Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 14.04.2023 14:04

marze_na napisał(a): Piazza Marina, gdzie w Gardino Garibaldi rośnie olbrzymich rozmiarów Ficus Macrophylla

Kilkukrotnie byliśmy blisko (raz nawet siedzieliśmy w ogródku przy Piazza Marina na jedzonku), a nie zwróciłam uwagi :oops: na tego fikusa. Konieczny jest jeszcze jeden wypad do Palermo (nawet zimą :wink: ), zresztą nie tylko dla tego giganta.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4719
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 14.04.2023 20:33

Wyżerkę mieliście rewelacyjną. Deski wyglądają bardzo smakowicie.
No ale można się było tego spodziewać po tym, co napisałaś w pierwszym poście tej relacji.
marze_na napisał(a): Bo wymyśliłam sobie, że tym razem polecimy przede wszystkim jeść i buszować po bazarach 8) .


marze_na napisał(a): Piazza Marina, gdzie w Gardino Garibaldi rośnie olbrzymich rozmiarów Ficus Macrophylla

Niesamowity 8O
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10903
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 15.04.2023 19:44

marze_na napisał(a):Deszczowe wieczory w Palermo

Mz deszcz lub czas po deszczu dodaje również uroku co widać po Waszych zdjęciach, ale te kontrasty żółcienie i niebieskości, mega.

Co do jedzenia na deskach mam jeden komentarz... idę zrobić sobie kolację, popełnię jaką bruschettę lub inną pizzerinki :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.04.2023 20:53

dangol napisał(a):Kilkukrotnie byliśmy blisko (raz nawet siedzieliśmy w ogródku przy Piazza Marina na jedzonku), a nie zwróciłam uwagi na tego fikusa.

megidh napisał(a):
marze_na napisał(a): Piazza Marina, gdzie w Gardino Garibaldi rośnie olbrzymich rozmiarów Ficus Macrophylla

Niesamowity 8O

Gigantyczny okaz rośnie też w Ogrodzie Botanicznym :D .


te kiero napisał(a):Mz deszcz lub czas po deszczu dodaje również uroku co widać po Waszych zdjęciach

Pewnie, że dodaje :).
O jeden deszczowy wieczór nie miałabym do niebios pretensji, ale trzy pod rząd to już zdecydowanie za dużo :evil: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.04.2023 21:01

Palermo, Międzynarodowe Muzeum Marionetek

Parę kroków od Piazza Marina znaleźliśmy świetne miejsce na wypadek niepogody 8) .

Międzynarodowe Muzeum Lalek zostało założone w 1975 roku przez Stowarzyszenie Ochrony Tradycji Ludowych
z inicjatywy Antonio Pasqualino, z zawodu chirurga i antropologa, a z zamiłowania znawcy historii i kultury Sycylii, pasjonata sycylijskiego teatru lalek – Opera dei pupi.
Pierwszą kolekcją lalek, wokół której rozwinęło się muzeum, była właśnie kolekcja sycylijskich marionetek. Wobec ogromnego zainteresowania, jakim cieszyła się pierwsza wystawa, postanowiono wzbogacić zbiory o lalki i rekwizyty używane w innych tradycyjnych teatrach, głównie pozaeuropejskich jak japoński Bunraku, indonezyjski Wayang Kulit czy kambodżański Sbek Thom.

Dziś w muzeum na trzech poziomach znajduje się kolekcja ok. 3.500 eksponatów z całego świata: marionetki, kukiełki, pacynki, lalki cieni, a także maszyny teatralne i scenografie.

Tyle krótkiego wstępu. Zapraszam do środka :).

Ściany pierwszego piętra zajmują m.in. papierowe i skórzane lalki wayang kulit z teatru cieni wywodzącego się z indonezyjskiej wyspy Jawa.

Obrazek

Obrazek


Wchodzimy na drugie piętro, wprost do sali zwanej Ogrodem Zimowym.

Obrazek


Ustawiono tu scenografię i eksponaty z trzech przedstawień wystawianych w palermitańskim teatrze w latach 80tych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zaskoczenie, że jednym z tych spektakli jest "Maszyna miłości i śmierci" z 1987 roku autorstwa Tadeusza Kantora.

Obrazek

Obrazek


Ktoś ma ochotę obejrzeć? ;)





Przechodzimy do kolejnych sal - tutaj sala masek i figur afrykańskich m.in. z Nigerii.

Obrazek

Obrazek



Kathputli - drewniane marionetki pochodzące z Radżastanu w Indiach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Rukada - marionetki ze Sri Lanki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ningyo Johruri Bunraku - lalki z Japoni.

Obrazek


Múa rối nước - kukiełki wodne z Wietnamu.

Obrazek


Hun krabok - tradycyjna lalka z Tajlandii

Obrazek

Obrazek


Wayang golek - lalki z Zachodniej Jawy w Indonezji.

Obrazek

Obrazek


I jeszcze lalki z Korei.

Obrazek

Obrazek


Wystarczy tej egzotyki :hut: .
W następnym odcinku marionetki europejskie i tradycja sycylijskiej Opera dei pupi :papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4719
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 16.04.2023 09:59

marze_na napisał(a):Wystarczy tej egzotyki :hut: .
W następnym odcinku marionetki europejskie i tradycja sycylijskiej Opera dei pupi :papa:

Już ta część kolekcji, którą pokazałaś wygląda niesamowicie.
Bardzo jestem ciekawa tych europejskich marionetek.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18331
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.04.2023 22:31

Dla mnie wszystkie marionetki są ciekawe , ich sugestywne twarze , ubiory to połowa spektaklu 8)
Ruch sceniczny i aktorzy poruszający marionetkami to druga połowa
Kolekcja super 8)


Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.04.2023 22:42

megidh napisał(a):Bardzo jestem ciekawa tych europejskich marionetek.

Zapraszam :).
Po dzisiejszych emocjach sportowych udało mi się jednak przygotować odcinek 8) .


piotrf napisał(a):Kolekcja super 8)

Nie podejrzewałam nawet, że teatr marionetek jest tak szeroko rozpowszechniony na świecie :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.04.2023 22:48

Palermo, Międzynarodowe Muzeum Marionetek, cz.II

Kontynuujemy zwiedzanie :hut: .
Jesteśmy na drugim piętrze muzeum, deszcz głośno dudni o dach.
Przed nami europejska część wystawy.

Przechodzimy do sal, gdzie prezentowane są tradycyjne marionetki i lalki z północnych Włoch, gł. Mediolanu, z Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tych panów skądś znamy :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Najciekawsze jednak ciągle dopiero przed nami. W mojej subiektywnej ocenie rzecz jasna :).
Wchodzimy do sali "Opera dei pupi" i mam ochotę dosłownie usiąść z wrażenia 8O .
Przed nami imponująca kolekcja pupi z Palermo, Katanii i Neapolu, używanych w tradycyjnym sycylijskim teatrze lalek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Od zawsze trwa spór między marionetkarzami w kwestii tego, gdzie teatr marionetek narodził się na Sycylii jako pierwszy, w Palermo czy Katanii. Spór wydaje się bez znaczenia, bo oba centra lalkarstwa wytworzyły swoje własne unikalne lalki, historie i scenografie.
Podstawowe różnice w budowie marionetek są takie, że pupi z Palermo są mniejsze, początkowo mierzyły 65 cm, z czasem „urosły” do 80 cm. Natomiast marionetki z Katanii są zdecydowanie większe, mierzą od 120 do nawet 140 cm, a ich waga potrafi przekraczać 40 kg.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Nieważne czy z Palermo czy z Katanii jestem zachwycona tą wystawą i kilka razy przechadzam wzdłuż ścian :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na koniec przechodzimy do sali teatralnej, gdzie wystawiane są marionetkowe przedstawienia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Generalnie zaskakująco ciekawie. Gdyby czytać dokładnie opisy przy wszystkich lalkach i obejrzeć każdy wyświetlany w ramach ekspozycji film to można by spędzić w Muzeum Marionetek nawet i pół dnia.
Bardzo mi się podobało :).


A teraz możemy pójść poszukać słońca 8) .
Ostatnio edytowano 16.04.2023 22:59 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 16.04.2023 22:55

Marionetki są zachwycające :D Świetna atrakcja! Jaka dbałość o szczegóły i różnorodność!

Mimo że nie mam zupełnie zdolności manualnych :oops:, kiedyś, na kursie przygotowującym nauczycieli do prowadzenia zajęć teatralnych, wykonałam własną lalkę :mrgreen: Miała włosy z włóczki, oczy z guzików, wypchałam ją watą i krzywo zszyłam, ale była moja :lol: Tak mi się skojarzyło ;)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18331
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.04.2023 22:57

Imponujący zbiór :D marionetki są jak chińska terakotowa armia - nie ma dwóch takich samych , każda posiada indywidualne cechy .


Pozdrawiam
Piotr
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 17.04.2023 12:57

W ostatnim programie "Jestem z Polski", bohaterka - Maria, mieszka w Palermi i pokazała przesympatycznego starszego pana, który właśnie robi takie lalki :D
W ogóle to był cudowny odcinek :hearts: :hearts: :hearts:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.04.2023 13:20

maslinka napisał(a):Marionetki są zachwycające :D Świetna atrakcja!

piotrf napisał(a):Imponujący zbiór :D

A muzeum w sumie mało popularne i rzadko wspominane na blogach.
Wszystkie one natomiast wysyłają do Katakumb Kapucynów, które my akurat celowo i świadomie ominęliśmy. Wolałam pooglądać marionetki niż zmumifikowane zwłoki 8 tys. mnichów :? .


mysza73 napisał(a):W ostatnim programie "Jestem z Polski", bohaterka - Maria, mieszka w Palermi i pokazała przesympatycznego starszego pana, który właśnie robi takie lalki :D
W ogóle to był cudowny odcinek :hearts: :hearts: :hearts:

Okazało się, że jest dostępny na player.pl :D . Obejrzę sobie w środę czekając na samolot 8) .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 17.04.2023 13:46

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):W ostatnim programie "Jestem z Polski", bohaterka - Maria, mieszka w Palermi i pokazała przesympatycznego starszego pana, który właśnie robi takie lalki :D
W ogóle to był cudowny odcinek :hearts: :hearts: :hearts:

Okazało się, że jest dostępny na player.pl :D . Obejrzę sobie w środę czekając na samolot 8) .
Cudowne wprowadzenie w podróż do Italii :oczko_usmiech: (co prawda nie na Sycylię, no ale nie można mieć wszystkiego :smo: )

O której masz lot?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.04.2023 14:04

6:55 :roll:
O 5:08 mamy autobus na lotnisko, o 5:00 muszę wyjść z domu. Nie pośpimy :oczko_usmiech: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 85
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone