Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
pawelg
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 478
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelg » 13.09.2019 18:01

Piękne zdjęcia, piekne widoki...
Będę zaglądał z przyjemnością :)
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 13.09.2019 19:58

Kiedyś bardzo się napalałam na Sycylię. A potem mi przeszło :roll:

Marzeno, czy wpadł Ci może w oko jakiś godny dom do kupienia za 1 euro? :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.09.2019 23:59

pawelg napisał(a):Piękne zdjęcia, piekne widoki...
Będę zaglądał z przyjemnością :)

Witam i zapraszam :D .



ruzica napisał(a):Marzeno, czy wpadł Ci może w oko jakiś godny dom do kupienia za 1 euro? :wink:

Paweł oglądał te domy pojawiające się w ofercie (raczej z ciekawości niż z chęci zakupu :wink: :lol: ) . W zasadzie wyłącznie kompletne ruiny, czasami nawet tylko miejsce po domu :roll: . Jeden euro brzmi kusząco, ale za tym idzie konieczność naprawdę dużych nakładów.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.09.2019 00:08

25.05 - Lecimy

Ale zanim, kilka słów o planowaniu :hut: .

WOLNIEJ :!: To był podstawowy wniosek jaki wyciągnęliśmy z pierwszego pobytu na Sycylii.
Obok wszystkich oczywistych ochów i achów odczuwaliśmy też jednak trochę niedosytu, bo parę miejsc potraktowaliśmy na szybko i po łebkach. A tak nie lubię :? . Zdrowy rozsądek uleciał przede wszystkim wraz z wypożyczeniem auta :lol: . Uniezależniając się od rozkładów jazdy komunikacji lokalnej przelecieliśmy przez Dolinę Noto w zasadzie w jeden dzień :roll: .

Dolina Noto więc do poprawki. A że przez dolinę prowadzi malownicza, niezelektryfikowana linia kolejowa do poprawki w pierwszej kolejności :mrgreen: . Na bazę wybraliśmy zachwalane przez Tonego Szikli. Tym samym zadysponowane mieliśmy już 1/3 pobytu.
Co jeszcze? Może pokazane przez Danusię na forum wyspy Eolskie zwane też Liparyjskimi? Nie wahałam się ani chwili 8) . Baza w Lipari na Lipari :). I jest następna 1/3.
Reszta trasy była już konsekwencją rozkładów lotów i dostępności połączeń kolejowych. Tylko proszę nie myśleć, że to jakieś zapchajdziury wyszły :wink: . Cefalu i Ortygia to perełki, które moim skromnym zdaniem na głowę biją tą, która za sycylijską perłę uważana jest powszechnie czyli Taorminę.

Gotowe :D

Obrazek


Loty zarezerwowaliśmy już w styczniu: ryanair z Wrocławia do Palermo i wizzair z Katani do Krakowa. Również w styczniu zarezerwowaliśmy komplet noclegów na booking.com. Nie pamiętam żeby kiedykolwiek wcześniej udało nam się dopiąć plan urlopu z takim wyprzedzeniem :D .
Pozostały cztery miesiące spokojnego oczekiwania na godzinę zero 8) .


Na lotnisku jak zwykle meldujemy się sporo za wcześniej. Czas trochę się dłuży, ale oczyma wyobraźni już jestem na Sycylii :mrgreen: .

Obrazek



W końcu ryanair zaprasza na pokład :D .

Obrazek



Zdjęć z nieba w zasadzie brak, bo całą drogę towarzyszą nam chmury.

Obrazek



Baaaaaaardzo późnym popołudniem lądujemy na Aeroporto di Palermo Falcone e Borsellino. Nazwa upamiętnia Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino, dwóch włoskich sędziów słynących z bezkompromisowej walki z sycylijską mafią, zamordowanych w zamachach w 1992 roku.

Do oddalonego o ok. 30 km centrum Palermo można dostać się autobusem Prestia e Comandè lub pociągiem (trenitalia ze stacji Punta Raisi).
Ze względu na krótszy czas oczekiwania na odjazd wybieramy autobus. Cena taka sama - prawie 6,00 €. Bilety do kupienia w hali przylotów.


:papa:
Ostatnio edytowano 02.02.2023 18:52 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 15.09.2019 11:20

Po planie widzę już wspaniałe uzupełnienie do części pierwszej :D .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.09.2019 12:19

Sycylia w planach nieustająco :) , gdy już "najemy się" bałkańskimi i iberyjskimi ciastkami , z całą pewnością tam ruszymy :wink: Póki co popatrzymy na Wasze przygody


Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.09.2019 22:21

Buber napisał(a):Po planie widzę już wspaniałe uzupełnienie do części pierwszej :D .

Jak przeczytałam Twojego posta to mi się przypomniało, że miałam dodać mapkę :D .



piotrf napisał(a):Sycylia w planach nieustająco , gdy już "najemy się" bałkańskimi i iberyjskimi ciastkami , z całą pewnością tam ruszymy

Może do tego czasu zdążymy zjechać, a następnie pokazać Sycylię wzdłuż i wszerz :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.09.2019 22:26

Palermo by night

Na pierwszą noc zostajemy w Palermo. Nie widziałam większego sensu, żeby dojeżdżać późnym wieczorem do Cefalu skoro Palermo kusi wieczorem na Vuccirii :oczko_usmiech: .

Rezerwację na 1 noc zrobiliśmy w A Ballarò w dzielnicy Albergheria, przy tej samej ulicy, przy której mieszkaliśmy za pierwszym razem :D . Wszędzie blisko 8) .
Za 30 euro dostajemy nieduży pokój z łazienką i bardzo przyzwoite śniadanie, nie tylko na słodko.


Zostawiamy bagaże i ruszamy w miasto :hut: .

Obrazek



Przechodzimy przez Piazza Bellini mijając kościół San Cataldo i fontannę della Vergogna (fontannę wstydu) na Piazza Pretoria.

Obrazek

Obrazek



Zaglądamy na Quattro Canti, gdzie stykają się cztery najstarsze historyczne dzielnice Palermo. To samiusieńki środek palermiańskiego centro storico.

Obrazek

Obrazek



Na Via Vittorio Emanuele fundujemy sobie pierwszą przyjemność :). Brioche con gelato czy jak kto woli lody w bułce :wink: .

Obrazek



Puste uliczki nie budzą większego niepokoju :lol: .

Obrazek



I jesteśmy na miejscu :D .
La Vucciria - za dnia popularny bazar, a wieczorem miejsce z najlepszym street foodem i ogromnym wyborem drinków :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Muzyka, śmiechy, głośne rozmowy, ogólna wrzawa.

Obrazek


Salute :!: :oczko_usmiech:

Obrazek



Do B&B wracamy trasą obok katedry.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Buonanotte :D .

Obrazek


:papa:
Ostatnio edytowano 19.09.2019 22:45 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 17.09.2019 08:32

Piękne nocne Palermo. Widziałam te same miejsce, ale tylko w dzień, więc teraz jakby komplet mam :wink: .
Jak tam lody w bułeczce?
Osobiście więcej tego nie kupię. Lody dobre, ale zjedzenie jeszcze buły przekraczało moje możliwości (no chyba, że głodna będę :smo:).
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.09.2019 08:57

aga_stella napisał(a):Jak tam lody w bułeczce?
Osobiście więcej tego nie kupię. Lody dobre, ale zjedzenie jeszcze buły przekraczało moje możliwości (no chyba, że głodna będę :smo:).

To połączenie lodów z maślaną bułką bardzo mi pasuje, ale rzeczywiście jest bardzo sycące i spokojnie może robić za konkretny posiłek :lol: .
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 17.09.2019 09:12

Świetny początek, lądowanie późnym popołudniem, wieczorem, ma jednak swoje plusy :)
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 17.09.2019 10:56

będę zaglądał,
kilka dni temu wróciliśmy z Tropei,
jeszcze wszystko we mnie "siedzi",
:wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.09.2019 13:53

te kiero napisał(a):Świetny początek, lądowanie późnym popołudniem, wieczorem, ma jednak swoje plusy :)

Gdybyśmy lądowali wcześniej na pewno pojechalibyśmy prosto do Cefalu i zyskali jeden dzień na inne atrakcje.
Ale nie ma tego złego ... Przynajmniej opiliśmy się spritza :lol: .
A propos, małżonek zapytał czemu nie napisałam w relacji, że z Vuccirii wracałam zygzakiem :oczko_usmiech: . Trochę przesadza, bo co najwyżej lekkim krokiem :roll: .


599 napisał(a):będę zaglądał,

Będzie mi miło :D .


599 napisał(a):kilka dni temu wróciliśmy z Tropei,
jeszcze wszystko we mnie "siedzi",

Zazdroszczę, bo już od jakiegoś czasu "choruję" na Kalabrię. Powstrzymuje mnie w sumie tylko brak bezpośrednich lotów z Wrocławia :hut: .
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 17.09.2019 14:11

marze_na napisał(a):,,,,,,,,,,,,,,

599 napisał(a):kilka dni temu wróciliśmy z Tropei,
jeszcze wszystko we mnie "siedzi",

Zazdroszczę, bo już od jakiegoś czasu "choruję" na Kalabrię. Powstrzymuje mnie w sumie tylko brak bezpośrednich lotów z Wrocławia :hut: .


sama Tropea niesamowita,
mieszkaliśmy w samym "sercu" na Piazza Ercole,
niesamowity"klimat miejsca"
aleale, nie o tym tutaj :wink:
już milknę i czekam na "jeszcze" z Twojej strony,
:wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.09.2019 20:18

599 napisał(a):sama Tropea niesamowita,

Jakoś nie mam wątpliwości :).


599 napisał(a):mieszkaliśmy w samym "sercu"

Tak jak lubię 8) .


599 napisał(a):ale ale, nie o tym tutaj :wink:

Będzie relacja :wink: :?:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 51
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone