Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.04.2020 19:55

06.06 - Ragusa, część I

Bilet na trasie Scicli - Ragusa kosztuje 3,10€. W drodze na stację w tabbacci kupujemy je od razu w obie strony.


Odjazd :hut: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Uwaga tunel :D .

Obrazek


Na horyzoncie pojawia się Ragusa :D .

Obrazek


Linia kolejowa w obrębie miasta poprowadzona jest przedziwnie. Objeżdża miasto z południa na północ, robi sama z sobą pętelkę, raz jedzie na wiadukcie, chwilę później chowa się w tunelu ... Widoki na miasto mamy z każdej niemal strony 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.04.2020 19:57

Droga ze stacji prowadzi nad wąwozem.

Obrazek


Jesteśmy w nowszej części miasta nazwanej Ragusa Superiore. O podziale Ragusy pisałam już w tym poście.

Teraz bez zbędnej zwłoki kierujemy się w stronę atrakcyjniejszej Iblii. Muszę jednak w tym miejscu podkreślić, że i w Superiore brzydko nie jest :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Bez trudu można natknąć się na barokowe palazzo z typowymi dla Sycylii motywami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



W miarę jak zbliżamy się do kościoła Santa Maria delle Scale odsłania się przed nami chyba najpiękniejszy widok na Iblę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


CDN

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 17.04.2020 20:34

Potwierdzam, z tego miejsca jest najładniejszy widok na Raguse Ibla :)
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 17.04.2020 21:10

Pięknie, Pekinie :!:
W miejscowości Ragusa, niestety nie byłam (choć w miałam w planie).
Te balkony z podporami są przepiękne.
Chcę więcej 8O
Ps.
Obejrzałam sobie miasto w relacji z 2017 r.
Cudnie.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.04.2020 13:07

tony montana napisał(a):Potwierdzam, z tego miejsca jest najładniejszy widok na Raguse Ibla :)

Ragusa ma jeszcze jeden chyba całkiem atrakcyjny punkt widokowy, którego jednak nie sprawdziliśmy.
Z parę euro można wejść na wieżę katedry San Giovanni Battista :hut: .



aga_stella napisał(a):Te balkony z podporami są przepiękne.
Chcę więcej

Jeszcze trochę balkoników się znajdzie :smo: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.04.2020 13:41

Ragusa, część II

W okolicy kościoła Santa Maria delle Scale utykamy na dłuższy czas :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I jeszcze coś w pionie :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek


I może jeszcze trochę z boku :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek



W stronę Iblii prowadzi składająca się z przeszło 300 schodów Via Scala. Po drodze też trafiają się widoki 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Via Scala to wąskie przejścia, zaułki, kościółki ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Raz, dwa i jesteśmy na dole 8) .

Za nami Ragusa Superiore,

Obrazek


a przed nami uliczki Ragusy Ibla

Obrazek


Ale to już w następnym odcinku :papa: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.04.2020 11:41

Dla tych, którzy zastanawiają się nad tym skąd był taki łady widok na Iblę (zaznaczone na czerwono)

Stąd
Obrazek

:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.04.2020 11:58

Dziękuję Tony za uzupełnienie :smo: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.04.2020 20:03

06.06 - Ragusa Ibla

Ragusa Ibla oczarowała nas podczas pierwszego wyjazdu na Sycylię. Powrót tutaj nie podlegał więc najmniejszej dyskusji.
Kierujemy się w stronę Duomo di San Giorgio, której kopuła doskonale widoczna jest ponad zabudowaniami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zatrzymujemy się na dłużej przy Palazzo La Rocca, jednym z najciekawszych budynków Iblii.
Balkony pałacu są doskonałym przykładem późnego baroku, jaki króluje w całej Val di Noto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Urocze :D

Obrazek


Duomo di San Giorgio jest zamknięty. Nie szkodzi, już zwiedzaliśmy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Siadamy na Piazza Duomo, zamawiamy granitę i dzielimy się wrażeniami. Czegoś nam tu tym razem brakuje :? . Mimo niewątpliwego uroku Ragusa już tak nie czaruje. Nie wiem, może za dużo już w międzyczasie w tej Italii widzieliśmy :roll: :lol: .
Iblii zdecydowanie brakuje życia, kolorowych witryn sklepików i cukierni, gwaru z barów i restauracyjnych ogródków ... nie widać turystów, nie widać mieszkańców. Zupełnie inaczej Ragusę zapamiętaliśmy.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 21.04.2020 20:41

Kapitalne te balkony.
A ten mnie rozśmieszył. Zwłaszcza postać w okularkach.
369.jpg
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.04.2020 20:55

aga_stella napisał(a):Kapitalne te balkony.

Spacerując po miasteczkach Doliny Noto koniecznie trzeba patrzeć do góry. Cudeńka tam porzeźbili 8) .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.04.2020 08:53

tony montana napisał(a):Dla tych, którzy zastanawiają się nad tym skąd był taki łady widok na Iblę (zaznaczone na czerwono)
Że też się w tych domkach nie pogubiłeś....

marze_na napisał(a): Zupełnie inaczej Ragusę zapamiętaliśmy.
Ja mam wrażenie, że często ponowna wizyta w danym miejscu powoduje zrzucenie różowych okularów.... a czasami odczarowanie miejsca....
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 22.04.2020 08:59

piekara114 napisał(a):
marze_na napisał(a): Zupełnie inaczej Ragusę zapamiętaliśmy.
Ja mam wrażenie, że często ponowna wizyta w danym miejscu powoduje zrzucenie różowych okularów.... a czasami odczarowanie miejsca....

Dokładnie :mrgreen:
U mnie tak było z Rzymem ... tzn odczarowałam go po pierwszej wizycie :lol:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.04.2020 09:17

piekara114 napisał(a):
marze_na napisał(a): Zupełnie inaczej Ragusę zapamiętaliśmy.
Ja mam wrażenie, że często ponowna wizyta w danym miejscu powoduje zrzucenie różowych okularów.... a czasami odczarowanie miejsca....

Takie powroty uskuteczniamy do bardzo niedawna, bo wcześniej jakoś szkoda nam było urlopów, żeby po raz kolejny odwiedzać te same miejsca. Przecież tyle jeszcze do zwiedzenia :D .
Ragusa jest w zasadzie pierwszym przypadkiem, kiedy nasz entuzjazm w momencie powrotu był tak bardzo różny od tego jaki towarzyszył nam za pierwszym razem :? .

Muszę tu jednak zdecydowanie podkreślić, ze Ragusa Ibla jest bezapelacyjnie jednym z obowiązkowych sycylijskich must see.
Odwiedzić trzeba :!: Jeden raz na pewno :oczko_usmiech: .



mysza73 napisał(a):U mnie tak było z Rzymem ... tzn odczarowałam go po pierwszej wizycie

A ja Rzym kocham od pierwszego wejrzenia :smo: . Tylko dłuższy powrót mi się nie składa :evil: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.04.2020 11:36

A ja tego Rzymu to chyba szybko nie zobaczę :? .... Poczekam jak wyremontują Koloseum :lol: ...
Tak też poczekam (ale na ponowne odwiedziny) na Barcelonę, aż Sagradę Familię skończą budować
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 75
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone