Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sardynia, czyli leniuchowanie i zwiedzanie

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.03.2017 19:03

trinity napisał(a):to poproszę o zdjęcie :oczko_usmiech:

Trochę nagiąłem rzeczywistość stwierdzeniem "cyprysowa" aleja :roll: , chwila czasu minęła i pamięć nieco zawiodła...

Bardziej sosnowa co prawda, ale aleja jak najbardziej....

Voilà: :D

DSCF9139.jpg


IMGP9283.jpg
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 30.03.2017 20:03

kulka53 napisał(a):Trochę nagiąłem rzeczywistość stwierdzeniem "cyprysowa" aleja :roll: , chwila czasu minęła i pamięć nieco zawiodła...

Bardziej sosnowa co prawda, ale aleja jak najbardziej....

Voilà: :D


:hearts: :hearts: Dziękuję

Jest przepiękna i końca nie widać... 8O
Doskonała na spacer :hut:
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 30.03.2017 20:08

Andzia* napisał(a):Ogrzeję się tu troszkę w sardyńskim słońcu i pochodzę po piasku bosymi stopami..... :oczko_usmiech:


Miło, że chcesz tu się ogrzać :coool: a zapewniam, że ciepło a nawet gorąco było :oczko_usmiech:
Zapraszam również na snoorkowanie i pluskanie w czyściutkim morzu :D :D
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 30.03.2017 20:45

Dzień szósty, 29 czerwca 2016

Dzisiaj mamy plan wypocznku na plaży kamienistej, to życzenie naszej młodszej córki, która chyba stęskniła się za Cro. Mi na tym piasku bardzo odpowiada :oczko_usmiech: ale decydujemy się na La Spiaggetta di Cardedu. Wiemy, że życie podwodne jest bogatsze przy skałach więc chcemy zobaczyć jak to wygląda w wodach sardyńskich :idea:

Po śniadaniu jedziemy tu
m1.png


Zostawiamy auto na parkingu i szukamy dogodnego miejsca. Ludzi nie ma :hearts: Wybieramy miejsce na piasku, choć sama plaża jest kamienista :roll:

Nasze stanowisko :mrgreen: tam jest już piasek 8)

IMAG4363a.jpg


IMAG4372a.jpg


Oczywiście od razu idziemy do kryształowej wody, co w wodzie :?: Zgodnie z oczekiwaniami, mamy sporo rybek, roślin...

1.png


2.png


3.png


Wczoraj popołudniu kupiłyśmy grę "Bule" :D i dziś mamy rozgrywki, dziewczyny przygotowują tory przeszkód żeby nie było to takie proste :mrgreen:
Zabawa była świetna :oczko_usmiech:
Czas mija bardzo spokojnie i dawno nie wypoczywałam w całkowitej ciszy na plaży, tylko my i szum morza :!:

Idziemy na spacer z mężem by zobaczyć co jest dalej w prawo od naszej plaży

IMAG4399a.jpg


IMAG4401a.jpg


Po plażowaniu jedziemy autem jeszcze w kierunku Spiaggia di Su Sirboni. Parkujemy i trzeba przejść spory odcinek pieszo... więc idziemy :D

IMAG4412a.jpg


Nie podejmujemy się jednak wędrówki do plaży, jakoś wszyscy osłabli i nie mamy ze sobą wody :oops:
A na wieczór też są plany, no to wracamy do domu na obiad :D
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 31.03.2017 13:57

Trochę napiszę jeszcze o naszym lokum.
Mieszkamy na pierwszym piętrze w dwupiętrowym bloku, takim typowym w tym mieście. Mamy dostęp do ogrodu i grila, ale nie korzystamy (jest zaniedbany). Samo mieszkanie jest fajne i czyste, dwie duże sypialnie, łazienka, ręczniki, kuchnia- wyposażona średnio, ale nam wystarcza :lol: Zdjęć nie mam.

Drugiego dnia okazało się, że sąsiadujemy z rodakami :D :D rodziną, która nie jest zmotoryzowana, bo przylecieli samolotem i poruszają się autobusami po wyspie. Lubią wędrować po górach i wzbudzili we mnie podziw, bo temperatury zachęcają nas tylko do kąpieli a nie do wędrówek. 8O

Wieczór spędzamy w naszym miasteczku i kilka słów o nim: Cardedu – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sardynia, w prowincji Ogliastra. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 1467 osób, 45,8 os./km (Wikipedia)
Miasto Cardedu należy do prowincji Nuoro. Znajduje się na wschodnim wybrzeżu Sardynii, charakteryzuje się jednym z najpiękniejszych wybrzeży wyspy. (Comune di Cardedu)
Tyle informacji, więc niewiele :?

Mieszkańców też nie spotykamy zbyt wielu :? ale w kilku spotkaniach i rozmowach np. na poczcie zetknęliśmy się z serdecznością i uprzejmością :D a po meczu Polska- Portugalia nawet ze współczuciem...

Kilka zdjęć z miasta, wszechobecne murale i kwiaty:

Kościół
DSC_0119.JPG


DSC_0115.JPG

DSC_0124.JPG

DSC_0117.JPG

DSC_0127.JPG

DSC_0753.JPG

DSC_0900.JPG
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.03.2017 17:08

Między tymi skałkami
Obrazek

to było by pewnie co od woda oglądać, a zrzuty kamerki fajne... Fajnie woda wyszła....


Czekam na dalej, wprawiaj się, bo relacja z Cypru obowiązkowa...ciekawa jestem jak tam pod wodą....
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 01.04.2017 22:11

piekara114 napisał(a):Między tymi skałkami

to było by pewnie co od woda oglądać,


No, też tak myślę :D :D ale tam nie próbowaliśmy...


piekara114 napisał(a): a zrzuty kamerki fajne... Fajnie woda wyszła....


Dziękuję, woda faktycznie jest taka w rzeczywistości :hearts: :hearts: to jest na Sardynii chyba dla mnie najpięniejsze :!: Jestem pewna, że tam by się Tobie spodobało :D :D

piekara114 napisał(a):Czekam na dalej, wprawiaj się, bo relacja z Cypru obowiązkowa...ciekawa jestem jak tam pod wodą....

Będzie dalej jeszcze piękniej, szczególnie pod wodą :D a... zobaczymy, co będzie na Cyprze :mrgreen: kamerki i aparaty oczywiście bierzemy, byle by woda była w miarę do pływania :smo:
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 01.04.2017 22:45

Dzień siódmy, 30 czerwca 2016

Plaża na dziś :?: Cea o niej wspominał Kulka53
Tutaj parking jest płatny 2E za cały dzień.
Plaża jest piękna :hearts: piasek bialuśki oczywiście też z drobinkami kwarcu, choć jest na niej trochę więcej ludzi :x Jest też przyjemna knajpka z dobrą kawą :D i cudnym dla oka widokiem na całą zatokę 8)
Charakterystyczne na tej plaży są ciekawe, pomarańczowe formacje skalne w zatoce :D

DSC_0139.JPG


Odchodzimy od leżaków idziemy w prawo i rozkładamy się w miejscu, gdzie ludzi jest niewiele. Woda bardzo przyjemna, więc długo w niej siedzimy.

DSC_0292.JPG


w lewo

DSC_0164.JPG


i w prawo

DSC_0172.JPG


Po pływaniu czas na odpoczynek pod parasolem, czyli czytanie i grę w karty. Naszą ulubioną grą od kilku lat jest "Wielki Dalmuti", zawsze przy niej jest dużo emocji i radochy. Przerwa w knajpce na kawę, lody są prawie w zasięgu ręki :mrgreen:

DSC_0218.JPG


Potem wybieramy się na długie pływanie na koniec zatoki wśród kamieni i fajnych skałek. Snoorkujemy i zachwycamy się pięknem tej zatoki, spotykamy różne okazy ryb, ślizgów.

Fotki z kamerki
z.png

zz.png

zzz.png


Po powrocie z plaży jedziemy do przyjemnej pizzerii w nadmorskiej części Cardedu, potem na krótki spacer w góry bo dziś jest mecz Polska- Portugalia, więc z moich planów zwiedzania nici, ale przynajmniej widziałam drzewa korkowe

IMG_20160629_200847.jpg


:smo: i mecz, na dodatek komentowany po włosku :!: było śmiesznie kiedy słyszeliśmy nazwiska naszych piłkarzy np. Kapućka :mrgreen:
:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.04.2017 19:17

Mam ten sam typ leżaczka, jest super, ale Twój ma fajniejsze kolory....
Czy ten materiał jest materiałowy czy taki bardziej plastikowym??? (ja mam ten drugi... mniej przyjemny, ale nie odbarwia się i od ręki jest suchy)
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 04.04.2017 13:27

piekara114 napisał(a):Mam ten sam typ leżaczka, jest super, ale Twój ma fajniejsze kolory....
Czy ten materiał jest materiałowy czy taki bardziej plastikowym??? (ja mam ten drugi... mniej przyjemny, ale nie odbarwia się i od ręki jest suchy)


Leżaczki mamy dwa :D i są super :mrgreen: też mam z materiału tzw. szybkoschnącego :mrgreen:
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 04.04.2017 14:21

Dzień ósmy, 1 lipca 2016

Dzień będzie pełen wrażeń, choć rano się jeszcze tak nie zapowiadało :D :D Ale z tym powoli, najpierw wydarzenia chronologicznie :D

Rano robię spacer do sklepu po śniadanie, potem pakowanie, sprzątanie, klucz zgodnie z ustaleniem zostawiamy w drzwiach i wyruszamy... najpierw na pocztę (jest ona otwarta w ustalonych godzinach i nie codziennie a tak dla informacji to bankomatu w miasteczku nie ma). Wysyłamy kartki do rodziny i znajomych i rozmawiamy z mieszkańcami, są ciekawi skąd jesteśmy i pytają jak się nam podoba, potem o przegranym meczu... czujemy się w centrum zainteresowań, jest bardzo miło :D :D

Dalej udajemy się drogą SS125 w kierunku Baunei :D Widoki i zakręty na trasie zapierają nam dech... jest cudnie :hearts: Im wyżej, tym widoki są piękniejsze. Oczywiście, co chwilę się zatrzymujemy i podziwiamy :D

Nadjeżdża rajdowa ekipa Corvettami, jest uroczo, ale i głośno...

DSC_0336.JPG

IMAG4452a.jpg


Spotykamy ich w Baunei

DSC_0365.JPG

DSC_0367.JPG


Trasa nas zachwyciła, była warta wycieczki, góry, doliny i płaskowyże... przy tym prawie brak zaludnienia, a te pomarańczowe drzewka przepięknie pachniały :D

IMAG4471a.jpg


DSC_0378.JPG


DSC_0382.JPG


Dojeżdżamy do opisywanego tu na forum Wąwozu Su Gorroppu, temperatura bardzo wysoka, i nie decydujemy się na zwiedzanie tym razem :oops:
Robimy zdjęcia z drogi i podziwiamy widoki :hearts:

DSC_0407.JPG


Tu też się z Wami osobiście witam :smo:

DSC_0422.JPG


Jedziemy dalej, kierunek Dorgali a potem Tomba dei Giganti S'Ena e Thomes

Parkujemy auto :!: Brama zamknięta, ale o tym czytałam, że aby wejść trzeba zamknąć za sobą bramę, bo kozy uciekają :mrgreen: :mrgreen:

DSC_0432.JPG


Idziemy w upale ok 500 metrów bez cienia wąską nieoznakowaną ścieżką...

DSC_0434.JPG


Po kilku minutach jest :!: Tomba dei Giganti S'Ena e Thomes czyli Grobowce Olbrzymów
Tombe dei giganti, czyli grobowce olbrzymów są najbardziej monumentalną formą rzeźby nuragicznej. Nigdzie indziej w Europie nie znajdziemy podobnych budowli. Mieszkańcy wyspy nadali im miano "grobowców olbrzymów" z racji ogromnych rozmiarów kamiennych płyt
Tomba dei Giganti S'Ena e Thomes jest jednym z najlepiej zachowanych w Sardynii i z najstarszych, pochodzący z 1800-1600 pne.

DSC_0441.JPG


DSC_0443.JPG


DSC_0446.JPG


DSC_0451.JPG


Nam się podobało :smo:

Po zwiedzaniu, jedziemy na nasze kolejne miejsce noclegowe... :?
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 04.04.2017 22:49

Tu mapka z pierwszej części naszej podróży, druga połowa dnia to długa historia...

aa.png
bernidi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 23.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) bernidi » 04.04.2017 23:13

trinity napisał(a):Tu też się z Wami osobiście witam :smo:

Witaj, witaj :)
Ale w wąwozie było bardzo przyjemnie podczas tych lipcowych upałów. Troszkę szkoda, że nie zdecydowaliście się tam pójść...

Pozdrawiam Wojtek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.04.2017 09:29

trinity napisał(a):Tu też się z Wami osobiście witam :smo:

Cześć :papa: :papa:
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 05.04.2017 14:01

bernidi napisał(a):
trinity napisał(a):Tu też się z Wami osobiście witam :smo:

Witaj, witaj :)
Ale w wąwozie było bardzo przyjemnie podczas tych lipcowych upałów. Troszkę szkoda, że nie zdecydowaliście się tam pójść...

Pozdrawiam Wojtek


Wówczas jakoś nie byłam przekonana, do wycieczki w samo południe... teraz trochę żałuję :oops: a masz jakieś zdjęcia z tego miejsca? Ile Wam zajęło czasu przejście wąwozem?


piekara114 napisał(a):
trinity napisał(a):Tu też się z Wami osobiście witam :smo:

Cześć :papa: :papa:


:smo: :smo:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Sardynia, czyli leniuchowanie i zwiedzanie - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone