Sycylia jest kolorowa i baaardzoooo zielona. Jak jechaliśmy z Palermo na drugą stronę wyspy (okolice Syrakuz) to pejzaże były jak na zielonej wyspie. Stanęliśmy przy zamku w Ennie, to widoki były wręcz powalające. Na pierwszym planie kwiatki, dalej zielone wzniesienia i kapitalne chmury (wiesz już coraz więcej co widziałam).

Opuncje wyjątkowej urody - na Waszych zdjęciach.
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 27.09.2019 10:30

marze_na napisał(a):
Magda O. napisał(a):
marze_na napisał(a):Szybko okazuje się, że ceny w Cefalu są wyraźnie wyższe niż w innych odwiedzanych przez nas miejscowościach Sycylii :? .

Niedobrze, bo właśnie Cefalù obstawiałam jako naszą bazę na następne sycylijskie wakacje :( muszę poszukać czegoś w pobliżu

Ja bym mimo wszystko nie rezygnowała, bo Cefalu ma swój wyjątkowy urok 8) .
Fakt, że to jedyne miejsce, gdzie nie usiedliśmy na wieczorną kolację, ale już lody i kawę kupowaliśmy tradycyjnie do oporu w normalnych cenach, do których przyzwyczaiły nas południowe Włochy: 1,50 za cappuccino i 2,00 za cono due gusti :D .
Zawsze pozostaje niezawodna pizza albo szybkie pitraszenie w aneksie. W centrum Cefalu są świetnie zaopatrzone markety. Pastę z włoskich składników zrobi się w kwadrans, a talerz antipasti na własnym balkonie też ma swój urok.
Poza tym skoro Cefalu ma być bazą, można zjeść "na wyjeździe" :wink: .

To jest argument :D jeszcze przemyślę, na razie i tak nie mam pomysłu, gdzie jeszcze oprócz Palermo ( dla nas już obowiązkowego :wink: ) moglibyśmy spać.
A czy w Cefalu można trafić na arancini jak na zdjęciu?
Arancinando1.jpg


Tu najczęściej stołowaliśmy się w Palermo - to Arancinando. Ceny przystępne, arancini najlepsze. Gdyby na coś podobnego można było trafić w Cefalu - w ogóle nie martwiłabym się o ceny wyżywienia :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.09.2019 10:58

Magda O. napisał(a): Arancinando. Ceny przystępne, arancini najlepsze. Gdyby na coś podobnego można było trafić w Cefalu - w ogóle nie martwiłabym się o ceny wyżywienia

Jest w Ceaflu miejsce, gdzie z czystym sumieniem mogę Cię wysłać na arancini albo foccacie 8) . To Antica Focacceria Sapori Siciliani.
Z tanich (a dobrych!) miejscówek w internetach polecają bar z makaronami Pasta E Pasti. My nie byliśmy. Czynne tylko do 16stej.



aga_stella napisał(a):(wiesz już coraz więcej co widziałam)

Od relacji i tak się nie wymigasz :smo:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 27.09.2019 20:14

Cudne te zdjęcia ze La Rocca, szczególnie te ostatnie!!
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.09.2019 22:44

27.05 - Cefalu, La Rocca cz. II


Zostawiamy ruiny normańskiego zamku i ścieżką schodzimy nieco niżej.
Znajdują się tu szczątki megalitycznych budowli, z których najlepiej zachowana jest Świątynia Diany z V-IV wieku p.n.e.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Sporo tu takich lokatorów :D .

Obrazek



Przed nami już tylko gwoźdź programu czyli widok na stare miasto 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.09.2019 22:46

Wśród ciasnej zabudowy zdecydowanie dominuje potężna bryła katedry.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Czerwone dachy starego miasta. Gdzieś tam znajduje się nasze mieszkanko :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Pozachwycaliśmy się do woli, możemy powoli wracać :hut: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Niemal pionowe ściany La Rocca 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Ostatni już widoczek

Obrazek


i ostatni "schodowy" fragment trasy.

Obrazek



Można iść na lody :mrgreen: .



:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 29.09.2019 18:59

Świetne miejsce , ze wspaniałymi widokami na zabytki i samym zabytkami - dla mnie bomba :D


Pozdrawiam
Piotr
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 29.09.2019 19:32

Widoki faktycznie piękne. Niewątpliwie nagradzają wspinaczkę. Długo się wchodzi?
Lody chyba były grande, bo coś długo z nich nie wracasz :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.09.2019 07:59

piotrf napisał(a):Świetne miejsce , ze wspaniałymi widokami na zabytki i samym zabytkami - dla mnie bomba :D

Dla mnie ta miejscowość okazała się bardzo dużą niespodzianką. Nie spodziewaliśmy się, że ma aż tyle uroku.
Cefalu poza sezonem gorąco polecam :!:


aga_stella napisał(a):Widoki faktycznie piękne. Niewątpliwie nagradzają wspinaczkę. Długo się wchodzi?

Sprawdziłam czasy na zdjęciach. Od pierwszych schodów do murów zamkowych na samym szczycie minęło ok. 45 minut.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.10.2019 22:10

27.05 - Katedra w Cefalù, część I

Ruszamy w stronę duomo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Już widać katedralną wieżę :).

Obrazek

Obrazek




Według legendy katedra miała być podziękowaniem króla Sycylii Rogera II za cudowne ocalenie podczas sztormu. Po zatopieniu rozbitego statku Roger II szczęśliwie przybił do brzegu i wyszedł na ląd właśnie na plaży w Cefalu.

Budowa rozpoczęła się w 1131 r., a ukończona została w 1240 r., już po śmierci Rogera II. Katedra reprezentuje styl arabsko-normański z elementami sztuki bizantyjskiej.

Obrazek

Obrazek



Wstęp do katedry jest bezpłatny, ale jeśli chcemy przyjrzeć się bliżej bizantyjskim mozaikom, wejść na wieże katedry i jeszcze pospacerować po klasztornym wirydarzu musimy kupić bilet w cenie 8,00 €.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Katedra jest założeniem na planie krzyża łacińskiego z nawą główną i dwiema nawami bocznymi. Nawy oddzielają od siebie dwa rzędy kolumn z pięknie zdobionymi kapitelami.

Obrazek

Obrazek



(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.10.2019 22:11

Największym skarbem katedry są bizantyjskie mozaiki w absydzie oraz na części ścian bocznych prezbiterium. Zajmują one łączną powierzchnię ponad 600 m² .

Obrazek

Obrazek


Mozaiki powstawały w latach 1148 - 1166.
Centralne miejsce w absydzie zajmuje ogromna postać Chrystusa Pantokratora.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Poza dominującym Chrystusem mozaiki przedstawiają Maryję w towarzystwie archaniołów, postacie ewangelistów, Piotra i Pawła oraz innych apostołów. Kompozycję uzupełniają ornamenty roślinne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ładne, ale zdecydowanie większe wrażenie zrobiły na mnie mozaiki oglądane w Palermo czy Monreale :hut: .



Jeszcze parę ujęć z prezbiterium

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i idziemy w stronę schodów prowadzących na wieżę.


CDN

:papa:
Ostatnio edytowano 04.10.2019 05:37 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 03.10.2019 23:42

fajne fotki robisz
:-)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 54
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone