Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.04.2023 09:19

Palermo, kościół i klasztor św. Katarzyny Aleksandryjskiej, cz.II

Wychodzimy na dach kościoła Santa Caterina d'Alessandria.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Widok na Piazza Bellini z kościołami La Martorana i San Cataldo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



I na Piazza Pretoria z Fontanną Wstydu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Ponad dachami Palermo wyróżniają się wieże i kopuła Katedry oraz wysoka fasad kościoła San Domenico.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozostał na do zwiedzenia klasztor.
W części, w której żyły dominikanki, jest prośba o nierobienie zdjęć. Trudno. Zaglądamy do skromnie urządzonych prywatnych cel mieszkalnych. Łóżko i stolik nocny, biurko, szafa, klęcznik i krucyfiks. Pozostawiono też kilka przedmiotów codziennego użytku jak naczynia, różaniec czy modlitewnik. Ostatnie siostry zakonne opuściły klasztor całkiem niedawno, bo w 2014 roku.
Oprócz cel mieszkalnych jest też długi rząd celi modlitewnych. To bardzo niewielkie pomieszczenia bez okna mieszczące jedynie klęcznik, gdzie siostry zamykane były na prywatnej modlitwie.

Przechodzimy do części zakonnej kościoła, gdzie oglądamy m.in. kapitularz i pokój przeoryszy.
Tu można już robić zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Widok z kapitularza na kościelną nawę.

Obrazek

Obrazek


Zorganizowano też poświęconą bożonarodzeniowej szopce. Trudno powiedzieć czy jest na stałe czy tylko z okazji Bożego Narodzenia.
Jak widać szopka neapolitańska cieszy się popularnością także na Sycylii :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W końcu wychodzimy na krużganki.

Obrazek

Obrazek


Tu znajduje się ostatnia już atrakcja kompleksu Santa Caterina, cukiernia oferująca słodkości wypiekane według tradycyjnych klasztornych receptur.
Trzeba przyznać, że wygląda stylowo :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wybieramy po ciastku i zamawiamy kawę. Minus, że w papierowym kubku :? .
Ale w takich okolicznościach i tak smakuje wybornie 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


AHA :!: Wstęp do cukierni i konsumpcja w cieniu krużganków nie wymaga zakupu biletów. Jest osobne wejście :D .

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.04.2023 10:02

marze_na napisał(a):Palermo, kościół i klasztor św. Katarzyny Aleksandryjskiej, cz.II

Wychodzimy na dach kościoła Santa Caterina d'Alessandria.

Widoki z tego dachu chyba fajniejsze niż z katedry :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.04.2023 08:12

mysza73 napisał(a):Widoki z tego dachu chyba fajniejsze niż z katedry :oczko_usmiech:

Ja wiem czy lepszy. Na pewno super jest stąd widok na place Bellini i Pretoria, zwłaszcza na Fontannę Wstydu. Ale dach katedry jest fajny sam z siebie :)
Tak czy inaczej mój ulubiony punkt widokowy w Palermo jest jeszcze gdzie indziej :smo: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.04.2023 08:58

marze_na napisał(a):Tak czy inaczej mój ulubiony punkt widokowy w Palermo jest jeszcze gdzie indziej :smo: .

No to dawaj :oczko_usmiech:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.04.2023 09:11

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Palermo, kościół i klasztor św. Katarzyny Aleksandryjskiej, cz.II

Wychodzimy na dach kościoła Santa Caterina d'Alessandria.

Widoki z tego dachu chyba fajniejsze niż z katedry :oczko_usmiech:


Super widoki!! :)

Tylko te 10 Oiro.... (moja Rodzina 40 Euro - chyba nie dałbym rady) :)

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.04.2023 09:31

Musisz na winie zaoszczędzić :smo:

Dzieci jeszcze z Tobą jeżdżą na wakacje?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.04.2023 10:05

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Tak czy inaczej mój ulubiony punkt widokowy w Palermo jest jeszcze gdzie indziej :smo: .

No to dawaj :oczko_usmiech:

Szkoda takiej ładnej pogody, najpierw pojedziemy na plażę 8) .
Zresztą, przecież już widziałaś :smo: .


tony montana napisał(a):Super widoki!! :)
Tylko te 10 Oiro....

Po same widoki można wejść taniej.

prezzi.jpg
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.04.2023 14:25

piekara114 napisał(a):Musisz na winie zaoszczędzić :smo:

Dzieci jeszcze z Tobą jeżdżą na wakacje?


ALbo na moule'ach ;)

No oczywiście - w te wakacje znowu razem do Bilbo ;) (bo koncert Iron Maiden) 8O 8O

Poprzednio jak pojechaliśmy w lipcu do Francji sami z Synem i Żoną, Córka zażądała że ona w sierpniu chce gdzieś jechać.... no to skoczyliśmy do ...Francji no nie? :)

marze_na napisał(a):Po same widoki można wejść taniej.

prezzi.jpg


No 5 to już jest spoko! :)

Cudne fotki :papa:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 06.04.2023 16:06

Bardzo mi się ten widok z tarasu podoba. Ciekawa jestem też Twojego ulubionego :) .
Co do ceny, to nie jest tragiczna. Za wenecką dzwonnicę też płaciliśmy 10 euro, tylko wjazd windą, taras widokowy i zjazd.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.04.2023 19:46

wiola2012 napisał(a):Co do ceny, to nie jest tragiczna. Za wenecką dzwonnicę też płaciliśmy 10 euro, tylko wjazd windą, taras widokowy i zjazd.

Wenecja to jednak zupełnie inna liga. Myślę, że widok jest wart tej 2× wyższej ceny. Niedługo sprawdzę :wink:.
A zresztą, w Wenecji wszystko jest zdecydowanie droższe niż na Sycylii. Za pieniądze, które tam zostawimy w każdym innym regionie bawilibyśmy się conajmniej dwa razy dłużej.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.04.2023 21:20

Plaża w Mondello

Skoro pogoda ciągle nam sprzyja to popołudnie postanawiamy spędzić na plaży 8) .

Najbliższa Palermo godna uwagi plaża znajduje się w Mondello. Dojedziemy tam autobusem 806, który ma przystanek początkowy na Piazza Crispi.
W kiosku kupujemy 90-minutowe bilety po 1,40 €. Te półtorej godziny to aż nadto, nawet jeśli tak jak my jedziemy z centrum z przesiadką.

No i dojechaliśmy :hut: .

Obrazek


Długa, szeroka, piaszczysta plaża; taka jak lubię :D . I ani śladu po leżakach, które w równych rzędach stoją tu w sezonie :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Nieżle wieje, momentami tworzą się spore fale.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Przez chwilę podziwiamy popisy gościa bawiącego się w foilboarding. Chyba pierwszy raz widzę taką deskę w użyciu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Z nie mniejszym zainteresowaniem obserwuję, że parę osób zażywa morskich kąpieli. Mamy przecież styczeń :roll: .

Obrazek


Nie wahając się długo sama postanawiam sprawdzić temperaturę wody :).

Obrazek


Okazuje się, że nie mamy najmniejszego problemu z tym, żeby boso kontynuować spacer brzegiem morza 8) .

Obrazek

Obrazek


Mniej więcej w połowie dwukilometrowej plaży znajduje się wychodzący w morze, secesyjny budynek dawnego kąpieliska z 1912 roku. Obecnie mieści się tu restauracja.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Bardzo podoba mi się położenie Mondello, które rozciąga się między dwoma stromo schodzącymi do morza górami - Monte Gallo od północy i Monte Pellegrino od południa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Niegdyś Mondello było niewielką rybacka wioska i dopiero od XIX wieku zaczęła rozwijać się jako miejscowość wypoczynkowa, z czasem zamienijąc się w popularny kurort.
Po sezonie można tu jeszcze znaleźć odrobinę klimatu tej dawnej osady rybackiej :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I tyle z Mondello.

Obrazek


:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.04.2023 22:06

marze_na napisał(a): I ani śladu po leżakach, które w równych rzędach stoją tu w sezonie :)
:mrgreen:

marze_na napisał(a):Przez chwilę podziwiamy popisy gościa bawiącego się w foilboarding. Chyba pierwszy raz widzę taką deskę w użyciu.
JA pierwszy raz widziałam w Tribunj w 2020 r., a potem raz nad naszym Jeziorem Mucharskim 8O

marze_na napisał(a): Okazuje się, że nie mamy najmniejszego problemu z tym, żeby boso kontynuować spacer brzegiem morza 8) .
Świetna informacja. Skoro można spokojnie pospacerować to pewnie ja spróbowałabym się wykąpać, choć Wasze bluzy do tego nie zachęcają.

marze_na napisał(a): Niegdyś Mondello było niewielką rybacka wioska i dopiero od XIX wieku zaczęła rozwijać się jako miejscowość wypoczynkowa, z czasem zamienijąc się w popularny kurort.
Po sezonie można tu jeszcze znaleźć odrobinę klimatu tej dawnej osady rybackiej :).
Rewelacyjne miejsce, bardzo mi się spodobało.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.04.2023 22:54

piekara114 napisał(a):
marze_na napisał(a):Przez chwilę podziwiamy popisy gościa bawiącego się w foilboarding. Chyba pierwszy raz widzę taką deskę w użyciu.
JA pierwszy raz widziałam w Tribunj w 2020 r., a potem raz nad naszym Jeziorem Mucharskim 8O
.

Ja widziałam tylko raz, w 2021 na Naxos. Tam było to nazwywane wing foiling.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.04.2023 07:11

piekara114 napisał(a):
marze_na napisał(a): Okazuje się, że nie mamy najmniejszego problemu z tym, żeby boso kontynuować spacer brzegiem morza 8) .
Świetna informacja. Skoro można spokojnie pospacerować to pewnie ja spróbowałabym się wykąpać, choć Wasze bluzy do tego nie zachęcają.

Bluzy to z powodu wiatru.
Według serwisu seatemperature.info w dniu kiedy byliśmy w Mondello morze miało 16,5 stopnia, mniej więcej tyle samo co temperatura powietrza.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 11.04.2023 15:18

Bardzo fajne to Mondello. Budynek byłego kąpieliska też super. Temperatura wody 16,5 stopnia, to taki trochę zimniejszy Bałtyk. Chyba też bym weszła :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 83
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone