Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 25.03.2020 14:18

tony montana napisał(a):Wiecie co? Jak patrzę na te Modike i kochane Scicli to mi się płakać chce słysząc co się dzieje w Italii

Ja sobie przypominam przeróżne miłe chwile i przyjazne gesty, jakie spotykały nas podczas podróży po Włoszech również ze strony tego starszego pokolenia i serce mi się kraje na myśl z czym teraz muszą się zmagać...



Magda O. napisał(a):może chociaż przynajmniej uda się wyskoczyć w listopadzie/grudniu na przedłużony weekend do Palermo, jak w zeszłym roku... a letnie wakacje za rok.

Też się tego trzymam. Tyle, że nie Palermo a Bari chodzi mi po głowie :hut: .



maxredaktor napisał(a):Kurczę, jak ja już tęsknię za Włochami...

Idę zatem na kawę:




Uwielbiam ten filmik :hearts: .
Parę dni temu ktoś wrzucił na włoskiej grupie na FB. Oglądałam już z kilkanaście razy. Bardzo poprawia nastrój :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 25.03.2020 22:18

05.06, Plaża w Sampieri

Z Scicli nad morze jest ok. 10 kilometrów. Dojazd w zasadzie bezproblemowy nawet gdy nie ma się do dyspozycji auta :D .
Najbliżej i najwygodniej dojedziemy do Donnalucaty, gdzie kursuje autobus linii AST. My jednak odpuszczamy rozwiązanie najprostsze i wybieramy się pociągiem do Sampieri.

Raz, że co pociąg to pociąg :wink: , a dwa, że chcemy przejść plażą do ruin starej cegielni, które najpierw wypatrzyliśmy na google maps, a potem z okien pociągu, który wiózł nas z Syrakuz.
Chętnych na taką wycieczkę od razu uprzedzam, że stację kolejową dzieli od plaży ponad dwukilometrowy spacer :oczko_usmiech: .

Obrazek


Oto stacja kolejowa Sampieri :D .

Obrazek


Ledwo ruszyliśmy pieszo ku morzu, a już zatrzymał się koło nas samochód :D . Kierowca proponuje podwiezienie, ale wzbraniamy się trochę, bo to przecież niedaleko i nie chcemy robić problemu. Pan nie odpuszcza, więc niech mu będzie :wink: . Chwilę później zostawia nas przy samiuśkiej plaży 8) .

Obrazek


Jest dopiero parę minut po 9.00. Dajemy słońcu jeszcze chwilę, żeby wzniosło się trochę wyżej na niebie i idziemy poszukać jakiegoś baru.

Obrazek

Obrazek


A potem już spiaggia 8) .

Obrazek


Idziemy brzegiem przed siebie.

Obrazek

Obrazek



Sampieri zostaje coraz dalej i dalej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Strefy z leżakami dopiero szykują się do sezonu, który na Sycylii rozpoczyna się oficjalnie 15 czerwca.

Obrazek

Obrazek


Piękny piaseczek :D

Obrazek


O bezludziowe miejsce nie trudno 8) ,

Obrazek

Obrazek


Rozkładamy manele i biegniemy popływać. Wyjątkowo brzydkiej i zimnej wiośnie zawdzięczamy bardzo rześką temperaturę wody, niewiele ponad 20 stopni.

Obrazek

Obrazek


CDN

:papa:
Ostatnio edytowano 02.02.2023 18:44 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 25.03.2020 22:39

Aleś urwała :!: . Jak moja ciekawość została rozbudzona.
Plaża w Sampieri bardzo ładna. Aż jestem zaskoczona.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 26.03.2020 08:16

maxredaktor napisał(a):
tony montana napisał(a):Wiecie co? Jak patrzę na te Modike i kochane Scicli to mi się płakać chce słysząc co się dzieje w Italii

Widać że mój ban na ten kraj przedłuży się o kilka lat :(


Na ten rok wszelkie wyjazdy zagraniczne odpadają, to fakt. Co do przyszłego roku, to większym wyzwaniem mogą być fundusze, niestety.

Kurczę, jak ja już tęsknię za Włochami...

Idę zatem na kawę:

https://www.youtube.com/watch?v=0YZYcBCzkBw


to co nie wydasz w tym roku, możesz wydać w przyszłym...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 26.03.2020 19:16

Takie pustki w Sampieri, jak u nas zima w tym miasteczku
Tylko morze ma inny kolor i spokojne :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15647
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.03.2020 19:40

Ciekawe czy i w pełnym sezonie ta plaża jest w tak znikomym stopniu zastawiona leżakami? Jeśli tak to fajn kierunek na lipiec.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.03.2020 19:57

aga_stella napisał(a):Plaża w Sampieri bardzo ładna. Aż jestem zaskoczona.

Pooglądałam ją sobie wcześniej w internetach czy warto w ogóle zawracać sobie głowę.
Plaża bardzo mi się spodobała, bo szeroko, pusto i miękki, drobniutki piasek.
Zresztą ta w Donnalucata też wygląda fajnie 8) . Niestety już zabrakło nam dni, żeby sprawdzić :wink: .



tony montana napisał(a):Takie pustki w Sampieri, jak u nas zima w tym miasteczku

O ile dobrze pamiętam Sampieri kojarzyło Ci się trochę chorwacko? W sumie to miałam podobnie :D .



piekara114 napisał(a):Ciekawe czy i w pełnym sezonie ta plaża jest w tak znikomym stopniu zastawiona leżakami?

Jeśli wierzyć zdjęciom satelitarnym na google maps (jeden zrzut ekranu wrzuciłam tu na początku strony) to tak jest.
My przeszliśmy całość tam i z powrotem i rzeczywiście mijaliśmy tylko trzy leżakowe strefy szykujące się dopiero na otwarcie.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 26.03.2020 20:37

Tak, parę domków jakby żywcem z Dalmacji tam się przeniosło, nie spotkałem na Sycylii więcej tego klimatu :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.03.2020 23:22

05.06, Plaża w Sampieri, część II

Widok na lewo, widok na prawo...

Obrazek

Obrazek


Nie zwykliśmy długo wylegiwać się na plaży dlatego idziemy się nieco rozejrzeć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wydmy niczym nad Bałtykiem 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Z naturą w roli głównej :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W następnym odcinku dotrzemy już do starej cegielni :hut: .

Obrazek


:papa:
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 27.03.2020 09:13

Generalnie to nie lubię takich szerokich, piaszczystych plaż, ale w obecnej sytuacji bym nie wybrzydzała - biorę nawet taką, byle w ogóle być na jakiejkolwiek plaży :wink: za to miasteczko wygląda uroczo.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.03.2020 17:31

Magda O. napisał(a):Generalnie to nie lubię takich szerokich, piaszczystych plaż, ale w obecnej sytuacji bym nie wybrzydzała

Dla mnie piaszczyste to jedyne właściwe 8) . Im więcej piachu tym lepiej :D . A określenie plaża kamienista uważam za niedorzeczność :lol: :wink: .

Zapraszam na ostatnią porcję piachu :mrgreen: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.03.2020 17:39

Sampieri, cegielnia Fornace Penna

Mimo niezbyt wysokiej temperatury morze zachęca do kąpieli 8) .

Obrazek


Jeszcze popływamy, ale najpierw obejrzymy ten przykład archeologia industriale jak o dawnej cegielni pisze włoska wikipedia.

Obrazek


Zostawiamy nasz plażowy ekwipunek, bo chociaż jest raczej z tych skromnych to jednak zawsze balast. Chyba nikt go z tej pustej plaży nie buchnie :wink: .

Obrazek



Wejście na teren Fornace Penna nie jest w żaden sposób zagrodzone.

Obrazek

Obrazek



Cegielnia została wybudowana w latach 1909-1912 i działała prężnie jedynie do 1924 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W nocy 26 stycznia w ciągu kilku godzin budynek zniszczył pożar, który jako ustalono, wybuchł w wyniku podpalenia.

Obrazek

Obrazek


Z obawy, żeby nic nie spadło nam na głowę, nie decydujemy się na wejście do środka :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Czytałam, że były kiedyś pomysły, żeby przekształcić te ruiny w hotel, ale ostatecznie zwyciężyły racje tych, którzy postrzegają cegielnie jako pomnik architektury industrialnej.

Obrazek

Obrazek



Teraz możemy wracać na plaże 8) .

Obrazek


Na pociąg powrotny zbieramy się po 16stej. Tym razem dystans ok 2,5 km do stacji pokonujemy pieszo.
W końcu to pora sjesty, na ulicach żywego ducha, nie mija nas ani jeden samochód :roll: .


:papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 27.03.2020 19:00

Kocyk/ręcznik pamiętam z jakiejś innej relacji. Ma ładną kolorystykę i pasuje jak ulał to otoczenia.
Miejsce bardzo ładne. Podoba mi się.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.03.2020 19:24

aga_stella napisał(a):Kocyk/ręcznik pamiętam z jakiejś innej relacji.

Mieliśmy go rok wcześniej w Apulii :D .
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 27.03.2020 19:39

Plaża kamienista rzeczywiście brzmi jak oksymoron. Za to ta w Sampieri bardzo mi przypadła do gustu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 73
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone