Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.09.2019 19:25

26.05 - Palermo, Targ Ballaro’


Niedzielny poranek wita nas pochmurnym niebem :? .

Obrazek


Po śniadaniu zostawiamy bagaże na recepcji i idziemy na spacer.
Dosłownie dwa kroki mamy na Ballaro', największy i najpopularniejszy targ Palermo. Jego historia i korzenie sięgają jeszcze czasów arabskich.

Obrazek

Obrazek



Uwielbiam targi i mogę bez końca zachwycać się kolorowymi stoiskami. Ballaro robi wrażenie już samym rozmiarem rozlewając się na kilka ulic dzielnicy Albergheria. Poza tym bije z niego jakiś autentyzm, absolutnie nic nie jest tu skrojone pod turystę. Wędrujemy wzdłuż stoisk, wśród głośnego pokrzykiwania sprzedawców zachwalających swój towar.

Obrazek

Obrazek


Ogromny tu wybór warzyw i owoców, ryb i owoców morza, serów, wędlin i przypraw.
Ceny bardzo atrakcyjne, niejednokrotnie wspominaliśmy później podczas zakupów, że na Ballaro to było tanio :!:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Komu rybkę :wink: :?:

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Przed solidnymi zakupami powstrzymuje mnie tylko perspektywa dalszej podróży. Opuszczamy targ jedynie z siatką truskawek, czereśni i moreli.

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.09.2019 19:28

Trochę street-artu :D .

Obrazek


Szybko okazuje się, że nie tak łatwo opuścić targ :lol: :wink: . Handel mydłem i powidłem odbywa się niemal do samych bram Pałacu Normanów.
I dobrze podejrzewacie :D , Albergheria jest dzielnicą zdominowaną przez imigrantów.

Obrazek

Obrazek



8O :lol:

Obrazek



Do wejścia na wieżę kościoła San Giovanni degli Eremiti zniechęca nas pogoda.

Obrazek



Park Villa Bonanno przy Pałacu Normanów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Opuncje dopiero kwitną.

Obrazek



Katedrę tym razem tylko mijamy bokiem.
Jeśli ktoś ma ochotę na więcej odsyłam na stronę 32 :hut: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Jesteśmy w dzielnicy Monte di Pietà, która równiez ma swój lokalny targ - Il Capo.

Obrazek

Obrazek


CDN

:papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 17.09.2019 19:41

Też lubię targi. Ten pierwszy miałam w planach, ale nie było szans (czasu brak).
Ceny faktycznie atrakcyjne. Za kilogram tuńczyka 4 euro - całkiem dobrze, groszek (coś duży) - też tani.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.09.2019 20:54

marze_na napisał(a): Ogromny tu wybór warzyw i owoców, ryb i owoców morza, serów, wędlin i przypraw.


Pyszne jest tam wszystko i faktycznie w dobrych cenach 8) !
Smak nabytego tam i samodzielnie usmażonego świeżutkiego miecznika wspominam z błogą miną do dziś :D . Karczochy z Balaro przyrządziliśmy sobie w domu na kolację zaraz po powrocie - mogliśmy poszaleć z ilością, bo tam za dużą sztukę płaciliśmy po 0,25 euro, w tym czasie w sklepie we Wrocławiu podobne (ale nie tak świeże) były po :roll: prawie 9 zł.
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 18.09.2019 11:25

marze_na napisał(a):Uwielbiam targi i mogę bez końca zachwycać się kolorowymi stoiskami. Ballaro robi wrażenie już samym rozmiarem rozlewając się na kilka ulic dzielnicy Albergheria. Poza tym bije z niego jakiś autentyzm, absolutnie nic nie jest tu skrojone pod turystę. Wędrujemy wzdłuż stoisk, wśród głośnego pokrzykiwania sprzedawców zachwalających swój towar.


Zgadzam się, to najfajniejszy targ, na jakim dotychczas byłam. Spróbowaliśmy tam m.in. kanapki ze śledzioną 8O i wbrew pozorom nie było to złe :wink:

43770164_1971529586218509_8504439879243923456_n.jpg


a sama otoczka tego posiłku - drewniana ławeczka obok stoiska Pana, który te specjały sprzedawał i białe wino z plastikowych kubków... :hearts:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.09.2019 20:59

aga_stella napisał(a):Też lubię targi. Ten pierwszy miałam w planach, ale nie było szans (czasu brak).

Z niecierpliwością czekam, aż pokażesz na co Wam starczyło czasu :smo: .



dangol napisał(a):Smak nabytego tam i samodzielnie usmażonego świeżutkiego miecznika wspominam z błogą miną do dziś .
Ja długo rozpamiętywałam cenę miecznika na Ballaro. Później płaciliśmy przeszło dwa razy tyle :roll: .



Magda O. napisał(a):Spróbowaliśmy tam m.in. kanapki ze śledzioną

A ja znowu nie mogłam się przemóc, żeby sięgnąć po ten specjał :lol: .
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.09.2019 07:57

marze_na napisał(a):
Magda O. napisał(a):Spróbowaliśmy tam m.in. kanapki ze śledzioną

A ja znowu nie mogłam się przemóc, żeby sięgnąć po ten specjał :lol: .


Ze śledzioną tak naprawdę nie było wyzwania, smakowała zdecydowanie lepiej niż pachniała :lol: . Trochę „stresu” miałam natomiast przed „frittolą”, czyli bułą nadziewaną :roll: wyjmowaną spod szmaty z wiklinowego koszyka :idea: mieszanką różnego rodzaju usmażonych, wcześniej mocno rozgotowanych, wnętrzności po uboju cielaka, łącznie ze ścięgnami i chrząstkami :mrgreen: . Smak był spoko, ale jak się trawiło na chrząstkę … Fakt, zjeść się dało :wink: .
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 19.09.2019 18:37

marze_na napisał(a):Z niecierpliwością czekam, aż pokażesz na co Wam starczyło czasu :smo: .


W tym problem, że na dużo.
Musisz się uzbroić w cierpliwość, bo teraz to już odliczam dni do wylotu.
Większość Twojej relacji z Apulii skopiowałam do Worda (bez zdjęć, poza pojedynczymi). Trochę dołożyłam od Tonego. Wiesz jaka to praca była? Ufff :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.09.2019 21:14

aga_stella napisał(a):
marze_na napisał(a):Z niecierpliwością czekam, aż pokażesz na co Wam starczyło czasu :smo: .

Musisz się uzbroić w cierpliwość, bo teraz to już odliczam dni do wylotu.
Większość Twojej relacji z Apulii skopiowałam do Worda (bez zdjęć, poza pojedynczymi). Trochę dołożyłam od Tonego. Wiesz jaka to praca była? Ufff :oczko_usmiech:

Wiesz, że teraz będę Cię męczyć o dwie relacje :lol: :?:
Mam nadzieję, że Apulia zachwyci Cię podobnie jak mnie. Mogłabym się pakować choćby zaraz :oczko_usmiech: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.09.2019 21:18

dangol napisał(a):
marze_na napisał(a):
Magda O. napisał(a):Spróbowaliśmy tam m.in. kanapki ze śledzioną

A ja znowu nie mogłam się przemóc, żeby sięgnąć po ten specjał :lol: .

Ze śledzioną tak naprawdę nie było wyzwania, smakowała zdecydowanie lepiej niż pachniała :lol: .


Mnie właśnie zniechęca zapach unoszący się wokół stoisk z tym lokalnym specjałem :? .

Ale skoro już o bułce mowa to rozwińmy odrobinę temat :D .
Wózki sprzedawców bułki ze śledzioną bez problemu napotkacie na ulicach Palermo.

Obrazek


Pane con la milza, bo o niej mowa, to tradycyjny przysmak palermitańskiej kuchni. Śmiało można powiedzieć, że to królowa street foodu.

Jest to bułka wypełniona kawałkami cielęcej śledziony i płuc, które najpierw są gotowane, a następnie smażone. Tak przygotowane podroby po odsączeniu z nadmiaru tłuszczu ładuje się do bułki z sezamem. I gotowe :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Buon appetito :!:
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 19.09.2019 22:07

Raz w życiu byłem na Sycylii i wiem jedno. Nigdzie tak dobrze nie jadłem... A targi to już w ogóle obłęd. Cudownie się czyta.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.09.2019 22:16

Hercklekot napisał(a):Raz w życiu byłem na Sycylii i wiem jedno. Nigdzie tak dobrze nie jadłem...

Oj tak. Ja sycylijską kuchnią jestem zachwycona 8) .
Próbujemy powtarzać te smaki we własnej kuchni chociaż u nas trudno o porównywalne produkty.


Hercklekot napisał(a):Cudownie się czyta.

Dzięki :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.09.2019 22:20

26.05, Palermo - część II

Kontynuując naszą niedzielną przebieżkę przez zachmurzone Palermo trafiamy na Piazza Giuseppe Verdi przy którym stoi Teatro Massimo, największy teatr operowy we Włoszech i trzeci co do wielkości w Europie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na tych schodach rozegrała się scena finałowa filmu Ojciec chrzestny III, w której zginęła córka Michaela Corleone.

Obrazek



Dwie przecznice dalej, na Piazza Ruggero Settimo stoi kolejna duża scena Palermo, Teatro Politeama Garibaldi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Później odwiedzamy żółwiki na dziedzińcu Museo Arqueológico Antonio Salinas :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.09.2019 22:22

Na koniec robimy sobie jeszcze dłuższą sesję zdjęciową przy XVI-wiecznej fontannie wstydu na Piazza Pretoria.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Fontana jest dziełem florenckiego artysty Francesco Camilliani i trafiła do Palermo z Toskani.
Ze względu na zgorszenie jakie wywołały zdobiące fontannę rzeźby nagich postaci przylgnęła do niej nazwa Fontana della Vergogna czyli „Fontanna wstydu”.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ponoć zakonnice z pobliskiego kościoła La Martorana chciały odłamać posągom atrybuty męskości, ale śmiałości wystarczyło im jedynie na nosy :lol: .
Mimo upływu niemal pięciu stuleci figury mają się całkiem dobrze :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozostaje nam już tylko zabrać walizeczki i udać się na stację Palermo Centrale skąd trenitalia zabierze nas do Cefalù :hut: .


:papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 21.09.2019 12:58

marze_na napisał(a):Mam nadzieję, że Apulia zachwyci Cię podobnie jak mnie. Mogłabym się pakować choćby zaraz :oczko_usmiech: .


Może jeszcze bardziej. Takiego parcia jak na wyjazd do Apulii, to chyba jeszcze nigdy nie miałam. Uparłam się i już. Teraz mogę wręcz powiedzieć, że jak się czegoś bardzo chce, to faktycznie da się to osiągnąć (parę przeszkód pokonałam śpiewająco) :oczko_usmiech:

Palermo
"Wózki sprzedawców bułki ze śledzioną bez problemu napotkacie na ulicach Palermo."
Nie widziałam ani jednego.
Miałam zamiar to kupić, choć wątpię by mi smakowało (maż groził, że będę musiała to zjeść sama), ale obyło się bez awantur jedzeniowych, bo śledziony nie było :?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 52
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone