Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 12.06.2015 22:45

Moja rada jest krótka :D . Stambuł powinno się zobaczyć i nawet tylko dwa dni "z wierzchu" sa warte wysiłku (włożonego w zaplanowanie pobytu :wink: ) i będą długo pamiętane :!:
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 12.06.2015 22:46

Czw.07.05.cd. W drugiej części dnia zaplanowałem tylko wieczorny rejs po Bosforze. Co tu teraz robić skoro tak szybko czmychnęliśmy z zatłoczonego Topkapi :roll: :?:. Po wymianie walut w jednym z już wspomnianych kantorów pomiędzy bazarami, zaproponowałem Ładniejszej spacer do pobliskiego mostu, skąd jakimś busem lub metrem na pewno dojedziemy na deptak Istiklal Caddesi. Wystarczyło jeszcze tylko powiedzieć, ile tam eleganckich sklepów i wystaw, a plan z miejsca został zaakceptowany :D :wink: Dojście do Golden Horn Metro Bridge trochę nużące, ale warto było. Most nowy,a został oficjalnie otwarty 15.02.2014 r. Przystanek Halic linii M2 metra jest bardzo ciekawie usytuowany, bo na środku mostu 8O :!: . Trzy fotki z tego miejsca.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

W ten sposób dopiąłem swego (trochę wbrew Ładniejszej) i metrem dojechaliśmy na plac Taksim. No cóż, lubię zobaczyć też te miejsca, gdzie rozgrywa się najnowsza historia.

Obrazek

Stąd już tylko krok na obiecany deptak. Idziemy, idziemy, a tu licho jakoś :( na tym Istiklal Caddesi. Paryż ani Mediolan to to nie jest. Tak bez obrazy, ale dowcipnie to "popierdółka jakaś" :wink: . Siedemnastomilionowa metropolia zasługuje chyba na bardziej reprezentacyjną aleję.

Obrazek

Dobrze, że chociaż jest ten tramwaj :) .

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Skręcamy w którąś z bocznych uliczek, gdzie jem szaszłyk z grilowanego bakłażana i baraniny. Według mnie turecka kuchnia jest dobra dla dietetyków (grilowane, a nie smażone i bez sosów), ale nie podzielam zachwytów nad jej wyjątkowością. Kto chce więcej o jedzeniu, to polecam turecki wątek smakowitych relacjji kulinarne-podroze-po-swiecie-t43022-210.html Grzegorza Ćwika :) .
W bocznych uliczkach jest ciasno (zwłaszcza dla samochodów), ale klimaty już bardziej orientalne. Można sobie kupić np. baranie rogi :).

Obrazek

Skoro jest ciasno i czasami stromo, to przed niewłaściwym wjechaniem w ulicę jednokierunkową ostrzegają takie wynalazki :wink: .

Obrazek

Tam gdzie ich nie ma, to niektórzy jeżdżą też po torowiskach 8O .

Obrazek

Na półtoragodzinny rejs po Bosforze wybraliśmy ofertę firmy TurYol, cena tylko 12 LTR :D . Na przystani Eminonu skusiliśmy się na kultową w tym miejscu bułkę z rybą (tur.balik ekmek) za 8 LTR. Szału nie ma, ale spróbować trzeba :) .
Nie, to nie takim stateczkiem mieliśmy płynąć :wink: .

Obrazek

Za takie pieniądze tylko normalne, używane do codziennej komunikacji na Bosforze.

Obrazek

Przewodnik też nie przysługuje, zatem opowiadam Ładniejszej co widzimy po drodze :) . Pałac Dolmabahce, Ciragan Palace (kiedyś sułtański pałac, teraz 5-cio gwiazdkowy hotel), meczet Ortakoy (wybudowany w tym samym czasie co Dolmabahce) i widoczna na zdjęciu Rumeli Hisari (twierdza wybudowana w 1452 r. przy obężeniu Konstantynopola).

Obrazek

Za częściowo widocznym Drugim Mostem Bosforskim jest Emirgan Park, gdzie w kwietniu ma miejsce festiwal tulipanów. Podobno kształt szklaneczek w których podaje się turecką herbatę jest wzorowany na kielichu tulipana :idea: .
W drodze powrotnej, na drugim brzegu mijamy pierwszą twierdzę wykorzystywaną przy oblężeniach Konstantynopola, czyli Anadolu Hisari (zbudowana w 1394 r.). Później mijamy pałacyk Kucuksu, zbudowany z resztek po budowie Dolmabahce. Zdjęcie jakby to potwierdza :wink: , ale podobno w środku jest bardzo ładnie :) .

Obrazek

Na zdjęciu Kuleli Askeri Lisesi (liceum wojskowe).

Obrazek

Później mijamy pałac Beylerbeyi, który zbudował sułtan Abdulaziz, następca i brat Abdulmecida, bo ... nie lubił Dolmabahce :lol:.
Pierwszy Most Bosforski nie jest tak pięknie oświetlony jak się spodziewałem :( .

Obrazek
Obrazek

Światła wielkiego miasta robią jednak wrażenie :D .

Obrazek

Krótki postój na przystani dzielnicy Uskudar.

Obrazek

Znana już nam wieża Leandra (Kiz Kulesi),

Obrazek

oraz wieża Galata :) .

Obrazek

Do przystani Eminonu koło mostu Galata dopływamy, kiedy nad Stambułem rozpętuje sie majowa burza.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
cdn.
Ostatnio edytowano 18.06.2015 21:48 przez tiwa, łącznie edytowano 1 raz
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 13.06.2015 22:51

Pt.08.05. Wrócę na chwilę do wydarzeń poprzedniego mokrego wieczoru. Lało jak z cebra, znacznie się ochłodziło :( i było już na tyle późno, że pan zamknął kiosk, gdzie chciałem odzyskać kaucję za Istanbulkart. Podobno można oddać w automacie na przystanku. Próbowałem, ale w tych warunkach pogodowych szybko zrezygnowałem z walki o odzyskanie 10 LTR kaucji i ok. 6 LTR za niewykorzystane impulsy. Nie jestem nawet pewien, czy to się da zrobić :?:
Zziębnięci i zmoczeni wróciliśmy do kampera, a tam mamy gościa 8O . Młoda i ładna Niemka z Erfurtu opowiada, że po wyprzedaży majątku (chyba raczej jego części, bo gdzieś trzeba wrócić) wyrusza właśnie z narzeczonym na półtoraroczną objazdówkę po Azji ! :roll: Stambuł zwiedzili i czekają na wizy do Iranu i Iraku. Mieli też w planie Australię, ale ponieważ dezynfekcja kampera i przewóz kontenerem kosztują ok. 3000 euro :o , to sobie odpuścili.
Na tym parkingu sporo jest oryginałów i ludzi z fantazją :) . Nie brakuje też nietuzinkowych kamperów :D .

Obrazek

Żegnamy mokry Stambuł, ludzie na przystankach pozdrawiają naszego kampera :papa: .
W czasie jazdy dostrzegam most, tak to ten, zaraz będziemy w Azji :) .

Obrazek

Jedziemy do Pamukkale, to ok. 660 km. Po stu kilometrach się rozjaśnia i po raz pierwszy tankujemy drogie tureckie paliwo :( . Jonny się nie szczypał, tankował tam gdzie były duże, ładne stacje i kazał lać najlepszy ON. Uprzedzam, że benzyna jest droższa o ok. 0,65 LTR na litrze. Najtańsze paliwo zatankowaliśmy właśnie na tej stacji - 3,6 LTR/litr. Najdroższe było w Manavgat - 4,1 LTR/litr.

Jedziemy i jedziemy, nudy. Droga szeroka i długa aż po horyzont. Czasami jakieś wzgórze lub flaga :wink: .

Obrazek
Obrazek

Skoro tak jedziemy, to podsumujmy krótko Stambuł :D .
Ładniejszej najbardziej podobało się w Dolmabahce i Cysternie Bazylikowej.
Dla mnie największymi atrakcjami były : Hagia Sofia, Muzeum Wojskowości i rejs po Bosforze.
W Pamukkale mieliśmy do wyboru dwa kempingi.
Na pierwszy ogień idzie ten w centrum miasteczka (37.9185507, 29.12162609). Jest wszystko na czym nam zależy : ciepła woda, basen, pralka. Trawertyny widoczne i na tyle blisko, że nie trzeba będzie jechać kamperem. Cena uzgodniona 60 LTR/noc i zaczynamy szukać najlepszego miejsca, żeby być jak najmniej na widoku publicznym. Nagle wraca Turek z jakimś młodszym kolegą i mówią, że nastąpiła pomyłka. 120 LTR to za jedną noc, a nie za dwie. Wykręcają się jakimiś ustaleniami "szefa" :? . Po krótkiej dyskusji rezygnujemy i zostawiamy tych krętaczy głośno kłócących się między sobą.
Na Tepecamping (37.94196919, 29.13933533) wiedzie dość stroma i wąska droga. Najważniejsze jednak, że cena 60LTR/noc nie ulega zmianie :D i jest wszystko co trzeba, a dodatkowo ładniejszy widok z góry.

Obrazek

Trawertyny są w dole za tym wzgórzem po prawej stronie.

Obrazek
Obrazek

Najpierw prysznic, później pranie, kąpiel w basenie zostawiamy sobie na jutro :) . Gospodarze okazują się przesympatyczni (nawet nie ma porównania z tymi dupkami na dole) i biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości był to nasz najlepszy kemping w Turcji :D .
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21059
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 14.06.2015 12:39

tiwa napisał(a):Moja rada jest krótka :D . Stambuł powinno się zobaczyć i nawet tylko dwa dni "z wierzchu" sa warte wysiłku (włożonego w zaplanowanie pobytu :wink: ) i będą długo pamiętane :!:
pzdr. :wink:


Bardzo cenna i zarazem trafna rada...dla mnie :D
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21059
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 14.06.2015 12:45

Co do rejsu ,to fajnie się wspominało z tą małą różnicą ,że Wy płynęliście wieczorem ,a my z rana...
Mostu też wypatrywałem...

Pozdrawiam
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 14.06.2015 18:59

ajdadi napisał(a):Co do rejsu ,to fajnie się wspominało z tą małą różnicą ,że Wy płynęliście wieczorem ,a my z rana...

Czy to była też tania wersja rejsu, czy może szarpnęliście się na coś droższego ?
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 14.06.2015 19:01

Sb.09.05. Poranek zaczynamy od śniadania :) .

MERHABA BURAT ! :papa:
Obrazek

Proszę aż tak bardzo nie zazdrościć :wink: . My musieliśmy je sobie zrobić sami. To śniadanie Burat (wesoły i pomocny 18-latek) przygotowuje dla grupy tureckich paralotniarzy.
Po posiłku trzeba było ruszyć kampera i pojechać obejrzeć to cudo natury :D .
W drodze do Pamukkale, widok prawie jak z paralotni :wink: .

Obrazek

Stajemy przed górnym parkingiem, oszczędzając chyba 10 LTR. Bilet wstępu to 25 LTR/os. Widać, że teren jest zadbany,

Obrazek

podobnie jak stroje sprzedawców lodów, soków itp. :D .

Obrazek

Dziarsko wkraczamy na teren kompleksu Pamukkale - Hierapolis.

Obrazek

Jak dla mnie te ruiny i trawertyny tworzą razem bajkową całość.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Strażniczka też na boso :) .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ludzie fotkują, aż miło :) .

Obrazek
Obrazek
cdn.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.06.2015 21:27

tiwa napisał(a):Dziarsko wkraczamy...

Postawa rzeczywiście bojowa :cool:

Nawet jakiegoś wielkiego tłumu nie było w Pamukkale :)

Zmieniliście trasę objazdówki, czy coś źle pamiętam? Bo chyba najpierw miała być Ankara i Kapadocja :roll:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 14.06.2015 22:28

Dla przypomnienia poniżej mapka z trasą wyprawy. Jedziemy zgodnie z literami alfabetu :wink:

Obrazek
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 14.06.2015 22:37

Sb.09.05.cd. Po zwiedzeniu (na boso) tej części trawertyn Ładniejsza zapragnęła napić się mrożonego soku. Ponieważ nie widzę cennika pytam się ile to kosztuje. Pan mówi (po angielsku), że sześć LTR. No to w porządku, nalewa, Ładniejsza pije, a ja chcę zapłacić. Turek mówi, że płaci się obok, u drugiego pana :?: . Daję 6 LTR, a gostek mówi, że sok kosztuje 8 LTR :!: . Nie było sensu się kłócić (może się przesłyszałem), ale ostrzegam przed takimi trikami :( .
Procesja turystów, z których tylko nieliczni zaglądają później na inny urokliwy fragment trawertyn 8O .

Obrazek
Obrazek

Eech, taki lot musi być wspaniały :roll:

Obrazek

Ostrożnie :!: :o

Obrazek

Udało się :!: , pełny odlot :D .

Obrazek

Ze strażnikiem przyszła pewna pani i proszę 8O

Obrazek

Jak to w życiu, są równi i ... ci którym wolno :roll: :wink:

Obrazek

Dla tych co chcą się jednak wykąpać jest taka całkiem legalna możliwość, zaledwie kilkaset metrów dalej. Wystarczy tylko zapłacić 32 LTR i możemy do woli popływać w naprawdę pięknym basenie :) .

Obrazek

Powyżej basenu spacerujemy w tak niezwykłym miejscu :D,

Obrazek
Obrazek

aż dojdziemy do urokliwego amfiteatru :) .

Obrazek

Żal było opuszczać to miejsce, ale kamper już czekał :wink: , żeby nas zawieźć do pobliskiego Karahayit, znanego z gorącej, leczniczej wody bogatej w żelazo.

Obrazek

Na głównym placyku taka oryginalna fontanna i ... chyba nic poza tym :?:

Obrazek
Obrazek

W Karahayit zrobiliśmy niezbędne zakupy. Skusiliśmy się też na kupno lokalnego wina. Lojalnie uprzedzam, alkohol w Turcji jest mniej więcej 100% droższy niż w Polsce :!: .
Po powrocie na kemping obiecany basen :D .

Obrazek

W czasie kolacji zostaliśmy przez obsługę kempingu poczęstowani pyszną herbatą z pieprzem :) .
Później już tylko lampka wina i zaduma nad pięknem tego świata, gdzie spektakl stworzony przez naturę 8O ,

Obrazek

zazwyczaj wygrywa z tym będącym dziełem człowieka :wink:

Obrazek
cdn.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.06.2015 08:48

Wapienne baseny jak zawsze zachwycające.

Pzdr
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21059
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 16.06.2015 16:52

tiwa napisał(a):Czy to była też tania wersja rejsu, czy może szarpnęliście się na coś droższego ?
pzdr. :wink:


Nie wiem czy coś droższego..no może troszkę...płaciliśmy za osobę 15 euro
ALE BYŁO WARTO
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21059
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 16.06.2015 17:00

Pamukkale i Hierapolis...super znów tam być..

Pozdrawiam
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 16.06.2015 17:09

Vjetar napisał(a):Wapienne baseny jak zawsze zachwycające.

Myślę, ze śmiało można tam spędzić cały dzień, korzystając jednak z tamtejszego basenu, zwłaszcza w upalne dni :D .
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Turcja

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 16.06.2015 17:12

Nd.10.05. Plan dnia: Afrodyzja, Mugla, punkt widokowy na zatokę Gokova, kemping Azmakbasi w tejże zatoce. Z Pamukkale do Aphrodisias jest niedaleko (80 km), ale 2 godz. na dojazd trzeba policzyć. Parking (płatny) znajduje się przy głównej drodze, a pod ruiny i muzeum można dojechać takim bezpłatnym wagonikiem, ciągniętym przez traktor :) .

Obrazek

Afrodyzja rozkwit gospodarczy (II-III w.n.e.) zawdzięczała bogatym złożom marmuru, który eksportowano (głownie w postaci wyrobów) na niemal cały obszar cesarstwa rzymskiego. Z tutejszej znanej szkoły rzeźbiarskiej do dnia dzisiejszego zachowało się sporo posągów. Po upadku państwa zachodniorzymskiego, miasto znalazło się w granicach cesarstwa bizantyjskiego. Wymiana handlowa została przerwana i Afrodyzja pogrążyła się w kryzysie. Silne trzęsienia ziemi i epidemie VII wieku doprowadziły do całkowitego upadku miasta :( .
Przed wejściem do muzeum.

Obrazek

Eleganckie i klimatyzowane sale w środku.

Obrazek

W niektórych muzeach z Ładniejszej wychodzi taki "łobuziak ze szkolnych wycieczek" :wink:

Tutaj chce namówić pana na spacer,
Obrazek

sprawdza gładkość starożytnego marmuru :wink:

Obrazek

i próbuje ożywić muzealne kompozycje :) .

Obrazek

Jedna z ciekawszych (lepiej zachowanych :wink: ) rzeźb i słynne postacie : Neron i Agrypina. Zastanawia mnie, że marmur z Afrodyzji był znany ze swojej kolorystyki (od śnieżnobiałej po szaroniebieską), a ten co widzimy, to musiał chyba bardzo pożółknąć 8O :!: :?:

Obrazek

Ja tylko sygnalizuję, że w Turcji jest tak niezwykłe miejsce jak Afrodyzja :roll: . Kto chce wiedzieć więcej, temu polecam nieocenioną "Turcję w Sandałach".
Rozpoczynamy zwiedzanie na nieklimatyzowanym już powietrzu :wink: i od razu taka ładna ruina :D .

Obrazek

Jest to Tetrapylon - brama prowadząca do świątyni Afrodyty. Tetrapylon został zrekonstruowany z wykorzystaniem 85 % oryginalnych marmurowych fragmentów.
Teraz idziemy na stadion, który podobno jest najlepiej zachowaną tego typu budowlą, z czasów antycznych, w całym obszarze basenu Morza Śródziemnego 8O .

Obrazek
Obrazek
cdn.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017 - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone