Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.04.2023 17:44

piotrf napisał(a):Kolejny odcinek , podczas którego łykanie śliny staje się bardzo intensywne i trzeba się posiłkować owocami z uwagi na porę dnia , a raczej porę nocy :lol:

Muszę zdecydowanie bardziej pilnować godzin dodawania nowych postów w relacji :oczko_usmiech: .


wiola2012 napisał(a):Cennolo za 1€ - chociażby dla nich warto polecieć do Palermo.

Standardowa cena w pasticerii to 2,50 € :D .


mysza73 napisał(a):teraz czekam na temat dachowo-kopułowy :smo:

Blisko, coraz bliżej.
Na pewno zdążymy przed Twoim wylotem :smo: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.04.2023 18:28

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):teraz czekam na temat dachowo-kopułowy :smo:

Blisko, coraz bliżej.
Na pewno zdążymy przed Twoim wylotem :smo: .

No raczej, bo to jeszcze dwa tygodnie :roll: :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.04.2023 19:18

Palermo by night

Na zakończenie pierwszego dnia w Palermo kilka wieczornych ujęć.

Spacer zaczniemy w dzielnicy Kalsa. Piazza S. Francesco i Bazylika św. Franciszka z Asyżu. Szybko się ściemniło ;).

Obrazek

Obrazek


Szybko się ściemniło ;).

Obrazek


Klimatyczne uliczki Kalsy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Via Vittorio Emanuele ...

Obrazek


prowadzi nas prosto do portu La Cala.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Z portu idziemy do siebie, na Vuccirię.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jak byśmy nie szli zawsze trafiamy na Piazza Garaffello z uroczą fontanną :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nie podejmę się komentarza :? ... W każdym razie sytuacja na Garaffello zmienia się dynamicznie :roll: :wink:

Obrazek

Obrazek


Pozostało nam do zrobienia jeszcze trochę zakupów, bo nie wszystko co potrzebne do przeżycia kupiliśmy na Balarò.
Najbliższy duży supermarket lokalizujemy między Teatro Massimo, a Teatro Politeama Garibaldi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wracając do domu trafiamy na zaparkowany w bocznej uliczce wózek św. Rozalii, patronki Palermo :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Włosi, a Sycylijczycy w szczególności, bardzo uroczyście obchodzą dni swoich patronów.
Takim właśnie pojazdem figura św. Rozalii obwożona jest 14 lipca po ulicach Palermo.



Urocze :hearts: .
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4705
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 03.04.2023 20:41

marze_na napisał(a):Nie podejmę się komentarza :? ... W każdym razie sytuacja na Garaffello zmienia się dynamicznie :roll: :wink:
Obrazek

Zastanawia mnie czy czuć tam śmieciowy smrodek ?.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.04.2023 22:36

Palermo by night ( prócz śmietników i śmieci na ulicy ) prezentuje się pięknie :D

Gosiu , różanego aromatu raczej bym się nie spodziewał :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15664
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.04.2023 22:55

marze_na napisał(a):Nie podejmę się komentarza :? ... W każdym razie sytuacja na Garaffello zmienia się dynamicznie :roll: :wink:
Identycznie w Katanii :lol: :lol: Pierwszego wieczoru się dziwiłam ile to będzie leżało zanim wywiozą, a rano czysto 8O wieczorem to samo :lol: Sycylijczyki to brudasy, takie mam wnioski...
Nie wiem jak w Palermo, ale w Katanii mimo 30 st. nie śmierdziało...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.04.2023 23:02

megidh napisał(a):Zastanawia mnie czy czuć tam śmieciowy smrodek ?.

piotrf napisał(a):Gosiu , różanego aromatu raczej bym się nie spodziewał

A właśnie, że wcale :D .
Ja mam bardzo wyczulony węch, więc gdyby śmierdziało to omijałabym Piazza Garaffello szerokim łukiem :lol: .
Raz, że to styczeń, dwa, że zalegają głównie stare graty i odpady z remontów, których na Vuccirii zauważyliśmy dużo i w końcu trzy, te śmieci są regularnie wywożone.

Raziło bardzo owszem, ale oczy, nie nos :? .


piekara114 napisał(a):Identycznie w Katanii :lol: :lol: Pierwszego wieczoru się dziwiłam ile to będzie leżało zanim wywiozą, a rano czysto 8O wieczorem to samo :lol: Sycylijczyki to brudasy, takie mam wnioski...
Nie wiem jak w Palermo, ale w Katanii mimo 30 st. nie śmierdziało...

Dokładnie tak :). Tyle, że to domena nie tylko sycylijska, ale generalnie dużych włoskich miast. Zwłaszcza na południu.
W Katanii, w Palermo, w Neapolu. To samo zauważyliśmy ostatnio w Bari, rano myją i zamiatają, a popołudniu już się potykasz o śmieci :roll: .
W sumie w Rzymie, mieszkając na Zatybrzu też co wieczór łapałam się za głowę :roll:.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 04.04.2023 12:00

Filmik z procesji na "Czterech Kantach" jeśli się nie mylę? :)
:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.04.2023 12:26

tony montana napisał(a):Filmik z procesji na "Czterech Kantach" jeśli się nie mylę? :)

Si :D .
Chodziło mi nawet po głowie, żeby pojechać kiedyś do Palermo w czasie tych obchodów, ale temperatury na Sycylii w połowie lipca trochę mnie odstraszają.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.04.2023 13:29

Palermo, kościół i klasztor św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Nasz drugi dzień w Palermo zaczniemy od wizyty w kompleksie Santa Caterina d'Alessandria przy Piazza Bellini.
Dotąd omijałam ten kościół myśląc, że "znowu barok :roll: ".
Z błędu wyprowadziło mnie kilka zdjęć znalezionych w sieci i dodatkowo informacja o możliwości wejścia na dach 8) .
Teraz nadrobimy więc to poważne niedopatrzenie :hut: .

Wstęp jest płatny i w wersji full obejmującej kościół, klasztor i taras widokowy kosztuje 10€.
Pełny cennik TUTAJ


Przylegający do XIV-wiecznego klasztoru kościół zbudowano w latach 1566-1596.

Obrazek


Kościół ma jedną nawę z trzema kaplicami po każdej stronie. I przebogaty, ale bardzo spójny wystrój.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Podobnie jak w kościele Casa Professa od podłogi po sufit mieszanina marmurów, stiuków i fresków.
I podobnie jak tam dekorowanie trwało jeszcze w XVIII wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Freski na suficie to Triumf Zakonu Dominikanów wewnątrz kopuły i Triumf św. Katarzyny na sklepieniu nawy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Ołtarz główny i kaplica św. Katarzyny Aleksandryjskiej z prawej strony transeptu.

Obrazek

Obrazek


Spośród kaplic bocznych najbardziej zwraca uwagę Kaplica Najświętszego Krzyża z relikwiarzami.

Obrazek


Na telefon można sobie pobrać szczegółowy plan kościoła co bardzo ułatwia zwiedzanie. I poczytać m.in. co przedstawiono na marmurowych panelach umieszczonych na pilastrach. Jak ktoś lubi :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ostatni pstryk i wychodzimy.

Obrazek


Zgodnie z kierunkiem zwiedzania udamy się teraz na dach.
Po drodze można spojrzeć z góry na klasztorny wirydarz z fontanną i majolikową posadzką.

Obrazek

Obrazek


Na wewnętrzny dzidziniec wychodzą też loggie prywatnych cel sióstr zakonnych. Co ciekawe na takim balkonie w kraniku-fontannie każda z sióstr miała dostęp do bieżącej wody.

Obrazek

Obrazek


Przechodzimy przez oratorium, gdzie siostry zakonne uczestniczyły w mszach świętych. Dominikanki obowiązywała ścisła klauzura.

Obrazek

Obrazek


Za ciężkimi kratami widać nawę kościoła.

Obrazek

Obrazek


A teraz już prosto na dach :hut: .

:papa:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 04.04.2023 16:36

Odnoszę wrażenie, jakby w tych odwiedzanych przez Was kościołach prawie nikogo oprócz Was nie było. Faktycznie w styczniu jest tak pusto? Jeśli tak, to byłby najlepszy czas na wyjazd :) .
Zdjęcia nocne, w Waszym wykonaniu, jak zawsze super!
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.04.2023 20:52

wiola2012 napisał(a):Odnoszę wrażenie, jakby w tych odwiedzanych przez Was kościołach prawie nikogo oprócz Was nie było.

Parę osób zawsze się kręci. Ale cierpliwie czekamy aż wyjdą z kadru :oczko_usmiech: .

wiola2012 napisał(a):Faktycznie w styczniu jest tak pusto? Jeśli tak, to byłby najlepszy czas na wyjazd :) .

Nie, nie. Zdecydowanie nie. Styczeń na pewno nie jest najlepszym miesiącem na wizytę w Palermo.
I w Italii w ogóle. Chyba, że się jedzie na narty w Dolomity :wink: .
Krótki dzień, słabe światło, kapryśna pogoda ... Dwa, trzy razy już skusiłam się na zimowy wyjazd i w sumie nie żałuję, ale to jednak nie to.

W maju i październiku też nie narzekaliśmy na tłumy w Palermo, a zwiedza się przyjemniej :hut: .
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4705
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.04.2023 21:02

marze_na napisał(a):Kościół ma jedną nawę z trzema kaplicami po każdej stronie. I przebogaty, ale bardzo spójny wystrój.

Nadźgany, ale nie nachalny :oczko_usmiech:.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 04.04.2023 21:55

megidh napisał(a):
marze_na napisał(a):Kościół ma jedną nawę z trzema kaplicami po każdej stronie. I przebogaty, ale bardzo spójny wystrój.

Nadźgany, ale nie nachalny :oczko_usmiech:.



:mrgreen:
Nudy to tam nie ma . . .


Pozdrawiam
Piotr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! Palermo styczeń

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.04.2023 22:38

Barok na bogato! :o
Wejście na dach pewnie też by mnie skusiło :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 82
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone