Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sopot pod Giewontem czyli Makarska w czasach zarazy

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 708
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 17.09.2020 19:40

maslinka napisał(a):Świetny tytuł! :D

Gdzie dorwałaś maseczkę w biało-czerwoną szachownicę :?: Szukałam wszędzie na Braču jakiejś maski z flagą Chorwacji, ale się nie udało :?

Także na Brać w tym roku nie spotkałem, ale w Omisiu mieli w każdej budce z pamiątkami.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 17.09.2020 20:55

ruzica napisał(a):
Nefer napisał(a):
ruzica napisał(a):Byliśmy już na plażach FKK, przeważnie żeby podziwiać widoki...

W kontekście plaż naturystycznych brzmi to cośkolwiek dwuznacznie :mrgreen: :oczko_usmiech: .


:lol: :lol: :lol: Rzeczywiście to głupio zabrzmiało :oops: :oops: :oops:

Chodziło mi o taki np. widok:

fkk.jpg

Plaża FKK na Krku, 2018

Jasne, domyśliłem się, o co chodzi... :).
Swoją drogą piękne pustki na tym zdjęciu z Krku. :D
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5244
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 17.09.2020 22:22

Tak gwoli ścisłości, Osejava to park leśny i raczej ciężko nazwać go półwyspem.
W prezencie masz kilka zdjęć Osejavy i Nugala zrobione z Vidilicy Nugal i od strony Tučepi. Jeśli oczywiście wyrazisz zgodę. :oczko_usmiech:
Załączniki:
_DSC1343.JPG
_DSC1337.JPG
_DSC1315.JPG
_DSC1304.JPG
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2170
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 17.09.2020 22:30

Bravik napisał(a):Tak gwoli ścisłości, Osejava to park leśny i raczej ciężko nazwać go półwyspem.



Jak najbardziej jest to półwysep. 2 pierwsze z brzegu strony:

https://www.dalmatia.hr/pl/piekno-przyrody/makarska-polwysep-sw-piotra-i-osejava

http://chorwacja4u.eu/plaza-nugal-w-okolicach-makarskiej/

Na jednej ze stron Makarskiej jest taki opis:

Poluotok Osjeva čini dio Makarske luke koji je "grli" sa juzne strane i štiti od nevere.

Poluotok se proteže od Makarske pa sve do ulaska u Tučepi.


Poluotok to półwysep po chorwacku :D

Półwysep ma nawet swoją stronę na chorwackim fb:

https://pl-pl.facebook.com/pages/Poluotok-Osejava/301578179860708

:papa: :papa:


Tak na marginesie: jedno z najpiękniejszych miejsc w Makarskiej, moim zdaniem. Niestety, nie byłem na plaży Nugal - i sądząc po fotkach autorki tematu - jest czego żałować! Na pewno do nadrobienia następnym razem :D
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5244
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 18.09.2020 00:06

marekkowalak napisał(a):
Bravik napisał(a):Tak gwoli ścisłości, Osejava to park leśny i raczej ciężko nazwać go półwyspem.

Jak najbardziej jest to półwysep. (...)
Poluotok to półwysep po chorwacku


Przeczytaj ze zrozumieniem mój post, potem znajdź w sieci lub w podręczniku geografii definicję półwyspu i spójrz na mapę.
Dzięki za wytłumaczenie określenia poluotok. Od razu świat wygląda bardziej kolorowo. :wink:
Wiadomo też wszystkim, że jak czegoś nie ma na fb, to to coś nie istnieje.
Na koniec cytat ze strony , którą podajesz:
Makaraska leży pomiędzy górami Biokovo, w porcie otoczonym dwoma półwyspami: św. Piotra i Św. Osejava. Te dwa półwyspy stanowią atrakcję dla odwiedzających, jako że znajdują się tam drewniane parki.
Na marginesie - czyim to patronem jest ten święty Osejava. Bez odbioru.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2170
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 18.09.2020 06:47

Bravik napisał(a):
Przeczytaj ze zrozumieniem mój post, potem znajdź w sieci lub w podręczniku geografii definicję półwyspu i spójrz na mapę.


Definicję znam, na mapę patrzyłem - jest to zdecydowanie półwysep! Wszystko się zgadza z oficjalnymi danymi i z wpisem w poście ruzicy

Dzięki za wytłumaczenie określenia poluotok.


Proszę uprzejmie! Służę pomocą gdybyś jeszcze nie znal jakiegoś słowa :papa: :papa:
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5244
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 18.09.2020 06:53

marekkowalak napisał(a):

Proszę uprzejmie! Służę pomocą gdybyś jeszcze nie znal jakiegoś słowa :papa: :papa:


To, że coś podają internety, nie jest prawdą objawioną. Może odnieś się do tego świętego i drewnianego parku. Bo widzę, że nie pasuje ci do z góry założonej teorii.
Żeby nie przedłużać, to jak po chorwacku jest bez odbioru, panie poligloto? :roll:
PS. Nikt w Makarskiej nie używa określenia poluotok w stosunku do Osejavy. :papa:
Ostatnio edytowano 18.09.2020 07:19 przez Bravik, łącznie edytowano 3 razy
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1447
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 18.09.2020 07:13

Makarska wcale nie jest piekielna. Według mnie jest boska 8) .Plaża i okolice również.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.09.2020 08:02

ruzica napisał(a):
mysza73 napisał(a):
ruzica napisał(a):
piekara114 napisał(a):Na Nugal nie byłam, ale wszystko przede mną. Mam nadzieję, że jak przyjdzie nas czas to znajdziemy się na tej dużej pustej części....
8O Czytałam chyba Twoje wszystkie chorwackie relacje, nawet te z zamierzchłych czasów oraz coś spoza Chorwacji, ale musiałam czytać nieuważnie, bo jakoś mi umknął fakt, że jesteście nudystami :oczko_usmiech:
Mnie oraz 8O :oczko_usmiech:
Mysza, chyba musimy poczekać na jakieś wyjaśnienia :wink:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ale dokładnie czytacie.... Opalamy się standardowo.... na plażach miejskich/publicznych/ze znajomymi 8) , ale jak jesteśmy sami na jakieś mniej ludnej plaży, to opalamy się wszyscy tak samo, czyli....toples :lol: :mrgreen: Ja już kilka razy korzystałam z możliwości bezludzia i było opalanie i kąpiel sauté, co mi pasuje.... A w tym roku po odwiedzeniu takiego miejsca Pan M. obiecał, że jak zaczniemy sami jeździć (i możliwe, że to będzie już przyszły rok, bo już teraz syna musieliśmy namawiać na wyjazd) czasami będziemy korzystać z plaż FKK i możliwości smażenia się sauté :mrgreen:

kulka53 napisał(a):Tak poważnie to niestety zauważamy zmierzch naturyzmu.Moze w tym roku jest w ogóle mało ludzi,nawet jak na tę porę,ale naturystów jest jak na lekarstwo a wśród młodych ludzi w ogóle już się ich nie zauważa.
8O Ja w tym roku (teraz wrzesień) miałam wrażenie wysypu. I to nie tylko wśród osób starszych, które dotychczas najczęściej spotykaliśmy, ale także i u sporo młodszych. Ba, nawet na "miejskiej"/ogólnodostępnej plaży było przemieszanie, i to bez rozdzielania linką czy umownych stref....
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2170
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 18.09.2020 10:12

kulka53 napisał(a):Tak poważnie to niestety zauważamy zmierzch naturyzmu. Moze w tym roku jest w ogóle mało ludzi,nawet jak na tę porę,ale naturystów jest jak na lekarstwo a wśród młodych ludzi w ogóle już się ich nie zauważa.



Faktycznie coś chyba jest na rzeczy - i to nie tylko z naturyzmem. Dawniej na zwykłych plażach opalanie topless było czymś normalnym i dosyć często spotykanym, ostatnio jakby rzadziej. W tym roku natomiast w BV na głównej plaży nie spotkałem nikogo przez cały tydzień!

Albo faktycznie coś się zmienia, albo te osoby wybierają bardziej odludne plaże (czemu się sumie nie dziwię).
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 18.09.2020 16:57

Ej chłopaki! Nie kłóćcie sie, molim!

Dla przypomnienia pierwszy punkt regulaminu:
1. Ma być miło :)

SebastianM napisał(a):
maslinka napisał(a):Świetny tytuł! :D

Gdzie dorwałaś maseczkę w biało-czerwoną szachownicę :?: Szukałam wszędzie na Braču jakiejś maski z flagą Chorwacji, ale się nie udało :?

Także na Brać w tym roku nie spotkałem, ale w Omisiu mieli w każdej budce z pamiątkami.


Ja nawet specjalnie tych maseczek nie szukałam. Trafiły się na pierwszym lepszym straganie w Makarskiej :)

Nefer napisał(a):Swoją drogą piękne pustki na tym zdjęciu z Krku. :D


To był maj. A dojście na tą plażę było długie i trudne. Stąd pustki.

Bravik napisał(a):Tak gwoli ścisłości, Osejava to park leśny i raczej ciężko nazwać go półwyspem.
W prezencie masz kilka zdjęć Osejavy i Nugala zrobione z Vidilicy Nugal i od strony Tučepi. Jeśli oczywiście wyrazisz zgodę. :oczko_usmiech:


Dziękuję za prezent :D Podoba mi się.

A teraz rozłożymy problem półwyspu na czynniki pierwsze:

To jest widok z naszego tarasu:

poluotok.jpg


Bardzo dobrze widać zarówno Osejavę jak i sv. Petar(który to półwyspem jest napewno). Z tej perspektywy wyglądały dość podobnie, dlatego widoczek nazwałam sobie roboczo "widok na dwa półwyspy".

Ale:
Półwysep-część lądowej powierzchni Ziemi wysunięta w stronę zbiornika wodnego (np. morza lub jeziora), otoczona z trzech stron wodą.

Jak się spojrzy na mapę, to jednak Osejava jest otoczona wodą z dwóch stron, czyli brakuje tej jednej strony, by uznać za pełnoprawny półwysep. A Chorwaci może nazywają to poluotok, a może nie. Z żadnym nie było mi dane rozmawiać na ten temat 8)

marekkowalak napisał(a):
Niestety, nie byłem na plaży Nugal - i sądząc po fotkach autorki tematu - jest czego żałować! Na pewno do nadrobienia następnym razem :D


Ja żałuję, że nie trafiliśmy tam przy lepszej pogodzie. Po pierwszym zachwycie był plan by chodzić tam na codzienne plażowanie, ale ostatecznie- z braku czasu i nadmiaru innych planów więcej tam nie poszliśmy :?

Bravik napisał(a): św. Piotra i Św. Osejava. Te dwa półwyspy stanowią atrakcję dla odwiedzających, jako że znajdują się tam drewniane parki.[/i]
Na marginesie - czyim to patronem jest ten święty Osejava. Bez odbioru.


:lool: Może ten sv. Osejava to patron drewnianych parków? :?: :oczko_usmiech:

marekkowalak napisał(a): - jest to zdecydowanie półwysep! Wszystko się zgadza z oficjalnymi danymi


Niepotrzebnie chyba użyłam słowa półwysep, nie chciałam rozpętać burzy :roll: Wg. definicji z wiki(patrz wyżej) to jednak nie jest półwysep :idea:

pomorzanka zachodnia napisał(a):Makarska wcale nie jest piekielna. Według mnie jest boska 8) .Plaża i okolice również.


Ja tam się czułam w tej Makarskiej bardzo szczęśliwa. Ludzie mają jakieś uprzedzenia :roll:

piekara114 napisał(a): Ja już kilka razy korzystałam z możliwości bezludzia i było opalanie i kąpiel sauté, co mi pasuje.... A w tym roku po odwiedzeniu takiego miejsca Pan M. obiecał, że jak zaczniemy sami jeździć (i możliwe, że to będzie już przyszły rok, bo już teraz syna musieliśmy namawiać na wyjazd) czasami będziemy korzystać z plaż FKK i możliwości smażenia się sauté :mrgreen:


Fajnie :!: Moje obawy przed takim opalaniem są związane głównie z wystawianiem na słońce tych części skóry, które się nigdy nie opalały. Na początek chyba zainwestowałabym w filtr 100 :wink:

piekara114 napisał(a):
Ja w tym roku (teraz wrzesień) miałam wrażenie wysypu. I to nie tylko wśród osób starszych, które dotychczas najczęściej spotykaliśmy, ale także i u sporo młodszych. Ba, nawet na "miejskiej"/ogólnodostępnej plaży było przemieszanie, i to bez rozdzielania linką czy umownych stref....


A może to był wyjątek od reguły?

marekkowalak napisał(a):
Albo faktycznie coś się zmienia, albo te osoby wybierają bardziej odludne plaże (czemu się sumie nie dziwię).


Pewnie tak właśnie jest :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.09.2020 18:21

ruzica napisał(a):Fajnie :!: Moje obawy przed takim opalaniem są związane głównie z wystawianiem na słońce tych części skóry, które się nigdy nie opalały. Na początek chyba zainwestowałabym w filtr 100 :wink:
Wystarczy powoli i grubsza warstwa. O ile pośladkom słońce nie zaszkodzi to jednak górna część ciała (nie wiem jak tu zareagują na słowo b...t) jest delikatniejsza i ryzyko chorób większe, więc dużoo kremu, a po kilku razach już normalnie.

marekkowalak napisał(a):
kulka53 napisał(a):Tak poważnie to niestety zauważamy zmierzch naturyzmu. Moze w tym roku jest w ogóle mało ludzi,nawet jak na tę porę,ale naturystów jest jak na lekarstwo a wśród młodych ludzi w ogóle już się ich nie zauważa.
Faktycznie coś chyba jest na rzeczy - i to nie tylko z naturyzmem. Dawniej na zwykłych plażach opalanie topless było czymś normalnym i dosyć często spotykanym, ostatnio jakby rzadziej. W tym roku natomiast w BV na głównej plaży nie spotkałem nikogo przez cały tydzień!
Albo faktycznie coś się zmienia, albo te osoby wybierają bardziej odludne plaże (czemu się sumie nie dziwię).
Rzeczywiście :!: :!: W Tribunj mało ludzi, no i wrzesień, więc ciężko powiedzieć, ale na Pagu w lipcu tylko na Sv. Marka była babeczka toples opalająca się (nie piszę o całkiem dzikiej odległej plaży) i jeden pan z pośladkami w górę wystawionymi (leżał jakby tyczkę połkną). Ale nie ma co się dziwić, bo po plażach prawie sami Polacy obecni, a jak się posłucha ich komentarzy o opalaniu nago (głównie babki) i faceci wykręcający chamsko głowę na boki, aby chamsko się patrzeć niby w okularach krajobrazy oglądają nagle, to się aż odechciewa. We wcześniejszych naszych pobytach zawsze kilka osób na plaży opalało się toples...
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 18.09.2020 19:07

piekara114 napisał(a): nie ma co się dziwić, bo po plażach prawie sami Polacy obecni, a jak się posłucha ich komentarzy o opalaniu nago (głównie babki) i faceci wykręcający chamsko głowę na boki, aby chamsko się patrzeć niby w okularach krajobrazy oglądają nagle, to się aż odechciewa. We wcześniejszych naszych pobytach zawsze kilka osób na plaży opalało się toples...


Chyba się rozwikłała zagadka zmierzchu naturyzmu. Na Makarskiej Riwierze też nie widziałam nikogo chociażby topless(z tymi kilkoma wyjątkami na Nugal), bo właśnie sami prawie Polacy tam byli. Niestety o chamstwie/zdziczeniu rodaków na wakacjach mogłabym napisać osobny wątek :cry:

25.08.2020, wtorek. Split. Pałac Dioklecjana i Riva

Tego dnia miała być najgorsza pogoda, więc zaplanowaliśmy spacery miejskie. W nocy była jednak konkretna burza i chyba się wypadało. I wypogodziło. Jest skwar, który będzie towarzyszył nam już do końca pobytu. Ale to nic nie szkodzi, chyba jakoś ten upał przeżyjemy. Na początek pojedziemy do Splitu. Pan S. jeszcze nigdy tam nie był, a ja byłam 16 lat temu, więc najwyższa pora sobie przypomnieć.

Z Makarskiej jedziemy autostradą, po czym wjeżdżamy do miasta i rozpoczynamy poszukiwania parkingu. Zaparkujemy przy centrum handlowym Joker. To około kilometra od słynnego pałacu. Parking jest darmowy przez pierwsze 3 godziny, każda kolejna to 7kun.

Dusia zaparkowana w podziemiach, idziemy zwiedzać:

Widać już mury:

h71.jpg


Zaraz przekroczymy progi :wink:

h72.jpg


Katedra sv. Duje:

h73.jpg


We wnętrzach pałacu:

h74.jpg


Chyba się pali 8O :wink:

h75.jpg


Z cyklu każdy ma takie zdjęcie:

h76.jpg


Jakaś ameba coś nabazgrała :evil:

h77.jpg


W ogóle nie zdziwiłabym się, gdyby owa ameba była z Polski. Kiedy zaplątaliśmy się w jakiś boczny zaułek, zauważyłam, że liczne skrawki muru w owym zaułku są ozdobione napisem Korona Kielce :? :roll:

Upał jest straszny, ale na szczęście można się schować w zacienionej uliczce:

h78.jpg


Wychodzimy na Narodni Trg:

h79.jpg


Tak to wygląda z drugiej strony:

h80.jpg


h81.jpg


Wreszcie w pocie czoła dotoczyliśmy się do Rivy, czyli splitskiej nadmorskiej promenady. Trochę tu śmierdzi, ale i tak nam się podoba:

h82.jpg


Ta palma za mną jest chyba trochę tonowa :mrgreen:

h83.jpg


h84.jpg


Split jest dość różnorodny. Jak nie lubicie wąskich uliczek, to szerokie też się znajdą :wink:

h85.jpg


Idziemy szukać szczęścia, które ma nam przynieść Grgur:

h86.jpg


To gorący chłop :twisted: :oczko_usmiech: A tak na poważnie, to tak się nagrzał od słońca, że ledwo byłam w stanie dotknąć jego wypolerowanego palucha :roll:

Patrzymy na bramę złotą i wlewających się przez nią ludzi:

h87.jpg


Męczący ten spacer, więc zrobimy sobie przerwę. W następnym odcinku pójdziemy odpocząć od zgiełku miasta 8) Ale to w ogóle nie znaczy, że odpoczniemy :wink: :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.09.2020 19:39

W tym roku za daleko było do Splitu. Dawno tam nie byłam......
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.09.2020 20:45

ruzica napisał(a):Męczący ten spacer, więc zrobimy sobie przerwę. W następnym odcinku pójdziemy odpocząć od zgiełku miasta 8)

Pewnie na Marjana ;)

Prognozy pogody w tym roku nam też się nie sprawdzały :?

Łażenie po Splicie w upale musiało być męczące, ale zrobiliście bardzo ładne zdjęcia :D

ruzica napisał(a):Niestety o chamstwie/zdziczeniu rodaków na wakacjach mogłabym napisać osobny wątek :cry:

Może jednak?! :mrgreen: Chętnie bym poczytała 8)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Sopot pod Giewontem czyli Makarska w czasach zarazy - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone