Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sopot pod Giewontem czyli Makarska w czasach zarazy

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.09.2020 21:54

Też bym poczytała...
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 18.09.2020 21:59

ruzica napisał(a): Niestety o chamstwie/zdziczeniu rodaków na wakacjach mogłabym napisać osobny wątek :cry:


Ja na pewno napiszę, ale zostawiam sobie to pod koniec relacji. Szczególnie mocno pozdrowię ścianę wschodnią :twisted:

pozdrawiam, Michał
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18309
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 18.09.2020 23:37

piekara114 napisał(a):Też bym poczytała...


Dołączam do grona chętnych czytaczy . . . problem nie jest nowy , ale ostatnio zdecydowanie wyraźniejszy moim zdaniem :?

Marta , bardzo fajne zdjęcia Splitu :D


Pozdrawiam
Piotr
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12164
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 19.09.2020 09:29

Cudny Split :hearts:
Uwielbiam to miasto niezmiennie. W jego wypadku sprawdza się powiedzenie że stara miłość nie rdzewieje - u mnie zakochanie trwa 17 lat :mrgreen:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 19.09.2020 12:00

piekara114 napisał(a):W tym roku za daleko było do Splitu. Dawno tam nie byłam......


Z Pagu to naprawdę daleko, a i z Murteru dużo bliżej nie jest....


maslinka napisał(a):
Łażenie po Splicie w upale musiało być męczące, ale zrobiliście bardzo ładne zdjęcia :D


piotrf napisał(a):
Marta , bardzo fajne zdjęcia Splitu :D



Dziekuję, Split bardzo fotogeniczny jest :)

Kapitańska Baba napisał(a):Cudny Split :hearts:
Uwielbiam to miasto niezmiennie. W jego wypadku sprawdza się powiedzenie że stara miłość nie rdzewieje - u mnie zakochanie trwa 17 lat :mrgreen:


Split chyba różne emocje wywołuje. Jedni twierdzą, że przereklamowany, inni traktują jako miejsce przesiadkowe na prom...Ale ja uważam, że Split jest piękny, wspaniały i wyjątkowy :) 16 lat temu co prawda bardziej podobał mi się Trogir, ale teraz chyba jest odwrotnie.

maslinka napisał(a):
ruzica napisał(a):Niestety o chamstwie/zdziczeniu rodaków na wakacjach mogłabym napisać osobny wątek :cry:

Może jednak?! :mrgreen: Chętnie bym poczytała 8)


piekara114 napisał(a):Też bym poczytała...


majkik75 napisał(a):
Ja na pewno napiszę, ale zostawiam sobie to pod koniec relacji. Szczególnie mocno pozdrowię ścianę wschodnią :twisted:

pozdrawiam, Michał


piotrf napisał(a):Dołączam do grona chętnych czytaczy . . . problem nie jest nowy , ale ostatnio zdecydowanie wyraźniejszy moim zdaniem :?



Dobrze, niech Wam będzie. Napiszę w kilku punktach,żeby się za bardzo nie rozpisywać :wink:

Polski dzikus na wakacjach

1. Picie wódki na plaży. Tu może ciut przesadzam, bo sama radlerka lubię wypić podczas plażingu, no ale to chyba nie to samo :roll:
2. Śmiecenie- nikt na gorącym uczynku przyłapany nie został, ale butelki po Lechu i Tyskim to raczej nie po Niemcach
3. Bazgranie na murach/kamieniach itp. (wspomniana jużKorona Kielce oraz inne Legie, Wisły itp. - to też raczej Czesi tego nie napisali :wink:
4. Mieliśmy osobliwe sąsiedztwo. Kilka apartmanów od nas mieszkali Polacy. Ponieważ ich miejsce zamieszkania leżało na naszej ulubionej trasie do "miasta" bardzo często tam przechodziliśmy. Osoby te być może były upośledzone, bo znały tylko 4 słowa, wypowiadane za każdym razem. Te słowa zaczynały się na takie literki: k..., ch...,j....p..... :evil: Czasem ich uboga łacina podwórkowa niosła się aż do naszego balkonu.
5. Inny apartman przy naszej trasie- blisko Jadranki- darcie ryja(sorki za określenie) do późnych godzin
6. Jednego dnia na plażę przybyła ekipa około 20 osobowa, mocno już nawaleni, mimo, że była 10 rano. W takim stanie poszli do wody, ale tylko stali zamoczeni do kolan trzymając materac, bo chyba nic więcej nie byli w stanie. Mieli za to jakiegoś samograja, na którym puszczali umpa-disco-polo, na cały głośnik, ku utrapieniu współplażowiczów.

Oczywiście ja nie chcę niczego uogólniać, nie twierdzę też, że inne nacje są święte. Ale wszystkie te powyższe sytuacje zostały zaobserwowane u osób z Polski. Myślę(a może tylko mam nadzieję), że są oni w mniejszości, jednak takie zachowania źle rzutują na ogół, który w większości jest jednak w porządku i potrafi się zachować.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.09.2020 13:01

Punkt z muzyką - masakra. Na Pagu to było i to nawet z plecaka w czadie spaceru na plaży. Inne nacje (ale mało) też mieli, ale była to dobra muzyka i bardzo delikatnie nastawiona, tak aby leżący słyszeli, a nie pół plaży.
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 478
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 19.09.2020 13:13

Split oczywiście jak zawsze cudowny. Też bardzo lubię klimat tego miasta, mimo tłumu który chyba jest tam zawsze.
Też widywałem na plaży puszki po piwie rodzimej produkcji i przyznam, że zastanawia mnie czy to miłość do wybranego gatunku piwa, czy sknerstwo :D. Co do zachowań, to widywałem Niemców, Czechów i parę innych nacji których zachowanie mogło dowodzić, iż stosunkowo niedawno zleźli z drzewa. No ale jak to w życiu- jeden wynosi z domu dobre wychowanie, a drugi telewizor 8O .
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 19.09.2020 14:38

piekara114 napisał(a): Inne nacje (ale mało) też mieli, ale była to dobra muzyka i bardzo delikatnie nastawiona, tak aby leżący słyszeli, a nie pół plaży.


Tak to jeszcze ujdzie :wink:

Bratwojciech napisał(a):Też widywałem na plaży puszki po piwie rodzimej produkcji i przyznam, że zastanawia mnie czy to miłość do wybranego gatunku piwa, czy sknerstwo :D. .


Stawiam na to drugie :mrgreen:

maslinka napisał(a):
ruzica napisał(a):Męczący ten spacer, więc zrobimy sobie przerwę. W następnym odcinku pójdziemy odpocząć od zgiełku miasta 8)

Pewnie na Marjana ;)



Pewnie, że tak :wink:

25.08.2020, wtorek. Split. Park Šuma Marjan

Po odhaczeniu standardowych miejsc na mapie Splitu udajemy się na krótką wędrówkę w nieco spokojniejsze rejony. Park Šuma Marjan to zielone płuca Splitu. Teren jest gęsto porośnięty sosnowym lasem, więc liczę, że będzie sporo cienia. Park jest zwieńczony wzgórzem o wysokości 178 m npm., to podobno najlepszy punkt widokowy w Splicie. W 2004 nie miałam pojęcia o istnieniu tego miejsca, dlatego bardzo chciałam odwiedzić je tym razem.

Startujemy. Będziemy poruszać się w większości schodami:

h88.jpg


Bardzo szybko dochodzimy do pierwszego z punktów widokowych:

h89.jpg


Jest tak gorąco, że chętnie skończyłabym wycieczkę w tym miejscu..No, ale kto powiedział, że na wakacjach ma być tylko przyjemnie :?: :twisted:

Idziemy więc dalej w górę, aktualnie schody zostały zastąpione pochyłym chodnikiem:

h90.jpg


Jedyna ławka w cieniu zajęta :x

Kościół sv. Mikołaja:

h91.jpg


W końcu jakieś drzewa, ale nie odpoczywamy, bo trzeba iść pod górkę:

h92.jpg


Widać szczyt z chorwacką flagą:

h93.jpg


Jeszcze ze 300 schodów i można podziwiać widoki :wink:

h94.jpg


h95.jpg


h96.jpg


Tu chyba zakończymy bo robimy się głodni. Park Marjan jest raczej duży, my odwiedziliśmy tylko pewien fragment z najwyższym szczytem. Schodzimy na dół początkowo tą samą drogą, później jakimiś ulico-schodami. W części nieturystycznej rozglądamy się za jakąś konobą dla lokalsów.

h97.jpg


Ale nic interesującego nie wpada nam w oko. Wszędzie same cafe bary :roll: W końcu znajdujemy knajpkę, która fajnie wygląda, ale jakoś nie możemy wybrać dla siebie nic z menu. Jakoś nie mam ochoty na gulaš od hobotnice, mimo, że znam to danie z niedawnych opowieści Pana Makłowicza.

Ostatecznie obiad zjadamy w....Mc Donaldzie :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Cóż, czasem tak jest, że człowiek ma ochotę zjeść kotleta z psa zmielonego razem z budą :wink: A z drugiej strony ile można wpierniczać te lignje? :oczko_usmiech:

Po haniebnym obiedzie odnajdujemy Dusię, płacimy 14 kun za parking i jedziemy dalej na północ.

:papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 19.09.2020 15:04

Piękne widoki z Majana :D Fajnie, że doszliście na szczyt. Nam się nie chciało i zawróciliśmy przy kościele :oops:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8659
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.09.2020 15:29

Uwielbiam Split :hearts: .
Widoki z Marjana były w planie na czerwiec tego roku, mieliśmy zarezerwowane dwa noclegi w Splicie, no ale nie wyszło :? .



ruzica napisał(a):A z drugiej strony ile można wpierniczać te lignje?

W każdych ilościach :mrgreen: .
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 19.09.2020 16:24

Piękny ten Split na Twoich zdjęciach. Też jestem w nim zakochany a w tym roku to tylko byliśmy przejazdem i mam duży niedosyt jego. A jak na hambuksy w Splicie to polecam Sexi Cow. Pycha.
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 19.09.2020 19:12

maslinka napisał(a):. Nam się nie chciało i zawróciliśmy przy kościele :oops:


Ależ ja to bardzo dobrze rozumiem. Przecież sama chciałam zawracać jeszcze przed kościołem :wink:

marze_na napisał(a):Widoki z Marjana były w planie na czerwiec tego roku, mieliśmy zarezerwowane dwa noclegi w Splicie, no ale nie wyszło :? .


Nam też czerwcowe plany nie wyszły. :(

marze_na napisał(a):

ruzica napisał(a):A z drugiej strony ile można wpierniczać te lignje?

W każdych ilościach :mrgreen: .


Bardzo lubię lignje(głównie pržene) ale każdej ilości chyba nie byłabym w stanie przerobić :wink:

mchrob napisał(a): A jak na hambuksy w Splicie to polecam Sexi Cow. Pycha.


Dzięki. Ale to chyba za dwa lata dopiero mogę sprawdzić :wink:
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 19.09.2020 19:42

ruzica napisał(a):Polski dzikus na wakacjach

1. Picie wódki na plaży. Tu może ciut przesadzam, bo sama radlerka lubię wypić podczas plażingu, no ale to chyba nie to samo :roll:
2. Śmiecenie- nikt na gorącym uczynku przyłapany nie został, ale butelki po Lechu i Tyskim to raczej nie po Niemcach
3. Bazgranie na murach/kamieniach itp. (wspomniana jużKorona Kielce oraz inne Legie, Wisły itp. - to też raczej Czesi tego nie napisali :wink:
4. Mieliśmy osobliwe sąsiedztwo. Kilka apartmanów od nas mieszkali Polacy. Ponieważ ich miejsce zamieszkania leżało na naszej ulubionej trasie do "miasta" bardzo często tam przechodziliśmy. Osoby te być może były upośledzone, bo znały tylko 4 słowa, wypowiadane za każdym razem. Te słowa zaczynały się na takie literki: k..., ch...,j....p..... :evil: Czasem ich uboga łacina podwórkowa niosła się aż do naszego balkonu.
5. Inny apartman przy naszej trasie- blisko Jadranki- darcie ryja(sorki za określenie) do późnych godzin
6. Jednego dnia na plażę przybyła ekipa około 20 osobowa, mocno już nawaleni, mimo, że była 10 rano. W takim stanie poszli do wody, ale tylko stali zamoczeni do kolan trzymając materac, bo chyba nic więcej nie byli w stanie. Mieli za to jakiegoś samograja, na którym puszczali umpa-disco-polo, na cały głośnik, ku utrapieniu współplażowiczów.

Oczywiście ja nie chcę niczego uogólniać, nie twierdzę też, że inne nacje są święte. Ale wszystkie te powyższe sytuacje zostały zaobserwowane u osób z Polski. Myślę(a może tylko mam nadzieję), że są oni w mniejszości, jednak takie zachowania źle rzutują na ogół, który w większości jest jednak w porządku i potrafi się zachować.


#ruzica, a ja moge dodac (choc fotki nie mam, bo podwodne), ze na jednej z HR plaż, na jakichs 4-5 metrach glebokosci widzialem ulozony z kamieni plazowych napis: POLSKA 2020...

Moze nie wszyscy na plażach HR pijo, palo i śpiewajo, ale takze nurkujo... ;)
Po prostu naszych rodakow jest wszedzie "pełno". ;)
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 19.09.2020 19:51

robertms napisał(a):

a ja moge dodac (choc fotki nie mam, bo podwodne), ze na jednej z HR plaż, na jakichs 4-5 metrach glebokosci widzialem ulozony z kamieni plazowych napis: POLSKA 2020...


8O Szkoda, że nie masz fotki....

robertms napisał(a):
Moze nie wszyscy na plażach HR pijo, palo i śpiewajo, ale takze nurkujo... ;)


Ale ja w ogóle nie twierdzę, że wszyscy tak robio :wink: Co wyraźnie zaznaczyłam na końcu.

robertms napisał(a):
Po prostu naszych rodakow jest wszedzie "pełno". ;)


To fakt, ale my zwykle jeździliśmy poza sezonem i wtedy wszędzie jest pełno niemieckich emerytów :oczko_usmiech:
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 19.09.2020 20:28

ruzica napisał(a):
robertms napisał(a):

a ja moge dodac (choc fotki nie mam, bo podwodne), ze na jednej z HR plaż, na jakichs 4-5 metrach glebokosci widzialem ulozony z kamieni plazowych napis: POLSKA 2020...


8O Szkoda, że nie masz fotki....



Spoko.
Nie mam tak zaawansowanego aparatu, zeby wody nie przepuszczal...
Ale pomysl fajny... :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Sopot pod Giewontem czyli Makarska w czasach zarazy - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone