Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zwiedzanie Wiednia - prośba o porady.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Zwiedzanie Wiednia - prośba o porady.

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 24.07.2012 10:53

Witam.
W drodze powrotnej z Cro zamierzamy zwiedzić Wiedeń. Czy mógłbym prosić o kilka porad dotyczących przede wszystkim parkowania w centrum miasta, czy są jakieś strefy ograniczonego ruchu (jak w dużych miastach niemieckich), jak wygląda temat parkingów w ogóle?

Mając kilka godzin do dyspozycji, co jeszcze oprócz Katedry św. Szczepana można zobaczyć?

A może gdzieś są już takie informacje, to poproszę link, bo mi nie udało się znaleźć. :)
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 24.07.2012 11:32

Witam.

2 tygodnie temu zaliczyliśmy całodniowe zwiedzanie Wiednia, więc postaram się pomóc.

Parking: my byliśmy w sobotę, kiedy jest luźniej, ale i tak w mieście jest ciężko, a w tygodniu to podobno w ogóle porażka - całe miasto to strefa płatnego parkowania. Najlepszą opcją jest parking Park & Ride. Piętrowy pod dachem (auto w cieniu), tani (3 euro za całą dobę) i przy stacji metra. Ja parkowałem na parkingu Erdberg przy ul. Safargasse - tuż przy autostradzie i przy stacji metra U3 (dojazd do centrum na Stephanplatz).
Podróż to tylko metro i tramwaje w moim przypadku. Bilety dostępne w automatach. Tutaj możesz sobie poczytać o rodzajach biletów. W wakacje dzieci jeżdżą za darmo. Bilet ważny oczywiście na wszystkie środki transportu.

Do zwiedzania jest sporo i nam się wszystkiego nie udało - zostało na kolejny raz.
Co się udało?
1. Stephansplatz (do kościoła do środka nie wchodziliśmy, ale jest możliwość za 4,50)
2. Plac Graben z Kolumną Morową i fontannami.
3. Michaelerplatz (wykopaliska z czasów antycznych) razem z kościołem.
4. Hofburg i Shonbrunn - informacje Tutaj. Jest taki specjalny bilet - Sisi ticket - któy umożliwia zwiedzanie Hofburga (kolekcja sreber, apartamenty cesarkie i Muzeum Sisi) i Shonbrunn (trasa długa) bez kolejek i sporo taniej (nas rodzinny wyniósł 49,90). Dodatkowo na tym bilecie można też zwiedzić muzeum mebli, ale to w innej częsci miasta i my odpuściliśmy. Shonbrunn co prawda też w innej, ale łatwy dojazd. W obu pałacach audioprzewodniki po polsku.

5. Przy Hofburgu parki - Heldenplatz i Volksgarten ze świątynią Tezeusza.
6. Przy Shonbrunn piękny park z fontanną (można też ogród prywatny i labirynt) i Glorietta na górze.
7. Parlament i Ratusz - z tym że ratusz jest akurat do końca lata pozasłaniany reklamami i telebimem, bo jest festiwal filmowy.
8. Burgring z pomnikiem Mozarta i obok Opera.
9. Prater - wesołe miasteczko.

Tyle nam się udało. A co zostało? Hundertwasserhaus, Belweder, Stadion na Praterze, parki przy Ringu, Donauturn, wzgórze Kahlenberg - to w planach na któryś kolejny raz.

Jedna uwaga: aktualnie (do września) wyłączony z użytku jest centralny odcinek czerwonej linii metra - U1. Trzeba jeździć innymi.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 24.07.2012 12:22

Raul73 wielkie dzięki, bardziej szczegółowo już nie można. Nigdy się człowiek na cromaniakach nie zawiedzie. :wink:

My będziemy we Wiedniu w niedzielę, więc może nie będzie tragicznie jeżeli chodzi o parkowanie i poruszanie się po mieście. Myślałem, żeby podjechać pod Stephansplatz i stamtąd mieć miejsce wypadowe do zwiedzania, ale Twoja propozycja z parkingiem przy autostradzie jest chyba lepsza.

Oprócz biletów parkingowych i komunikacyjnych, żadnej winiety na wjazd do centrum nie potrzeba :?:
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 24.07.2012 13:28

walp napisał(a):
Oprócz biletów parkingowych i komunikacyjnych, żadnej winiety na wjazd do centrum nie potrzeba :?:


Nie trzeba - tylko w Niemczech są Umweltzone.

Wjazd autem na Stephansplatz to chyba nienajlepszy pomysł - to jest ścisłe centrum - ciasne uliczki, sporo jednokierunkowych, deptaków.

Skoro np. całodobowy bilet komunikacji miejskiej kosztuje 6,70 (i jeździsz do bólu czym chcesz), to chyba nie bardzo jest sens pchać się do centrum autem. A z metra U3 ze stacji Erdberg wysiadasz pod drzwiami katedry.

Tyle, że w niedzielę parkingi w centrum są darmowe. Oszczędność jakaś jest, tylko nie wiadomo, co z miejscami.
CroTom
Globtroter
Posty: 53
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroTom » 25.06.2023 17:22

Witam
Ktoś podpowie jakiś fajny nocleg w Wiedniu z bezpiecznym parkingiem na 1-2 noce nie za miliony monet z prostym dojazdem do centrum. Będę wdzięczny za info Pozdrawiam
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 27.06.2023 14:29

Ja znam tylko Pension Ribisch. Nocowałem tam raz. Obok wejście do stacji metra U1.
lamwoj
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 28.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) lamwoj » 27.06.2023 15:30

I to jest super miejsce.
Wiedeń - tylko metro.
Poruszanie się proste jak budowa cepa - w każdym wagoniku rozrysowane trasy i przystanki.
Kupujesz kartę jednodniową na wszystko i śmigasz gdzie i jak chcesz.
1 dzień trochę słabo.
Plac Stefana , Szonbrun i Prater to max.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.06.2023 15:37

Parking P&R Edberg (ok. 3.6 eur za dobę) , blisko zjazdu z autostrady. Potem metro (z legitymacją dzieci szkolne w wakacje nie płacą) i wybierasz hotel jaki chcesz, a nie pchasz się autem do centrum.

Krótkie zwiedzanie Wiednia przy powrocie z Toskanii post1734291.html#p1734291
Jaceł
Croentuzjasta
Posty: 121
Dołączył(a): 04.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jaceł » 27.06.2023 16:43

Kilka lat temu jechaliśmy stamtąd metrem do centrum. W wagoniku byliśmy jedynymi białymi ludźmi. Polecam jak ktoś lubi powiew egzotyki ;)
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 27.06.2023 17:00

Jaceł napisał(a):W wagoniku byliśmy jedynymi białymi ludźmi. Polecam jak ktoś lubi powiew egzotyki ;)
W takiej proporcji to raczej Wy stanowiliście egzotykę :papa:
maland
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 21.08.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) maland » 21.08.2023 21:03

Cześć,

mam pytanie odnośnie Wiednia, czy możecie podać wiecej miejscówek Park&ride z ktorych korzystacie?
Czy jesli tam zostawie samochód to nie musze załatwiać naklejki ekologicznej?
michał1234
Croentuzjasta
Posty: 340
Dołączył(a): 07.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) michał1234 » 21.08.2023 21:16

piekara114 napisał(a):Parking P&R Edberg (ok. 3.6 eur za dobę) , blisko zjazdu z autostrady. Potem metro (z legitymacją dzieci szkolne w wakacje nie płacą) i wybierasz hotel jaki chcesz, a nie pchasz się autem do centrum.

Krótkie zwiedzanie Wiednia przy powrocie z Toskanii post1734291.html#p1734291

Przy automatach do kupna biletów chyba nie było nic na ten temat. Dotyczy polskich legitymacji szkolnych? A jak wygląda kontrola biletów? Jak mam wytłumaczyć, że ten dokument to legitymacja szkolna? Ogólnie to w Wiedniu b.mało informacji w jęz. angielskim.
maland
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 21.08.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) maland » 21.08.2023 21:21

Przy okazji może ktoś ma do polecenia jakiś niedrogi nocleg na jeden dzien, najlepiej na lini metra U3, zeby miec dobry dojazd do samochodu i pozniej do centrum.
michał1234
Croentuzjasta
Posty: 340
Dołączył(a): 07.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) michał1234 » 21.08.2023 21:27

Nocowałem blisko stacji linii U3 Zieglergasse. Hotel Anatol na ul. Webgasse. Niewiele dalej było do stacji linii U4 Pilgramgasse. Było ok.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.08.2023 21:43

michał1234 napisał(a):Przy automatach do kupna biletów chyba nie było nic na ten temat. Dotyczy polskich legitymacji szkolnych? A jak wygląda kontrola biletów? Jak mam wytłumaczyć, że ten dokument to legitymacja szkolna? Ogólnie to w Wiedniu b.mało informacji w jęz. angielskim.

Ja też nie znalazłam na www, a dowiedziałam się od koleżanki. Potem @ do punktu informacji turystycznej oraz kontakt z klientem firmy (z Wiednia), w której pracuję, aby mi potwierdził na drugą rękę. Do kontroli potrzebny był dowód osobisty lub paszport i właśnie legitymacja. Przy automatach nie było info, a darmowy bilet (mieliśmy chyba 24h) "kupowałam" w kasie. Możliwe, że coś się ostatnio zmieniło.
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Zwiedzanie Wiednia - prośba o porady.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone