Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Salzburg w drodze do Chorwacji 2023

Około 1/4 ludności Austrii mieszka we Wiedniu – stolicy kraju. Jest to głównie spowodowane górzystym, alpejskim krajobrazem. Wodospad Krimml jest największym europejskim wodospadem (380 metrów wysokości). Największy szmaragd na świecie jest wystawiony w Wiedniu (2860 karatów).
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012
Salzburg w drodze do Chorwacji 2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 24.01.2024 11:59

Zapraszam na pierwszą część relacji z naszych ubiegłorocznych wakacji.

Salzburg był przystankiem w drodze do Chorwacji. Jednak niewiele brakowało by do wyjazdu nie doszło. Ostatecznie decyzja o wyjeździe zapadła dwa dni przed wyruszeniem. Z uwagi na okoliczności zaprzestałem planowania na długo przed urlopem.
Jeszcze początkiem stycznia 2023 w relacji naszego forumowego górołaza Franza wypatruję szlak Thomas-Eder Steig.
A że w pobliżu Salzburg, który w kajecie był od dawna to plan na początek wakacyjnych wojaży był znany wcześniej niż główna część wakacji poza tym, że miał być powrót do Chorwacji.

Mała zajawka z Salzburga przyprawiona szczyptą górskich widoków.

P6240029.jpg

P6260318.jpg

P6250118.jpg


Poprzednie relacje:
Istria / Fazana 2012
Baska Voda 2014
Tribunj 2015
Rumunia / Bułgaria 2016
Alpy Julijskie i Orebić 2017
Kreta zachodnia 2018
Zaostrog oraz Alpy Austriackie 2019
Peloponez 2022
Aktualizowane w ramach kolejnych wypadów:
Beskidzkie i tatrzańskie wędrówki
Sudeckie wędrówki
Bieszczadzkie wędrówki
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 24.01.2024 13:26

Chętnie poczytam i pooglądam, bo akurat będę w Salzburgu na powrocie z Chorwacji w lipcu.
Wprawdzie planuję tylko 2-3 godzinny wieczorny spacer po mieście, gdyż głównym moim celem jest Obersalzberg z Orlim Gniazdem i Konigsee, ale może po twojej relacji zdecyduję się na coś więcej w mieście Mozarta...
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.01.2024 16:45

Ja też jestem :D

Salzburg odwiedziłam (kilkugodzinna wycieczka z Bawarii) ponad 10 lat temu ;), bardzo mi się podobał :D
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 24.01.2024 19:54

Z przyjemnością popatrzę i poczytam. :)
marko350
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2299
Dołączył(a): 14.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marko350 » 24.01.2024 21:57

Jestem :D
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10886
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 25.01.2024 08:53

Salzburg wraz z pobliskim Werfen i niemiecką Rossfeld Panorama strasse jest na mojej liście, tylko jakoś nam nie po drodze.
Chętnie na sępa czegoś się dowiem i zmęczę wirtualną wspinaczką.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.01.2024 14:24

Cieszę się, że mogłeś coś ode mnie wykorzystać.

Pozdrawiam,
Wojtek
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 25.01.2024 21:33

marekkowalak napisał(a):Chętnie poczytam i pooglądam, bo akurat będę w Salzburgu na powrocie z Chorwacji w lipcu.
Wprawdzie planuję tylko 2-3 godzinny wieczorny spacer po mieście, gdyż głównym moim celem jest Obersalzberg z Orlim Gniazdem i Konigsee, ale może po twojej relacji zdecyduję się na coś więcej w mieście Mozarta...

My byliśmy 3 dni i to stanowczo za krótko. W 2-3 godziny to chyba tylko można przejść się starym miastem i być może wjechać na twierdzę Hohensalzburg by spojrzeć na miasto z góry.
Berchtesgaden gdzie mieści się Orle Gniazdo widzieliśmy z góry ale o tym będzie w relacji :D .

maslinka napisał(a):Ja też jestem :D
Salzburg odwiedziłam (kilkugodzinna wycieczka z Bawarii) ponad 10 lat temu ;), bardzo mi się podobał :D

Uprzedzając fakty nam też się bardzo spodobał :lol: .

Nefer napisał(a):Z przyjemnością popatrzę i poczytam. :)

marko350 napisał(a):Jestem :D

Witam serdecznie w relacji :D .

te kiero napisał(a):Salzburg wraz z pobliskim Werfen i niemiecką Rossfeld Panorama strasse jest na mojej liście, tylko jakoś nam nie po drodze.

O tej trasie nie słyszałem. Dodana do listy.
te kiero napisał(a):Chętnie na sępa czegoś się dowiem i zmęczę wirtualną wspinaczką.

To raczej będzie górski spacer niż wspinaczka ale widoki i tak świetne :lol: .

Franz napisał(a):Cieszę się, że mogłeś coś ode mnie wykorzystać.
Pozdrawiam,
Wojtek

Bardzo spodobały mi się zdjęcia z Twej wycieczki a że teren łatwo dostępny dzięki kolejce to nie było wymówek by tam nie zawitać :lol: . Plan nie był zbyt ambitny a i tak nie udało się go wykonać :? a dlaczego to już niebawem w relacji.
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 25.01.2024 22:18

Szczerze.....50 km ode mnie, wielokrotnie przejeżdżałem przez i obok i nigdy nie zwiedziłem .... i nie nadrobię, bo przenoszę się w inną część Niemiec ....
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 25.01.2024 22:51

SebastianM napisał(a):Szczerze.....50 km ode mnie, wielokrotnie przejeżdżałem przez i obok i nigdy nie zwiedziłem .... i nie nadrobię, bo przenoszę się w inną część Niemiec ....


Najciemniej pod latarnią ;) .
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 25.01.2024 23:01

24.06.2023 sobota czyli początek naszych wakacji

Jak wspomniałem decyzję o wyjedzie podejmujemy w czwartek wieczorem. Zabieramy się od razu do działania. Żona przygotowuje rzeczy do spakowania a ja szukam miejsc na nocleg. Cóż znalezienie miejsc na weekend w Salzburgu w akceptowalnych cenach dwa dni przed wyjazdem okazuje się nie wykonalne :| . Poszerzam więc krąg poszukiwań i tak trafimy w bardzo fajne miejsce w górskiej wioseczce o wdzięcznej nazwie Vorderfager ;) .
W piątek po pracy gorączka pakowania sięga zenitu. Że my nic nie zapomnieliśmy zabrać to jest jakiś cud :D . Ponieważ do pokonania mamy 720 km nie musimy wyjeżdżać skoro świt. Wyruszamy punkt szósta. Z Opola drogą nr 45 kierujemy się na Racibórz a potem Chałupki w których meldujemy się po jakiejś półtorej godziny jazdy. Tam tradycyjne dotankowanie na Orlenie. Zatrzymujemy się też w Biedronce po jakieś przekąski na drogę. Część od razu zjadamy na śniadanie.

Samochód spakowany tak jak lubię czyli roletę w bagażniku można zasunąć :D .
20230623_211814.jpg


Do Czech wjeżdżamy po ósmej. Tym razem przejazd przez teren naszych południowych sąsiadów trwa długo. Po pierwsze za Ostrawą skończyły się remonty kilku mostów i wiaduktów. Akurat wszędzie pracownicy usuwali infrastrukturę z tym związaną. Ograniczenia prędkości do 30 km/h a w dwóch miejscach staliśmy po kilkanaście minut gdy ładowali betonowe separatory oddzielające pasy ruchu na ciężarówki. Potem przed Mikulovem na jednym ze skrzyżowań dochodzi do poważnego wypadku. Jest ruch wahadłowy, bardzo powoli posuwamy się do przodu a nawigacja namawiała by zmienić trasę …. W końcu po jedenastej wjeżdżamy do Austrii. Od razu za granicą kupujemy elektroniczne winiety. Krótki postój i lecimy dalej. Przed Wiedniem żegnamy klasyczną dla niektórych Cromaniaków trasę do Chorwacji i kierujemy się na zachód kierunek Sankt Pölten, potem Linz i Salzburg. Za Wiedniem zaczyna padać deszcz. Najpierw nieśmiało a potem obficie i opady towarzyszą nam dość długo. W końcu przestaje i zatrzymujemy się by coś zjeść. Jest wietrznie, pochmurnie i całe 12 stopni na termometrze :? .
20230624_130756.jpg


W końcu zjeżdżamy z autostrady i dalej poruszamy się lokalnymi drogami Przed naszą kwaterą meldujemy się ok. 15:30.
PKNQ2313.jpg


Nasza trasa wyglądała tak:
Zrzut ekranu 2024-01-25 205048.png


Miejsce pozytywnie zaskakuje. Piękne otoczenie a na dodatek jest mini zoo.
20230624_171117.jpg

20230624_171109.jpg

20230624_171058.jpg

20230624_171029.jpg

20230624_171018.jpg

20230625_085628.jpg

20230625_085620.jpg

VZCD6998.jpg


Po zachwytach próbujemy zlokalizować właścicieli ale nikogo nie ma. Znajdujemy za to przy wejściu witrynę ze schowkami na klucze zabezpieczonymi zamkami szyfrowymi. Dzwonię do właścicielki i okazuje się, że wysłała informacje w piątek ale ja w ferworze zamykania spraw w pracy a potem pakowania nie spojrzałem na skrzynkę e-mail :? . Ale nie ma problemu. Podaje nam nr pokoju, kod i przy okazji inne istotne informacje, które były zawarte e-mailu. Uwalniamy klucze i wprowadzamy się na kwaterę.
Wnosimy bagaże, odświeżamy się i jedziemy do Salzburga by rzucić okiem na pałac i ogrody Mirabell ale to już będzie w następnym odcinku :) .

CDN
Ostatnio edytowano 26.01.2024 22:46 przez Dawigs, łącznie edytowano 1 raz
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 26.01.2024 00:15

Dawigs napisał(a): W 2-3 godziny to chyba tylko można przejść się starym miastem


Taki właśnie jest plan - spacer starym miastem do ogrodów Mirabell, potem do Mozartplatz, katedra i z powrotem. Jako wypełnienie wieczoru po całodziennym pobycie w Obersalzbergu i Konigsee. Ale oczywiście plan można zweryfikować ;)

i być może wjechać na twierdzę Hohensalzburg by spojrzeć na miasto z góry.


A, tego w planach nie miałem - już mnie zainteresowałeś.

Tylko patrzę, że trochę drogo - 12 euro od łepka :pociesza: :pociesza:

No, ale zobaczymy w twojej relacji - może warte tej ceny...
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 26.01.2024 09:24

Dawigs napisał(a):24.06.2024 sobota czyli początek naszych wakacji


No to BĘDZIE się działo :lezekwicze: :verryhappy:

Oczywiście dołączam :papa:

pozdrawiam, Michał
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.01.2024 20:00

marekkowalak napisał(a):No, ale zobaczymy w twojej relacji - może warte tej ceny...

Moim zdaniem zdecydowanie warto! :idea: Bardzo mi się podobało, chociaż nie jestem fanką muzeów. I widzę, że nie podrożało specjalnie od 10 lat ;)
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 26.01.2024 22:49

marekkowalak napisał(a):A, tego w planach nie miałem - już mnie zainteresowałeś.
Tylko patrzę, że trochę drogo - 12 euro od łepka :pociesza: :pociesza:
No, ale zobaczymy w twojej relacji - może warte tej ceny...

Zdecydowanie bardziej opłaca się zakupić Salzburg Card ale by ją wykorzystać trzeba poświęcić przynajmniej jeden dzień (w przypadku 24 godzinnej).

majkik75 napisał(a):
Dawigs napisał(a):24.06.2024 sobota czyli początek naszych wakacji

No to BĘDZIE się działo :lezekwicze: :verryhappy:

Poprawione :D .
majkik75 napisał(a):Oczywiście dołączam :papa:
pozdrawiam, Michał

Witam w relacji :D .
Następna strona

Powrót do Austria - Österreich


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Salzburg w drodze do Chorwacji 2023
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone