Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Salzburg w drodze do Chorwacji 2023

Około 1/4 ludności Austrii mieszka we Wiedniu – stolicy kraju. Jest to głównie spowodowane górzystym, alpejskim krajobrazem. Wodospad Krimml jest największym europejskim wodospadem (380 metrów wysokości). Największy szmaragd na świecie jest wystawiony w Wiedniu (2860 karatów).
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 27.01.2024 20:29

Po dotarciu a miejsce krążymy po okolicy poszukując darmowego miejsca parkingowego. Dajemy w końcu za wygraną i zatrzymujemy się w parkingu podziemnym pod placem przy kościele Andräkirche. Wjazd znajduje się tu. Ciekawostka z tym kościołem jest taka, że parafię prowadzą księża z Chorwacji i są tam regularnie odprawiane msze w języku chorwackim.

Nasz cel jest po drugiej stronie drogi.
Zapraszam zatem na wieczorny spacer alejkami ogrodu Mirabell.

P6240002.jpg


Pałac otoczony ogrodami powstał w 1606 roku za przyczyną arcybiskupa Wolfa Ditricha von Raitenau.

P6240004.jpg

20230624_175742.jpg


Budowla powstała dla Salome Alt, która była … miłością życia arcybiskupa (mieli 15-cioro dzieci) i nosiła nazwę Altenau.
P6240006.jpg

20230624_175752.jpg


Po wtargnięciu wojsk Bawarskich do miasta Raitenau zmuszony został do rezygnacji. Uwięziono go do końca życia w Twierdzy Hohensalzburg.
P6240011.jpg


Jego następca arcybiskup Markus Sttikus von Hohenems zmienił nazwę Altenau na Mirabell by wymazać z pamięci niegodną księcia kościoła historię miłosną.
P6240012.jpg


Fontanna z Pegazem dzieła Kaspara Grasa z Innsbrucku (XVII w.). Stoi w tym miejscu przed pałacem od 1913 roku.
20230624_181326.jpg

20230624_184048.jpg

P6240026.jpg


CDN
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 28.01.2024 08:10

Pięknie się to prezentuje :). Świetną mieliście pogodę :).
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10886
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 28.01.2024 08:24

Gdzie parkowaliście jeśli można wiedzieć, bo jakoś nie mogę się zdecydować na parking szukając już kilka razy.
Będę wdzięczny za info.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 28.01.2024 23:57

Nefer napisał(a):Pięknie się to prezentuje :). Świetną mieliście pogodę :).

Miłe dla oka miejsce :lol: . Pogoda tego dnia i następnego dopisywała :D .

te kiero napisał(a):Gdzie parkowaliście jeśli można wiedzieć, bo jakoś nie mogę się zdecydować na parking szukając już kilka razy.
Będę wdzięczny za info.

Teoretycznie można szukać darmowych miejsc parkingowych na ulicach ale w wakacyjne weekendy pewnie będzie o to trudno o czym sami się przekonaliśmy.
W sumie parkowaliśmy w czterech miejscach.
W przypadku ogrodów Mirabell blisko jest parking podziemny pod placem przy kościele Andräkirche o którym już wspomniałem. Jego nazwa to Mirabell-Congress-Garage.
Co do zwiedzania starego miasta to dobrym wyborem będzie parking podziemny w pobliżu kładki pieszej nad rzeką Salzach. Blisko z niej na plac Mozarta.
Z drugiej strony starego miasta jest parking obok Muzeum Historii Naturalnej. Niedaleko znajduje się też przystań statków pływających po rzece Salzach. Jest on jednak mały i pewnie będzie trudno o miejsce.
Jeszcze inną opcją jest pozostawienie samochodu na parking typu Parkuj i Jedź ale są one płatne.. My pozostawiliśmy samochód na parkingu koło Salzburg Arena. W lipcu i sierpniu była promocja, bodajże 5 EUR za cały dzień i darmowy przejazd komunikacją publiczną dla pasażerów samochodu. Jednak jak się ma ważną Salzburg Card to przejazdy są w cenie a za parking i tak trzeba zapłacić.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 29.01.2024 01:14

A ja sobie wymyśliłem taki parking w centrum:

https://maps.app.goo.gl/RK4W7UH3mrPkoeSW7

Wykuty w skale, sam w sobie jest atrakcją :D
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 29.01.2024 14:05

marekkowalak napisał(a):A ja sobie wymyśliłem taki parking w centrum:

https://maps.app.goo.gl/RK4W7UH3mrPkoeSW7

Wykuty w skale, sam w sobie jest atrakcją :D


Fajna opcja ale ostatecznie tam nie trafiliśmy.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 29.01.2024 14:10

Ogród Karłów z końca XVII wieku.
P6240019.jpg


Pierwotnie liczył 28 figur z białego marmuru.
P6240020.jpg


Widok z schodów w kierunku zamku robi wrażenie.
P6240029.jpg


Odpoczynek w ogrodzie różanym.
P6240031.jpg


Pałac z salą marmurową jest niedostępny z powodu zbliżającego się wieczornego koncertu. Z kolei oranżeria była już zamknięta. Powoli zbliżamy się do wyjścia.
20230624_184218.jpg

20230624_184224.jpg

P6240053.jpg


W jednej z uliczek znajdujemy pizzerię i zjadamy naszą obiado-kolację.
W drodze na kwaterę zachwycają nas widok Alpejskich szczytów.
P6240058.jpg

P6240060.jpg


CDN
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10886
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 29.01.2024 20:01

Dawigs napisał(a):W sumie parkowaliśmy w czterech miejscach.
W przypadku ogrodów Mirabell blisko jest parking podziemny pod placem przy kościele Andräkirche o którym już wspomniałem. Jego nazwa to Mirabell-Congress-Garage.
Co do zwiedzania starego miasta to dobrym wyborem będzie parking podziemny w pobliżu kładki pieszej nad rzeką Salzach. Blisko z niej na plac Mozarta.
Z drugiej strony starego miasta jest parking obok Muzeum Historii Naturalnej. Niedaleko znajduje się też przystań statków pływających po rzece Salzach. Jest on jednak mały i pewnie będzie trudno o miejsce.
Jeszcze inną opcją jest pozostawienie samochodu na parking typu Parkuj i Jedź ale są one płatne.. My pozostawiliśmy samochód na parkingu koło Salzburg Arena. W lipcu i sierpniu była promocja, bodajże 5 EUR za cały dzień i darmowy przejazd komunikacją publiczną dla pasażerów samochodu. Jednak jak się ma ważną Salzburg Card to przejazdy są w cenie a za parking i tak trzeba zapłacić.

Dzięki, muszę wybrać jeden centralny parking, gdzie wszędzie gdzie chcę będzie blisko.

marekkowalak napisał(a):A ja sobie wymyśliłem taki parking w centrum:

https://maps.app.goo.gl/RK4W7UH3mrPkoeSW7

Wykuty w skale, sam w sobie jest atrakcją :D


Faktycznie ciekawy, chyba będzie wysoko przy wyborze, dzięki
DamianM
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 484
Dołączył(a): 16.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DamianM » 29.01.2024 21:04

W drodze na kwaterę zachwycają nas widok Alpejskich szczytów.




Witam.
Na przedostatnim zdjęciu to Watzmann
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 30.01.2024 08:08

Alpy zachwycające. :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 30.01.2024 22:04

Zagapiłem się nieco , ale już nadrobiłem zaległości ( przynajmniej w Twojej relacji :D )
Salzburg jest w planach na jesień , to ma być niecałe trzy dni , ale każda podpowiedź mile widziana :D


Pozdrawiam
Piotr
feniks7
Croentuzjasta
Posty: 126
Dołączył(a): 01.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) feniks7 » 31.01.2024 14:29

Czytam, zapisuje.
Byłem w Salzburgu, ale zabrakło czasu na centrum, ogrody i twierdza są jeszcze przede mną.
Polecam letni pałac Hellbrunn i jego ukryte fontanny, świetna zabawa. Byliście może?
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 31.01.2024 19:42

DamianM napisał(a):Witam.
Na przedostatnim zdjęciu to Watzmann

Witam.
Dziękuję za uzupełnienie relacji :) .

Nefer napisał(a):Alpy zachwycające. :)

O tak! :lol:

piotrf napisał(a):Zagapiłem się nieco , ale już nadrobiłem zaległości ( przynajmniej w Twojej relacji :D )

To prawie początek relacji :) .
piotrf napisał(a):Salzburg jest w planach na jesień , to ma być niecałe trzy dni , ale każda podpowiedź mile widziana :D
Pozdrawiam
Piotr

My byliśmy cztery dni ale biorąc pod uwagę czas to wyszłyby trzy doby :D .
Pozdrawiam

feniks7 napisał(a):Czytam, zapisuje.
Byłem w Salzburgu, ale zabrakło czasu na centrum, ogrody i twierdza są jeszcze przede mną.
Polecam letni pałac Hellbrunn i jego ukryte fontanny, świetna zabawa. Byliście może?

Witam w relacji :) . Pałac Hellbrunn był w planach ale uprzedzając fakty pogoda nie dopisała i tam nie trafiliśmy :? .
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 31.01.2024 19:56

25.06.2023 niedziela czyli wszystko idzie nie tak jak bym chciał …

Salzburg i okolice mają wiele do zaoferowania. Pomocna w planowaniu zwiedzania jest strona Salzburg info. Dzięki niej udaje się naprędce wyznaczyć ramowy plan, który przedstawia się następująco:
- niedziela: zwiedzanie Salzburga połączone z mszą gdzieś w trakcie.
- poniedziałek: wjazd na Untersberg i mały trekking oraz Hangar 7.
- wtorek: niejako już w drodze do Chorwacji pałac i ogrody wodnych uciech Hellbrunn oraz/ lub wąwóz Liechtensteinklamm i jeszcze na dokładkę choć na chwilę Bled.
Plany planami a wyszło oczywiście inaczej …

Nie wiem jak to się stało ale żadne z nas nie włączyło budzenia na poranną pobudkę. W efekcie wstaliśmy później niż zakładałem :? . Podczas śniadania sprawdzamy prognozy pogody a te niestety zmieniają się na niekorzyść. W poniedziałek ma mocno wiać a po południu i wieczorem możliwe opady deszczu :? . Wtorek cały deszczowy :( . To weryfikuje nasze plany. Zaczynamy od kolejki na Untersberg. Lecimy do Salzburga zakupić w informacji turystycznej Salzburg Card. Można ją też nabyć też w formie elektronicznej.
Po 10-tej stajemy na parkingu podziemnym w pobliżu kładki do starego miasta. Włączam nawigację i idę. Za kładką zerkam na telefon a tam nawigacja pokazuje, że mam iść w prawo no to idę. I tak idę i się oddalam od informacji turystycznej. Co jest :?: Okazuje się, że coś się przestawiło i nawigacja w telefonie zamiast pokazywać strzałkę prosto pokazywała w prawo :cisza: . Chwila minęła nim zorientowałem się, że należy patrzyć na wyznaczoną trasę a nie na strzałkę. Dzięki temu zwiedziłem w ekspresowym tempie kawałek starego miasta …

Stare miasto położne jest przy rzece Salzach.
20230625_092226.jpg


O tej porze uliczki jeszcze pustawe.
20230625_093250.jpg


Fontanna na Residenzplatz.
20230625_093739.jpg


W końcu docieram do informacji turystycznej znajdującej się na płazu Mozarta. Kupuje dla nas Salzburg Cards ważne na 48 godzin od 11:00 (można wybrać termin i godzinę). W ramach karty wstęp do wszystkich zabytków i muzeów w mieście jest bez dodatkowych opłat. Obejmuje również bezpłatny przejazd środkami komunikacji publicznej, przejazd naziemną kolejką do twierdzy Hohensalzburg, kolejką linową Untersberg, windą na górę Mönchsberg oraz rejs wycieczkowy po rzece Salzach. Są też zniżki na inne atrakcje turystyczne czy imprezy. Aktualne ceny kart tutaj. W czerwcu 2023 karty były w cenie 36 EUR/48h gdzie sam bilet na Untersberg kosztował niewiele mniej.
Po powrocie do samochodu nie umiem znaleźć miejsca gdzie mogę opłacić parking. Więc jak tam kiedyś staniecie to automat do pobierania opłat znajduje
w wiatrołapie przy wejścia do tego budynku (trzeba wejść do środka za pierwsze drzwi :| ).
Uff w końcu możemy jechać. Wbijam w nawigację Untersberg parking i jedziemy. W pewnym momencie w oddali widzimy wagonik kolejki linowej wspinający się do góry bez podpór :bojesie: . Robi to na nas wrażenie. Oczyma wyobraźni widzę już kolejkę podobną do tej w Kużnicach do kolejki na Kasprowy. Dojeżdżamy do parkingu. Taki dziwnie mały ten parking pomiędzy drzewami w lesie. No tak to parking przy początku szlaku na Untersberg w zupełnie innym miejscu niż jest kolejka :glupek: . Droga dojazdowa do tego parkingu znajduje się w tym miejscu jakby ktoś chciał wchodzić.
W końcu docieramy na właściwe miejsce.
O dziwo na parkingu wiele miejsc wolnych, znajdujemy nawet takie w cieniu a kolejki do kolejki na zewnątrz budynku nie widzimy :) . Na oczekujących na wejście do kolejki natrafiamy w budynku. Wjazd w ramach Salzburg Card obejmuje też wejście z pominięciem kolejki ale tu prawie wszyscy mają takie lub inne karty z tymi samymi uprawnieniami więc grzecznie czekamy. Trzy tury i wchodzimy do wagonika :) . Sam wjazd ekscytujący, nieźle kołysze przy minięciu podpory a ta jest tylko jedna blisko górnej stacji kolejki :lol: . Wysokość przewyższenia robi wrażenie. Dolna stacja kolejki leży na wysokości 456 m n.p.m. a górna na 1776 m n.p.m. Różnicę 1320 m wysokości pokonujemy w 10 minut.
Oddana została do użytku w 1961 roku.
20230625_145113.jpg

20230625_145333.jpg

20230625_145312.jpg

20230625_144929.jpg


Przed 12-tą jesteśmy na górze. Widoki na okolice zapierają dech w piersiach m. in. na Salzburg, dolinę Rosittental czy bawarską prowincję Berchtesgadener Land 8) .
P6250071.jpg

P6250065.jpg

20230625_131009.jpg


CDN
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.01.2024 22:02

Widzę, że koszulka dalej Ci służy :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Austria - Österreich


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Salzburg w drodze do Chorwacji 2023 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone