Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Szwecja i Norwegia, czyli trochę zimy latem

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.11.2013 22:32

Agnieszko , za oknem mam teraz -7 , więc wybieram Wasze +8 z największą przyjemnością :D
Toaleta - ważna rzecz , a tu dodatkowo połączenie przyjemnego z pożytecznym ( . . . czy koniecznym :idea: , do wyboru , wg upodobań :wink: ) .

Pięknie tam . . .


Pozdrawiam
Piotr
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 27.11.2013 23:23

Agnieszko świetna ta relacja - zwłaszcza wątki rodzinne ...
No i w ogóle to co zobaczyliście i gdzie byliście ... mniam :D .
Stwierdzam, że Norge pod względem krajobrazowym, jest ładniejsze niż Sweden ... zdecydowanie ... już mnie tam ciągnie.
Póki co, dla zahartowania się, czytam książki Jo Nesbo :wink:.
Pozdravki i więcej zdjęć :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2013 23:26

Oj pięknie, Piotrze, pięknie. Aż przykro, że minęło. Dobrze, że zostały zdjęcia i wspomnienia.
A jeśli chodzi o kibelki, to w takich warunkach atmosferycznych urastają naprawdę do bardzo wysokiej rangi. Może dlatego tak regularnie o nich wspominam, tak jak o myciu w misce wodą z jeziora. Przy 20 stopniach da się znieść. Przy 10 już nie bardzo.
Ale to był nasz wybór.
Mogliśmy wcisnąć się na pola namiotowe - o tej porze roku przeludnione. Chcieliśmy spokoju, kontaktu z naturą, nie brakowało nam towarzystwa. :lol:
Hotele i domki hytte też są popularne. Taka wyprawa życia bywa potrzebna dla zdrowia psychicznego. Czuję się wreszcie zadowolona. 8)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2013 23:43

Buber, Jo Nesbo połknęłam w zeszłym roku. Nie czytałam tylko ostatniej powieści. Oslo - bo tam dzieje się akcja wielu tomów, nie odwiedziliśmy.
Ale :!: Literatura skandynawska to też Hennig Mankell -polecam - dzieje się w Skanii, Ystad i okolice. Bohater podobny do Harego Hola.
Oczywiście, byłam na Mariagatan, gdzie mieszkał Kurt Wallander itp.
Poza tym Stieg Larsson i trylogia "Millenium". - bezkonkurencyjne i autor więcej nie napisze, bo wziął i na złość czytelnikom umarł młodo.(Sztokholm i okolice)
No i na koniec - Kamilla Lacberg i jej powieści dziejące się w Fjallbace ulubionej wiosce, a właściwie kurorcie Ingrid Bergmann- byliśmy tego lata, będą zdjęcia.
I całkiem na koniec Liza Marklund, ale nie pierwsze powieści - od "Dożywocia".
Przepraszam, chyba się trochę rozkręciłam :oops:
Ale polecam! Wszystkie tego samego gatunku, ten sam skandynawski klimat.

Jeśli chodzi o krajobrazy - Norwegia jest taka pierwotna i monumentalna. Zachwyca, ale także jest czasem trudna do zniesienia, a ceny są zaporowe nawet dla Niemców. Norwegowie, choć uprzejmi, nadal mają cechy samotników- pasterzy.
Szwecja oferuje łagodniejszy klimat, milszych ludzi i urok prostoty.
Pozdrawiam, Agnieszka
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 28.11.2013 00:03

agnieszka-bg napisał(a):Buber, Jo Nesbo połknęłam w zeszłym roku. ...


Na razie świeżutko przeczytany Nietoperz i Pentagram.
Dla mnie, póki co, najlepszy warsztatowo skandynawski autor...
A te zwroty akcji i protagonista ...


agnieszka-bg napisał(a):Ale :!: Literatura skandynawska to też Hennig Mankell -polecam - dzieje się w Skanii, Ystad i okolice. Bohater podobny do Harego Hola.


Od Mankella zacząłem ...
Przeczytałem wszystko co wyszło w Polszcze i to tak ze 2 x ..
Tu trochę inaczej ... tempo spokojne ... wolne ... żmudna policyjna robota ...
Zauważyłaś, że co późniejsza książka o Kurcie to lepsza ... - dla mnie zdecydowanie the best to O krok i Zapora...
Kurt ... jednak trochę inny od Harrego ... nie potrafi tak pięknie pójść w tango i jego kobiety nie mają, aż takiego pecha ...

Dla mnie Mankell, przede wszystkim, ładnie oddaje klimat Szwecji, społeczeństwo, ludzi, to całe tło ...
Nesbo to taka czysta sensacja ...


agnieszka-bg napisał(a):Poza tym Stieg Larsson i trylogia "Millenium". - bezkonkurencyjne i autor więcej nie napisze, bo wziął i na złość czytelnikom umarł młodo.(Sztokholm i okolice)


Ok ... jak tylko przebrnie się przez pierwsze 70 stron :wink: ...
Warsztatowo Stieg był kiepski, ale cała story jest niesamowita, a wymyślenie Lisbeth - świetny pomysł.
Oprócz przeczytania książki oglądnąłem film - ale nie ten hollywoodzki knot, tylko 6-cio odcinkowy szwedzki serial - bardzo polecam - świetne oddanie otoczenia, realiów ... zwłaszcza 2 pierwsze odcinki.


agnieszka-bg napisał(a):Kamilla Lacberg .... Liza Marklund, ....


Cosik zacząłem, ale jakoś styl mnie zniechęcił ...

Jest jeszcze Arne Dahl ... ale wciąż nie mam czasu go przeczytać ...
No ... i objawienie ostatnich dni - Christer Mjåset - Norweg, lekarz piszący "medyczne" kryminały ...
"Lekarz który wiedział za dużo" - doskonały pomysł ... wykonanie mogłoby być lepsze ... ale myślę, że jeszcze nie powiedział ostatniego słowa ...


agnieszka-bg napisał(a):Przepraszam, chyba się trochę rozkręciłam :oops:


I o to chodziło :D

Dobranoc
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.11.2013 00:11

agnieszka-bg napisał(a):A jeśli chodzi o kibelki, to w takich warunkach atmosferycznych urastają naprawdę do bardzo wysokiej rangi. Może dlatego tak regularnie o nich wspominam, tak jak o myciu w misce wodą z jeziora. Przy 20 stopniach da się znieść. Przy 10 już nie bardzo.


Zdarzyło mi się kiedyś przy -3 , ale przyjemności mi to nie sprawiło :wink: , a rozgrzałem się dopiero po stu gramach Jaśka Wędrowniczka :lol:

agnieszka-bg napisał(a):Hotele i domki hytte też są popularne. Taka wyprawa życia bywa potrzebna dla zdrowia psychicznego. Czuję się wreszcie zadowolona. 8)


Dla stanu określonego ostatnim zdaniem warto jest/było znosić wszelkie niewygody 8)
Aż chciałoby się przesiąknąć tą atmosferą , tym właśnie stanem , przynajmniej do następnej wyprawy . . .


Pozdrawiam
Piotr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.11.2013 00:37

Wojtku dzięki za Norwega od kryminałów medycznych. Jutro biegnę do księgarni.

Narracja u Larssona mnie zachwyciła - bo miałam wrażenie, że jej nie ma - a to się liczy.

Filmy oglądałam - nawet dostałam w prezencie od teścia cały komplet. Opinię o amerykańskiej papce - podzielam. Aż miło mieć z kim pogadać o książkach, bo to niezbyt popularne hobby.
Dobranoc.

Piotrze, uczucie spełnienia polega u mnie na tym, że przestałam szukać, planować.
Zgodziłam się na spełnienie marzeń mojego męża i przyjaciół. Jedziemy latem w całkiem drugą stronę - na Capri i Sycylię.
Nawet mam już zarezerwowane hotele. Zaplanowałam im ich wycieczkę marzeń.
Ja posiedzę w basenie i kupię suszone pomidory i Limoncello do popicia. No może powygrzewam gnaty na Volcano ( w śmierdzącej siarce).
Pokażę synowi erupcje Stromboli, Etnę i po drodze Pompeje.
Ale nie budzi to mojego szalonego entuzjazmu. S jest szczęśliwy, to i ja też :o
Dobranoc, jutro do pracy.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 28.11.2013 07:58

Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.11.2013 08:15

A wiesz co, jeśli ten Rodak pracuje w Geirangerze, to być może S uciął sobie z nim pogawędkę. Mnie przy tym nie było, ale rozmawiali o zaletach pracy w Norwegii (szczególnie o zaspokajaniu potrzeb rodziny). Pan pracował w hotelu. :papa:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 28.11.2013 08:36

agnieszka-bg napisał(a):Taka wyprawa życia bywa potrzebna dla zdrowia psychicznego. Czuję się wreszcie zadowolona. 8)


Brzmi nieźle.
Przeglądając zdjęcia faktycznie odpoczywam - krajobrazy, kolory - na żywo musi to być niesamowite.

Pozdrawiam
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 28.11.2013 13:50

Vjetar napisał(a):
agnieszka-bg napisał(a):Taka wyprawa życia bywa potrzebna dla zdrowia psychicznego. Czuję się wreszcie zadowolona. 8)


Agnieszko, jeśli lubisz takie klimaty, to wcale Ci się nie dziwię. Moja psycha odpoczywa w zupełnie innych miejscach ( czyt. o wiele cieplejszych ). Te które pokazujesz mimo że piękne, mogłyby mnie (przy takiej aurze jaką mieliście) wprowadzić co najwyżej w stan depresji meteorologicznej.

Natomiast Wasze plany....to jest to co lubię !
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.11.2013 16:27

Vjetar i Iwonko.
Planując wyprawę po Szwecji i Norwegii, zdawałam sobie sprawę, że już tam drugi raz nie pojadę.
Po pierwsze ze względów technicznych - prowadzenie samochodu ( taką wytrzymałość i umiejętności ma tylko mąż, a chyba nie da się znów namówić), po drugie, jesteśmy coraz starsi i przywykliśmy do wygód, po trzecie to jest naprawdę wielkie przedsięwzięcie. Pracowałam nad nim niemal rok - plan trasy, co? gdzie? ile? itp.
Poza tym nienawidzę turystyki organizowanej przez biura. No i mnie na Skandynawię zorganizowaną nie stać. Ceny z kosmosu!

Cieszę się, że Wam się podoba nasza wyprawa. A ja, relacjonując podróż, wracam myślami do pięknych miejsc.
:D :papa:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 28.11.2013 18:11

Oj podoba mi się też Twoja wyprawa, podoba. Już bym jechała gdyby nie ten paskudny listopad i odległość do Norwegii z mojego południa.
Ale Ty nie trać nadziei , bo może jeszcze tam wrócisz- jeszcze masz dużo czasu.
Znam takie małżeństwo które przed sześćdziesiątką zwiedziło całą Europę , śpiąc w samochodzie osobowym i nie było to kombi. Między innymi objechali w koło całą Norwegię aż po jej północny kraniec. Do dziś pamiętam jak pani opowiadała mi o myciu się w misce na parkingu.
Nordkapp czeka.
Pozdrowienia dla dzielnego synka. Rośnie nam kolejny podróżnik , bo czym skorupka za młodu nasiąknie........
:papa: :papa: :papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.11.2013 19:27

Dziękuję,Travel, lejesz miód na moje serce.

2013_07_10 06_40_17.JPG


Spanie w tym aucie było raczej komfortowe, ale mimo wszystko kłopotliwe.
Jak mnie gnaty zaczną łupać, to nie wiem, czy zrezygnowałabym z łoża w hotelu, ale już nie w Skandynawii :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.11.2013 20:45

Agnieszko, wcześniej pisałaś, że spaliście z widokiem na ... ostatnie ujęcie nieźle pokazuje jakie panoramiczne szybki mieliście :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Szwecja i Norwegia, czyli trochę zimy latem - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone