Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.09.2019 22:42

aga_stella napisał(a):
marze_na napisał(a):Mam nadzieję, że Apulia zachwyci Cię podobnie jak mnie. Mogłabym się pakować choćby zaraz :oczko_usmiech: .


Może jeszcze bardziej. Takiego parcia jak na wyjazd do Apulii, to chyba jeszcze nigdy nie miałam.

Ja największą gorączkę miałam przed pierwszym wyjazdem na Sycylię :hut: .



aga_stella napisał(a):Palermo
"Wózki sprzedawców bułki ze śledzioną bez problemu napotkacie na ulicach Palermo."
Nie widziałam ani jednego.
Miałam zamiar to kupić, choć wątpię by mi smakowało

Nawet w okolicach Vuccirii? Na Via Roma? Na Via Vittorio Emanuele?
Jak zwykł mówić w takich sytuacjach mój Paweł, trzeba wrócić :wink: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.09.2019 16:21

26-28.05, Cefalu

Trochę się tego Cefalu baliśmy, bo to było nie było jednak kurort. Jak na sycylijskie warunki oczywiście :wink: . W ilości hoteli bije wszystkie inne nadmorskie miasteczka z Taorminą na czele.
Poza sezonem nasze obawy o tłok, hałas i powszechną drożyznę okazały się jednak zdecydowanie na wyrost.

Studio z aneksem kuchennym na dwie noce wynajęliśmy parę kroków od katedry.

Obrazek



Katedrze z przełomu XII i XIII wieku poświęcę więcej miejsca później, kiedy przyjdzie nam ją gruntownie zwiedzić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Teraz uciekamy w uliczki starego miasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



W zasadzie wszystkie podobne i tak samo urocze 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Przez Porta Pescara przechodzimy na małą miejską plażę.

Obrazek

Obrazek



Żałujemy trochę, że Cefalu przywitało nas takimi ciężkimi chmurami i zimnym wiatrem :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
Ostatnio edytowano 24.09.2019 20:15 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.09.2019 16:23

Po najlepszy widok na Cefalu i górującą nad nim skałę o mało wyszukanej nazwie Rocca di Cefalù trzeba udać się na falochron :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Wrócimy tu jeszcze po zachodzie słońca. Na razie sprawdzamy dokąd zaprowadzi nas ścieżka wytyczona wzdłuż skalistego brzegu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



CDN

:papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 22.09.2019 18:08

marze_na napisał(a):Nawet w okolicach Vuccirii? Na Via Roma? Na Via Vittorio Emanuele?
Jak zwykł mówić w takich sytuacjach mój Paweł, trzeba wrócić :wink: .


W każdym z miejsc byłam i nic. Fakt, że nie rozglądałam się jakoś uważnie, bo uwagę przyciągały inne rzeczy.
Na Via Emanuele z pewnością nie było (dwa razy leciałam ulicą) i na Via Roma też. Na tej ostatniej to wręcz pustką leciało. A na Vuccirii byłam o kiepskiej porze i krótko (chyba jakoś po godz. 18).
Chętnie wrócę i nadrobię. Palermo przypadło mi do gustu i mam niedosyt.

Cefalu nie widziałam, ale na Waszych zdjęciach wygląda ciekawie. Nawet brak słońca im nie szkodzi.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.09.2019 21:31

aga_stella napisał(a):Cefalu nie widziałam, ale na Waszych zdjęciach wygląda ciekawie. Nawet brak słońca im nie szkodzi.


Według mnie Cefalu jest miejscem, które zdecydowanie trzeba wciągnąć na listę sycylijskich must see :hut: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.09.2019 22:02

26.05 - Cefalu, część II

Wracamy na uliczki Cefalu i rozglądamy się za jakimś miejscem na obiadokolację. Szybko okazuje się, że ceny w Cefalu są wyraźnie wyższe niż w innych odwiedzanych przez nas miejscowościach Sycylii :? .
Ostatecznie kupujemy pizzę na wynos i piwo i tak zaprowiantowani udajemy się na plażę :mrgreen: .

Obrazek



W międzyczasie wiatr zdołał rozwiać nieco chmury 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Chylące się powoli ku zachodowi słońce rzuca przyjemne, ciepłe światło :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Decyduję się nawet na pierwsze zamoczenie stóp w morzu :lol: .

Obrazek



Zachodu słońca do podziwiania jednak raczej nie będzie :( .
Gdy niebo znowu się zaciąga opuszczamy główną miejską plażę i idziemy na znany nam już falochron.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tutaj poczekamy sobie, aż ściemni się na tyle, że zapalą się światełka w oknach :D .

Obrazek



Jakie jest nasze zaskoczenie, kiedy okazuje się, że zapala sie również La Rocca 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.09.2019 22:03

Wracając do pokoju zaglądamy jeszcze do publicznej pralni Lavatoio Medievale.

Obrazek


Kobiety prały tutaj już w średniowieczu wykorzystując źródło słodkiej wody jakim jest rzeczka Cefalino wypływająca ze wzgórz położonych na południowym zachodzie miasteczka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Buonanotte :papa:
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 25.09.2019 11:00

marze_na napisał(a):
Szybko okazuje się, że ceny w Cefalu są wyraźnie wyższe niż w innych odwiedzanych przez nas miejscowościach Sycylii :? .


Niedobrze, bo właśnie Cefalù obstawiałam jako naszą bazę na następne sycylijskie wakacje :( muszę poszukać czegoś w pobliżu, najlepiej gdzieś pomiędzy Cefalù a Palermo :)
Wieczorne zdjęcia boskie 8O
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 25.09.2019 11:58

Magda O. napisał(a):
marze_na napisał(a):Szybko okazuje się, że ceny w Cefalu są wyraźnie wyższe niż w innych odwiedzanych przez nas miejscowościach Sycylii :? .

Niedobrze, bo właśnie Cefalù obstawiałam jako naszą bazę na następne sycylijskie wakacje :( muszę poszukać czegoś w pobliżu

Ja bym mimo wszystko nie rezygnowała, bo Cefalu ma swój wyjątkowy urok 8) .
Fakt, że to jedyne miejsce, gdzie nie usiedliśmy na wieczorną kolację, ale już lody i kawę kupowaliśmy tradycyjnie do oporu w normalnych cenach, do których przyzwyczaiły nas południowe Włochy: 1,50 za cappuccino i 2,00 za cono due gusti :D .
Zawsze pozostaje niezawodna pizza albo szybkie pitraszenie w aneksie. W centrum Cefalu są świetnie zaopatrzone markety. Pastę z włoskich składników zrobi się w kwadrans, a talerz antipasti na własnym balkonie też ma swój urok.
Poza tym skoro Cefalu ma być bazą, można zjeść "na wyjeździe" :wink: .
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.09.2019 15:18

marze_na napisał(a):
Zawsze pozostaje niezawodna pizza albo szybkie pitraszenie w aneksie. W centrum Cefalu są świetnie zaopatrzone markety. Pastę z włoskich składników zrobi się w kwadrans, a talerz antipasti na własnym balkonie też ma swój urok.


Dokładnie 8) !!!

Do Cefalù w realu jeszcze nie dotarłam (ale jeśli uda się kiedyś zrealizować powrót na Eolie, to z pewnością to urokliwe 8) miasteczko jakoś wplotę w plan przed lub po wysepkach), lecz wirtualnie byłam tam wielokrotnie :wink: … Chociażby oglądając „Makłowicza w podróży” jako przygotowanie do sycylijskich kulinarnych wyzwań przed rejsem, a potem przed wypadem do Palermo. W jednym z odcinków było trochę o Cefalù, a na plaży pan Robert przygotowywał karczochy smażone w cieście. Mieliśmy :idea: przyrządzić je sobie w naszym apartamencie w Palermo, ale pochłonęło nas jedzenie uliczne :lol: oraz samodzielnie przyrządzanie dań z produktów nie nadających się do transportu do Polski… Karczochy nabyliśmy więc na Ballarò tuż przed wylotem do domu, a delektowaliśmy się nimi podczas kolacji :D .

IMG_6638.JPG


IMG_6643.JPG


IMG_6648.JPG
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 25.09.2019 19:25

dangol napisał(a):W jednym z odcinków było trochę o Cefalù, a na plaży pan Robert przygotowywał karczochy smażone w cieście. Mieliśmy przyrządzić je sobie w naszym apartamencie w Palermo, ale pochłonęło nas jedzenie uliczne oraz samodzielnie przyrządzanie dań z produktów nie nadających się do transportu do Polski… Karczochy nabyliśmy więc na Ballarò tuż przed wylotem do domu, a delektowaliśmy się nimi podczas kolacji .

Z karczochami w kuchni sama się jeszcze nie mierzyłam :D . Twoje wyglądają smakowicie 8) .

Z każdym wyjazdem do Włoch częściej i chętniej gotujemy w oparciu o lokalne produkty. O ile oczywiście pozwala nam na to czas (plan zwiedzania) i warunki mieszkaniowe. Tym razem na Sycylii udało nam się ugotować dwa razy. W Cefalu na stół wjechała pasta con salsiccia, w Scicli pasta con pesce spada e gamberetti :mrgreen: .
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 25.09.2019 20:06

Nocne Cefalu z podświetloną La Rocca - ma dużo uroku, by nie powiedzieć - pięknie jest :smo:
Pralnia za to ma dużo klimatu (jakoś lubię rożne zakamarki).

Jak ktoś może to niech mnie oświeci jak te karczochy smakują (nie jadłam, bo jako bardziej mięsna jestem), o ile da się porównać.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.09.2019 17:45

aga_stella napisał(a):Jak ktoś może to niech mnie oświeci jak te karczochy smakują (nie jadłam, bo jako bardziej mięsna jestem), o ile da się porównać.

W smaku są lekko gorzkawe, niestety nie potrafię porównać karczochów do czegokolwiek :? . Może dlatego, że jadam je wyłącznie jako dodatek do pizzy czy makaronu. Lubię :D .
Już niedługo będziesz miała okazję zamówić i sama spróbować :wink: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 26.09.2019 19:00

Też nie dotarlismy do Cefalu, ale Skała mega fajnie wygląda wieczorem ;)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.09.2019 20:19

tony montana napisał(a): Skała mega fajnie wygląda wieczorem ;)

Mega fajnie jest też na skale :mrgreen: .
Odcinek prawie gotowy. Zapraszam na widoki z La Rocca.
Strona się gibnie, więc nie ma co zwlekać :oczko_usmiech: .
Ostatnio edytowano 26.09.2019 20:31 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 53
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone