Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sopot pod Giewontem czyli Makarska w czasach zarazy

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.09.2020 10:01

elka21 napisał(a): zasugerowałam się wpisem kolegi :
marekkowalak napisał(a):

Tak wyschnięte Modro Jezero to latem norma, nawet nie musi być straszna susza.




Zwróć uwagę na wyróżnione słowo - chodziło o wyschnięcie pokazane na zdjęciach autorki relacji, czyli nie całkowite, ale znaczne. I jest to jak najbardziej norma w Imotski - poziom wody w zależności od pory roku zmienia się o kilkanaście metrów. Na początku lata i w lipcu można jeszcze trafić na dość wysoki poziom (tak jak Tobie się to udało, chociaż to też nie jest norma), ale od sierpnia do października jest bardzo niski, a często wysycha zupełnie.

Taki już urok tego jeziora - podobnie jak Cetiny nad Omišem, gdzie latem widać na skałach o kilka metrów wyższy poziom wody z wiosny.

Cerveno Jezero nie ma takich wahań, bo jest przez cały czas zasilane wodami podziemnej rzeki, która przez nie przepływa.


ruzica - a zdjęcia super, także te robione telefonem. :D

Mnie osobiście takie naturalne zdjęcia jak u Ciebie podobają się o wiele bardziej niż te poprawiane jakimś filtrami , HD czy fotoshopowane :D :D
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 13.09.2020 10:55

marekkowalak napisał(a):Na początku lata i w lipcu można jeszcze trafić na dość wysoki poziom (tak jak Tobie się to udało, chociaż to też nie jest norma), ale od sierpnia do października jest bardzo niski, a często wysycha zupełnie.

Nieprawda.
Przynajmniej jesli chodzi o sierpień.
Dwa lata się tam kąpałem, więc to żadna reguła (poziom był normalny o czym swiadczyły skoki do wody z jednej ze skał po prawej stronie, jakimi popisywał się jeden gosć).
Załączniki:
IMG_20180809_184843.jpg
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.09.2020 13:05

anakin napisał(a):Dwa lata się tam kąpałem, więc to żadna reguła (poziom był normalny o czym swiadczyły skoki do wody z jednej ze skał po prawej stronie, jakimi popisywał się jeden gosć).



Możliwość kąpieli świadczy właśnie o obniżeniu poziomu wody do poziomu 6 metrów.

Normalny poziom wody w tym jeziorze to ok. 50 metrów i więcej (maksymalnie do 100 metrów)

Informacja z netu:

W jeziorze znajdują się trzy głazy, które, wyznaczają poziom jeziora. Gdy na głazie Katavić na wysokości 6 metrów pojawi się tafla wody, rozpoczyna się sezon pływacki. Głaz Jakićin wyznacza środek sezonu pływackiego. Natomiast głaz Pavić pojawia się pod koniec sezonu pływackiego.
Ostatnio edytowano 13.09.2020 13:17 przez marekkowalak, łącznie edytowano 2 razy
Karpatka1
Odkrywca
Posty: 95
Dołączył(a): 13.03.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Karpatka1 » 14.09.2020 22:02

Dobry wieczór! Wreszcie wieczór na nadrabianie zaległości, a że dreptaliśmy w tym roku po tych samych uliczkach, więc chętnie przyłączę się do czytania i oglądania. Nawet obciętych nóg :wink: :D
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 15.09.2020 07:22

Modre Jezero wyschło całkowicie, a Chorwaci szykują się do meczu :wink:

https://www.croatiaweek.com/photos-blue ... -dries-up/
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 16.09.2020 16:29

marekkowalak napisał(a):
Mnie osobiście takie naturalne zdjęcia jak u Ciebie podobają się o wiele bardziej niż te poprawiane jakimś filtrami , HD czy fotoshopowane :D :D


Dziękuję, też nie lubię przerabianych zdjęć :D

Karpatka1 napisał(a):Dobry wieczór! Wreszcie wieczór na nadrabianie zaległości, a że dreptaliśmy w tym roku po tych samych uliczkach, więc chętnie przyłączę się do czytania i oglądania.


Dzisiaj to już chyba dzień dobry :D Zdążyłam zauważyć, że odwiedzaliśmy te same miejsca, ciekawa jestem wrażeń :idea:

Bravik napisał(a):Modre Jezero wyschło całkowicie, a Chorwaci szykują się do meczu :wink:



Dzięki za to cenne info :D Swoją drogą szybko wyschło.


Dobrze, skoro już ustaliliśmy, że Modro Jezero czasem wysycha, a czasem nie i wszystko mieści się w normie, to proponuję, żebyśmy poszli dalej. A konkretnie na plażę :D

24.08.2020, poniedziałek. Nugal

Prognozy na kolejne dwa dni zapowiadały niechorwacką pogodę. W poniedziałek miały być przelotne deszcze, natomiast we wtorek padać miało już bardziej konkretnie. Na szczęście ciągle miało być bardzo ciepło. Trzeba było więc plany dostosować do panujących warunków. :idea:

Skoro w poniedziałek padać ma tylko przelotnie, to wtedy poplażujemy, a w bardziej deszczowy wtorek zrobimy sobie citybreak 8)

Oczywiście prognozy się nie sprawdziły i plażowanie odbyło się w burzy i deszczu(i to na plaży bez cywilizacji), miasta zaś zwiedzaliśmy w skwarze. :evil: :evil: :evil:

W poniedziałek, kiedy szykowaliśmy się rano do wyjścia, do naszych drzwi zapukały Fiołki. Przynieśli w darze arbuza i melona :) Arbuza zaczęliśmy konsumować od razu, natomiast melon nie należy do naszych ulubionych owoców, więc będziemy móżdżyć co z nim w przyszłości zrobić.

Wychodzimy z domu i kierujemy się naszą ulubioną ulicą w dół. Daczia odpoczywa, bo dziś i tak idziemy na plażę na którą samochodem nie da się dojechać.

Plaża Nugal, bo to na nią pójdziemy jest położona w połowie drogi pomiędzy Makarską a Tučepi. Można się tu dostać pieszo, rowerkiem, albo jakimś pływadłem.

Wyłazimy zatem z kwatery głównej. W połowie zejścia z górki łapie nas deszcz, więc musimy się chować :roll: Jak na razie prognoza się zgadza, padać miało 2 razy- o 11 i o 16. Teraz jest koło 11. Z plażowaniem powinniśmy idealnie trafić w okno pogodowe 8)

Przy Jadrance naszą uwagę zwraca taki oto osobliwy mural, poświęcony miejscowym bohaterom:

h59.jpg


Od śniadania i arbuza zdążyliśmy już zgłodnieć, więc kupujemy słodkiego burka po drodze( z wiśniami, mniam!). Jakoś te chorwackie słodkie wypieki wchodzą nam tym razem lepiej niż kugle :roll:

Dochodzimy do centrum. Doczekałam się zdjęcia ze stopami :oczko_usmiech:

h60.jpg


Zaglądamy w zakamarki:

h61.jpg


Nasza droga do celu rozpoczyna się tuż przy małej plaży na początku półwyspu Osejava:

h62.jpg


Idę!

h63.jpg


Rzucamy okiem na Makarską(trzeba zrobić w tył zwrot)

h64.jpg


W ogóle z tą plażą Nugal miałam pewien problem. Niektóre internetowe źródła twierdziły, że jest ona wyłącznie dla nudystów. Nawet moja aplikacja mapy.cz określała tę plażę jako nudist space. Wiele osób twierdziło jednak, że byli tam w ciuchach i żyją :mrgreen: No to ja już nie wiem :roll:

Najbardziej w pamięć zapadł mi taki internetowy dialog:

Ta plaża jest dla nudystów, a przyłażą tekstylni a zakłócają nasz spokój

To nie jest oficjalna plaża FKK. Tak łatwo się nas nie pozbędziecie!

Cóż trzeba było iść sprawdzić na własnej skórze.

h65.jpg


Dojście od portu do plaży zajęło nam jakieś pół godzinki tempem powolnym. Ścieżka czasem była kamienista:

h66.jpg


A czasem równiutka jak stół:

h67.jpg


Widać Tučepi:

h68.jpg


Wreszcie jesteśmy na miejscu:

h69.jpg


Muszę powiedzieć, że robi wrażenie. Jak dla mnie to chyba jedna z 3 najpiękniejszych chorwackich plaż, po Beritnicy na Pagu i Pasjačy koło Dubrovnika.

Niestety zdechł aparat i więcej zdjęć z tej plaży nie posiadam :(

Znajdujemy sobie wygodne miejsce, godzina jest 11.30, na razie na plaży dość luźno. Z każdą minutą jednak atmosfera się zagęszcza :roll: Skład narodowościowy plażowiczów to Polacy oraz czwórka Hiszpanów. Ci ostatni przyszli najpóźniej i siedzą nam prawie na głowie :roll:

Jeśli chodzi o moje wcześniejsze wątpliwości, to zostały rozwiane w 100%. Plaża nie jest tylko dla nudystów. Linka rozdziela ją na dwie strefy: około 1/3 terenu należy do tych ubranych, gołym przypada około 2/3. Zauważamy pewien paradoks. Podczas gdy tekstylni gnieżdżą się tłumnie na małym skrawku, troje(lub max. pięcioro) nudystów ma bardzo dużą przestrzeń dla siebie :roll:

Trochę śmiesznie to wygląda.

Podoba nam się tutaj, ale niestety spadają na nas nieszczęścia:
1. Prognoza się nie sprawdza i zaczyna padać. To się chowamy pod drzewami i czekamy aż przestanie. Przestaje, rozkładamy się ponownie, ale za chwilę zaczyna padać ponownie. Nie ma widoków aby przestało, koniec imprezy :(

2. Pan S. podczas snoorkowania zauważa ładną muszlę. Chce ją wziąć do ręki(po cholerę ja się pytam), ale zamiast muszli chwyta jeżowca :evil: . Potem przez pół dnia będzie wydłubywał jego kolce.

Tak naprawdę zdążyliśmy pobyć tu ze 2 godzinki, każde z nas zażyło kąpieli, więc tragedii nie ma. Wracamy ściezką, którą przyszliśmy, coś z nieba cały czas kapie nam na głowę.

Oczywiście jak już się dotoczyliśmy na naszą Gubałówkę to się robi lampa.

Los z nas zakpił okrutnie :oczko_usmiech:

Nie chce nam się już dziś nigdzie iść, więc gotujemy w apartmanie, a popołudnie spędzamy na balkonie w towarzystwie arbuza i graševiny.

Obserwujemy z balkonu Biokovo:

h70.jpg


Zastanawiamy się jak zostały tam poprowadzone szlaki. Mamy pewien karkołomny plan, ale o tym kiedy indziej :wink:

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.09.2020 18:50

Na Nugal nie byłam, ale wszystko przede mną. Mam nadzieję, że jak przyjdzie nas czas to znajdziemy się na tej dużej pustej części....
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 17.09.2020 15:11

piekara114 napisał(a):Na Nugal nie byłam, ale wszystko przede mną. Mam nadzieję, że jak przyjdzie nas czas to znajdziemy się na tej dużej pustej części....


8O Czytałam chyba Twoje wszystkie chorwackie relacje, nawet te z zamierzchłych czasów oraz coś spoza Chorwacji, ale musiałam czytać nieuważnie, bo jakoś mi umknął fakt, że jesteście nudystami :oczko_usmiech:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 17.09.2020 15:19

ruzica napisał(a):
piekara114 napisał(a):Na Nugal nie byłam, ale wszystko przede mną. Mam nadzieję, że jak przyjdzie nas czas to znajdziemy się na tej dużej pustej części....


8O Czytałam chyba Twoje wszystkie chorwackie relacje, nawet te z zamierzchłych czasów oraz coś spoza Chorwacji, ale musiałam czytać nieuważnie, bo jakoś mi umknął fakt, że jesteście nudystami :oczko_usmiech:

Mnie oraz 8O :oczko_usmiech:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4697
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 17.09.2020 15:38

Jak miło powspominać ulubione miejsca w Chorwacji.
Ścieżka do plaży Nugal jest wspaniała. Ja ja pokonałam w odwrotną stronę. Widoki po drodze są rewelacyjne.
Ale z plaży Nugal tez nie mam zdjęć, bo jakoś głupio mi było wyciągać aparat, gdy wokół było sporo nudystów i nie było żadnej linki dzielącej plażę na dwie części. Widać co roku są inne zwyczaje.
Moje poszukiwania plaży Nugal (szliśmy z Tucepi) opisałam tutaj a drogę powrotną do Makarskiej tutaj.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12175
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 17.09.2020 15:51

Na zdjęciu plaża rzeczywiście wygląda ładnie :D
U nas tak nie padało co chwilę tego dnia, dopiero wieczorem przez chwilę spadł mocny deszcz 8O
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.09.2020 16:12

A mi się wydaje że takie wydzielenie stref,choćby linką, jest bardzo w porządku że strony miejscowych włodarzy,miejskich czy jakichkolwiek innych. Oczywiscie najlepiej by było gdyby cała Nugal (i wiele innych fajnych plaż :cool: ) bylo FKK,ale to byłoby za piękne :wink: .Nugal nam nie po drodze ale jakby co to z pewnością zajęlibyśmy miejsce w tej większej części plaży :)
Tak poważnie to niestety zauważamy zmierzch naturyzmu.Moze w tym roku jest w ogóle mało ludzi,nawet jak na tę porę,ale naturystów jest jak na lekarstwo a wśród młodych ludzi w ogóle już się ich nie zauważa.
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 17.09.2020 20:19

mysza73 napisał(a):
ruzica napisał(a):
piekara114 napisał(a):Na Nugal nie byłam, ale wszystko przede mną. Mam nadzieję, że jak przyjdzie nas czas to znajdziemy się na tej dużej pustej części....


8O Czytałam chyba Twoje wszystkie chorwackie relacje, nawet te z zamierzchłych czasów oraz coś spoza Chorwacji, ale musiałam czytać nieuważnie, bo jakoś mi umknął fakt, że jesteście nudystami :oczko_usmiech:

Mnie oraz 8O :oczko_usmiech:


Mysza, chyba musimy poczekać na jakieś wyjaśnienia :wink:

megidh napisał(a):Ścieżka do plaży Nugal jest wspaniała. Ja ja pokonałam w odwrotną stronę. Widoki po drodze są rewelacyjne.


To prawda, samo przejście tej ścieżki jest już atrakcją. Chociaż my widoki mieliśmy akurat troszkę niewyraźne :roll:

megidh napisał(a): nie było żadnej linki dzielącej plażę na dwie części. Widać co roku są inne zwyczaje.


No właśnie, ciekawe czy to już tak na stałe :?: A może w następnym sezonie wymyślą jeszcze coś innego?

Kapitańska Baba napisał(a):U nas tak nie padało co chwilę tego dnia, dopiero wieczorem przez chwilę spadł mocny deszcz 8O


Teraz to już za bardzo nie pamiętam czy wieczorem padało. Ale chyba tak. Za to pamiętam bardzo dobrze straszną burzę w nocy.

kulka53 napisał(a): Oczywiscie najlepiej by było gdyby cała Nugal (i wiele innych fajnych plaż :cool: ) bylo FKK,ale to byłoby za piękne :wink: ..


Oczywiście najlepiej by było, gdyby cała Nugal(i wiele innych fajnych plaż 8) było tekstylnych, ale to by było za piękne :wink: :twisted:

kulka53 napisał(a):Tak poważnie to niestety zauważamy zmierzch naturyzmu.Moze w tym roku jest w ogóle mało ludzi,nawet jak na tę porę,ale naturystów jest jak na lekarstwo a wśród młodych ludzi w ogóle już się ich nie zauważa.


Myślę, że możesz mieć sporo racji, co potwierdza właśnie nasza wizyta na Nugal. Trochę to jednak dziwne, że na plaży, która w świadomości ludzkiej chyba funkcjonuje jako FKK większość stanowią ludzie odziani, a naturyści to pojedyncze osoby.

Byliśmy już na plażach FKK, przeważnie żeby podziwiać widoki, albo na jakąś się zaplątaliśmy przypadkiem, ale chyba nigdy nie spotkaliśmy tam ludzi w naszym wieku- przeważnie to 70+ aus Deutschland :roll:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 17.09.2020 20:23

ruzica napisał(a):Byliśmy już na plażach FKK, przeważnie żeby podziwiać widoki...

W kontekście plaż naturystycznych brzmi to cośkolwiek dwuznacznie :mrgreen: :oczko_usmiech: .
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 17.09.2020 20:29

Nefer napisał(a):
ruzica napisał(a):Byliśmy już na plażach FKK, przeważnie żeby podziwiać widoki...

W kontekście plaż naturystycznych brzmi to cośkolwiek dwuznacznie :mrgreen: :oczko_usmiech: .


:lol: :lol: :lol: Rzeczywiście to głupio zabrzmiało :oops: :oops: :oops:

Chodziło mi o taki np. widok:

fkk.jpg

Plaża FKK na Krku, 2018
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Sopot pod Giewontem czyli Makarska w czasach zarazy - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone